Martı Kitabının Özeti

Martı Kitabının Özeti Martı Kitabı - Bu makaledeki notlar: martı kitap özeti martı kitabının özeti..

Martı -kitap özeti

Uçmak için diğer martıların bile dışlamalarına aldırmadan hayalleri uğruna savaşan bir martıdır. Fletcher: Jonathan’ın ilk öğrencisi, tanıştıkları günden itibaren Jonathan ile öğrenmenin sınırsızlığı üzerine sohbetler yapar. O da hayalleri uğruna savaşan bir martıdır. Sullivan: Jonathan’ın uçuş eğitmenidir. Chiang: Jonathan’ın gittiği cennet diye tabir edilen yerdeki en yaşlı martıdır. Anlattıkları sayesinde Jonathan’ın bazı şeyleri daha iyi anlamasını sağlamıştır. Çok kısa bir çevre tasviriyl e başlayan eserde uzaktan görünen balıkçı teknesini n sesiyle tüm martılar “kahvaltı” düşüncesiyle havalanırken Martı Jonathan Livinston o ortamdan çok uzak-larda bir başına uçuş denemeler i yapıyordu. Ailesinin tepkisi üzerine kısa bir süre diğer martılar gibi olmaya çalışsa da bu onu mutlu etmez ve yeniden uçuş denemeler ine başlar. O diğer martılardan farklı olmayı istemekte dir. Kendi yetenekle rini aşmak istemekte dir. Bir gün başarısızlığı üzerine yine hayalleri nden vazgeçmeye kalkar; ama bu da uzun sürmez. Tüm çabaları sonunda o diğer martılar arasında hava akrobasis ini yaşayan tek martıdır. Çalışma-ları yüzünden toplanan “martı kurultayının” onu ödüllendireceğini düşünen Jonathan tam tersi bir tepkiyle karşılaşır: Toplumun saygınlığını sarsmakla suçlanmaktadır. Sürgün edilir. O yaptıkların-dan pişmanlık duymadan çalışmaya devam eder. Bir gün iki martı gelir ve onu ilk başta cennet sandığı yere Yasak Kelime Kullandınızürür… Martı Jonathan’a göre hiçbir sınır olmamalıdır. Eğitmeni Sullivan ile uçuş çalışmalarına devam ederken ordaki en yaşlı martı Chiang ile hayatını ve bulunduğu yeri sorgulama ya başlar. Gruba yeni katılmasına rağmen öğrenmeye korkusuzc a yaklaşan tek martıdır. Bu özelliği ile he-men ön plana çıkar. O dünyaya dönüp öğrendiklerini diğerlerine de öğretmek istemekte dir. Bu dönüş sırasında ilk karşılaştığı Martı Fletcher olur…..

Ölüm Diyeti -kitap özeti

Dr. Hodges Barlett Kent Hastanesi (BKH)’ ni kurduktan sonra, işletmesini üstlenerek hastaneyi büyük ve tanınan bir kurum haline getirir. Ekonomik sıkıntıların patlak vermesiyle birlikte Barlett ilçesinde bulunan iki özel hastane maddi ihtiyaçları karşılamaktaki güçlüklerden dolayı kapanır. Dr. Hodges de bu ekonomik durumdan etkilenen hastanesini kurtarmak amacıyla ekonomiden anlayan Traynor’ ı yönetim kurulu başkanlığına getirerek kendini emekliye ayırır. Traynor hastaneyi ayakta tutabilmek için bölgenin en önemli sağlık merkezlerinden biri olan Comprehensive Medical Vermont (CMV) ile sağlık antlaşması yapar.

