Mantık Soruları Ve Cevapları

Mantık Soruları Ve Cevapları Zeka Soruları Ve Cevapları - Bu makaledeki notlar: mantıksız sorular mantık soruları ve cevapları..

Mantık Soruları

1)İki kişi yolda karşılaşıyorlar. Küçük olan, Büyüğün öz oğludur. Ancak büyük olan küçüğün babası değildir. Bu nasıl olur?

2)B – İ – Ü – D – ?

3)Üç kedi, üç fareyi üç dakikada yakalarsa dokuz kedi, dokuz fareyi kaç dakikada yakalar?

4)Bir çocuk, 7 elmanın ikisi hariç hepsini yerse, kaç elma kalır?

5)Bir tabakta 7 tane portakal var. Bu portakalları, 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın?

6)Karanlıkta neyimizi göremeyiz ?

7)Doktor ile avukat arasında ne fark var ?

8)Hangi meslektekiler bir gün bile çalışmazlar ?

9)Evvelden vardı yiyorduk, şimdi var yemiyoruz.
yine de ölmüyoruz.

10)Alçacık boylu kırmızı donlu

Arkadaşlar herkez yorum yapark cevap versin örnek3. soru. 3 dakikada

Mantıklı Ama Cevapsız Sorular…:))

Neden bozulan otobüsün yolculari bizim otobüsümüze aktarildiginda onlara mültecilermis gibi bakariz?

* Neden her gördügümüz haritada hemen Türkiye'yi bulmaya çalisiriz? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardir?

* Neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar?

* Neden ögrenciler ilkögretimin besinci sinifina kadar ögretmene “ögretmenim” diye seslenirken altıncı sinifta bir anda “hocam” diye seslenmeye baslarlar?

* Neden sinavlarda “4 yanlis bir dogruyu götürür” seklinde bir uygulama ile ögrenciler cezalandirilirlarda; “4 dogru bil, bir dogru da bizden” seklinde bir kampanya baslatilip zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* Neden insanlar kapali bir alandan yagmur yagan alana çikinca kafalarini egerler? Yagmura duyulan saygidan midir yoksa ondan tirstigimiz için midir?

* Neden dükkanini kapatip giden esnaf, kapiya “10 dakika sonra dönücem” yazar, ne zaman gittigini nasil anlarız

* Televizyona çikan insanlar neden kendilerini Türkiye'deki bütün insanlarin izledigini sanirlar? Örn: Su anda 70 milyon kisi bizi izliyor…

* Dügünlerde neden “Dom Dom Kursunu” ile göbek atilmaktadir. “Bir avci vurdu beni, bin avci beni yedi” gibi sözler esliginde kendinden geçen baska milletler var midir?

* Neden bazi kizlarimiz sirin bir hayvancagiz gördüklerinde “inanmiyorum!” derler, inanilmayacak olan nedir?

* Cumartesi ve Pazartesi'nin neden kendi isimleri yoktur?

* Dolmuslardaki fiyat tarifesinde “en kisa mesafe” neden “indi-bindi” olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mi binilir? Bir terslik yok mudur?

* Bir programi kurarken neden “kabul ediyorum” ya da “kabul etmiyorum” seçenekleri vardir? O kadar parayi bayilip bir bilgisayar programi satin aldiktan sonra”kabul etmiyorum” seçenegini isaretleyen bir takim saf kisiler mevcut mudur?

* Bulmacalarda boru sesinin karsiligi neden hep “ti”dir? Bulmacalari hazirlayan arkadaslar hiç “ti” diye ses çikaran
boru görmüsler midir?

* Ipana 7 reklamindaki kiza “Ne zamandan beri Ipana 7 kullaniyorsun?” diye soran doktor, Ipana 7'nin yeni bir ürün olduğunu ve reklamdan sadece bir kaç gün önce piyasaya çiktigini bilmemekte midir?

* Neden futbol takimi olan Ajax”Ayaks” diye okunur da temizlik ürünü Ajax “Ajaks” diye okunur?

* Neden ilanlarda “doktordan temiz araba” diye yazilir? Hipokrat yemininde”arabami temiz kullanacagim” seklinde bir madde mi vardir?

Öğrençinin Hocasına Sorduğu Mantık Sorusu

Mantık
Üniversite son sinif ögrencisi yazili sinavindan kalinca dogru hocasina gider..

-Siz beni sinifta birakarak hayata atilmami önlüyor ve cezalandiriyorsunuz.Isin bu yanini hiç düsündünüz mü?

-Tabii düsündüm.Hocanin görevi bilgiyi ölçmek,yeterli olmayani sinifta birakmak degil mi?

-Iyi.. O zaman size bir teklifim var. Bir soruda ben size soracagim.Dogru cevabi verirseniz, ben kötü notumu kabul edip sinifta kalacagim. Bilemezseniz,notumu düzeltecek ve sinifi geçirteceksiniz.

Hocanin keyfi yerinde..Teklifi kabul eder ve ögrenci sorar:

-Yasal olup, mantikli olmayan nedir? Mantikli olup, yasal olmayan nedir? Ve de ne mantikli ne de yasal olmayan nedir?

Hoca uzun uzun düsünür ama cevabi bulamaz.

Iddia geregi ögrencisine iyi not vererek sinifi geçirir.. Ama akli da soruda kalir..

