Laptopa Format Nasıl Atılır

Laptopa Format Nasıl Atılır Laptopa Format Atma - Bu makaledeki notlar: laptop format atma laptopa format nasıl..

Dizüstü Bilgisayara Format Atmak – Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak

Dizüstü Bilgisayara Format Atmak – Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak

Laptopa Format Atmak – Laptopu Formatlamak

Dizüstü bilgisayarlarda problemler çoğalmaya başladığında hemen herkes masaüstünde olduğu gibi dizüstü bilgisayarı da formayıp kurtulayım diye düşünür. Eğer sizinde bir laptopunuz var ise ve zaman içersinde bu laptopun formatlanması gerektiğini düşünüyorsanız aman ha format atmaya kalkmadan önce iyice düşünün. Çünkü eğer gerçekten bu işi iyi bilmiyorsanız ve masaüstü bilgisayarları gibi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü dizüstü bilgisayara yada laptopa format atmak daha karmaşıktır.
Peki ne yapacaksınız hemen anlatmaya başlayayım. Dizüstü yada laptopunuza format atmak yerine hemen hemen bütün dizüstü bilgisayarlarda bulunan RECOVERY özelliğini kullanın. Peki Nedir bu dizüstü bilgisayarlardaki yada laptoplardaki RECOVERY özelliği? Bu şu demektir dizüstü bilgisayarınızın yada loptopunuzun satın alındığı ilk haline geri döndürülmesi demektir. Yani RECOVERY işleminden sonra laptopunuz yada dizüstü bilgisayarınız yeni alınmış gibi olur.
Eyer dizüstü bilgisayarınızın bu özelliğini bilmiyorsanız yada biliyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyorsanız işte anlatmaya başlıyorum.

5452
Dizüstü bilgisayarımızın güç düğmesine bastığımızda karşımıza gelecek bu ekranda F2 tuşuna basarak bios ayarlarına geçiş yapıyoruz.Çünkübilgisayarınızda recovery özelliği kapalı ise ilk işlem bu özelliği bios ayarlarından yapmak olacaktır.Küçük bir not acerlerde bu tuş F2 dir fakat değişik dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Buna dikkat edin.

5453
F2 ye bastığımızda karşımıza bios ekranı gelecektir. Burada resimde de gördüğünüz gibi D2D Recovery özelliği enable olmalıdır. Resmin hemen sağ tarafında recovery işleminin başlaması için yapmanız gerekenleri anlatmış. Buradaki bu işlemi bitirdikten sonra (yani recovery özelliğini açtıktan sonra) F10 tuşuna basarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

5454
Bilgisayarımız açılırken ALT tuşuna basılı tutup F10 tuşuna basıyoruz. Tekrar söylüyorum bu acer marka dizüstü bilgisayarlar için geçerlidi. bazı dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Karşımıza gelen ekranda password işlemleri var normalde bu şifre 6 tane sıfırdır(000000). Fakat siz burada bilgisayarınızın güvenliği için isterseniz bu şifreyi değiştirebilirsiniz. neyse şifreyi girdikten sonra Next tuşuna dokunuverin bi zahmet.

5455
Şifremizi girip ileri dedikten sonra karşımıza gelecek bu ekranda System Recovery yazısını işaretleyip next diyoruz.

5456
Recovery nin bu aşamasında sisteminizin fabrika ayarlarına dönmesini istiyorsanız ilk kısmı işaretleyin yada recovery dvd niz varsa onu kullanarak ikinci kısmı işaretleyip ileri diyoruz.

5457
İşlemimizin son kısmında yapacağımız bu işlemi onaylamamızı istenecek buna da yes deyip sistemin kendisini başa almasını seyrediyoruz.
İnşallah işinize yarar. Hadi iyi Recoveryler 😀

:yuppi:alt+f10`u calismayanlara cevap

XP kurduktan sonra recovery kullanıp (Alt+F10) tekrar vistayı yüklemek istersek, bilgisayarda bazı işlemler yapmamız gerekiyor, yoksa (Alt+F10) aynı anda bastığımızda recoverey yi başlatmıyor.

“c: yi formatlamis olanlara ve Alt + F10 u kaybetmis arkadaslara hitaben.

Ilk hamle olarak bios a giriyoruz ve d2d recovery enable yi disable yapiyoruz kapatiyoruz.

Partition magic, gpedit gibi parttition programlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu gorunur yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. Icinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz.

Ve bu islem bittikten sonra yapacaklarimiz cok basit.

Baslattan + calistir+ ve cmd yazdiktan sonra entere bas sebebi win98 deki gibi dos komut sayfasinin gelmesi.

Ilk basta (C:) olmadigi icin (C:) olana kadar (cd..) yaparak entere basiniz. (C:) oldugunda yazacaginiz sey sudur.

mbrwrwin install rtmbr.bin yani C:>mbrwrwin install rtmbr.bin evet bu komuttan sonra entere basiyorsunuz.

Evet islem tamam bilgisayarini yaniden baslatiyorsunuz biosa girip disable yaptigimiz d2d recoveri yi enable yapiyoruz ve Alt + F10 recoveri komutumuz yani kurtarma konsolumuz geri geldi güle güle kullanin arkadaslar.”

