Laboratuvar Kuralları

Laboratuvar Kuralları Laboratuarda Uyulması Gereken Kurallar - Bu makaledeki notlar: laboratuvarda uyulması gereken kurallar laboratuvar kuralları..

> Laboratuvarlarda Uyulmasi Gereken Kurallar

LABORATUVARLARDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

1. Kimya laboratuvarındaki deneysel çalışmalara başlamadan önce yapılacak deneyler ile ilgili teorik hususlar, kurulacak düzenekler hakkında ve karşılaşılması muhtemel durumlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Yapılan deneylerde incelenen reaksiyonda zehirli gaz çıkışı olabilir; yanıcı, parlayıcı, boğucu gazlar açığa çıkabilir. Böyle durumlarda deney yapanın gerekli tedbirleri alması ve laboratuvarda çalışan araştırıcıları da bilgilendirmesi gerekir.

2. Laboratuvar çalışmalarına başlamadan önce sorumlu asistan eşliğinde kullanılacak kimyasalların listesi yapılmalı ve laboratuvarda veya depoda bulunmayan kimyasalların temini sağlanmalıdır. Bu kimyasalların ambalajlarının üzerindeki etiketlerdeki uyarılar dikkatle okunmalı ve çalışırken bu uyarılara göre tedbirler alınmalıdır.

3. Laboratuvarda yapılan çalışmalar dikkat ve laboratuvar disiplinine uygun davranış gerektirir. Laboratuvar içinde iş harici sohbet etmek, misafir ağırlamak uygun değildir.

4. Kimyasal maddelerin etkilerinden korunmak amacıyla laboratuvarda çalışan kimselerin önlük giymeleri (düğmeleri iliklenmeli), gözlük takmaları ve mümkün olduğu sürece eldiven kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca uzun saçlı olanların saçlarını toplamaları ve ziynet eşyası takmamaları kendi güvenlikleri açısından gereklidir.

5. Laboratuvarın genel temizliğine dikkat edilmeli, laboratuvarda çalışan diğer araştırıcıların haklarına saygı gösterilmeli ve laboratuvarda yürütülen diğer araştırıcıların çalışmalarına zarar verebilecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

6. Laboratuvarlarda çalışan kişiler kullanmak durumunda oldukları cihaz ve aletlerin kullanımını bilmek zorundadırlar. Laboratuvarlarda bulunan cihaz ve aletlerin kullanım kılavuzları ektedir. Klavuzlardaki bilgi yeterli gelmezse her bir cihazın Bölüm tarafından görevlendirilen sorumlusu ile görüşülebilir.

7. Laboratuvarda cihazlar, malzemeler ve birçok kimyasallar diğer çalışanlarla ortak kullanılır. Kullanım esnasında ve sonrasında kullanılan malzemelerin ve cihazların temizliği, kırılmaması, arızalanmaması ve kaybolmaması için azami dikkat gösterilmelidir. Cihazların arızalanması halinde sorumlusuna haber verilmeli, kırılan cam malzemeler ise laboratuvarda bulunan listeye yazılmalı, tamiri mümkünse yaptırılmalı, mümkün değilse zarar görmemiş şilifleri alındıktan sonra cam çöpüne atılmalıdır.

8. Buzdolabına ağzı açık, etiketsiz ve tarihsiz kimyasal madde bulunduran kap konulmaz. Aynı şekilde etüvlere de etiketsiz ve tarihsiz kimyasal madde konulmamalıdır. Bu şekilde bırakılmış maddeler imha edilmektedir ve çözücü buharlarının soğutma dolaplarının infilak etmesine neden olduğu bilinmektedir.

9. Kimyasal maddelerin çoğunun zehirli ve yakıcı özelliğe sahip olmasından dolayı deriye temas ettirilmemeye özen gösterilmeli, elle dokunulmamalı, maddelerin tadına bakılmamalı, kimyasalların bulunduğu kapların ağzı açık bırakılmamalı, aktarma işlemi esnasında etrafa saçılmamasına dikkat edilmeli ve bu işlem sırasında mümkün olduğunca çeker ocaklar kullanılmalıdır. Eğer kimyasalın kokusuna bakılması gerekiyorsa direkt buruna yaklaştırılarak değil elle yelpaze edilerek koklanmalıdır.

10. Laboratuvar içerisinde bir şey yemek veya içmek (sigara da dahil) kesinlikle yasaktır.

11. Laboratuarda açık alevle çalışılmaz (Bek, çakmak, kibrit vs yakılmaz). Çıplak dirençli elektrik ocağı bulundurulmaz.

12. Rotalarda vakum ortamında çalışılıyorsa vakum musluğu kapalı, vakumsuz ortamda çalışılıyorsa musluklar açık olmalıdır. Distilleme işlemi bittikten sonra toplama balonu kesinlikle boşaltılmalı ve su banyosunun sıcaklığı kapatılmalıdır.

