Muhabbet Kuşlarının Bakımı

Muhabbet Kuşlarının Bakımı Muhabbet Kuşunun Bakımı - Bu makaledeki notlar: muhabbet kuşu bakımı muhabbet kuşlarının bakımı..

Muhabbet Kuşlarının Bakımı Eğer Bu İpuçlarını İzlerseniz….

Muhabbet Kuşlarının Bakımı Eğer Bu İpuçlarını İzlerseniz Oldukça Kolaydır

Muhabbet kuşları, çok fazla ilgi veya maliyete gereksinim duymadan bakılabilecek eğlenceli pet hayvanlarıdır. Uygun bakım koşulları sağlandığında muhabet kuşları, kediler ve köpekler gibi yaklaşık 10-14 sene gibi uzun süre yaşayabilirler.

1. Muhabbet Kuşları Arkadaşlığı Severler

Eğer tek bir kuşa sahipseniz bir ayna mutlaka bulunmalıdır. Yalnız bir muhabbet kuşu akadaşlığınızla eğlenecektir fakat ayna onun kendini yalnız hissetmemesini sağlar. Muhabbet kuşunuznun ideal arkadaşlık seviyesi için ikinci bir kuş almayı iyice düşünmelisiniz. Bununla birlikte ayrı ortamlarda bir çok kuşa bakmak isteyebilirsiz. Genç olduklarında muhabbet kuşları, diğer kuşlara nazaran insanlarla daha iyi bağlantılar kurarlar.

2. Çeşitli Besinler Kullanın

Petshoplar ve birçok mağazada muhabbet kuşunuz için çok çeşitli besinler bulabilirsiniz. Tek tür yemle veya her zaman aynı yemle beslemekten kaçının çeşitli besin değerlerine ve lezzetlere sahip yemleri karıştırabilir veya arada sırada yemin markasını veya türünü değiştirebilirsiniz. Bu hususta dikkat edilecek konulardan biri de açık yemdir. Açık yemler ucuz olmalarının advantajıyla beraber kalitesiz yemlerdir. Bu sebeple hayvanınızın sağlığı açısından bu yemlerden uzak durmanızı öneririz. Uzun vadede düşündüğünüzde size çok daha büyük maliyetlere sahip sağlık problemleriyle dönebilir…

3. Muhabbet Kuşları Oyuncakları Severler

Muhabbet kuşları oyun oynamayı seven varlıklardır. Onun oynayabileceği birçok obje bulabilirsiniz. Örneğin halkalar, salıncaklar ziller ve oyncak ayılar gibi…
Muhabbet kuşları parlak cisimlere, ses çıkaran ve gagalarıyla veya ayaklarıyla oynatabildikleri cisimlere çok düşkündürler. Yalnız verdiğiniz oyuncakların muhabbet kuşunuz tarafından yutulabilecek kadar küçük parçalara sahip olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu oyuncak onun boğulmasına neden olabilir. Kafesi çok fazla oyuncakla doldurmayın bunun yerine oyuncakları değiştirerek çeşitlilik yaratmayı deneyin.

4. Güvenini Kazanın

Muhabbet kuşunuzla aranızda güven sağlamanız aylar alabilir. Onu eve ilk getirdiğinizde biraz utangaç olacaktır, fakat kişiliği birkaç hafta içinde ortaya çıkacaktır. Parmağınızı kuşun önüne getirerek güvenini geliştirmeyi deneyin. Bunu muhabbet kuşunuz pamağınıza zıplayana kadar her gün tekrarlayın. Bundan birkaç gün sonra ona tatlı sözlerle seslenirken nazikçe göğsünün altını okşayın. Biraz sabırla bu yolu kullanarak aranızda bir güven yaratacaksınız. Eğer muhabbet kuşunuz size güvenmekte zorlanıyorsa hiç endişelenmeyin. Eninde sonunda sizin üzerinize tırmanıyor olacak…

5. Asla Muhabbet Kuşunuzu Yakalamayın

Küçük bir muhabbet kuşu için, onu yakalyıp kavramak isteyen açık bir elden daha korkunç bir şey yoktur. Bu küçük pet hayvanını yaklayıp avcunuzun içinde zorla tuttuğunuzda aranızda bütün güveni bir anda kaybedebilirsiniz. Muhabbet kuşunuz bu tavrınızdan sonra parmağınıza çıkmayı reddederek tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Onu mıncıklama iç güdünüze dayanmaya çalışın. Üstü çıkabilen bir kafes edinirseniz, onu avcunuza almadan kafesten dışarı çıkarmanız daha kolay olacaktır.

6. Muhabbet Kuşları Şarkı Söylemeyi Severler

Çok gürültü olmalarına rağmen; kendi kendilerine şarkı söylecekler, çığlık atacaklar, cıvıldayacaklar, fakat müzikle beraber veya sizinle beraber şarkı söylemeyi daha çok seveceklerdir. Eğer şarkı söylemeye yeteneğiniz yoksa müzik çalmayı deneyin ve nasıl tepki verdiğini görün… Eğer evde çok fazla bulunamıyorsanız, onun için bir radyoyu uygun bir ses seviyesinde açık bırakabilirsiniz.

7. Egzersiz Yaptığından Emin Olun

Kafesinin içindeyken muhabbet kuşunuzun yapabilceği egzersiz sınırlı olacaktır. Etrafta koşturması ve uçması için düzenli olarak kafesten dışarıya çıkarılmalıdır. Fakat bunu yaparken kapıların, camların ve perdelerin kapalı olduğundan emin olmalısınız (kuşlar camı farkedemeyip çarparak kendilerine zarar verebilirler).

8. Kafesi Temiz Tutun

Temiz bir çevre sağlıklı kuşlar demektir… Bunun için pet hayvanınızın yaşadığı ortam olan kafesini her zaman temiz tutun. Böylece onu pek çok hastalığa karşı korumuş olacaksınız.

9. Doğru Tüneği Alın

Kafesler genelde alındıklarında bir kaç skıcı tüneğe sahiplerdir. Bunlar değiştirilmelidir çünkü kuşunuzun ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Tünekler (çapları) farklı ebatlarda olmadıklarında kuşunuzun ayakları doğru çalışmayacaktır. Doğal ağaç tünekleri alabileceğiniz gibi yapay olanları da alabilirsiniz. Uçları tırtıklı olan tünekler de muhabbet kuşları için oldukça uygundur.

10. Muhabbet Kuşunuzu Kuşlar İçin Güvenli Olan Bir Yerde Tutun

Muhabbet kuşları ortam ısısı 21° C ‘nin altına düşmediği sürece ortamı terk etmezler. Kafeslerini hava akımlarının oldu yerlere koymamanız çok önemlidir, keza pencere yanı veya klimaların yanlarına da. Mutfak da muhabbet kuşunuz için uygun bir ortam değildir. Çünkü temizleyiciler ve yemek buharı onlar için iyi değildir ve onu buzdolabının üzerine de koymamalısınız keza buzdolabının titreşimlerinden rahatsız olacaktır.
Herşeye rağmen muhabbet kuşları mükemmel pet hayvanlarıdırlar. Çok fazla maliyetleri olmadıkları gibi çok fazla vaktinizi de çalmazlar. Yukarıdaki tavsiyelere uyduğunuz sürece muhabbet kuşunuz uzun ve sağlıklı bir şekilde yaşayacaktır.