Sonunda sinifin en iyi ögrencisini çagirir, olayi anlatir ve sorunun yanitini bilip bilmedigini sorar. Ögrenci hemen cevap verir:

-Siz 65 yasindasiniz ve 23 yasinda bir kadinla evlisiniz.Bu yasal ama mantikli degil.Karinizin 25 yasinda bir sevgilisi var. Bu mantikli ama yasal degil. Siz karinizin sevgilisini, zayif alip
sinifta kalmasi gerekirken iyi not verip mezun ediyorsunuz.Bu ise ne mantikli,ne de yasal.

Evlenmeden Önce Sormanız Gereken 15 Mantıklı Soru

Evlenmeden Önce Sormanız Gereken 15 Mantıklı Soru
eşler anlaşması – ev idaresi – evliliğe dair sorular – ilişkiler

Evlililiğin kelime köküne inerek, anlamından emin olun ve sarsıntısız bir evlilik için bu soruları cevaplayın, planınızı yapın.

1- Öncelikle kendi gelir ve giderinizle ilgili detaylı bir bütçe raporu hazırlayın. Kendinizi analiz ettikten sonra, evleneceğiniz kişiden de aynısı yapmasını isteyin. Ve kendinize en önemli sorulardan birini, “‘Ev’lenirken nasıl bir bütçe planı oluşturmalıyız?” sorusunu sorun.

2- Bütçenizin daha en baştan sarsılmaması için iş bölümü yapın. Periyodik harcamalarda “Kim, nereye, hangi harcamayı yapacak?” sorusunu yanıtlayın.

3- Kıyafetler, tatiller, sigorta ödemeleri… Aylık ve yıllık şeklinde hesaplayarak, “Nereye, ne kadar harcayacağız?” sorusunun yanıtını bulun.

4- “Bir ayda, bir yılda, 5 yılda ne kadar kazanmış olacağız?” sorusunu yanıtlayın. Ev’lilik içerisinde yapacağınız birikimleri bu hesap üzerinden belirleyin.

5- Ev işleri konusunda organize olun. “Ev işlerinde kim, neyle ilgilenecek?” sorusunu yanıtlayarak görev dağılımı yapın. Bu soruya vereceğiniz yanıtla, özellikle çalışan kadınların üzerinden büyük bir yük kalkmış, evdeki eşitlik sağlanmış olacak.

6- İşten çıkarılma, ayrılma ve sonrasında kolayca iş bulamama ya da çalışmak istememe gibi durumlarda “Birimizden biri çalışmıyorken nasıl bir durumla karşılaşırız, her şey yolunda gider mi?” sorusuna cevap vererek, her ihtimali göz önünde bulundurun. Planınızı yapın.

7- Yakın arkadaşlarınızdan peş peşe gelen davetler, ardı arkası kesilmeyen doğum günü kutlamaları, bütçenizi aşan tatil önerileri… “Bu etkinlikler beni ne kadar ilgilendiriyor?” sorusunu cevaplayın.

8- “Cinsel yaşamımızdaki sıklık kavramı ikimiz içinde aynı olacak mı?” sorusu. Az, çok… Gecede bir, haftada bir, ayda bir, yılda bir, ya da?

9- “Birlikte ne yiyeceğiz?” Mutfak, her evlilikte olduğu gibi sizinkinde de önemli. Hangi eti yiyor, hangisini yemiyorsunuz? Hangi sebzelerden nefret ediyor, hangilerini çok seviyorsunuz? Nelerde çakışıyor, nelerde hemfikir oluyorsunuz? Mutfak alışverişinizi kim, neye göre yapıyor? Bu soruların cevabını mutlaka vermeniz gerekiyor.

10- “Alışkanlıklarımız rahatsız edecek mi?” Biriniz sigara ya da alkol kullanıyor, diğeriniz kullanmıyorsa, Ev’lilik halinde bu durum sizi ne kadar etkileyecek?

11- Ailelerinize hangi uzaklıkta oturacaksınız? M, Km? Farklı şehir, ülke? “Ailelerimizi hangi sıklıkta ziyaret edeceğiz?” Bunun planını da yapmalısınız.

12- “Çocuk bizim içi ne kadar önemli? Çocuk sahibi olmak istiyor muyuz? Öyleyse, ne zaman? Kaç çocuk?” Sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, bu soruların cevabını bulun ve planınızı yapmaya başlayın.

13- “Çocuk sahibi olmak, şimdiki yaşamımızı ne kadar değiştirecek?” sorusunu yanıtlayın ki, büyük bir sürprizle karşılaşmayın. İş ve ev sorumlulukları yanında, çocuğunuza ne kadar zaman ayırabileceksiniz? İşyerinizle çalışma saatleri konusunda program mı yapacaksınız, yoksa izin mi isteyeceksiniz? Tabii bu, ne kadar zaman için geçerli olacak? Aynı zamanda ev idaresiyle ilgili planınızı tekrar programlamak zorunda kalacaksınız, unutmayın.

14- “Akraba ilişkileri ne kadar önemli?” Siz kuzenlerinizle sıklıkla görüşürken evlilik içindeki sorumluluklarınız zaman diliminizi azaltıp, akrabalarınızla aranızı açabilir. Olması ihtimal çocuklarınızın, çocukluktan gelen bu alışkanlıkları benimsemesi sizin için önemliyse, akrabalarınıza ayıracağınız zamanı iyi planlamanız gerekecek.

15- “Hangi arkadaşlarımızla görüşmeliyiz?” Ortak görüştüğünüz çift ya da arkadaşlarınızı mutlaka belirleyin. Bir çok insanla görüşüyor olmak demek, bir çok parçaya bölünmek demek. Sadece size keyif veren arkadaşlarınızla görüşürseniz, hayatınız daha eğlenceli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mantık Soruları Ve Cevapları İçin Yorum Yap