Kutuplarda İnsanlar Nasıl Yaşar

Kutuplarda İnsanlar Nasıl Yaşar Kutuplarda Kimler Yaşar - Bu makaledeki notlar: kutuplarda insanlar nasıl yaşar kutuplarda..

Bu makalede Kutuplarda İnsanlar Nasıl Yaşar ve Kutuplarda Kimler Yaşar hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Kutuplarda İnsanlar Nasıl Yaşar ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Kutuplarda İnsanlar Nasıl Yaşar

Kutuplarda İnsanlar Nasıl Yaşar

Ataları çeşitli bölgelere yerleştikleri için farklı kültür özellikleri geliştirmişlerdir; ama bu çok çeşitli toplulukların günümüzde de yaşayan ortak özellikleri vardır. İnuitler, günümüzde çoğunlukla Grönland’ın, Kanada’nın, ABD’nin ve Rusya’nın yasal sınırlarının iki yanında yaşamaktadırlar.

İsim:  435px.jpg
Görüntüleme: 1127
Büyüklük:  64,3 KB (Kilobyte)

Alaska’da çamur sıvalı dikdörtgen evlerde, Grönland’da taş, toprak ve balina kemiğinden yapılmış kubbeli evlerde, Kanada’da ise iglo denilen buzdan yapılmış kubbeli evlerde yaşarlar.

İsim:  Igloo.jpg
Görüntüleme: 1193
Büyüklük:  72,5 KB (Kilobyte)

Bununla birlikte modern evlerde yaşayan İnuitler de vardır. Kara ulaşımını köpeklerin çektiği kızaklarla, deniz ulaşımını "kayak" adı verilen kayıklarla ve bayanların kullandığı umiak adlı ağaç ve deriden yapılmış botlarla sağlarlar. Ancak günümüzde motorlu taşıtlar, motorlu kızaklar, ateşli silahlar ve modern kamp aletlerini de kullanmaktadırlar.

İnuitlerin yaşadıkları geniş tundra bölgesi, yılda sekiz – dokuz ay süren dondurucu kuzey kışından ötürü tarıma elverişli olmayan topraklarla kaplıdır. Bu yüzden Eskimo ekonomisi avcılık ve balıkçılığa (özellikle balina avcılığı) dayanmaktadır. Temel yiyecekleri balık,ren geyiği ve elktir.

Eskimolarda av erkeklerce ya da kadınlarla birlikte yapılır ve avlanan büyük avlar erkeklerce yüzülür ve parçalanır. Fakat avın aile ve akrabalar ile ihtiyacı olan yabancılar arasında paylaşımı yalnızca kadınlarca yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kutuplarda İnsanlar Nasıl Yaşar İçin Yorum Yap