Muhabbet Kuşları Bakımı Hastalıkları Ve Tedavileri

Muhabbet Kuşları Bakımı hastalıkları ve tedavileri hakkında herşey

MUHABBET KUŞLARININ KOLONİDE YAŞAM ŞEKİLLERİ:

Muhabbet kuşları dost canlısı kuşlardır.Sürü içinde dahi bir çift kuş rahatlığa ve
Güven duygusuna ihtiyaç duyarlar.Çünkü muhabbet kuşları bir koloni içersinde 20 ile
60 kuş bir arada yaşar ve kuluçka olurlar.Yemek içmek,yıkanmak ,uyumak,tüy bakımı gibi
ihtiyaçları aynı gurup içinde bir arada oluyor.
Kuş sürüleri hep su alanlarının yanlarında yerleşirler.Bir gurup yüksek okaliptus
ağacı muhabbet kuşlarının ikamet alanlarıdır.
Kuluçka periyodu esnasında bir ağaç üzerinde çok sık kuluçka yuvası görülebilir.
Kuluçka periyodu dışında sürü hep birlikte uyuyabilecekleri bir ağacı tercih ederler.Kuşlar
sabahın erken saatlerinde ve ikindi vakti uyudukları ağaçtan besinlerini temin etmek için ayrılırlar.Yerde ham çiçek tohumu ararlar.Kuru havalarda az sıvı içeren kurumuş tohumlarla
beslenirler,bundan dolayıdır ki düzenli olarak su içmek zorundadırlar.Muhabbet kuşları tohumların dışında mineral ihtiyaçlarını giderebilmek için toprak ve kum tanelerini de
toplarlar ve yumurta akı oluşturmak için küçük sinekleri de avlarlar.
Besin temin etmek için ot saplarına yada dallara tırmanırlar.sabah erkenden tüylerini
ıslatarak nemlendirirler,aşırı sıcaklarda kuşlar grup halinde her 3 saatte bir su içmek ve yıkan-
mak ve yıkanmak için genellikle suyun ancak karın bölgesine ulaştığı fazla derin olmayan
su bölgelerine uçarlar.Kuşların bir arada yaşadıkları grup içinde mükemmel zamanlamaları
şaşırtıcıdır.
Örneğin: Bir kuş su içmek için uçarsa onu anında bütün kuş gurubu su alanına kadar
takip eder ve eşlik eder.Grup ahenkleri müthiştir.
Örneğin: Bir muhabbet kuşu yemeğini bitirip yuvasına uçarken diğerleri ani bir
refleks ile pırlayıp tekrar konarlar.Bu hareket ile önceden beslenmesini tamamlayıp yuvasına dönen kuşa herkesin beslenmesinin bitirilip beraber kalkılacağı mesajı verilir.Aynı zamanda bu birlikte hareketlilik düşmana karşı bir savunma görevi görür.

KİMLİKLERİ:

Anavatanı: Avustralya merkez

Yaşam Alanları: Yarı kurak su alanları bulunan çayır ve kuru stepler

Dış Görünüş:

Boyu: Gagalarından başlayarak başının üstünden kuyruğun ucuna kadar olan uzunluk 18cm-24cm dir.Kuyruk 8-12 cm dir.

Ağırlık: 30-40 gramdır.

Yaşam süresi : 12-14 yıl

Olgunlaşma Süresi: 3 ile 6 ay

Kuluçka: Bol yumurtalı doğada 2 veya 3 kuluçkadır.

Tüy değişimi : Kuluçka periyodu sonuna doğru

Yumurata sayısı : 4-6 bazen dokuza çıkabilir.

Yumurta bırakma süresi: 2 gün arayla.

Kuluçka Başlangıcı: ilk yumurtadan bazen ise ikinci yumurta fan sonra 18 gün

Yuvadaki yaşam süresi: 28-32 gün

KUŞ ALMADAN ÖNCEKİ DÜŞÜNCELER:
Her kim evcil hayvan olarak muhabbet kuşunu tercih ediyorsa bunun üzerinde
iyice düşünmesi gerekir.Acaba bu rahat yaşamı seven kuşları kendileri için doğru seçim
olarak mı seçiyorlar.
Bir muhabbet kuşu yalnızlığa tahammül edemez Kendisi çok zekidir.Ve bunun
için sahibi tarafından ilgi bekler.Ve kendisiyle konuşulmasını ister.Bir muhabbet kuşu aşağı yukarı 12 yıl yaşar.Bu süre içinde kuş edinen kişi onun sorumluluğunu almalı ve kendi
İsteklerinden feragat etmelidir.
Kuş alımında karar aşamasında yardımcı olacak bilgiler:
01- Her kim çalışıyor veya evliyse ve hafta sonunu tatilde veya evden uzak bir yerde geçirmek istiyorsa kuş ile ilgilenecek birilerini bulundurmalıdır.
02- Her kim çocuğuna muhabbet kuşu hediye etmek istiyorsa çocukların kuşlarla olan ilişkileri çok iyi olmasına karşın çabuk bıktıklarını bilmelidir.Çocuklara ait olan
Bir muhabbet kuşu mutlaka çocuğun ailesinde gerek maddi gerekse manevi açıdan desteğine ihtiyacı olur ve özelliklede bakım ve koruma anlamındadır.
03-Muhabbet kuşları sahiplerine iyi bir dosttur.Onların üzüntülerine de katlanabilirler.Bunun
için onu üzüntülerimizden uzak tutmalıyız.
04-Bir muhabbet kuşu ancak çok iyi korunduğunda ve değişik besinlerle beslendiği zaman
sağlıklı olur.Bunların ikisi de sahiplerinin sabrını ve zamanını ister.
05-Muhabbet kuşları çok yönlü ilgi ve çok serbest uçuş isterler.Bunun için kuş sahibi kuşu beslediği odada kuşa uçarken zarar verecek veya kuşun zarar verebileceği eşyalar konusunda
tedbir almalıdır.
06-Muhabbet kuşuna sahip olanlar hemen kuşların birkaç kelime söylemesini isterler.Fakat her muhabbet kuşu konuşma öğrenmeyebilir.O zaman düşünün ilginiz hala sürer mi ?
07- Kuş türüne karşı sizin yada aileden birinin alerjisi olup olmadığını veya emin olmak için bir doktor tarafından araştırılmasını isteyin.
08- Kuş hastalanabilir,veya yaralanabilir.Bu durumlarda veterinere gitmek gerekir ve buda sizin zaman ve paranıza mal olabilir.Bütün bunları besleyicinin göz önüne alması gerekir.