CMV antlaşma gereği BKH’ ye hem hasta hem de doktor yollayarak, karşılığında para ödemeyi taahhüt eder. CMV’ nin asıl amacı BKH’ ye parası ve sosyal güvencesi olmayan hastalarını göndererek, BKH’ yi ekonomik açıdan zor duruma düşürmek ve hastanenin bu güç durumundan yararlanarak yönetimi ele geçirmektir. BKH’ de bir süre sonra hasta ölümlerinde artış görülmeye başlanır. Bu ölümlerin tümü eskiden ciddi bir hastalık geçirmiş ve bu hastalıkla mücadeleyi kazanmış fakat BKH’ ye küçük vakalar için başvurup, tedavi olduktan sonra, hastanede ölenlerden oluşur. Bu olayların hastane üzerindeki etkisi de olumsuz yönde olmaktadır. Otoparkta hemşirelere cinsel taciz yapılıp diğer personelin de malına zarar verilmektedir.

Bu esnada hastanenin kurucusu olan emekli yönetim kurulu başkanı Dr.Hodges olayları inceler ve otoparktaki hemşire saldırılarını gerçekleştiren kişinin yine hastaneden birinin olduğu kanısına vardığını ve ölüm olaylarındaki artışların şüpheli olduğunu aktarır ve aynı günün akşamı öldürülür.

Bu esnada kitabın kahramanları Dr. David, karısı Dr. Angela ve kızları Niki CMV’ ye iş başvurusunda bulunarak kabul edilir ve BKH’ ye antlaşma gereği transfer olurlar. Bir süre sonra onlar da kendilerini olayların içinde bulurlar ve şüpheli ölüm olaylarını araştırmaya başlarlar. Ölen Dr. Hodges‘ in evini satın alan çift, onu evinin bodrumunda örülmüş duvarın arkasında ölü bulur. Dr Hodges ile başlayan şüpheli ölümleri araştıran doktorlarda da ölüm vakaları yaşanmaya başlar. Dr. Rendall Portland bu doktorlardan biridir ve tabancasıyla intihar etmiş halde bulunur.

Dr. Angela olayların üzerine bir dedektif tutarak gitmeye devam eder. Dedektif ve Dr. Angela, Dr. Hodges’ in yakınlarıyla konuşarak olayları incelemeye başlar. Bunun üzerine bilinmeyen bir kişi tarafından uyarılar almaya başlar. Bu uyarıdan kısa bir süre sonra Dr. Angela’ da hemşirelere olduğu gibi saldırılıp öldürülmek istenir. Fakat kurtulmayı başarır. Bu olaylardan Dr. David huzursuzdur ve aile içindeki bu huzursuzluk Niki’ nin hastalanmasıyla doruğa ulaşır. Niki ile aynı hastalığa yakalanan arkadaşı bu hastalıktan ölür. Bu arada CMV yönetimi de Dr. David’ i hastalarıyla çok ilgilendiği ve masraflarının çok olmasından dolayı suçlar. Dr. David ise araştırmalarının sonucunu almaya başlar. Yönetim kurulu üyesi Werner Van Slyke ile tanışan Dr. David bu şahıstan şüphelenir ve araştırmalarını onun üzerinde yoğunlaştırır. Werner Van Slyke aslında eski çok iyi bir asker ve nükleer konuda bir uzman, aynı zamanda psikolojik sorunları olan birisidir. Bu araştırmadan rahatsız olan Werner Van Slyke Dr. David‘ in evde bulunmadığı bir esnada evine giderek olay çıkartır. Dr. David ise araştırmalarını derinleştirmiş ve Werner Van Slyke’ ın ölüm olaylarındaki rolünü fark etmiştir. Hastane kayıtlarında satıldığı gösterilen röntgen aletinin kobalt ünitesinin, küçük vakalarla hastaneye yatan hastaların yataklarının altına konularak, yüksek dozda radyasyon almaları ve ölmelerinin nedeni olduğunu kanıtlar. Olayların asıl kaynağının toplantı yapmakta olan yönetim kurulu başkanının oyunu olduğunu, asıl amacının kötü gidişatı körükleyerek, hastanenin CMV’ ye devrini gerçekleştirmek olduğunu anlar. Yönetim kuruluyla yüzleşmek için hastaneye gittiğinde psikolojik sorunları olan Werner’ in kobaltı masanın ortasına koyduğu ve yüksek dozdan bütün yönetim kurulunun etkilendiğini fark eder. Yönetim kurulu üyeleri bir süre sonra ölürken Dr. David ve Angela kızları Niki ile başka bir şehirde mutlu bir hayata başlarlar.

