Lösemi Tedavi Süreci

Lösemi Tedavi Süreci Lösemi Tedavi Yöntemleri - Bu makaledeki notlar: lösemi tedavisi lösemi tedavi süreci lösemi..

Lösemide Tedavi Yöntemleri

Yaklaşık 3 yıl süren tedavide 4 safha bulunuyor. Hem aileler hem de çocuklar bu süreçte psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor.

Lösemi hastalığının tedavisindeki temel prensip kemik iliğindeki ana kan hücrelerinde oluşan şifre değişikliği ile olgun olmayan blast adı verilen hücrelerin çoğalmasını durdurmak ve sonrasında normal kan elemanlarının yapılmasını sağlamaktır.

Kötü huylu blast hücreler çok hızlı çoğalırlar. Bunlar olgunluk ve çoğalma zamanlarına göre çeşitli evrelere ayrılırlar: 1) Mitoz, 2) G devresi, 3) S devresidir. Tedavideki amaç; birbirinden farklı etkilerdeki ilaçların bir program çerçevesinde uzun süre kullanılarak tüm safhalardaki blastların öldürülmesidir.

Yaklaşık 3 yıl süren tedavide 4 safha yer alır:

1- Yükleme tedavisi (Balyoz Harekatı): Birbirinden farklı 5-6 çeşit ilaç damardan aynı anda verilir. Amaç kötü huylu hücrelerin 2 ay içerisinde hızla öldürülmesidir. Vücudumuzu işgal etmiş düşman kuvvetlerine karşı dost birliklerin topla, tüfekle, bombayla taarruzudur. Adeta bir Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

2- Pekiştirme tedavisi (Jet Tesiri): Paniğe kapılan, dağılan kötü hücreler hemen kendilerini korumak, direnebilmek için zırhlara bürünmekte, gizlenmekte ve çoğalmaya çalışmaktadır. Vücudumuzun silahlı kuvvetleri ile birlikte dost güçler havadan, karadan ve denizden düşmana bombalarla saldırmaktadır. 3-4 ay süren bu tedavide çok yüksek doz birbirinden farklı tesirli ilaçlar damardan verilmektedir.

İşte bu sırda maalesef vücudumuzdaki faydalı hücreler de ölmekte, saçlar dökülmekte, ağızda yaralar çıkmaktadır.

3- Önleyici tedavi (İstihbarat): Kemik iliğinde yenilmiş, parçalanmış, dağılmış düşman hücrelerinin beyin ve sinir sistemi ve üreme organlarımıza yerleşerek, sinsi sinsi faaliyete geçmelerini önleyici tedavidir. Bazı durumlarda radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanabilir. Bir nevi gizli servis işlevini üstlenirler.

4- Yeniden örgütlenmeye izin vermeyen devamlılık tedavisi: Amaç artık tamamen yok edilmiş düşman hücrelerinin vücudumuzda herhangi bir şekilde yeniden çoğalmalarını önlemektir. En son blast yok edilinceye kadar tek tek bulunup parçalanması sağlanır. Yaklaşık 2.5-3 yıl kadar devam eder.

Tekrarlayabilir mi?
Toplam 3-3.5 yıl süren tedavi sonunda % 85’lere varan oranda tamamen iyileşme sağlanır. Tedavi sonrasında yalnızca kontrollerle izlenen çocuklarımız, tüm sağlılı kardeş ve arkadaşları gibi normal yaşantılarını sürdürürler. hepimizde olabileceği gibi hastalığı yenmiş bireylerde de löseminin yeniden görülme olasılığı az da olsa vardır. Bu durumlarda da benzer tedaviler ve/veya kemik iliği nakli uygulanabilir.

Tedavi programları
Kemoterapide seçilen ilaçlar ve hangi zamanlarda, ne dozlarda verilecekleri uzun süren deneyler ve uygulamalar sonrasında belirlenmektedir. Türkiye’den de birçok değerli bilim adamının katıldığı bu çalışmalar, Hematoloji dergilerinde, kongrelerde açıklanmakta ve kullanıma sunulmaktadır. Oluşturulan bilimsel kurumlarda tedavinin başarısı ya da başarısızlıkları izlenmekte ve sonuçları değerlendirilmektedir. Aksayan noktalar, ulusal ve uluslararası bilimsel kurullarda değerlendirilerek yeni ilaçlar, yeni dozlar ya da değişik metodlar uygulamaya konulmaktadır.