Erkek yada Dişi:
Erkeklerde dişilerin ihtiyaç duyduğu şeylere aynen ihtiyaç duyarlar.Ancak aralarında
azda olsa farklılıklar vardır.Her ikisi de sahiplerine samimi olarak bağlanırlar.Onlarla kontakt kurmak heyecan duymak ve güven ister.Eğer uzun süre yalnız bırakılmış olurlarsa;
şüphesiz dişi kuşlar yalnız olarak meşgul olma yönünden daha sabırlıdırlar.Bir dalın üzerinde yada Yumuşak bir ağaç parçasını kurcalama işini saatlerce sürdürebilirler.Şüphesiz en büyük istekleri doğadaki özgür yaşamıdır.Çünkü bunu dişi kuşlar sabır gösteren gaga çakışmaları ile yuva yapımında ispatlamış olurlar.
Tek kuş mu yoksa Çift Kuş mu?
Çift kuş tek kuş yerine tercih edilir:
Sebebi: 01- Sadece çiftler kendi doğuştan üzerlerinde bulunan sosyal davranışları gösterebilirler.Bir çift kuş yetiştiren insan ancak kuşlarını daha iyi tanır ve kuşların gizem dolu yanlarını çok yönlü eğilimlerini ortaya çıkarabilir.
02- Sahiplerinin evlerini uzun süreli terk etmesi karşısında sorun çıkarmazlar.Tek kuş yalnız başına cesaretten yoksun kalır ve buna karşın çift kuşlar kendilerini yalnız hissetmezler.
Eğer kuşlar kafeslerinde tek başlarına bırakılırsa kendilerini sahiplerine bağlı hissetmezler.
Bunun için taa başından beri kuşlarla ilgilenmeli diyalog kurmalıdır.İnsan iki kuşla da dost
olabilir.Onların arkadaşlığını kazanabilir.
Bir çiftin cinsleri pek önemli değildir.Bir çift erkeklerden yada dişilerden oluşuyorsa
Bu iki cinsten biri zamanla eksik olan cinsin yerine geçer.Bu rolü muhabbet kuşları çok
güzel üstlenirler.Ancak bu rol ne sebepten olursa olsun kafese karşı cinsten biri katılırsa bozulur.Bu durumda agresif rekabet oluşur.Özellikle bir erkek iki dişi tarafından sevilirse
kendini başarılı ve güçlü olan dişi acımasızca gagası ile diğerini kovalar.Bu kavga kapalı bir kafeste ölümle dahi sonuçlanabilir.Bundan kaçış var mıdır?
Eğe küçük bir kuş sürüsü besleyecekseniz eşit sayıda erkek ve dişiyi bir araya getirmeye çalışın.Yeterince büyük açıklık bir kuş kafesi veya nizami sahip odada kavgasız
uyumlu bir yaşam sürebilirler.Rahat ve özgürce uçabilecekleri bir kuş kafesindeki kuşların
Evcil olmasına pek kolay denemez.sadece bakıcısının yem getirip götürmesine alışırlar.

Alım satım hakları:
Artık günümüzde her hayvan satıcısının onaylı satış sözleşmesi yapması normaldir.
Bu sözleşmede kuşun satış tarihi,ayağındaki bilezik numarası,satış fiyatı ve alıcı ile satıcı
imzaları bulunur.Ayrıca kuşun cinside belirtilmelidir.Anlaşma sözlüde yapılabilir.Geçerliliği vardır.Kuşun iadesi konusu sadece hastalık halinde olur.Müşteri elindeki sözleşmeyi göstererek veya hatırlatarak sözleşmeden vazgeçebilir.Kuşun iadesi şartı kuşun sadece hasta-
lıklı olması sonucu gerçekleşir.Veterinerlerin anlayamadıkları enfeksiyona bağlı hastalığın ne zaman başladığıdır.Alıcı kuşu ancak 6 ay içersinde iade etme haklarına sahiptir.Aksi taktirde geçersiz olur.Çocuklar yada gençler yani 18 yaşını tamamlamamış olanlar muhabbet kuşu alırken dikkatlice davranmalıdır.Ailelerinin izni olmadan kuş almamalıdır.Eğer aile kuşu
beğenmezse satıcı kuşu tekrar geri alıp parasını iade etmelidir.

Satın alırken nelere dikkat etmeliyiz:
Rast gele seçilmiş bir kuş almak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.Her şeyden önce satın alırken kuşun genç olmasına dikkat edin.Çünkü kuş ne kadar genç olursa o kadar etrafa ve size kolay alışır.Mutlu olur.Ayrıca kuş sağlıklı hareketli ve uyanık olmalıdır.Böylece size ilk günden itibaren arkadaş olur.
Muhabbet kuşunun nerelerden temin edileceği:
Bunun için bir çok yollar vardır:
Arkadaş yada tanıdıklarınızın yavrularından alabilirsiniz.Dikkat edin ayaklarında bilezik olsun.
Kuş satıcılarından iyi tanınmış muhabbet kuşları alabilirsiniz.
Tanıdığınız birinin kuşlarının kafesten ayrılacak kadar büyüdüğünü söylediği bir kişiden alabilirsiniz.
Yakınınızda bulunan ve kuş besleyenlerle haberleşiniz.Eğer kuşların yavruları yeterince
alınız.
Muhabbet kuşuna sahip olmadan önce arkadaşları ile içinde yaşadığı kafesin temiz olduğu yada içinde rahatça hareket edebileceği donanım olup olmadığına dikkat edilir.
Şayet bunlardan yoksunsa başka yetiştiriciler arayın.Gizli mikroplar taşıyan hastalıklı kuşları
temin etme imkanınız size yaratılmış olabilir.
Belki de size muhabbet kuşunun renkleri ve oyunculuğu cazip gelebilir.O zaman onu hemen alıp eve götürmelisiniz.Ama yinede kuşun sağlıklı olması ve hareketli olmasına dikkat edin
Sağlıklı bir muhabbet kuşunun özellikleri:
Tüyleri düz ve parlak olmalıdır.Kuşun kıç bölgesindeki tüylerin dışkısı ile kaplanmamış olmasına dikkat etmelidir.Satıcıya kuşu eline alıp kıç tüylerini üflemesini isteyin.Ve dikkat edin kıç derisinde de pislik olmasın.Yada tüm vücut derisinde kızarıklık olmasın.Bu mor veya kızarıklıklar hastalık belirtisidir.Normalde açık pembe olmalı ve göğüs kemiği bir bıçak keskinliğinde olmamalıdır.
Kuşun göğüs kemiği yuvarlaksıdır.Kuşu elinize alın ve kemiğin çökmüş olup olmadığını kontrol edin.Göz ve burun delikleri ıslak ve çevresinde kabuk bağlamamış
olmasına dikkat edin.Ayak ve tırnaklar temiz olmalıdır.Düz olmalıdır.Ayak tabanları yere düz değmeli,bir parmağın eksik olması hastalık kabul edilmez ama fiyatta indirim sağlar.
Sağlıklı bir kuş sürekli hareketlidir.Kendi kendini temizler.Cinsleri ile devamlı kontakt
Kurar .

Hasta bir muhabbet kuşunun tanınması:
İki ayağı üzerinde ve diğer kuşlardan ayrı bir yerde durur.Gözlerini yarı kapalı tutar.
gagasını sırt tüylerinin üzerine koyar ve tüyleri kabarıktır.Fakat bu tür kuşları uzun süre gözleyin,iştahı yerinde mi değil mi? Çünkü sağlıklı kuşlarda aynı hasta kuşların çizdiği tavırları uygulayabilirler.Amam sağlıklı kuşlar tek ayağın üzerinde uyurlar ve diğer ayakları karın bölgesine çekilmiş olur.

En sevilen Renkler:
18.Yüzyılın sonlarına doğru ilk sarı muhabbet kuşuna rastlanır.1910 yılında ise İngiltere de ilk mavi renklisi üretildi.Ev kuşlarının değişik renk ve tonda olanları vardır.
Yeşil ,açık yeşil,koyu yeşil gri mor zetin yeşili çok ender sarı kuş beyaz tarçın renkli muhabbet kuşları bulunur.Bir muhabbet kuşunu ciddi olarak besleyecek kimse her şeyden önce yapısına görünüşüne daha doğrusu görsel olarak en güzel olanını aramalıdır.