Kör Melek -kitap özeti

Bu roman İtalya’da mafyanın devlete ve millete hakim olduğu ve kan kusturduğunu anlatıyor. Ama anlatım bir romandan ziyade anı veya gezi yazısı şeklinde. Yazarı İtalya’ya gezmeye davet ediyorlar. O gezisinde İtalya da yaşanan trajik ve kanlı olayları yerinde inceleyerek yaşamış gibi anlatıyor. Kitapta birbirinden bağımsız 15 kısa yaşanmış cinayet olayları anlatılıyor.

Bunların birinde ölümün kol gezdiği yerlerde, masumca ve suçsuzca öldürülen çocuklar anlatılmış. Bu çocuklara cinayet ruhu işletilmiş. Okula giderken ekmek götürür gibi silah götürüp birbirlerini vurmaları anlatılıyor. Günahsızca ölen çocuklar gökyüzüne melek olarak çıkıyor. Ama yukarılarda ya elektrik direğine ya da yerden sıkılan kurşunlara hedef oluyorlar.

Yazarın inceleyip anlattığı bir olayda ise belediye başkanı yani komiseri anlatıyor. Bu komiser bekar, yaşı geçmiş,cinsel fantezileri olan biridir. Şehirde yine kan oluk gibi akmakta, belirli yerler dışında halk sokağa akşamları çıkmıyor. Faali meçhulleri araştıran yok. Bu gün kimden kim ölecek diye merak ediyorlar.

Devlet adamları korumalarla geziyor ama hiç kimse birbirine güvenemiyor. Komiser yine bir gün hakimlerle toplantıya katılmak üzere yola çıkar. Toplantı binasına gider. Bunadığını düşünür. Beklemeye başlar. Adam değişir. Kızla kendini yalnız odada sanır. Birlikte olmak üzereyken hayalinden uyanır. Hakim gelmiş toplantı başlayacaktır. Komiser etrafına bakar, böyle bir kızı görmeye çalışır göremez sonra yine mekan değişir. Bekleme salonunda toplantıyı beklerken toplantının iptal olduğunu duyar. Dışarı çıkar, yanında korumaları yoktur. Beklediği yerde o kız yine karşısına çıkar, birlikte yemeğe çıkarlar. Mutlu bir gün geçirir. Akşama komiserin sıcak tek kurşunla ensesinden vurulmuş cesedi kentin bir köşesinde bulunur.

Başka bir ülkede ise cinayetlerin sosyal yönünü araştıran bir kişiye durum anlatılır. Karısı bu şehirden bu mafya aile kavgası kurşun ve cinayetlerden bıkıp başka şehre gider. Kocası ise araştırmalar sırasında karısının haklılığını kabul eder. Arkasından oda şehri terk eder.

Bazı evlerde cinayet o kadar ileri gidiyor ki kendini asma becerisi gösterenler evlerinde idam sehpası bile kurabiliyorlar.

İki arkadaş çocukluktan beri beraber kardeşçe büyüyor. Yiyip içtikleri ayrı gitmiyor. Büyüyünce biri amcasıyla kaçakçılığa diğeri okumaya gidiyor. Kaçakçı lider oluyor. Arkadaşını yanına alıyor birlikte çalışmaya başlıyorlar. Zaman sonra küçük bir miktar para için düşman oluyorlar. Aile kavgası başlıyor. Birçok insan ölüyor. En sonunda birbirlerini vuruyorlar.

