Migreni Tetikleyen Yiyecekler

Migreni Tetikleyen Yiyecekler Migreni Tetikleyen Besinler - Bu makaledeki notlar: baş ağrısını tetikleyen yiyecekler migreni tetikleyen..

Başağrısını Tetikleyen Yiyecekler

Bolay, baş ağrısına neden olan yiyeceklerle ilgili şunları söyledi:
“Aynı gıda herkeste migren ağrısını tetiklemiyor. Ortak baş ağrısı yapan gıdalar arasında tunçgiller familyası var. Tabi ki bu turunçgillerin yenmeyeceği anlamına gelmiyor. Herkes belli miktarda almalı. Örneğin herkeste geçerli değil ama kafein, süt ve süt ürünleri, mayalı yiyecekler, eskimiş kaşar, koruyucu maddeler içeren yiyecekler, kurutulmuş et, sosis, salam gibi yiyecekler, hazır gıdaların içindeki tatlandırıcılar, konserve yiyecekler, fındık, fıstık, yer fıstığı, kırmızı şarap, balık, bira, çikolata baş ağrısını belirgin şekilde artırabiliyor.”

Bolay, yiyeceklerin baş ağrısını artırması konusunda tek başına etken olmadığına işaret etti. Bolay, stres, uykusuzluk ve hormonel dengesizliğin de baş ağrısı yaptığını kaydetti.

Bir yiyeceğin alındıktan birkaç gün sonra bile oluşacak baş ağrısını tetikleyebildiğine dikkat çeken Bolay, bu nedenle hastalara ağrı günlüğü verdiklerini, bu günlüğe göre baş ağrısına nelerin sebep olduğunu bulmaya çalıştıklarını dile getirdi.

-YAĞDAN UZAK DURUN-

Bazı kişilerin çocukluktan itibaren bazı yiyeceklerden uzak durduklarını ve bu yiyeceklerin kişide rahatsızlık yaratabildiğini söyleyen Bolay, “Örneğin çocukluğundan bu yana dondurmadan uzak duran kişiler var” dedi.

Başağrısını geçirmek için hayat tarzının değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Bolay, yağdan daha fakir gıdaların tercih edilmesi, stresi azaltmak ve kilo vermek için spor yapılması, daha olumlu düşünülmesi, içilen su miktarının artırılması (günde en az 1-1.5 litre) gerektiğine vurgu yaptı. Bolay fazla kilonun baş ağrısı yaptığına dair bulgular olduğunu ifade etti.

Bolay, baş ağrısını gidermek için yine kişiye özgü çözümler bulunduğunu belirterek, “Kimi vatandaş duş yaparak, kimi nane yağıyla, kimi buz ile masaj yaparak baş ağrısını giderebiliyor. Ama bazı ağrılar var ki bu ağrılara mutlaka ilaç gerekiyor. Bu nedenle özellikle migreni olan hastalar doktora giderek kendilerine en uygun ilacı almalı ve ağrının başlayacağını hissettikleri an ilacı içmeliler. Aksi halde fazla ilaç kullanmak da zaman zaman baş ağrısı yapabiliyor. Ayrıca migreni olan hastalar öğün atlamamaya dikkat etmeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliler” diye konuştu

Küme Baş Ağrıları Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri

(LifeWire) – Küme baş ağrıları çok kümelenmiş süreler hafta veya ay süren, sık sık bu tür düzenlilik ki onlara tahammül tarafından doğruluğu kesin olarak belirlemek ile tahmin edilebilir ile çarpıcı onların sık olay nedeniyle adlandırılır.

Uğursuz “,” küme baş ağrıları oldukça nadirdir, nüfusun% 1’den az etkileyen intihar baş ağrısı olarak nitelendirdi. Ama bu birkaç bireyler için, güçlü ağrı, bu baş ağrısı tarafından zayıflatıcı olabilir, önemli yaşam kalitesini etkileyen neden oldu.

Depresyon, örneğin olanlar şiddetli baş ağrısı zarar arasında, daha yüksek ve iyi baş ağrısı hastaların dörtte üzerinde etkiler uzmanlara anılacaktır. Buna karşılık, genel nüfus arasında yetişkinlerin sadece yaklaşık% 8 depresyon yaşayabilirsiniz. Ancak, saldırıların kısalık nedeniyle – herhangi bir yerde 15 dakika arasında üç saat kadar sürebilir – gerçek intihar nadirdir.
Belirtiler Küme baş ağrısı

Rağmen küme baş ağrıları sık gelen derin, hızlı göz hareketleri (REM) da geri kalanı için çok önemlidir uyku, bu baş ağrısı da gün boyunca grev olabilir olanlar uyanıyorum. Baş ağrısı belirtileri yalnızca etkilenen tarafında yüzü sarkık veya şişmiş göz kapağı, kırmızı ve sulu yanı sıra, göz ve burun akıntısı bir tarafında şiddetli ağrı vardır. Kim bu baş ağrısı muzdarip Bireyler genellikle kendi cilt, hissi karşılaştırarak bir buz almak veya poker deneyimli dışarı tarama isterdim tekrar tekrar göz içine jabbed olmak, yanma ve basınç da ortak ile söylüyorlar. Ağrı da üst dişler, boyun ve çeneye yayılabilir.

Eğer hafta veya ay sonra açıklanamaz bir ay veya daha fazla durmak için her gün meydana, küme baş ağrısı epizodik denir. Hastaların özellikle şanssız 10-15% için, bu baş ağrısı kronik – günlük birden fazla yıl için, meydana gelen veya Remisyonlar bir ay daha az kalıcı olan.
Erkeklerde daha sık Alınız

Ancak zirve döneminde 20 ve 40 yaşları arasında olan küme baş ağrısı olanlar arasında 1 ila Erkekler fazla gelmek kadın 2 ve durum her yaşta ortaya çıkabilir.