Aranılan özellikler:
Büyük geniş yuvarlak bir kafa,boğazda 6 tane büyük benek,yüzünde güçlü kısa bir gaga,
Dik duruş ve güçlü ayaklardır.Gagalarına göre kuşlarda bazı sınıflamalar yapılmıştır.
Opaline: Sırtında V biçiminde bir işaret varsa onlar opalin diye adlandırılır.
Standartlar:Renkleri tüyleri vücut biçimleri normal olanlardır.
Lutinoslar:sarı,kırmızıdır.Yada siyah gözler ve desenleri yoktur.
Albinoslar:Aynen lutinos özellikli olmalarına karşın kırmızı göz ve beyaz renklidirler.
Açık renkli tüylerin üzerinde koyu desenlerle işlenmiş kuşlara nakışlı kuşlar denilir.Bunlar
Aynı zamanda en çok sevilen aranılan özelliklerdir.Desenleri sadece açık gri olan kuşlara
Bozuk kuş denir.Palyaço yada benekliler bir çok renkten oluşan ve sık benekli düzensiz desenli tüylerden oluşan kuşlara Arlekin denir.Kula renkliler kırmızıya çalan kestane renkli kuşlardır.

MUHABBET KUŞLARININ NEYE GEREKSİNİMLERİ VARDIR.

Muhabbet kuşunun evinizden girmesinden önce onun için ideal kafes hazırlamalıdır.
Uygun yere konmalıdır.Böylece kuş kısa sürede çevresine alışmış olacak ve evcilleşecektir.
En uygun Kafes: Muhabbet kuşu için kafes emin bir uçuş alanı,uykusunu ve yemeğini yiyebileceği rahat bir yer anlamına gelir.Bu kafes ne kadar büyük olursa o kadar sağlıklı olur.
Örneğin: Oturduğu yerden diğerine uçmak için birkaç kanat çırparak kanatlarını kullanabilecektir.Böyle bir kafeste can sıkıntısını giderebileceği oyuncakları içinde yer olmalıdır.En ideal kafes 100cm uzunluğunda 50cm genişliğinde 80 cm yüksekliğinde olur.
Bu ölçülerdeki kafes iki kuş içinde yeterlidir.Muhabbet kuşları kafesinin 50cm uzunluğunda 30cm genişliğinde 45 yüksekliğinde olanları da vardır.Böyle bir kafes tek kuş için ve kapısı açık tutularak kuş içerde ve dışar da dolaşır halde ise önerilebilir.Her iki tarafında yükseklik telleri paralel ve dikey olamaması gerekir.Çünkü muhabbet kuşları tırmanmayı severler.
İki tel aralığı yaklaşık 12mm olmalıdır.Aksi takdirde büyük aralıklı teller arasına sıkışılınabilir.Kafes kapısı kuş elimize konduğunda dışarı alabileceğimiz genişlikte olmalıdır.
Kafesin tabanının kum tanecikleri ile örtülmesi gerekir.Bir kafesten dört yuvarlak çubuktan konarga olmalıdır.Bunlardan ikisi yem kabı önüne ikisi diğer yerlerde özellikle biri su kabına yakın olmalıdır.Bazen kafeste salıncak veya merdiven (tabandan konargaya uzanan)olmalıdır.
Kuşları büyük kafeste beslemek:
Kim karma kuş topluluğu yada küçük bir topluluk beslemek istiyorsa büyük bir kafese sahip olmalıdır.Buna salmane denir.Büyük kafeslerin ölçüleri 120 x80x170 cm dir.Fakat bu tür kafesler satıcılarda fazla yer işgal ettiğinden bulunmayabilirler.Bunları katoloğlardan isteyebilirsiniz.Bunlar montajla yerine konabilir.

Kafesin huzur içindeki görünümü:
Sadece kafesin büyüklüğü değil onun dekoru da rahatlığı sağlanmalıdır.Konargalar tornalanmış doğal çubuklar olmalıdır.Gerçek tahta çubukların farklı kalınlık ve ölçüleri
Kuşun ayak jimnastiği yapmasına imkan sağlar.Gerçek dalları bahçeden yada ağaçlı dallardan veya satıcılardan temin edebiliriz.Fakat çubukların 13mm yada 22mm kalınlığında olmasına
Dikkat ediniz.Çünkü kuş dalları tırnaklarının birbirine değecek kadar kavrayamaz.Uygun

Gerçek dallar meşe kızılağaç ıhlamur kestane söğüt dallarıdır.Bütün dallar kesildikten sonra üzerlerindeki zararlı bakterilerden kurtulması için sıcak suyun altına tutulmalı ve kurumaya bırakılmalıdır.Yeni konargalar yapay konargaların aynı yerine konmalıdır.Dalların her iki ucuna bıçakla çentik açılmalı yada hazır konarga başlıkları takılmalıdır.
Dikkat: Yeni fışkıran filizler yada ana cadde üzerindeki ağaçlardan almamalıdır.
Yem ve Su Kabı:
Genellikle satın alınan kafeslerde yem ve su çanağı bulunur.Bütün bunların içine kuş pisliği düşmeyecek şekilde kafes tellerine asılmalıdır.Dıştan olan tercih edilmelidir.
Yem ve su kabı otomatiği:
Su kabı olarak içtikçe su veren otomatik kaplar önerilir.Çünkü böylece su yenilenir ve temiz kalır.Buna karşın yem kabı yem tanelerini biriktirebilir.Ve kaba yem gelmeyebilir.Her gün
Bir çok defa yemin kaba gelip gelmediği kontrol edilmek zorunda kalınabilir.Bu tavsiye edilmez.
Gaga (temizlik) taşı:
Bu başından beri kafeste bulunması gerekli gereçlerden biridir.Bu kuşun konargadan kolayca
Ulaşabileceği bir yere yerleştirilmelidir.Bu taşı alırken dikkat edilmesi gerekli hususlar;
İskeleti için önemli olan ve tüylerinin oluşmasında gerekli olan bütün maddeleri içerir.
Deniz kabukları da ve mürekkep balığı kemikleri de kireç taşının yerini tutabilir.Bunlara
Uygun tutaçlar satıcılarda mevcuttur.
Kuş Kumu:
Kuşların sadece sıvılardaki maddelere ihtiyaçları yok,ayrıca sindirimede yardımcı olacak
Yada kolaylaştıracak kum taneciklerinde ihtiyacı vardır.Kafesin tabanı 2cm kalınlığında
Kuş kumu ile kaplanmalıdır.Bazı kuşlar kafesin tabanında oturmaktan zevk almazlar,
Bu yüzden kum taneciklerinden gerekli mineralleri alamazlar.Bu tür kuşlara ayrı bir çanak içinde kum verilmelidir.Yada yemlerinin içine bir miktar karıştırılmalıdır.
Önemli Husus: sadece kuşlar için hazırlanmış kum taneciklerini temin etmeye özen gösterin.
Normal kumlar istenen maddeleri içermezler.
Banyoluk (yıkanma kabı)
Muhabbet kuşları tüylerini ıslatmayı çok severler Kuşlar için plastikten yapılmış su kapları uygun olarak tercih edilmelidir.Derin kapları tavsiye etmeyiz.Çünkü kuşlar küçüktür ve
Sadece kanatlarından birini boylayacak kuşları tercih ederler.Yıkanmaktan zevk alırlar.
Oyuncaklar:
En çok ilgilerini taze dallar çeker.Onun üzerinde kuşlar tırnak becerilerini geliştirirler.
Ve aynı zamanda saatlerce kemirerek uğraşırlar.Bu dalları her iki ucuna çentik açarak kafese tutturun çünkü bu dallar kemirme sonucunda düşebilirler.Gagası ile sürekli meşgul olabileceği
kenevir püskül yapılabilir.Kuş satıcılarında muhabbet kuşlarının bütün zamanlarının geçmesi
İçin hazırlanmış bir çok oyuncak vardır.Mesela küçük çan,kafes teli,ayna salıncak top ve
benzerlerini bulabilirsiniz.
Önemli Hususlar: Her muhabbet kuşu kağıt,poster,kitap yada duvar kağıtlarını gagalar.
Kuşunuzu serbest bıraktığınızda bu tip şeyleri gagalarsa ona öyle bir kitap verin ki gagalasın
ve diğerlerine dokunmasın.Saksı çiçekleri muhabbetlerin gagalarından kurtulamaz.Bu yüzden
zararsız bitkilere dikkat edilmeli mümkünse ucuz,çabuk büyüyen çiçekler kuşun olduğu odaya konmalıdır.