İki arkadaş lokantaya giriyorlar, sakince yemeğini yiyen müşterilere aldırış etmeden kabadayılığa başlıyorlar. Ortalığı dağıtıp giderken kapıdan patron silahla girer. Şöyle der: Ülkemiz yaralıdır ve herhangi bir serseri dürüst insanları korkutmaya cesaret edebilir. Ben dayandım dayanıyorum, yalnızım, güçlülerin yasalarına boyun eğmeyi red ediyorum. Bu sunduğum son yemektir.

Diğer hikayelerde ise insanların iç sıkıntıları anlatılıyor. Maddi dünyada yaşanan şehirde oluşan kasvetli hava o bölgenin insanlarını ruhsal bozukluğa intihara bunalıma ittiğini anlatıyor.

Beş Sevgi Dili – Kitap özeti

Beş Sevgi Dili
KİTABIN YAZARI Betül ÇELİK
YAYINEVİ VE ADRESİ Sistem Yayıncılık Tünel, Nergiz Sk. Sistem Apt. No:4 80050 / İSTANBUL
BASIM TARİHİ Şubat 1999
KİTABIN YAYIM MAKSADI Bu kitapta sevginin eşsiz dillerini konuşmayı, anlamayı, karşımızdaki insana (eş, aile, arkadaş) etkili bir şekilde gösterip karşılığında gerçek sevgiyi bulmayı öğreneceksiniz.

KİTABIN ÖZETİ :

BEŞ SEVGİ DİLİ

Sevginin temeli ailede başlar ve kişilerin birincil sevgisi oluşur.aile ortamında sağlıklı, özverili oluşan sevgi, bireyi ileriki hayatında mutlu ve başarılı kılar .

I BÖLÜM

NİKAHTAN SONRA SEVGİYE NE OLUR ?

Her insanın bir sevgi dili vardır.eşinizin yada arkadaşınızın birinci sevgi dilini anlamıyor iseniz bu ilişki sağlıklı olmaz ve kısa sürede problemler ortaya çıkar.şayet biz beş sevgi dilini biliyorsak bu problemleri en aza indirgeriz. Paylaşarak,dinleyerek ve birlikte anlamlı faaliyetlere katılarak yaşanan nitelikli beraberlik gerçekten değer verdiğimizi ve birbirimizden hoşlandığımızı anlatır.beş sevgi dili nedir ? Bunlar ;

1) Onay Sözleri

2) Nitelikli Beraberlik

3) Armağan Alma

4) Hizmet Davranışları

5) Fiziksel Temas’tır.

evliliğin veya mutluluğun devamı için önemli olan şey eşimizin sevgi diline hitap etmektir.

II.BÖLÜM

SEVGİ DEPOSUNU DOLU TUTMAK

Sevgi,insan davranışında önemli bir yer tutar.fakat bu sözün bir çok boyutu vardır. Evlilik ilişkisinin, esas olarak amacı, sevgiyi ve yakınlığı beslemektir.evlilik aynı zamanda içsel ‘sevgi deposunun’ doldurulabileceği en önemli yerdir.

‘İnsanoğlunun kalbinde samimi olmak ve birbirlerini sevmek için duyulan arzu yatar.evlilik bu yakınlık ve sevgiye duyulan gereksinimi karşılamak için tasarlanmıştır.’

Bununla birlikte,sevgi için duyulan duygusal gereksinme,yalnızca bir çocukluk olgusu değildir.bu gereksinme bizi yetişkinliğe ve evliliğe kadar izler. ’Aşık olma ‘deneyimi, bu ihtiyacı geçici olarak karşılar fakat bu kaçınılmaz olarak ‘geçici bir önlemdir’kısa ömürlüdür.etkisi sınırlıdır.’aşık olma’saplantısının zirvelerinden aşağıya indikten sonra sevgi için duyulan gereksinim yeniden su yüzüne çıkar.çünkü bu,doğamızın temelinde vardır.duygusal arzularımızın merkezindedir.’aşık olmadan‘önce sevgiye gereksinim duyuyorduk ve yaşadığımız sürecede duyacağız.