Kemoterapi ilaçları
Lösemi teavisine özgü ilaçların tümü maalesef yurtdışından temin edilmektedir. nakliye sırasında bozulmaması, uygun koşullarda sulandırılması, ısıdan ve ışıktan korunması, istenen sürede ve hızda verilmesi ve damar dışına kaçırılmaması gibi son derece zor ve titiz çalışmaların bir arada olması gerekir.

Maliyet
Tedavide kullanılan ilaçlar son derece pahalıdır. Bir kutusu 100 milyon lira civarındadır. Yüzlerce şişe ilaç kullanılmaktadır. Kateterleri, kitleri, serumları, kan ürünleri hesaplanacak olursa tedavi maliyeti yüz milyarlarca lirayı bulmaktadır.

Lösemili çocuklar ve ailelerinin problemleri:

• Okuldan uzak kalmak

• Arkadaşları tarafından dışlanmak

• Toplumun bu çocukların iyileşme şansının olmadığını düşünmesi

• Maske yüzünden hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmesi

• Çocukların sosyal etkinliklere katılamamaları (Sinema, tiyatro, …)

• Çocukların sevdikleri yiyeceklerden uzak durma zorunluluğu

• Kan bulamamak

• Parasızlık

• Hastanede çocuklarına refakat etmek isteyen ailelerin iş yerlerinden çok sık izin almaları sonucu işlerine son verilmesi.

Bitkilerle Lösemi Tedavisi

Bitkilerle Lösemi Tedavisi
lösemi nedir – kan kanserine iyi gelen şifalı bitkiler – bitkilerle kan kanseri tedavisi – lösemi için şifalı bitkiler

Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mine çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yanm saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.

* Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp onikı saat bekletildikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılarından yanm saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce hafifçe ısıtılarak birer çay fincanı içilir.
* Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı karabaş otu ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan ısırgan otu tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah kahvaltılann-dan yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat Önce birer su
bardağı içilir.

* Birer silme yemek kaşığı mürver filizi, aynı sefa, kırlangıç otu, ısırgan otu, birer tatlı kaşığı dolusu san yoğurt otu, civanperçemi, keçisakalı birer silme tatlı kaşığı çıban otu, pelin otu, ikişer çay kaşığı binbirdelik otu ve hindiba kökü
* Birer adet temizlenip yıkanmış kereviz, şalgam ve havuç nemli olarak mikserden geçirilip bir tülbentin içine dökülüp sıkıldıktan sonra üzerine yarım kahve fincanı limon suyu ilave
edilip içilir.

* Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp oniki saat beklendikten sonra, süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı hafifçe ısıtılarak içilir.
* Beş litre suyun içine yanm kilogram kekik otu katılıp kaynatılır, ılıdıktan sonra bir leğenin içine girilerek, bitki suyu israf edilmeden tam banyo yapılır. Bitki suyu iki banyo daha ısıtılarak kullanılabilir.
alıntı

Lösemi Tedavi Edilebilir

Lösemi tedavi edilebilir Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen lösemi tedavi edilebilen ancak son derece pahalı bir hastalık. 3-5 yıl arası süren tedavi % 70-85 oranında başarıya ulaşıyor. Çocukluk çağında her yıl 1000-1500 kadar yeni lösemi ortaya çıkıyor.

Türkiye genelinde, lösemili çocukların ailelerinin % 12’sinde hiçbir sosyal güvencesi bulunmuyor
Lösemi, damarlarımızda dolaşan kanın yapım yeri olan kemik iliğinin normal olmayan kan hücrelerince istila edilerek kan yapımının duraksaması olarak tanımlanıyor.
Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adı verilen olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana geliyor. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutuyor.
En çok 2-6 yaş grubu çocuklarda olmak üzere lösemi her yaşta görülebiliyor. Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35’ini oluşturan lösemi, ayrıca ilk sırayı alıyor.
Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1000-1500 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor.
Löseminin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevre faktörlerinin etkili olduğu sanılıyor.
Lösemiler hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılıyor.