David Rothner, MD, Cleveland Clinic bir baş ağrısı uzmanı, küme baş ağrısı migren zonklama kolayca ayırt edilebilir – çoğunlukla kadın etkileyen – bu tür bölümleri olanlar tepki yollardan söyledi.

Eğer bir kişi bir migren var “, onlar, onlar mızmız konum soluk konum ve genellikle de yatmak için karanlık ve sessiz ve yalnız bırakılma istiyorum,” Rothner, bir pediatrik nörolog söyledi. “Küme baş ağrısı ile, sadece tersidir. Onlar sancısı konum, ancak aşağı yalan olamaz. Onlar hızı, onlar duvara karşı baş vurmak – onlar geri kalan değildir.”

Head-banging iken aşırı, hiçbir şekilde nadir bu hastalar için bir başa çıkma mekanizması olarak. Diğer küme baş ağrısı olanlar çığlık veya kendilerine zarar, egzersiz, soğuk veya dış sıcaklıklarda gitmek, bir çaba, bir saldırının ezici ağrı kendilerini dikkatini dağıtmak için.
Do Circadian Rhythms Çal bir rol?

“Bu baş ağrısı günde üç kere, dört veya altı oluşabilir,” Rothner, “ve ekliyor tam zamanlı her gece hasta uyandırmak olabilir, çalar saat gibi neredeyse.”

Bilim adamları ne küme baş ağrısı nedenleri emin değilseniz rağmen, onlar acı veren ağrı trigeminal sinir, ağrı için birincil sinir yolu olan yakınlığı nedeniyle göz arkasında merkezli olduğunu biliyorum. Bu sinir uyarılır, beyinde arterlerin anormal tepki ve büyütmek, sürekli, keskin ağrı neden olur.

Küme baş ağrısı migren gibi, bu beyinde kan damarlarının düzensiz tepkileri içeren vasküler baş ağrısı olarak sınıflandırılır. Diğer baş ağrısı türleri sinüsler gibi enflamatuar baş ağrısı, gerginlik ve baş ağrısı, kas kasılmaları ortaya çıkan içerir.

Araştırmacılar, uyku, wakefulness ve diğer döngüleri her 24 saat düzenleyen sirkadiyen ritim – bizim iç biyolojik saat – küme baş ağrıları tetikleyici rol oynayabilir inanıyorum. Ancak başka katalizör de, bazıları, sigara, alkol, belirli gıdalar dahil olmak üzere kontrol vardır stres ve güneş parlamayı.
Tedavi Seçenekleri

Varken küme baş ağrısı tedavisi yok ise, çok sayıda ilaç, ya tek başına veya birlikte, küme baş ağrıları önlemek veya ağrı acı veren bu bölüm ile ilgili tedavi reçete olabilir. Bu ilaçlar ya, inhale veya dil altına enjekte edilir – yerine yuttu olmanın – daha hızlı çalışma izin vermek. Gibi çok fazla yardım sağlamak için uzun sürebilir Aşırı, aspirin, Advil ve Motrin (ibuprofen) veya Tylenol (asetaminofen) gibi, ağrı kesiciler karşı ilaç listesini arasında, ancak değildir.

Daha yıllar önce yapabilirdi “Biz küme baş ağrısı daha çok şey yapabiliriz,” Rothner, onun hastalar için olan ilk ilaçlar arasında kısa bir süre% 100 oksijen teneffüs edilmesi veya kortikosteroidler söyledi.

Bu ilaçların en iyi kombinasyonu belirlemek için her hastaya tek tek farklı tepkiler nedeniyle zaman alabilir ve bazı maddelerin osteoporoz ve titreme gibi önemli yan etkilere neden olabilir. Cerrahi nadiren kalıcı kas zayıflığı ya da sinir olasılığı nedeniyle bir tedavi seçeneği olarak zarar önerilir.

Küme baş ağrısı belirtileri olan herkes tavsiye olacak – ve büyük olasılıkla çok motive – bir doktoru görmek için. Bir nörolojik sınav ve yapılabilir diğer tanı testleri CT veya MRI beyin görüntüleme içerebilir tarar.

Migreni Tetikleyen Gıdalar

Migreni tetikleyen gıdalar
250 gıdayı inceleyip migreni tetikleyen gıdaları belirlediler.
Türkiye Nörolojik Bilimler Vakfı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Ertaş, Türkiye olarak dünyada ilk kez yaptıkları bir çalışmayla 250 gıdayı incelediklerini ve migreni tetikleyen gıdaları belirlediklerini söyledi.

Ertaş, çalışmanın sonuçlarıyla ilgili şunları anlattı:

“Örneğin peynir, deniz ürünleri ve baklagillerin insanlarda baş ağrısını tetiklediğini bulduk. Tabi insandan insana bu durum değişiyor. Kimi insanın inek sütü içtiğinde, kimi insanın, tuz yediğinde migreni tetikleniyor. Bunu tespit edebilmek için artık gıda testi uyguluyoruz. Bu testle kişinin gıdalara olan duyarlılığını buluyoruz ve o yiyeceklerden kişiyi uzak tutuyoruz. Migren ağrısı başlamaya yakın kişide tatlı yeme isteği doğurur ve kişi çikolata ya da diğer tatlı türlerinden yer. Birkaç saat sonra ise başı ağrımaya başlar. Bu da sanki çikolata, tatlı, migreni tetikliyormuş izlenimi yaratır. Oysa bu doğru değil.”

Sponsorlu Bağlantılar

Migreni Tetikleyen Yiyecekler İçin Yorum Yap