III.BÖLÜM

AŞIK OLMAK

Aşık olan kişi sevdiği kişinin mükemmel olduğu duygusuna sahiptir.kendisinden başka herkes aşık olduğu insanın kusurlarını görsede o bunları farketmez hatta karşı çıkabilir.

‘Aşık olmak’kısa sürelidir ve ebediliği yoktur.

IV.BÖLÜM

SEVGİ DİLİ I

ONAY SÖZLERİ

Taleplerden çok iltifatlar,cesaret verici sözler ve ricalar eşinizin öz değerini onaylar,yakınlık yaratır.yaraları tamir eder.ve diğer yarınızın potansiyelini ortaya çıkartır.

Sevginin hedefi ;istediğiniz bir şeyi elde etmek değil,sevdiğiniz insanın saadeti için bir şeyler yapmaktır.

V.BÖLÜM

SEVGİ DİLİ II

NİTELİKLİ BERABERLİK

Paylaşarak,dinleyerek ve birlikte anlamlı faaliyetlere katılarak yaşanan nitelikli beraberlik,gerçekten değer verdiğimizi ve birbirimizden hoşlandığımızı anlatır.

VI.BÖLÜM

SEVGİ DİLİ III

ARMAĞAN ALMA

İster satın alınan veya elde yapılan objeler olsun.ister yalnızca eşinizin istediğinde orada olmanız olsun,armağanlar sevginin görsel ifadeleridir. Armağanlar,değer verdiğimizi sergilerler .İlişkinin değerini gösterirler.

VII.BÖLÜM

SEVGİ DİLİ IV

HİZMET DAVRANIŞLARI

Eşlerin aile içerisindeki görev paylaşımları hizmet davranışlarını oluşturur.bu davranışlar hiçbir zaman zorlanmamalı,özgürce yapılmalı ve kabul edilmeli arzu edildiği gibi gerçekleştirilmelidir.

VIII.BÖLÜM

SEVGİ DİLİ V

FİZİKSEL TEMAS

Bir sevgi jesti olarak fiziksel temas,varlığımızın derinliklerine ulaşır.bir sevgi dili olarak omuza en hafif bir dokunuştan tutkulu bir birlikteliğe kadar güçlü bir iletişimdir.

IX.BÖLÜM

BİRİNCİL SEVGİ DİLİNİ KEŞFETMEK

Birincil sevgi dilini keşfetmek için beş sevgi dilini öğrenmemiz ve bunlara cevap vermemiz gerekmektedir.bu sorulara verilen yanıtlar bizim kendi sevgi dilimizi oluşturur.

X.XI.BÖLÜM

SEVGİ BİR SEÇİMDİR VE FARKI YARATAN SEVGİDİR

Sevgi özgürce yapılan bir seçimdir.eşinizin birincil sevgi diline hitap edebilir ya da etmeyebilirsiniz.mutlaka beş sevgi dilinden birisine hitap edecektir. Fakat eşimizin diliyle sevmeyi seçmenin bir çok yararı vardır. Bu seçim geçmişteki yaraları tedavi etmeye ve bir güvenlik, öz güven ve önem duygusu sağlamaya yardımcı olabilir.

XII.BÖLÜM

SEVİMSİZİ SEVMEK

Bir ilişkiyi olumlu yönde ilerletmek için her iki tarafında özverilerde bulunması gerekmektedir.

XIII.BÖLÜM

ÇOCUKLAR VE SEVGİ DİLLERİ

Gerçek gereksinimlerinin bilincinde olmasalar ve kendi tepkilerini anlamasalar bile, beş sevgi dili de çocuklar için geçerlidir.etkili bir ana baba olmak için, her çocuğunuzun birincil sevgi dilini keşfedene kadar beş dili de düzenli olarak konuşun.

Kişilik – Kitap özeti

Kişilik
KİTABIN YAZARI Özcan KÖKNEL
YAYINEVİ VE ADRESİ Altın Kitaplar Yayınevi Cağaloğlu / İSTANBUL
BASIM TARİHİ 1999
KİTABIN YAYIM MAKSADI Günlük Yaşamda Ortaya Çıkan Ruhsal Ve Toplumsal Sağlığı Bozan İnsanlar Arası Sorunların Çözüm Yollarını Bulmaya Yol Göstermek.