BELİRTİLERİ
Ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nedensiz burun ve cilt altı kanamaları, kansızlık, lenf bezlerinde büyüme, karaciğer-dalak büyümesi ile kendini gösteren hastalığın çocuklarda ilk gözlenen bulguları ise; iştahsızlık, kansızlık, zayıflama, bacaklarda kemik ağrıları, cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar), burun ve dişeti kanamaları, ateş olarak sıralanabilir.
Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin başağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşır. Bu yakınmalarla müracaat edilen çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilir.
Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulur. Tanıdaki ayrıntılı testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardımcı olur.

TEDAVİSİ
Lösemi, son derece uzun, zor ve pahalı bir tedavi gerektirir. Lösemi tanısı alan vakalara haftada, ayda bir damardan verilen çok sayıda ilaç ve kemoterapi tedavisiyle 3 yıl kadar süren bir tedavi uygulanır. Bu tedavi sonucunda % 70-85 oranında tamamen iyileşme sağlanabilir. Yanlızca % 5 oranındaki vakalarda ve uygun durumlarda kemik iliği nakli yapılabilir.
Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması önem taşır.
Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide % 85’lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır.

TEDAVİ ESASLARI VE İLK TEDAVİ
Çok yüksek doz, birbirinden farklı en az 6 çeşit ilacın 4-6 hafta içerisinde damardan ve ağızdan verilmesidir. Burada amaç, blast adı verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir.
Ancak bu kemoterapi ilaçları, maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilemekle kalmaz vücudumuzun iyi, faydalı hücrelerini de yok eder. Bu nedenle, çocuklarım saçları dökülür, ağızlarında, bağırsaklarında yaralar açılır, halsizleşirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiğinden immün sistem yıkılır, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olur.
Bu nedenle lösemili çocuklar etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takarlar.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN PROBLEMLERİ
Okuldan uzak kalmak
Arkadaşları tarafından dışlanmak
Toplumun bu çocukların iyileşme şansının olmadığını düşünmesi
Maske yüzünden hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmesi
Çocukların sosyal etkinliklere katılamamaları (Sinema, tiyatro, …)
Çocukların sevdikleri yiyeceklerden uzak durma zorunluluğu
Kan bulamamak
Parasızlık
Hastanede çocuklarına refakat etmek isteyen ailelerin iş yerlerinden çok sık izin almaları sonucu işlerine son verilmesi

LÖSEV
Lösemi tedavi edilebilen ancak tedavisi 3-5 yıl arası süren son derece pahalı bir hastalıktır. Türkiye genelinde, lösemili çocukların ailelerinin % 75’inin gelir düzeyi 200 milyon TL’nin altında ve % 12’sinin hiçbir sosyal güvencesi bulunmamakta. Türkiye’nin dört bir köşesindeki lösemili çocuklara tıbbi, sosyal ve psikolojik destek veren LÖSEV (Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) uzatacağınız en küçük bir yardım elinin bile onları hayata bağlayan en kuvvetli bağlar olacağını hatırlatıyor.
Siz ne yapabilirsiniz?
Gönüllü üye olabilirsiniz.
Sosyal Komite, Gençlik ya da Aile Komitesi’nde yer alabilirsiniz.
Çocuk Kulübü’nde lösemili çocuklara arkadaş, gönüllü öğretmen, anne-baba olabilirsiniz.
Çevrenize LÖSEV’i tanıtarak maddi ve manevi destek sağlayabilirsiniz.
Gönüllü işyeri, kardeş okul, gönüllü kan bağışlayıcısı olabilirsiniz.
Rozet, maskot, kupa, takvim gibi Lösev ürünlerini satın alabilir, Lösev kartlarını tercih edebilirsiniz.
Lösev kumbaralarına bağışta bulunabilir, işlek yerlere kumbaralarımızın konulmasını sağlayabilirsiniz.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Damarlarımızda dolaşan kanın içindeki hücrelerin 3 ana gruptan oluştuğunu, (Alyuvar = Eritrosit, Akyuvar = Lökosit ve Trombositler) ve esas yapım yerinin kemik iliğindeki kök hücreler olduğunu,
Löseminin bulaşıcı olmadığını, çocukların o maskeyi çevreden gelebilecek mikroplardan korunmak için taktığını, çünkü aldıkları korkunç kemoterapi ilaçları nedeniyle bağışıklık sistemlerinin çok zayıfladığını,
Lösemi nedenleri arasında bazı kimyasal madde ve ilaçların olduğunu, bazı mikropların yol açtığını, bazen kalıtımsal faktörlerin rol oynadığını, radyasyon ve zehirli gazların etkisinde uzun süre kalmanın yol açabildiğini,
Çocukluk çağında her yıl 1000-1500 kadar yeni löseminin ortaya çıktığını ve tedavisinin % 70-85 oranında mümkün olduğunu ama 3-5 yıl kadar sürdüğünü,
Lösemini tedavisinin çok pahalı olduğunu ve tedavide psikolojik ve sosyal desteklerin % 50 oranında başarıyı etkilediğini,
Kemik iliği naklinin yurt dışında bir sağlık turizmi haline geldiğini, 200-500 dolara mal olduğunu, 3-4 hastaya yurt dışında kemik iliği nakli için harcanan parayla ülkemizde tam teşekküllü bir çocuk hematoloji hastanesi açılıp yüzlerce lösemili çocuğun daha iyi koşullarda tedavi edilebileceğini,
Kemik iliği naklinin çocukluk çağında ancak 100 lösemiliden 10 kadarında gerekli olduğunu, bunun da uygun kardeş ve 50 binde bir olasılıkla yakın vericiden yapılabildiğini, kemik iliği naklinin ülkemizde başarıyla yapılabildiğini, ancak tüm dünyada % 60’a yakın oranda başarı sağlanabildiğini biliyor muydunuz?