MUHABBET KUŞLARI İLE BİRLİKTE YAŞAM;
Bu kuşlar olaylarım içinde bulunmak isterler.Kendi ailesi içindeki olup biteni paylaşmak isterler.Bunun için kuşu aile içindeki kötü ilişkilerden uzak tutmalıdır.
01-Kuş kafesi içinde yetişkin bir insanın yüzünü görecek yükseklikte olmalıdır.Etrafı rahatça izleyebileceği bir yükseklik lazımdır.Bu kuşa güven hissi verir.Alçak yerler onu korkutur.
Kafasının üstündeki bir hareketi kendine saldırı olarak algılıyabilir.
02-Kafes mutlaka bir yere asılmalı veya bir şeyin üzerinde bulunmalıdır.
03-Kafesin bulunduğu yer aydınlık,güneş ışını direkt almayan yer olmalıdır.
04-Cereyan olan yerde asla bulunmamalı,çünkü hafif bir hava cereyanı hastalığa sebeb olabilir.
05-Yerin cereyan alıp almadığı nı bir mum yakarak tespit edebilirsiniz.
06-Kafes için direkt cam kenarını seçmek yanlıştır.Çünkü cam kenarı direkt güneş ışığını
alır.Camlar kışın soğuk üfürür.Her iki durumda kuşların hastalanmasına yol açar.Bunun
için en iyisi camın yan tarafında bir köşede bulunmasıdır.Bu kuş oradan dışarda ötüşen
kuşları ve olup biteni gözetleyebilir.
07- Kuşun bulunduğu oda havalandırılmalı bir termometre bulunmalıdır.Çünkü ani bir ısı değişimi kuşun hastalanmasına sebeb olur.
08- Muhabbet kuşunun yaşaması için en elverişsiz yer mutfaktır.Yemek buharını kuşlar kaldıramazlar.Isınmış ocak yada kapağı açık tencereler büyük tehlike oluşturur.Çocuk odasıda uygunsuzdur.Burada kuşlar çocuklar oyun oynamak ve okula gitmek için odalarından devamlı
çıktıklarından kuş yalnız kalır.Ve bu süre içinde kuşun hareket alanı sınırlandırılmış olur.
Kuşun bulunduğu alanın düzenlenmesi:
Muhabbet kuşları doğuştan sanatsı uçuş kabiliyetine sahiptir.İnsanlar himayesinde de uçuş imkanına sahip olmalıdırlar.Kendini yaralamadan uçuşa sahip alanlar olmalıdır.

Tehlikeleri tanımak ve önlem almak:

Yaklaşık her 10 kuştan 6 sı kaçmalarından sonra geri dönüş yolunu bulamamışlardır.

Çevre onlar için yabancıdır.Doğal kırsal alandaki becerilerine sahip değillerdir.İnsanlar bu olayı doğal bir kaybolma olarak kabul etmemelidir.Doğal iklimimiz uygun değildir.Yiyecek bulamazlar ve kolayca yırtıcı kuşlar için av teşkil ederler.Acemi kuşlar açık olan kapı ve
Pencereleri yaşadıkları ortamı genişletmek için kullanırlar.Kendisi yarı açık tülle örtülü pen-
cereden çevik bir hareketle sıyrılıp bir anda kendini pencere kenarında bulur.Kum kabının temizliği esnasında kuş kafesten kurtulabilir.Korunmak için en ideal yol: Odada bulunan camlardan bir tanesini tel örgü ile kapatmaktır.Bunun için 1×1 cm oluşan aralıklı tel örgüyü hafif tahta çıtalara tutturup çerçeveye vidalayın.Böylecem muntazam havalandırılmış ve güvenli olarak odada dolaşabilir.DİKKAT! Oda çiçekleri kuş tarafından ulaşılıyorsa fazla yaşamazlar.Zevkle çiçekleri ve yaprakları ısırır ve yolarlar.Böylece bitkiler ölür.Ayrıca bazı bitkiler kuşlar için zehirli olupkuşların rahatsızlanmasına sebeb olur.Tavşankulağı,ceviz ağacı,karaçalı,kızkamışı,cezayir menekşesi,bütün patlıcangiller,zakkum üzüm cinsi sivri çiçekler yılbaşı yıldızı üzüm cinsi perçemli kuşkonmaz zehirlidir.Bazıları ise kaşındırıcı madde içerir kuşun zarar görmesine sebeb olur.Bunlar ise duvar sarımsağı,flamingo çiçeği,kaktüs ve iğneli bitkilerdir.Bu çiçeklerde kuşların gözlerine zarar verebilirler.Zararsız bitkiler yapraklı turna gagası,oda asması gibileridir.

MUHABBET KUŞLARI YEMLERİ:

Artık günümüzde özgür olarak yaşayan muhabbet kuşlarının hangi yemleri yediği kuş yem üreticileri tarafından biliniyor ve hazırlanıyor.
Temel Besinler:
Yem üreticileri tavsiye edilen oranda tohumları karıştırarak hazır yem yapabiliyorlar.Bu karışımın yüzdesi yaklaşık %30 parlak veya sivri ekinler.%25 gümüş darısı %15Nackthaft veya Bluthaft,%5Negersat ve %5 keten tohumudur.
Yem alırken dikkat edilmesi gerekli hususlar:
Kaliteyi kontrol edin Paketleme tarihine mutlaka bakın.İmal tarihi olmayan ürünleri almayın.
Paketin görünümüne bakın ve temiz kuru olanını yırtılmamış olanını tercih edin.
Yem Kalitesi:
İyi kalite yem içeren mükemmel paketlerde bazen paketleme tarihini yazmazlar.Tohumların hasat zamanı kesinlikle bilinmez.Tohumlar ne kadar uzun bir süre saklanırsa veya muhafaza edilirse besin değeri o kadar az olur.Ayrıca çürümüş küflü yada haşerelenmiş olabilirler.

Yani bu karışımın sağlıklı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir.Çürük tohumlar sert ve hoş olmayan koku salarlar.Bunu koklayarak anlayabiliriz.Küflenme ise kendini beyaz gri renklerde kendini gösterir.Küflü tohumlar ölümcül hastalığa sebeb olabilirler.Bu yüzden tohumları avcunuzun içine alıp parmağınızla yavaş yavaş karıştırıp incelememiz gerekir.
Bazı tohumlar birbirine yapışık olur.Örümcek ağıyla bu birleşme sağlanmış plabilir.

Tohumların Denenmesi:
Satın alınan yem karışımının yeterli besin değeri içerip içermediğini anlamak için tohum taneciklerinin topraktan olgun çıkıp çıkmadığını anlamak için.deney yapabilir,topraktan ham olarak çıkıp çıkmadığını anlayabiliriz.Eğer elimizdeki yem paketinin %50 si ham tohumlu ise bunu atıp yenisini almanız gerekir.

