Makina Elemanı Yatak

Makina Elemanı Yatak Yatak Çeşitleri - Bu makaledeki notlar: Makina Elemanı Yatak yatak ..

Bu yazı Yatak (makina Elemanı) hakkında özet bilgiler içerir. Makina Elemanı Yatak ve Yatak Çeşitleri hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Yatak (makina Elemanı)

Yatak (Makine Elemanı)
Name:	Yatak.jpg 
Views:	130 
Size:	6,1 KB (Kilobyte) 
ID:	27862Yatak (İngilizce: bearing, Almanca: lager), birbirleriyle temas eden ve izafi hareket yapan iki makine elemanı arasındaki bağlantıyı ve izafi hareketi minimum sürtünme kaybıyla sağlayan, kendisine etki eden kuvvet ya da kuvvetlerin doğrultusundaki izafi hareketlere müsade etmeyen ve bu kuvvetlerin gövdeye iletilmesini sağlayan makine elemanlarıdır. Üzerine herhangi bir yük gelmeyen yataklara kılavuz yatak adı verilir.

Yatak Çeşitleri
Name:	Yatak-Cesitleri.jpg 
Views:	141 
Size:	4,7 KB (Kilobyte) 
ID:	27863İzafi hareketin türüne göre
İki makine elemanı arasındaki izafi hareket bir dönme hareketiyse, yatak, izafi hareket bir doğrusal hareketse kayıt ismini alır.

Konstrüksiyonuna göre
Yataklar, konstrüksiyonuna göre kaymalı, yuvarlanmalı yataklar ve manyetik yataklar olmak üzere başlıca üç çeşite ayrılır.

Etki eden kuvvetin yönüne göre
Yatağa etki eden kuvvetin yönü, yatak merkezine doğru olan yataklara radyal yataklar, yatağın ekseni doğrultusunda olan yataklara eksenel yataklar denilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Makina Elemanı Yatak İçin Yorum Yap