Löseminin Belirtileri Tanısı Ve Tedavisi

Löseminin Belirtileri Tanısı ve Tedavisi

Löseminin en sık karşılaşılan bazı belirtileri şunlardır:

Ateş, titreme ve diğer grip benzeri semptomlar

Zayıflık ve yorgunluk

Sık enfeksiyon

İştah ve/veya kilo kaybı

Lenf bezleri (bezeler), dalak ve/veya karaciğerde şişlik (büyüme) ve ağrı

Normalden daha kolay biçimde bedende morluk ve/veya kanama olması

Cilt altında küçük kırmızı noktacıklar (peteşiler)

Diş etlerinde şişlik ve kanama

Kemik ve eklem ağrıları

Akut lösemilerde merkezi sinir sisteminin etkilenmesine bağlı olarak başağrısı, kusma, bilinç bulanıklığı, havale gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Kronik lösemi cildi, merkezi sinir sistemini, sindirim sistemini, böbrekleri ve testisleri etkileyebilir ve bunlara bağlı belirtiler ortaya çıkabilir.
(Bu şikayetlerin sadece lösemide ortaya çıkmadığı unutulmamalıdır. Teşhisi sadece doktor koyabilir. Bu nedenle her türlü şüphede mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu tutum hem yanlış fikirlerin yerleşmesini önleyecektir hem de hastalıkların erken tanısına katkıda bulunacaktır.)

Teşhis

Doktor hastasının şikayetlerine göre sorular sorarak ve muayene ederek bir ön fikir oluşturmaktadır. Doktor, muayenede karaciğerdeki, dalaktaki, cilde yakın lenf bezlerindeki büyümeyi saptayabilir.

Kan testlerinde hücrelere ilişkin sayısal bilgilerin öğrenilmesi, ve hücrelerin mikroskop incelenmesi önemli bilgiler sağlar. Kemik iliğinden alınan örneklerin mikroskop altında değerlendirilmesi de çok değerli bir inceleme yöntemidir. Bu yönteme “kemik iliği biyopsisi” (ya da “kemik iliği aspirasyonu”) denir.

Gerekli görülmesi durumunda omurilik aralığından bir iğne ile girilerek, merkezi sinir sisteminin çevresini saran sıvıdan (beyinomurilik sıvısından) bir miktar örnek alınarak incelenir. Bu işleme “lomber ponksiyon (LP)” denmektedir.

Hastalığın varlığı ve/veya yaygınlığının anlaşılmasında tüm görüntüleme yöntemleri de yardımcıdır.

Tedavi

Lösemi tedavisi karmaşıktır ve genellikle bir ekip işi olarak kabul edilir. Bazı temel uygulama protokolleri bulunsa bile tedavi hastaya, ihtiyaçlarına ve lösemi tipine göre farklılıklar göstermektedir. Tedaviyi yalnızca lösemi tipi değil, lösemi hücrelerinin belli özellikleri, hastalığın yaygınlığı ve bu hastanın lösemi nedeniyle daha önce tedavi alıp almadığı gibi faktörler de belirlemektedir. Tedavi aynı zamanda hastanın yaşı, belirtileri ve genel sağlık durumuna da bağlı olmaktadır.