Bir Muhabbet kuşu ne kadar yer?
1-Sabahları her kuş için 2-3 çay kaşığı tohum yem kabına konmalıdır.
2-Öğleye doğru yem kabına terar tohumlardan koyunuz.Tohumların kabukları yem kabının
içinde olabilir.Onları çıkarmanız gerekir zira kuş alttaki yemlere ulaşamayabilir.Geceleride
yem kabını kontrol etmelidir.Böylelikle kuş gece yarısı ve sabah erkenden açlığını giderebilir.
Kuşumuzun gereğinden fazla yem alarak şişmanlaması iyi değildir.Gün içinde muhabbet kuşu sık aralıklarla farklı besinleri almak zorundadırki vücut ısısını 42.1 C de tutabilsin.Buna karşın bir çok kuş şişmanlamaya meğillidir.Bunun sebebi hareket sınırlılığı ve şişmanlatıcı yem yemesidir.Bunlarda ballı şekerli sıvı maddelere batırılmış tohumlar olabilir.Fakat hiçbir zaman şişman kuş aç bırakılmamalıdır.

Bunların olmasını istemiyorsanızonun daha çok hareket etmesini mesela odada daha
Uzun uçması sağlanabilir.Şişmanlatıcı yemlerden vazgeçebilirsiniz.İçme suyuda en az tohumlar kadar önemlidir.Muhabbet kuşu sürekli olarak içecek taze su ister.Onun sıvıya
Yediği yemlerin yumuşaması için ihtiyacı vardır.En iyisi taze olanıdır.Soğuk çeşme suyu
Kullanmayınız.Dinlendirilmiş temiz klorsuz sular seçilmelidir.İçeceği suyu suluğa koy-
Duğunuzda ağız kısmına yem artıklarının dolup dolmadığını kontrol ediniz.Şayet dışkısı
Veya yem artıkları su kabına düşmüşse suyu acil değiştiriniz.
Yem planının değiştirilmesinde taze yiyecekler:
Sebze ve meyve gibi taze yiyecekler birçok vitamin ve mineral maddelerini içermektedir.
Temel besinlerine ek olarak bunlar verildiğinde kuşu formunda tutar ve parlak tüylerinin oluşmasını sağlar.Bu yüzden ilk günden itibaren kafesinde yeşillik bulunması gerekir.Kuşunuz için rahatlıkla bulabileceğiniz yeşillikler şunlardır:

Ham Sebzeler: Patlıcan,az rezene,az salatalık,havuç yeşil biber marul yeşil bezelye parçalanmış domates bir tas içinde karıştırılmış olarak pazı nane ıspanak top şeklinde yapraklı salatalık çeşitleri bir kıskaçla kafese veya tabaktaki doğal haliyle verilebilir.
Taze meyveler: Ananas Elma incir kivi limon portakal şeftali bunlar dilimlenerek veya bir çe
Gelle kafese asılarak verilebilir.Üzüm kiraz çilek gibi meyveleri kuş ısıramayacağından bunların arası yarılarak verilmelidir
Muhabbet kuşları için vitamin tedavisi:
Filiz halindeki hububat muhabbet kuşları için çok sağlıklıdır.Ayrıca tohum tanelerinin yeterince olgunlaşıp olgunlaşmadığını test edebilirsiniz.Örneğin:

1- ½ ile 1 çay kaşığı tohum karışığını bir keseye koyup 2 cm su ilave edin.ve 24 saat yumuşamaya bırakın.
2- Daha sonra tohumlara ılık su serpin.Temizlenmiş olan kaseye tekrar dökün ve üzerini gevşekçe örtün.Tohumları ilerleyen 48 saatte çimlenmeye bırakın.Bu işlem için gün ışığı
Oda sıcaklığına ihtiyaç vardır.

3-Filizlerin boyu 1cm uzadığında ılık suyu yine serpiştirin sonra süzün ve kuşa ikram edin.
4-Bu filizleri 2-3 saat içinde bitirmemişse atın.Çünkü küflenebilir.
5-Taneli yiyeceklerin %50si filizlenir olsa dahi atın gitsin yenisini alın.
Hangi sıcaklıkta filizlenmiş tohumlar verilmeli:

Kuluçkaya yatmış kuşlar ve civcivlerle ilgilenen kuşlar filizlenmiş tohumlar yemek zorundadır.Aynı zamanda tüy döken kuşlarda yemelidir.Tüy dökümü ve kuluçka dışında yaklaşık her dört haftada 20 gün boyunca filizlenmiş tohum verilmelidir.
Uygun olmayan yiyecekler:
Her türlü lahana,ham ve yeşil patates,bakla yeşil fasülye greyfurt,erik avakado dur.
Meyva ve sebzelerin hazırlanışı:
Bütün yemişler aynı sebzeler gibi taze olmalı ve oda sıcaklığında olmalıdır.Çok iyi yıkanmış ve kuru olmaları gerekir.Çürük yerler ayıklanmalıdır.Küflü yiyecekler kesinlikle atılmalıdır.

Kendi Mutfağınızdan extra yiyecekler:
Küçük miktarda ekmek kabuğu verilebilir.Kuru kek yada peksimet pişmiş soğuk şehriye,yada pişmiş soğuk patates yemesine izin verilebilir.Haşlanmış yumurtanın sarısını yarım çay kaşığı yağsız peynirle karıştırın ve bu değerli besini kuşa haftada en az bir gün verin.Bütün içecekler ve masadaki yemeklerden tatmak yasaktır.Sizin yemek saatinde kuşunda kafeste olmasına dikkat edin.Çünkü siz yemek yerken oda kafesinde yemek yiyecektir.Extra sizin satın
Alabileceğiniz yemleri satıcılarda bulabilirsiniz.Örneğin:mısır tanesi en çok tercih edilendir.

Besin değeri çok yüksek olduğundan 6cm den daha uzun olmasına dikkat edin.Çünkü bununla fazla beslenmesine engel olun.Ama kuluçkalı ve hasta kuşlara besin olark fazla verebilirsiniz.
Hazır Vitaminler:

Vitaminler kuşların sdağlıklı beslenmesi için mükemmel bir destekleyici besindir.Bunlar ya içme suyuna yada yemine karıştırlmalı ayrıca taze yiyeceklere damlatılmalıdır.fakat son kul-
lanım tarihlerine dikkat edilmelidir.

Karışık taneli yemler:
Bu tür yemler tüy dökümünü engelleyici ve konuşma becerisi kazandırma yolunda bol vitaminli besindir.

ÖZENLE BAKIM:
Bir günün bir çok saatini muhabbet kuşu vücut bakımı ile geçirir.Yinede kafesin konargasının ve kuşun kullandığı herşeyin temizliği sizin sorumluluğunuzdadır.Muhabbet kuşunu hastalıktan korumak için en iyi temizlik hijyen kurallarına tamamen uymakla sağlanır.Böylece sizde kendinizi korumuş olursunuz.
Muhabbet kuşunun yıkanması:
Muhabbet kuşu gün içersinde bir çok defa uzun süreli olarak tüylerine bakım yapar.Yavaş
Yavaş her bir tüyünüözelliklede kuyruk ve kanat tüylerini gagasının arasına alıp çekerek temizler.Kıçındaki ayak ve tırnaklarındaki pislikleride gagası ile temizler.En sonunda gagasını bir dala sürerek temizlenir.Kafası ile vücudunun ulaşamayacağı yer yoktur.180 derece dönen başıyla sırtından kuyruğa kadar olan her yere ulaşabilir.

