Lan Ne Demek Vikipedi

Lan Ne Demek Vikipedi Lan Kelimesinin Kökeni - Bu makaledeki notlar: lan kelimesi lan ne demek vikipedi..

Lan Kelimesi Nereden Gelmiş?

Osmanlı Devleti zamanında Arapça, Farsça, Türkçe kelimelerin birbirine karıştığı Osmanlıca isimli yazı dilinde, oğlan anlamına gelen “Ulan” kelimesinin zamanla “Lan” kelimesine dönüşmesiyle oluşmuş olabilir bu kelime.

Kelimenin etimolojik kökenine giden araştırmalar olmuşsa da bir sonuç edinilememiştir. Bu kelimenin Fransızca kökenli olduğu ve eşek anlamına geldiği düşünülmektedir. Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerinde Fransızca konuşmak moda haline gelmişti. Daha sonra Birinci Dünya Savaşı sırasında güney illerini işgal eden Fransız ordusu, bu bölgede uzun süre kaldı. Özellikle Hatay’da 1939 referandumuna kadar Fransızlarla Hatay halkı iç içe yaşamıştı. Bu dönemde Fransızların sık sık kullandığı “L’ane” (Lan diye okunur) yani eşek kelimesi Türkler ve Araplar arasında da kullanılmaya başlanmıştı. Aynı zamanda “L’ane”, budala, aptal, bilgisiz anlamına gelir. Dikkat ederseniz bu kelime en çok güney illerimizde kullanılır. Adana’da kavga esnasında ağızdan çıkan ilk kelime ‘Lan’dır.

Nişanyan, bu kelimenin, Türkçe oğlan kelimesiyle bir ilgisi olduğu kanısındaymış. 1950’lerden önce hiçbir kaynakta yer almaması, bu kelimenin etimolojisi hakkında kesin sonuçlara varmamızı engellemektedir.

Bence ulan kelimesiyle, oğlan kelimesi birbirine çok benziyor. Lan kelimesinin tarihsel gelişimi ve şekillenişi şu şekilde olabilir: oğlan>uğlan veya ûlan>ulan>lan. Türkçenin bazı ağızlarında baştaki o,ö harfi zamanla u,ü’ye dönüşebiliyor. Mesela, ölke>ülke. Balkanlardaki Türkler hâlâ oğlan yerine uğlan demektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lan Ne Demek Vikipedi” İçin Bir Cevap

 1. ” Lan ” kelimesini bizde kadinlar, büyüklerinin yaninda, kocalarina hitap olarak kullanirlardi.
  Büyüklerinin yaninda beylerinin ismini söylemek ayipti. Aynisi Erkekler icinde gecerliydi.
  Erkeklerde ayni sekilde hanimlarina ” kiz ” diye hitap ederlerdi.
  Bu kelimenin fransizcadan veyahut baska bir dilden geldigine inanmiyorum.
  Cünki yüz, ikiyüz veya binyil önce biz fransizcayi nerden bilecektik.
  Bu kelime benim kanimca Oglan kelimesinden türemis, zamanla “lan” olmustur ve öz be öz Türkcedir.
  Biraz kaba olmakla beraber hicde ayip birsey degildir.
  Hic fransizin gelmedigi ic Anadoluda bu kelime ne arar.
  Saygilarimla
  Ali Sahin
  Almanya

Lan Ne Demek Vikipedi İçin Yorum Yap