Lösemi tanısı konduğunda hastanın bir şok ve yoğun bir gerginlik ve üzüntü yaşadığı bilinmektedir. Bu duygular hastanın hekimiyle ve sağlık ekibiyle uygun ve olması gerektiği gibi bir tedavi ilişkisi kurmasını güçleştirebilir. Hastanın yakın çevresinin ve sağlık ekibinin bu durumu bilerek hastayı destekleyici ve güçlendirici bir ortam yaratması son derece önemlidir.

Lösemisi olan hastaların büyük bir çoğunluğu ilaç tedavisine (‘kemoterapi’) alınır. Bazılarına ayrıca radyoterapi ve/veya kemik iliği transplantasyonu veya immunoterapi uygulanır. Bazı durumlarda dalağın alınması (splenektomi) da tedavinin bir parçası olabilmektedir.

İlaç tedavisi (kemoterapi) kanserli hücrelerin yok edilmesi için bazı ilaçların kullanılması demektir. Lösemi tipine bağlı olarak tek bir ilaç kullanılabileceği gibi birden fazla ilaçtan oluşan kombinasyon tedavileri de vardır.

Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ağızdan alınır. Ancak ilaçların çoğu damaryolundan verilmektedir. Bu amaçla çoğunlukla uygun bir toplardamara bir kateter yerleştirilmektedir. Bu kateter yolu ile sık tekrarlanacak damar enjeksiyonlarının verebileceği rahatsızlık en aza indirilmektedir.

Kemoterapi çoğunlukla döngüsel olarak verilir: yani bir ilaçla tedavi dönemini ilaçsız bir iyileşme dönemi, bunu da sonra yeniden ilaçlı dönem izleyebilir.

Işın tedavisi (radyasyon tedavisi, radyoterapi) bazı tür lösemilerde ilaç tedavisi ile birlikte kullanılır. Yüksek enerjili ışınlar kanserli hücrelere yönlendirilir ve hücrelerin büyümeleri engellenir. Başlıca iki türlü uygulanabilir. Bazı hastalarda bedenin seçilen özel bir bölgesine, örneğin dalağa ışın uygulanır. Bazı durumlarda tüm beden ışın tedavisine alınır, bu uygulama genellikle hastanın kemik iliği transplantasyonuna hazırlandığı dönemde yapılır.

Kemik iliği transplantasyonunda lösemiye yol açan kemik iliği yüksek doz ilaç ve ışınla ortadan kaldırıldıktan sonra yerine sağlıklı bir kemik iliği dokusu konur. Bazı hastalar için gerekli görülen bu uygulamada kemik iliği bir vericiden sağlanabildiği gibi hastanın kendi kemik iliği de kullanılabilmektedir.

İmmunoterapide (biyolojik tedavi) bedenin kansere yanıtını oluşturan bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar kullanılmaktadır.

Lösemi Nasıl Tedavi Edilir? Lösemi Tedavi Yöntemleri

Lösemi her türü, fakat tedavi kendi tipik ders vardır sadece lösemi için tedavi birkaç farklı türleri vardır. , Nasıl ve ne verilen bazı en sık görülen yan etkileri ve her tedavi çalışır şekilde keşfedin.
Kemoterapi

Kemoterapi Nasıl Çalışır: vücudun doğal, ancak normal hücreleri sadece hücreleri ölür yerini lösemik hücreler sürekli bir birikmesi kanser hücrelerinin vücutta neden böleceğiz. Kemoterapi ilaçları tüm hızla her iki nedeni vücut hücreleri bölen öldürmek kemoterapi çalışır ve yan etkilerin çoğu için bir sebeptir. Kemoterapi nihai hedefi vücuttaki lösemi hücrelerinin görünür bir işaret ortadan kaldırmaktır; herhangi bir kanser tespit işaretleri bu eleme remisyon denir.

Kemoterapi nasıl verilir: İlaçlar ağızdan (oral) bir hap şeklinde, enjeksiyon bir kas veya IV doğrudan bir damarın içine içine verilebilir. Yerine yeni bir IV kemoterapi her oturum için koyma, birçok hasta uzun vadeli IV kateter takılan, daha yaygın bir liman olarak bilinen var. Bağlantı noktası koymak küçük bir cerrahi işlemdir ve bu kişi ekstra iğne sopalarla bir sürü gelen tedavi kaydeder. Laboratuar çalışması için kan Çizim genellikle bağlantı noktası üzerinden de yapılabilir.