Karşılıklı tüy bakımı:
Bir çift muhabbet kuşu karşılıklı birbirlerinin başlarını gagalarıyla temizlerler.Buna karşın
yalnız kuş yeterli olmasada ayakları ile başlarını temizlemeye çalışır.
Banyo yapmak eğlenceli bir olaydır:
Kuşunuzun su kabına göğsünü değdirdiğini görürseniz yada bir bardağa konupta gagasıyla aldığı suyu tüylerine sürerse bu banyo yapmak istediği anlamına gelir.Bu isteği bir çok aktiviteden uzak durmasına sebep olabilir.Kuşunuza malzeme satıcılarından bir banyo kabı alın ve kafesin açılabilir bölümüne takın.Kabı 3cm derinliğinde su ile doldurun.İlk denemesi güvenemediğinden tam olarak yapamayabilir.Fakat zamanla bu kaba alıştığında özellikle gagasını vurduğunda kabın dibine eriştiğinde banyo ihtiyacını giderir.Sahibine fazla alışmış

Kuşlar bu ihtiyaçlarını suyun aktığını gördükleri banyo mutfak musluklarının altına girerek giderir.Yada bir saksı altlığına su doldurup kafesin dışında Örneğin:masanın üzerine koyun illaki kuş onu bulur ve banyo yapar.
Günlük temizlik bakımı zamanı:
Sabahları tüm yem ve su kabları çıkarılıp sıcak su ile yıkanıp kurulanır.Ve yeniden doldurulur.Yemlerden arta kalan kabuklar kafesten dışarı çıkarılır.Öğleden sonra boş yem kabukları üflenerek altta kalan dolu yemlerin ortaya çıkması sağlanır.Dışkısı ile pislettiği tünekde temizlenir.Kafes dibinde kum varsa oda elenir temizlenir.Taze kum serilir.

Haftalık Bakım:
Kum kabını boşaltmak kurutmak yıkamak anlamına gelir.Bütün oyuncaklar yıkanmalıdır.Ve eski yerlerine aynen takılmalıdır.Tünek üzerleri temizlenmeli ve haşereler varsa ilaçlanmalıdır.

Aylık Bakım:
Bütün çanaklar oyuncaklar ve kum aynı haftalık bakım gibi yıkanır kurulanır.Kafesin tüm parçaları kuş içinden alınır sökülür ve yıkanır.İçinde yeşillik ağaçdalları varsa bunlar yenilenir

MUHABBET KUŞU HASTALIKLARI

Muhabbet kuşu aydınlık havalandırılmış bir odada hava sıcaklığının sabit olduğu bir yerde uzun süre uçabilmeli gagalayabilmeli ve oynayabilmelidir.Bütün bunlar sağlığı için yeterli
şartlardır.Muhabbet kuşunun hastalığının genel sebebi elle tutulmaya çalışılmasıdır.

İlk hastalık belirtileri:
Hasta muhabbet kuşu genelde kabartılmış tüyleriyle dengeli bir duruşla en çok sevdiği yerde durur.Gözleri yarı kapalıdır.Çevresi ile iletişim kurmaktan kaçınır.Ve hemen hemen hiç yem yemez.

Beyin Sarsıntısı;
Belirtileri: Kuş sarsılır(sallanır) titrer gibi davranır veya bilinçsizce konargadan aşağı düşer.
Kramp,felçli gibi yada normal olmayan şekilde kafasını tutması sulanan gözleri yana veya arkaya doğru büyük durması (kafasının) belirtilerdir.
Muhtemel sebebler: Uçarken çarpması
Çözüm: Kuşu sol tarafına yünlü kumaşla örtmeli,örtünün bir çok deliğine hava deliği açmalı
Ve kağıtla kaplamalıdır.Kuş karanlık bir odada tutulmalı ki sık sık uyanmak zorunda kalmasın.Ve yine aynı şartlar içersinde veterinere göstermelkte fayda vardır.

Ornithoslar:
Daha önceleri bu hastalığı papağan hastalığı diye adlandırırlardı.Çünkü önce onunla tanındı.
Bugün artık ötücü kuşlarda güvercinlerde ve ev kuşlarında bulunduğu bilinir oldu.İnsanlara bulaşabileceğinden üzerinde araştırmalar yapıldı.Hatta çok insanın bu hastalıktan hayatını kaybettiği gözlendi.
Belirtileri: Zayıflık,uykuculuk,iştahsızlık,ishal aksırmak hava alamamazlık ve dikkat çekici bir titremedir.
Çözüm: Daha önce beyin sarsıntısında tarif edildiği gibi sarılıp en fazla 10 saat içinde veterinere yetiştirilmelidir.
Önemli: İnsana bulaştığını grip gibi kendini göstermesinden anlayabiliriz.Zatürre olarakda kendini gösterebilir.Doktora gittiğinizde mutlaka evde kuş beslediğinizi söylemelisiniz.

Kanayan yaralar:
Belirtileri: Sivri ve keskin bir yere sürtünerek yaralanmış olabilirler.Evdeki diğer hayvanlar aracılığı ilede kendi aralarındaki kavgalar sonucuda olabilir.
Çözüm: Hemen yara ile ilgilenilmeli Çünkü muhabbet kuşunun kanı azdır.Kansızlıktan ölebilir.Bir eczaneden Demirklorid alarak selpak yada yumuşak bir bez üzerine döküp yavaşça yaranın üstüne bastırılmalı 60 sn beklemelidir.Daha sonra kuş ayrı bir kafese konmalı
dır.
Eğer yara derin ise veterinere götürmelisiniz.Her yerde kuşlar hakkında yeterli bilgiye sahip veteriner bulunmayabilir.Bunun için önceden bu alanda deneyimili birinin adresi mutlaka sizde olmalıdır.

İshal:

Belirtileri:Sıvı veya lapa halde dışkı olduğunda anlaşılır.

Çözüm: Korkudan soğuk sudan bozuk yemlerden ceryandan oluşan bu ishal hali olduğunda

Hayvan kömürünü toz haline getirip yeminin üzerine serperek yada ufak bir bal kabına koyarak verebilirsiniz.Ayrıca mavi haşhaş aktarlardan alınır ve az miktarda mamalığına konabilir.Ayrıca içme suyu yerine çay verilebilir.Taze besinlere (yeşillik meyve gibi)son vererek çaya vitamin damlatabilirsiniz.Kuru ekmek ufalayın veya haşlanmış patates,leblebi tozu veriniz.Daha ileri hale gelmek üzereyse satılan veteriner ilaçlarından ishal için olanlarını

Kullanabilirsiniz.sadece sıvı dışkı değil bunun yanında köpüklü kanla karışık renkli dışkıda tehlikeyi gösterir.

Kabızlık:

Belirtileri; Kuyruğunu sağa sola sallar ve dışkısını çıkaramaz zorlanır.
Önemli Not:
Dişi normalden az dışkı bırakır.Ama yaptığında da normalden büyük dışkı bırakır.Çünkü bir
defada yaparak boşaltmak zorundadır.Kıçı kapalıdır içten rahatsızdır.

Çözüm: Kuşu elinize alıp ılık su ile kıçını temizleyin.Kıçı yapışık değilse iki damla parafin yada zeytinyağını diline sürüp 24 saat süre ile yemden ve kuş kumundan uzak tutun .sadece su verin.Kabızlık devam ederse veterinere danışın.Ancak dişi kuş hasta ve yumurtlamaya engelli olabilir hatta yumurta ters gelmiş olabilir.Ozaman kıç bölgesi şişkin ve yuvarlak olur.O zaman kıçını buhara tutabilir yada bir ufak kulak çubuğunu bol zeytinyağına batırıp hafifçe kıçına değdirebilirsiniz.Eğer iki saat içinde yumurta dışarı çıkmazsa veterinere götürmelisiniz.
böylece kabız olmadığını öğrenmiş olursunuz.

