Mavi Balina

Mavi Balina Mavi Balinaların Çiftleşmesi - Bu makaledeki notlar: mavi balina çiftleşmesi mavi balina mavi..

Mavi Balinalar(oha Diyeceksiniz)

Gelmiş Geçmiş Hayvanların En Büyüğü: Mavi Balinalar

«Mavi balina» (Sibbaldus); bu dünyanın karalarında veya denizlerinde yaşamış hayvanların en büyüğüdür. Bir gemiye alınıp tartılan en iri mavi balina 150 ton çekiyordu ve hemen hemen 27 metre uzunluğundaydı. Tabiatıyla bu kadar iri bir kitleyi tartabilecek terazi bulunamadığı için, hayvanın parça parça tartılması gerekmişti.

Mavi balina avı:
Bu muazzam canavarın yakalanışı balinacıların calışma metotlarını göstermesi bakımından ilginçtir. Bahis konusu balina 1948 ocağında Antarktika’dan: Balleny adalarında bir Japon balına ekibi tarafından ele geçirilmişti.
Sefere katılan kafilede on iki gemi bulunuyordu: Altı avcı gemisi. etinin tuzlandığı ve dondurulamaya hazırlandığı iki gemi, bir tanker ve iki frigorofik gemi Gemiler Japonya ile avlanma mevkii araşınca 10,800 kilometre yol almışlardı. Böleny adalarına yaklaşılınca, gemiier birbirleriyle ve buzdağlarıyla çarpışmamak için arayı açmak zorunda kaldılar. Dünyanın bu bölgeie-rinde sık sık görülen yoğun sislere karşı hepsinde radar vardı.
Büyük mavi balina gözükünce, avcı gemilerden biri onu kovalayarak zıpkınladı. Balina, avcı gemisinin menziline girdikçe daldığı için zıpkıncı en son öldürücü zıpkını ateşleyinceye kadar çok uğraştı. Gemiile balina arasındaki mücadele le saat sürdükten sonra, zıpkıncı nihayet öldürücü darbeyi indirmeyi başardı. Avcı gemisi bundan sonra canavarı kuyruk önde olmak üzere fabrika gemisine çekmeğe girişti.

Büyük mavi balina’nın parçalanması:
Adı Haşidate Maru olan fabrika gemisinin kıçında, suyun yüzüne yakın ve meyilli bir yüzeyin ucunda bulunan bir delik vardı. Balina bu meyilli yüzeyden yukarıya çekilerek yüzuleceki güverteye alındı. Balinanın derisiyle yağını yüzmek, gövdeyi sistematik olarak parçalara bölmek ve parçaları tartmak seksen kişiyi dört saate yakın uğraştırdı. Yalnız dil üç ton gelmişti.
Fabrika gemisinin güvertesinin altında özel kazanlar bulunmaktaydı. Burada balinanın yağından, kemiklerinden ve etinden yağ elde edilirdi. Aynı bölümde yağın depo edilmesi için depolar da vardı. Bu gemide balinanın karaciğerinden vitaminli yağ çeken araçlar dahi vardı.
Japonlar bu mavi canavardan 133 fıçı balina yağı ve altmış ton da kırmızı et elde ettiler. Bu mahsullerin toplu değeri 250 000 Türk lirası olarak hesaplanmıştır.

Dünyanın en kudretli hayvanı:
Mavi balina, dünyanın yalnız en iri
değil, aynı zamanda en kudretli hayvanıdır. Hız bakımından en modern şileplerle kolayca boy ölçüşebilir. Normal olarak saatte 21-22 kilometre hızla yol alırsa da hızını kolayca 48-50 kilometreye kadar çıkarabilir. Zıpkınlanan bir mavi balina’nın, makineleri tam hızla işleyen bir avcı gemisini yedi saat suresince saatte 14 -15 kilometre hızla sürüklediği bildirilmektedir. Uzmanlar bu balinanın en yüksek çekimini dört yüz beygir gücü olarak hesap lamışlardır.

Bir ton yiyecek:
Mavi balina da, öbür iri çubuklu balinaların çoğu gibi, küçük yaratıklarla beslenir. Fakat bu, çok yemesine engel değildir. Bir tek mavi balina’nın midesinde bir tondan fazla plankton bulunmuştur.
Mavi balina’yı plankton’u bol olan yerlerde aramak uygun düşer. Bu minik yaratıkların mevsimine göre bolluğu ve kıtlığı balinanın faaliyetlerini etkiler. Mavi balina yazı Kuzey veya Güney Kutbu’nun yüzen buzlarının yakınında geçirir. Adi Fin balinası gibi o da güney denizlerini kuzeye tercih eder. Kışın Ekvator’a doğru çekilir.