ALINTI

Laptopa Nasıl Format Atılır? – Laptopa Windows 7 Nasıl Kurulur?

Windows 7 İle Laptop Nasıl Formatlanır? – Laptop Formatlama Resimli Anlatım

Evet arkadaşlar laptop formatlamak windows 7 ile artık çok daha kolay. Çünkü formatlama ve kurulum sırasında artık hiç bir sorun çıkarmıyor üstelik windows 7 kurulumdan sonra driverlerini hepsini otomatik tanıyor otomatik olmayanlarıda çöümler sünüyor.

Windows 7 ile laptop formatlamanın normalden hiçbir farkı yok. Aynen bilgisayar formatlamada oluğu gibi laptopuda formatlıyoruz. Aşağıdaki linkte resimli formatlamayı anlatmışım. eğer bu anlatımı beyenmesseniz forum içinde değişik anlatımlarda var forum içinde aratırsanız bulursunuz.

http://www.webhatti.com/windows-7/535768-format-nasil-atilir-windows-7-resimli-anlatim.html

Arkadaşlar Yardım Edin Win7 Laptopa Nasıl Format Atılır Resimli Anlatım Yapın Lütfen

arkadaşlar bi yardım edin lütfen 2010 da laptop(acer) almıştım ve orjinal win 7 kuruluydu ama kutunun içinde cd yoktu bize format atıcağımız zaman laptop un kendi hafızasından atacağımızı söylediler format için gerekli olan şeyler kendi içindeymiş ama nasıl format atacağımı bilmiyorum bilen biri varsa lütfen resimli anlatım yapsın

Windows Xp Format Atma (resimli Anlatım)

Resimler ingilizce ama anlatımlardan işi çözebilirsiniz kolay gelsin…


Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.
Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
Not: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.

Press any key to boot from CD… mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.
Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem…

CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration…

Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor.

Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı

ENTER tuşuna basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.
Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.


Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).
Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.
Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.
FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandığı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde eğer birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtığınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.
İki tane büyük dezavantajı var:
* Kullandığı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladığı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.
* NTFS sisteminin sunduğu disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelliğinden mahrum kalacaksınız.
NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu ağ üzerinden erişemez demek değil. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.
NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.
Disk formatlanıyor:

Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor


Bilgisayar açıldığında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) – Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyorBu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz

Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize düğmesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.


İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum ismini yazın


25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yazıyor


Ağda da görünecek ve ağ üzerinde her bilgisayarda farklı olması gereken Computer name değerini girin.
Administrator kullanıcısının şifresini girin, Confirm password karşısına aynı şifreyi tekrar girin


Administrator şifresini boş bırakabilirsiniz ama eğer bir şifre girerseniz bu şifreyi kesinlikle unutmayın, yoksa makinayı açamazsınız.
Date and Time Settings
Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alanında Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, İstanbul…gibi bir ismi var)

Eğer bilgisayarda takılı bir ağ kartı varsa, kurulum işlemi sırasında tespit edilecektir. Bu durumda size altta olduğu gibi Typical settings ile, yani varsayılan ayarlarla birşey sormadan kurulmasını veya Custom settings ile bazı ayarlar yaptırmasını(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istediğimiz gibi gidip bu ayarları değiştirebiliriz.

Finalizing installation adımı ile kurulum işlemi devam ediyor

restart…

Ekran çözünürlüğümüzü ayarlayacak. OK


İnternet üzerinden Microsoft'un web sitesine bağlanmayı deneyecektir. Bu adımı Skip ile geçmenizde hiçbir sakınca yok.
Administrator özelliğine sahip olacak ilk kullanıcıları oluşturmanız istenecek. Ve XP'nin login ekranı karşınıza gelecektir.

Eğer kurulum yapılırken sadece bir kullanıcı oluşturulmuş ve onunda şifresi yoksa, bu login ekranı çıkmaz, direkt masaüstü gelir… Hadi geçmiş olsun

Ayrıca aşağıdaki linkteki programdan bunları öğrenebilirsiniz..

http://www.echoproject.net/en/software/cat…p_simulator.exe

Bu KadaRr!! 🙂

EMEĞE SAYGI LÜTFEN

Arkadaşlar Acil Yardım Laptop Format

Slm arkadaşlar
acer 5742g laptop pc me sanırım virüs bulaştı çok yavaşladı ve sürekli donmalar olmaya başlamıştı
virüs taraması yapmaya çalıştığımda saatlerce sürüyor ve bir türlü bitmiyor bazen yarıda hata veriyor bazende pc kendiliğinden kapanıyordu bende pc içindeki fabrika ayarlarına geri dönden yüklemeye başladım tam bitmek
üzereydi pc kendini kapattı birdaha açamadım ürün cd olmadığı için casper marka ürün cd den format attım
pc şuan casper oldu ve fabrika ayarlarına dön yok pc tekrar acer nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim…

Sponsorlu Bağlantılar

Laptopa Format Nasıl Atılır İçin Yorum Yap