Mezopotamya Hakkında Hakkında Bilgi

Mezopotamya Hakkında Hakkında Bilgi Mezopotamya Nedir - Bu makaledeki notlar: Mezopotamya Hakkında Hakkında Bilgi Mezopotamya..

Bu makalede Mezopotamya Hakkında Hakkında Bilgi ve Mezopotamya Nedir hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Mezopotamya Nedir? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Mezopotamya Nedir?

Mezopotamya Nedir?

Name:	Mezopotamya.jpg 
Views:	793 
Size:	10,9 KB (Kilobyte) 
ID:	31267Mezopotamya (Yunanca Μεσοποταμία=Mesopotamia: ‘ırmaklar arasındaki ülke’), Ortadoğu’da, Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölge. Mezopotamya günümüzde Irak, kuzeydoğu Suriye, güneydoğuAnadolu ve güneybatı İran topraklarından oluşmaktadır. Büyük bölümü bugünkü Irak’ın sınırları içinde kalan bölge, tarihte birçok medeniyetin beşiği olmuştur.

Mezopotamya, medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilir. Bereketli toprakları ve uygun iklim şartları nedeniyle çok eski zamanlardan beri yerleşmeye sahne olmuş ve birçok istilaya uğramıştır. Bilinen ilkokur yazar toplulukların yaşadığı bölgede birçok medeniyet gelişmiştir. Mezopotamya Sümer, Babil ve Asur gibi en eski ve büyük medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği yerdir.

Hiçbir zaman Mezopotamya olarak anılan belirli bir siyasi mevcudiyet olmadığı gibi sınırları belirli bir idari bölge de değildir. Basit anlamda Yunan tarihçileri bu bölgeyi anmak için bu ismi anmışlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mezopotamya Hakkında Hakkında Bilgi İçin Yorum Yap