Kullanılan ilaç kombinasyonu, her hasta için, ama farklı olacak kemoterapi süreci genellikle aynıdır. En lösemiler başlangıçta yatarak kemoterapi ile tedavi edilir. Bu kemoterapi yoğunluğu nedeniyle ve zorunlu olarak yüksek kan sayımları ve enfeksiyonları önlemek tutmak için gerekli çünkü hastane personeli kan ürünleri ve yatarak tedavi için antibiyotik yönetebilirsiniz. Kemoterapi sadece yatan hasta eğer çalışmıyorsa ayarında durdurulur. Bakım kemoterapi daha sonraki döngüleri ayakta tedavi sonrası remisyon elde edilmiştir ortamda yapılabilir.

Ortak Kemoterapi Yan Etkileri: İnsanlar kemoterapi, genellikle garantili saç dökülmesi, sonsuz bulantı ve kusma, düşünmek ve acı ve rahatsızlık lots. Diğerleri daha zor zaman Ancak, bazı hastalarda kemoterapi ile yan etkiler çok olmadan da alabileceksiniz vardır. Sırasında yan etkiler, zamanında ve uygun yararları tedavi genellikle rahatsızlık ağır basar olacak, zor olabilir ama onu gibi bir zamanda görünmeyebilir! Kabızlık ve ishal veya bulantı ve kusma neden olabilir Kemoterapi ilaçları. Çok fazla bu yan etkilerin neden olabilir dehidratasyon ve kilo kaybı. Hastanemizde, ağırlık ve vücut fonksiyonları yakından ve yan etkileri gibi görünür tedavi izlenir, ama her zaman açık olması ve nasıl hissettiğiniz hakkında dürüst’s helpful, özellikle de hastanede.

Saç kaybı bir daha iyi kemoterapi etkileri bilinen ve bir çok erkek ve kadın lösemi hastaları için hem zor olabilir. Neyse ki, peruk çok daha Bunun için kullanılan bakarak, doğal ve ücretsiz ya da düşük maliyetli peruk peruk bankalar aracılığıyla kanser tedavi merkezinde temin edilebilir veya toplum içinde. , Bilgi kaynakları için sağlık ekibi isteyin ve tedavisi ile ilgili yardım bağlı saç kaybı.
Radyasyon Tedavisi

Nasıl çalışır: Dış radyasyon terapisi vücudun belirli yerlere iyonize radyasyon uygun bir doz teslim ve DNA hasarı ve sonunda kanser hücrelerini öldürmek çok karmaşık donanımları kullanır. Bu sitenin yakınındaki normal hücreler de radyasyondan zarar olabilir, ama genellikle kurtarma ve işleyen devam edebiliyoruz tedavisi görüyor. Radyasyon özellikle insanlarda lösemi sıralarda bu kemoterapi ile ulaşmak için, beyin ve omurilik etrafında boşluk gibi zor lösemik hücreleri hedef için kullanılır.

Nasıl verilen’s: Radyasyon çeşitli yollarla girilebilir, ancak hastaların genellikle oldukça benzer deneyimleri var. Radyasyon tedavisi için ilk ziyaret daha uzun ve radyasyon tedavisi ekibi bu ziyaret kullanır özellikle ışınlanmış için site belirlemektir (radyasyon) verilmiştir. Kalıpları ve pozisyoner de hastaya yardımcı olmak için bu ilk ziyaret sırasında hala belirli bir konumda tutun yapılabilir. Hakkında geniş planlama sonra nerede ve nasıl radyasyon doz, hasta masada ekipmanlar ile odasında konumlandırılmış ve teknisyenleri oda dışından cihazı çalıştırma teslim edilecektir. Gerçek radyasyon terapi genellikle sadece birkaç dakika uzatma süresi eğer radyasyon onkolog ile bir toplantı (bir doktor radyasyon kanser tedavisinde uzmanlaşmış gerek yok) ile son.

