Matematikte Pi Sayısını Kim Buldu

Matematikte Pi Sayısını Kim Buldu Pi Saysının Oranı - Bu makaledeki notlar: matematikte pi sayısını kim buldu ..

Bu yazı Pi Sayısını Kim Buldu? hakkında özet bilgiler içerir. Matematikte Pi Sayısını Kim Buldu ve Pi Saysının Oranı hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Pi Sayısını Kim Buldu?

Pi Sayısını Kim Buldu?
Pi sayısı Babiller, Eski Mısırlılar ve pek çok eski uygarlık tarafından biliniyordu. Onlar, tüm çemberlerin çevresinin çapına bölümünün sabit bir sayıya eşit olduğunu fark etmişlerdi. Bu sabit sayının bulunması artık çapı bilinen her çemberin çevresinin hesaplanmasına imkan tanıyordu. M.Ö. 2000 yılı civarında Babiller p sayısını 31/8 ya da 3,125 olarak kullanıyordu. Eski Yunanda karekök 10 ya da 3,162 sayısı kullanıldı. Arhimedes ise (M.Ö 287 – 212) 3 10/71 ve 3 1/7 sayısını p sayısı olarak kullandı.

M.S. 500 yılı civarında p sayısı için 3,1415929 olarak kullanıyordu. 1424 yılında İran’da virgülden sonraki on altı basamağı doğru olarak biliniyordu. 1596 yılında Alman Ludolph van Ceulen, p nin virgülden sonraki yirmi basamağını hesapladı ve bu sayı Avrupa’da Ludolph sabiti olarak bilindi. O tarihten sonra p sayısının virgülden sonraki milyarlarca basamağı hesaplanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Matematikte Pi Sayısını Kim Buldu İçin Yorum Yap