KİTABIN ÖZETİ :

1. KİŞİLİĞİN ALT VE ÜST YAPISI :

Bireyin kendine özgü ve ayırıcı davranışlarının bütünü olarak tanımlanan kişiliğin birbirini tamamlayıcı katmanları vardır. Kalıtım, iç salgılar, zeka, iç güdüler, dürtüler gibi biyolojik ve fizyolojik etkenlerin kişiliğin alt yapısını, bireyin gözlerini açtığı ailesinden ait olduğu toplumsal kesim, ulus ve uygarlığa dek uzanan toplumsal çevrenin de kişiliğin manevi yanını yani üst yapısını oluşturur.

2. ÇAĞLAR BOYUNCA İNSANI ANLAMA ÇABALARI:

Bireylerin beden ve ruh yapısına göre kişilik üzerine durulmuştur. 1940-1942 yıllarında Amerikalı Sheldon üç ayrı beden yapısı üzerine üç ayrı kişilik bulmuştur. Bu kişilik yapılarının her birinden de yirmi farklı kişilik bulunduğunu ileri sürmüştür. Kişiliğin oluşması ve gelişmesi için gereken gücün kaynağı her çağda insanların ilgisini çekmiştir. İçgüdüleri üreten, yaratan bir insan olmasını sağlayan güç nedir? Başka bir deyişle kişiliği oluşturan, geliştiren, sürdüren, tutum kazanmasına, davranışta bulunmasına neden olan etken ya da etkenler var mıdır? Bedensel ve ruhsal gelişmeyi sağlayan güç tek midir, Ayrı mıdır. Bedenden ayrı bir ruh var mıdır? Kişilik gelişmesi bir anlamda ruhsal gelişme demek midir? Ruhbilim ve ruhbilim öğretileri bu sorunlara cevap bulmaya çalışmaktadır.

3. KİŞİLİĞİ GELİŞTİREN YADA BOZAN GÜÇLER:

Endişe, kuruntu, korku, telaş, üzüntü gibi insanda baskı ve gerilime yol açan duygu durumu olan kaygı, ilk yada ikincil olarak kişiliği geliştiren ve etkileyen güç olarak yer alır. Kişilik gelişiminde olumlu etkenlerden başarılı ve olumlu ya da olumsuz savunma düzenleri arasında en etkilisi “yüceltme” dir. Kişilik gelişimini kötü yönde etkileyen alkol, ilaç ve uyuşturucu bağımlılığının en önde gelen sebebi özentidir. Bu kötü bağımlılıklar sonucu bedensel ve ruhsal hastalıklar meydana gelir. Bu tür kötü alışkanlıklardan kurtulmak yine kişinin elindedir.

4. RUHSAL TEDAVİ VE SAĞLIK :

Kişi, kendi kişiliğini bulmak, geliştirmek, olgunlaştırmak için ruh biliminden yararlanması gerekirken, öte yandan günlük yaşamında başkalarıyla ilişki kurmak ve sürdürmek içinde ruhbilimi bilmek, ilkelerini kurallarını uygulamak zorundadır.

Ruhsal sağlığın bozulmasında hekimden faydalanılacağı gibi belirli sınırlar içinde kalan kaygı, öfke, korku ve bunların neden olduğu türlü yakınma ve belirtilerden sıyrılmak her insanın kendi başına yapabileceği bir iştir.

Sonuçolarak: Kendisini tanımak isteyen insan kişiliğini inceler. Belirli sınırlar içinde iyi güzel, doğru bulduğu niteliklerini geliştirip kötü, çirkin, hatalı yanlarını örtebilir. Böylece iç dünyasındaki dengeyi sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Martı Kitabının Özeti İçin Yorum Yap