Mahalle Hakkinda

Mahalle Hakkinda Mahalle Nedir - Bu makaledeki notlar: cografya mahalle mahalle hakkinda..

Bu makalede Mahalle Hakkinda ve Mahalle Nedir hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Yerleşim Birimleri – Mahalle ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Yerleşim Birimleri – Mahalle

Mahalle
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mahalle (ingilizce: Neighbourhood) kavram olarak yakın komşuluk ilişkilerinin kurulabildiği en küçük sosyal bir yapıdır.
Türkiye Cumhuriyetinin idare sisteminde iki farklı mahalle kavramı vardır. Genel olarak bilineni il ve ilçe merkezlerinde olan daha kalabalık nüfusa sahip olup yerel yönetimlerin (mahalli idareler) bir parçası olanlardır. Ancak bir de köy tüzel kişiliğine bağlı olan köy bağlısı mahalleler de vardır ve bu mahalleler köy tüzel kişiliği içerisinde bağlı olduğu köy muhtarlığı eliyle idare edilirler.

Her belde ve kentte bulunan içinde, sınırları ve nüfusu belli olan yöneticisine ise ‘muhtar’ denen yerleşim ve yaşam alanlarıdır mahalleler. İçinde de sokak diye bölümlendirmeler yapılır. Mh. kısaltmasıyla gösterilir. Mahalle yönetiminin organları seçim yolu ile oluşmasına karşın, köy yönetiminde olduğu gibi tüzel kişiliğe sahip degildir. Kendilerıne özgü bütçeleri de yoktur.

Mahalle: Belediye sınırları içinde, ihtiyaç ve öncelikleri benzer özellikler gösteren ve sakinleri arasında komşuluk ilişkisi bulunan idarî birim. (5393 sayılı belediye kanunu)

Sponsorlu Bağlantılar

Mahalle Hakkinda İçin Yorum Yap