13. Laboratuvarda bulunan argon,azot, amonyak ve benzeri tüpler mutlaka vanasından açılıp kapatılmalıdır.

14. Kullanılan cam malzemeler işi bittikten sonra iyice temizlenmeli, daha çabuk kuruması için önce distile asetondan geçirilmeli daha sonra etüve bırakılmalı ve kuruduktan sonra laboratuvardaki yerlerine alınmalıdırlar.

15. Reaksiyon sonucunda beklenen ürün yeterli verimle ele geçmeden reaksiyonla ilgili hiçbir kimyasal atılmamalıdır.

16. Kristallendirme ve kolonda kullanılan çözücüler mümkün olduğu kadar geri kazanılmalı, atık çözücüler lavaboya değil laboratuvarda bulunan kendi atık şişelerine boşaltılmalıdır.

17. Sıvı kimyasal şişelerine pipet sokulmamalı, gerekli miktarı bir behere veya mezüre alınarak buradan pipetle alınmalıdır.

18. Yiyecek kapları üzerindeki etiketler çıkarılmalıdır.

19. Silika plakları çeker ocak içinde temizlenmelidir.

Laboratuarda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

laboratuarda yapılmaması gereken kurallar

Sınıfta Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

lütfen bu doğru şekilde olsun hepsi madde madde olsun eksik olmasın ve bazıları aynı olmasın hepsi ayrı olsuun

Toplu Taşıma Araçlarına Inişlerinde Ve Çıkışlarında Uyulması Gereken Kurallar

Toplu Taşıma Araçlarına Inişlerinde Ve çıkışlarında Uyulması Gereken Kurallar

Toplu taşıma araçlarına verilen zararlar nelerdir? 1-duvarlara yazılan yazılar 2-yenilen yiyeceklerin çöpleri 3-koltukların yolcular tarafından zaraz görmesi (yırtılması vb.) 4-camların kırılması 5-koltukların üzerine çıkılması Bu parayla verilebilecek başka hizmetler Taşıtlarımıza zarar verilmese,belediye bu paralarla halkımıza başka hizmetler sunabilir,değişik yatırımlar yapabilir.Örneğin,bu masraflar yapılmasa daha fazla araç alabilir,halkımıza daha iyi hizmetler sunabiliriz.Parklar,bahçeler yaptırarak çocukların güvenle oynayabileceği alanların sayısını çoğaltabiliriz.

Hamilelikte Uyulması Gereken Bazı Kurallar

Hamilelikte Uyulması Gereken Bazı Kurallar
Hamilelikte Uyulması Gerekenler – Hamilelikte Bazı Kurallar – Gebelikte Uygulanması Gereken Durumlar

El yıkamak önemlidir. Özellikle banyo ve tuvalet sonrasında el temizliği çok önemlidir. Elinizin tüm yüzeyinin temizlendiğinden emin olun, sabun ve losyon kullanın. Alkol bazlı dezenfektan da kullanılabilir. Bakteri ve virüs yayılmasını önler. Demir, anemiyi önler. Doğurganlık çağındaki her kadın için demir önemlidir. Günlük 30 mg demir alın. Bir destek grubuna katılın. Toplu hamilelik kurslarına katılın. Anne baba veya doğum sınıfları vardır. Sınırlarınızı bilin.

Şunlardan biri sizde varsa doktorunuzla görüşün: güçlü kramplar, 20 dk aralıklarla vajina veya amniyon sıvısı sızıntısı, baş dönmesi, bayılma, çarpıntı, nefes darlığı, taşikardi, rahim kanamaları veya kasılmaları, sürekli bulantı ve kusma, yürümede sorun, ödem veya bebeğin hareketlerinde azalma. İlaçlar, alkol, kafein, bebekte büyüme geriliği, sinir sistemi fonksiyon bozukluğu, fetal alkol sendromuna yol açar. Diyabet, epilepsi, yüksek tansiyon gibi hastalıklar gebelik boyunca kontrol altına alınmalıdır. Herhangi bir ilaç ya da vitamin almadan önce doktorla konuşun.

Bebeğiniz için evi ve hayatınızı değiştirmenin zamanı geldi! Evde bebeğiniz için güvenli bir ortam hazırlayın. Öksürük veya soğuk algınlığı ilacı hamilelik boyunca kesinlikle alınmamalıdır. Fiziksel aktivite bebeğinizi korumaya yardımcıdır. Yorgunluk ve rahatsızlığı önler, size ve bebeğe sağlık verir. Yoga, yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme gibi hafif sporlar yapılabilir. Başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Laboratuvar Kuralları İçin Yorum Yap