Yaygın yan etkileri: Radyasyon tedavisi ya da bazı yan etkileri var sırasında veya tedavi sonrasında deneyimli olmayabilir. En sık görülen yan etkileri fark çok yorgun duygular (yorgunluk) veya deri değişiklikleri, kuruluk, yanma, kaşıntı ya da peeling dahil bulunmaktadır. Kremler veya losyonlar tedavi etmek veya bu etkileri azaltmak reçete olabilir, ancak sırasında ve tedaviden sonra cilt bakımına üzerinde radyasyon terapisi takımın yönergeleri takip etmek önemlidir. Çünkü lösemili hastaların çoğu tüm beyin ışınlama geçmesi, saç kaybı olasılığı daha iyi. Başka yan etkileri olan tedavi altına’s siteye özgü olabilir ve bu tedavi öncesi kişi tedavi ve bakım verici ile tartışılacaktır başlar.

Kök Hücre Transplantasyonu

Nasıl çalışır Kök Hücre Transplantasyonu: Kök hücre nakli ya hastanın kendi hücrelerini kullanarak bir hastalık remisyon veya hücre sağlıklı doku hasat sırasında yapılabilir-donör eşleşmiş, ikincisi çok daha sık yapılmaktadır olarak çalışmalarına nakli donör kök hücreleri kullanarak kanıtladık daha etkili olması. Hücre nakli yoğun kemoterapi veya radyasyon kaybetti değiştirmeyi ve aynı zamanda hasta donör hücreleri alma çünkü donör hücreleri tanıyacak değerlidir yapılır ve hasta hücreleri saldırı, lösemik hücreleri yok eder ve baskın (ve sağlıklı olarak kendilerini iddiasında) hücreleri hastanın kemik iliğinde. Bu greft versus lösemi etkisi, bu “kemoterapi veya radyasyon gizlenen olabilir lösemi hücreleri ortadan kaldırır ve nüks şansını azaltmak yardımcı olur.

Kök Hücre Nakli nasıl yapılır: Hastanın yoğun kemoterapi veya radyasyon tedavisi bir ders alır. Çünkü planı daha normal yönetilmektedir verilebilir nakli, yüksek dozlarda kemik iliği hücreleri ve fonksiyonu geri yüklemektir. Kök hücreler donör gelen, ya kemik iliği kan veya doğrudan hasat vardır. Kök hücreler daha sonra lösemi hastaya bir damar içine yerleştirilmiş bir kateter aracılığıyla (merkezi bir çizgi olarak adlandırılır) verilmiştir. Kadar hastanın kemik iliği ya da kan donör hücreleri yer vermiş, kök hücre alıcı çok enfeksiyonlara ve savunmasız genellikle hastanede uzun bir süre kalmak gerekir.

Sık görülen yan etkileri: prosedürün yan etkileri en yoğun kemoterapi veya radyasyon nakli önce verilen gelir ve benzer ya da biraz daha yan etkiler normal kemoterapi veya radyasyon ile ilgili yoğun. Klima terapi ve nakli kendisi de kısa bir süre için etkili bir bağışıklık sistemi olmadan hasta bırakırsanız, bu hasta çok enfeksiyon ve hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Transplantasyonu donör kök hücrelerin de etkisi “greft-versus-host olarak adlandırılan neden olabilir.” Daha önce olduğu gibi, bu etki, faydalı olabilir fakat eğer ciddi bir durum olarak greft-versus-host hastalığı geliştirebileceği aşırı hale açıkladı. Ilaçlar önce ve sonra donör hücreleri koşulu geliştirme olasılığını azaltmak için infüzyon vardır verilir.
Diğer Tedaviler

Konvansiyonel kemoterapi ve radyasyon ek olarak, hastalar da monoklonal antikorlar radyoaktif bileşikleri ekli ile tedavi edilebilir. Tedavi Bu tip “radioimmunotherapy denir.”

Lösemi hastalarında da klinik bir parçası olarak tedavi seçebilirsiniz. Tüm hastalarda klinik çalışmalarda yer alan standart tedavi en azından sürece bir ön klinik kayıtlı verilecektir. Katılan önce, hasta tüm olası riskleri anlatılacaktır.

Her türlü tedavi, hasta ve ailelerin potansiyel risk ve yararlarını anlamanız gerekir seçilir. Önce izin verilir Tedavi hasta ya da ana-babalarının veya velilerinin rızası olmadan, bu nedenle önerilen tedavi anlamak önemlidir yapılamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Lösemi Tedavi Süreci İçin Yorum Yap