Mongol Lekesi Nedir

Mongol Lekesi Nedir Bebeklerde Kuyruk Sokumunda Morluk - Bu makaledeki notlar: mongol lekesi mongol lekesi nedir bebeklerde..

Mongol Lekesi Nedir?

Mongol Lekesi Nedir?

Yenidoğan bebeklerin kuyruk sokumunda, kalçalarında görülen koyu mavi, mor renkte olabilen lekelere ‘Mongol Lekesi’ denir. Anne babaları ilk görüşte korkutmakla beraber, sık görülen masum bir doğum lekesidir. Herhangi bir soruna veya doğum travmasına işaret etmez, çoğunlukla 2 yıl içinde de kaybolur.

Cengiz Han – Mongol

Filmin konusu şöyle:
Esugei Kağan, 9 yaşındaki oğlu Timuçin ile Moğol bozkırlarında Merkit boyuna gelin seçmeye giderler. Böylece Esugei Kağan, Merkitler ile yıllarca süren düşmanlığa bir son verip barış sağlayabilecektir. Ancak, Timuçin yolda dinlenmek için durdukları bir kabileden eşini seçer. Bu durum Merkitler ile yapılacak barışa engel olur.

Geri dönerken düşmanları tarafından zehirlenen Esugei ölür ve Timuçin kabilenin başına geçer. Timuçin ve ailesi geniş bozkırlarda göçebe hayatı yaşarlar, avlanarak yaşamlarını sürdürürler. Kabilenin yeni kağanı olan Targutai, ileride kabilenin kağanı olacak Timuçin’i öldürmek ister. Ancak Moğol halkının kurallarına göre bir çocuk asla öldürülmez. Bunun için Targutai onu esir alır ve öldürmek için büyümesini beklemeye başlar…

Yönetmen: Sergei Bodrov
Oyuncular: Aliya, Tegen Ao, Tadanobu Asano, Ying Bai
Senaryo: Sergei Bodrov, Arif Aliyev
Tür: Dram, Savaş, Tarih
Dil: Altyazılı
Süre: 120 dk.

Sponsorlu Bağlantılar

Mongol Lekesi Nedir İçin Yorum Yap