7,5 metrelik bebek:
Mavi balinalar temmuz ayında ılımlı sularda çiftieşirler. Doğduğu zaman dört ton gelen ve 7,5 metre uzunluğunda olan yavru yedi ay süresince annesi tarafından emzirilir. ve uzunluğu 15 metreyi buluncaya kadar yiyecek bakımından annesine bağlı kalır.
Üç yaşında üremeye başlayabilirse de, aradan bir on yıl daha geçmeden yetişkin sayılmaz.
Mavi balina’nm ne kadar yaşadığını kesin olarak bilen yoktur. Bununla beraber elli-elli dört yıldan fazla yaşamadığı muhakkaktır. Hatta daha bile az yaşaması muhtemeldir. Balinacıların varlığı da hesaba katılınca, yirmi yıl fena bir ortalama sayılmaz.
Mavi balina, Adi Fin balinası kadar arkadaş canlısı olmadığından tek başına veya başka bir soydaşı ile seyahat eder. Tek eşli olması ihtimali kuvvetliyse bile uzun olabilir.
Bu balinanın vücudunun alt yüzünde göze çarpan kükürt rengi, hayvanın bir parçası değildir. Bu renk, okyanusun diplerinden topladığı diatom’lardan, yani mikroskopik bitkilerden ileri gelir. Şöyle bir bakılınca, mavi balina, adi Fin balina sı’na çok benzer. Vücudunun üst yüzü, isminden de anlaşılacağı üzere, mavimsidir.

Mavi Balinalar Hakkında Bilgi Ve Fotoğrafları

Bu dünyada yaşayan tüm zamanların en büyüğü o. Ama artık yok oluyor.

Bilim adamları, Mavi Balina için alarm verdi. Soyu tükenmek üzere. Oysa o, tüm zamanların en büyüğü. Gezegenimizde yaşamış olan dinozorlar bile onunla boy ölçüşemez. Ama insanoğlu onun da sonunu getirmek üzere. Acımasızca avlandı, ve geriye sade 5 bin kadarı kaldı.

Okyanusların devi Mavi Balinalar şimdiye kadar tam olarak tartılamadı. Boyutlarından dolayı, ağırlığını ölçecek bir sistem yok. Ancak şimdiye kadar avlanan Mavi Balinalar, parçalar halinde ölçüldü, tartıldı. İşte şaşırtıcı rakamlar:

Ağırlığı 180 ton.
Boyu 27 metre. En büyüğü 33 metreye ulaşabiliyor.
Sadece dili 2.7 ton. Yani bir fil ağırlığında.
Kalbi 600 kiloya ulaşabiliyor.
Atardamarının çapı 23 santimetre.
Yani doğmuş bebek Mavi Balina, bir su aygırı kadar.
İlk günlerde 24 saatte 90 kilo alıyor.

Bu dünyada yaşayan tüm zamanların en büyüğü o. Ama artık yok oluyor. Evet, mavi balinadan bahsediyoruz…

Mavi balinalar 35 metreyi bulan boyu ve 140 tonu geçebilen ağırlığıyla, gelmiş geçmiş en büyük hayvan olduğuna inanılan bir deniz memelisidir.

Daha çok bireysel ya da anne ve yavrusunu içeren çiftler halinde yaşarlar…

2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik süresi sonunda tek yavru doğurarak üreyen bu balinalar, dünyanın ispermeçet balinasından sonraki en yüksek sesli ikinci hayvan türüdür.

80 yıla kadar yaşayabilecekleri öngörülen mavi balinaların tek doğal düşmanı ise katil balinalardır.

Bilim adamları, Mavi Balina için alarm verdi. Onların soyu tükenmek üzere.

O, tüm zamanların en büyüğü. Gezegenimizde yaşamış olan dinozorlar bile onunla boy ölçüşemez. Ama insanoğlu onun da sonunu getirmek üzere. Acımasızca avlandı, ve geriye sade 5 bin kadarı kaldı.

Okyanusların devi Mavi Balinalar şimdiye kadar tam olarak tartılamadı. Boyutlarından dolayı, ağırlığını ölçecek bir sistem yok. Ancak şimdiye kadar avlanan Mavi Balinalar, parçalar halinde ölçüldü, tartıldı. İşte şaşırtıcı rakamlar:

Ağırlığı 180 ton.

Boyu 27 metre. En büyüğü 35 metreye ulaşabiliyor.

Sadece dili 2.7 ton. Yani bir fil ağırlığında.

Kalbi 600 kiloya ulaşabiliyor.

Atardamarının çapı 23 santimetre.

Yani doğmuş bebek Mavi Balina, bir su aygırı kadar.

İlk günlerde 24 saatte 90 kilo alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Mavi Balina İçin Yorum Yap