Sık Aksırmak:
Belirtileri:Burun deliklerini temizlemek için aksırabilir.Nezleden sıcaklık aracılığı ile ve kuru hava ile kurtlabilir.Burun salyası akarsa hastalığa delalettir.Aksi halde hasta değildir.

Çözüm: Havayı nemlendirin.Aynı zamanda sıcak ortam sağlayın.Burun sıvısı dışarı akar nezle için ilaçlardan burnuna birkaç damla damlatın.

Parazitler:

Belirtisi: Kuş rahatsızlık duyarcasına tüyleri ile uğraşıp durur.Kendini düzenli olarak kaşır.

Çözüm: Parazitler özellikle dış parazitler küç kuş bitleridir Bunlar gece kuşun üzerine saldırırlar.Uyuz kurtları ise kuşun gagası gözü ve ayaklarını sarar.Bu hastalık kendini beyaz açık gri tabaka ile gösterir.Veteriner size hangi parazit türü olduğunu söyler ve bunlardan kurtuluş maddelerini vererek sizi tedaviye yönlendirir.

Tüy Dökülmesi:

Belirtileri:Bununsebebi tam olarak anlaşılamıyor.Acaba sürüsünden arkadaşlarından veya

Eşinden ayrıldığı için psikolojikmi yıksa biyolojik bir hastalıktanmı oluyor bilinmiyor.Biyolojik olarak yemlerin değişikliğinden ve parazitlerden olabilir.Evde yer değişimi yalnız kalma eş ölümlerinden de kaynaklanabilir.

Çözüm: Öncelikle bir deneyimli veterinere muayene ettirin.Hastalığı biyolojik değilse ona kendi cinsinden bir kuş alın.Tüy dökülmesi zamanlarında kullanılan ilaçlar mevcuttur,bunlar kuşa direnç verici vitaminlerdir.Ancak bu tür ilaçlar genelde normal tüy yenileme zamanları için fayda verirler.Ani tüy dökülmelerini iyi gözlemlemeli bir çok olay gözden geçirilerek

Sebebleri aranmalıdır.

Uçamamak:

Belirtileri:O kadar çok tüy kaybederki artık uçamaz hale gelir.Bunun sebebi kuşun tüy atma dönemi içinde bulunmasıdır.Bu gerçekte bir hastalık değildir.Bu durum tüylerin yenilenmesi için olan doğal bir durumdur.Doğada yaşayanlar genelde kuluçka döneminden sonra veya sürünün yeni yem alanları döneminden önce gerçekleşir.Ev kuşları ise yılda bir veya iki defa tüy dökerler.Küçük zayıf tüylerin döküldükleri bazen farkedilmez.Çünkü yerine yenileri çok çabuk gelir.Fakat kuyruk tüylerindeki dökülme süresi birkaç hafta sürebilir.Yaşlı kuşlar tüylerini çok uzun süre dökerler ve böylece uçamazlar.

Çözüm: Artık uçamayan kuşlara tırmanmaları için daha çok merdiven ve dallar temin edilmeli

Ve tırmanış hareketini gerçekleştirmesi sağlanmalıdır.Tüy dökümü zamanında kuşlar olgun yada filizlenmiş yem yemek zorundadırlar.Dinlenme esnasında rahatsız edilmemelidir.Bu dönemde cereyana ve sıcaklık değişimine açıktırlar.Özgür yaşayan kuşlar düşmanları tarafından yakalanmak korkusuyla yaşarlar.Kuyruk tüylerini bu yüzden düşmanlarına bırakırlar.Enderde olsa ev kuşlarıda yakalanma korkusu ile kuyruklarını dökerler.Kuşu kafese

Koyup bu şoku atlatana kadar gözetlemelidir.Sonrada üzerinden attığı zaman uçup uçamadığını kontrol etmelidir.

Yerine Gelmeyen Tüyler:

Belirtileri: Yaklaşık 4 haftada yuvalarında kuyruk yada kanat tüylerini düşürürler.Yada kırarlar.Dökülen tüyler yerine ya hiç tüy çıkmaz yada daha iyi uçmak için tüylerini dökmüşlerdir.Bu durumda tüyler yeniden çıkacaktır.Fransız tüy değişimi muhabbet kuşlarında

Önemli kuş hastalığıdır.Kuş uçamadığından dolayı sekerek yürür beya hızlı hareket denilen bir hastalıktan dolayı uçamaz.Sekme hastalığı gelişmeyen tüyler yüzünden ortaya çıkar ve bu tür kuşlar disiplin altına alınmalıdır.

Çözüm: Bu tür seken kuşlar çok iyi evcil kuş olurlar.Onlara sürekli tırmanmaları ve bol gagalamaları için bol eşyalı oyuncaklı geniş kafesler yapınız.

Muhabbet kuşunun ötmemesi:

Belirtileri.: Daha önce canlı çevik sürekli öten bir kuş iken artık uzun süre ötmeyen kuş muhtemelen yaşlanmıştır.Bir muhabbet kuşu 12 yıl yaşar.Bazıları 14-16 yıl yaşayabilir.Bir muhabbet kuşu uzun süreli aktif ,sağlıklı,çevresine karşı duyarlılık sahibi olan insanla yada kuş arkadaşı ile iletişim kuruyorsa bunlar yaşlı kuş olarak nitelendirilmez.Yaşı önemli değildir.Yaşlanmış bir muhabbet kuşu kendi içine kapanır ve en çok sevdiği yerinden hiç ayrılmaz.En çok sevdiği oyuncağıyla oynamaz.Önceden olduğu gibi konuşma ve ötme becerisini keser tamamen susar.Yaşlanmış kuş tek ayağı üzerinde değilde iki ayağı üzerinde uyur.dinlenme zamanları gün içinde farklılık gösterir.

Çözüm:Onu itina ile yumuşak ve sevecen okşayın, ve ona mümkün olduğu kadar sık tercih ettiği veya sevdiği yemden verin yada arzu ettiği tatlı yiyecek verin.Onunla daha uzun süreli konuşunve dokunmaya alışık ise onu hafifçe okşayın.Eğer kuşunuz aydınlığa alışıksa ona gece gündüz loş ışık yakın.Her türlü ürkütücü sesten gürültüden uzak tutun.Kuşunuzun ağrısı olup olmadığını gözetleyin.Bazı yaşlı kuşların hastalıkları gözlemlenemiyebilir.Bu yüzden onu sık sık veterinere götürün.

Esnemek:

Bütün muhabbet kuşları esner bu esnada gagalarını açarlar.Ani olarak tekrar kapatırlar.Oda oksijeni az ve yorgun olduklarını belli ederler.

Sıkıntı (tutukluk)

Sıkıntılı olabilir.Önemsiz durumlardan dolayı tutukluk gösterebilir.Bunun için bilyeyi ona doğru yuvarlamalı bilye ile oynamak

isteyecektir.Fakat bilye ona yaklaştıkça ürker bu iki durumdan kaçışı seçer ve üzerini temizlemeye kaşınmaya ve yemek yemeye başlar.

Güneş Çarpması:

Güneşte kalan ve güneşin dik ışıklarına maruz kalan muhabbetler baygın düşerler.Kuş kafes ve salmanın dibinde hareketsiz.kalır.Kuş gölgeye alınır.Serinletilir.

MUHABBET KUŞLARDA YAVRULAMA:

Bir çift kuşu kuluçkaya yatırmak için onlara uygun bir kafes hazırlanmalıdır.Bundan sonrası beklemeye kalır.Eğer çiftler anlaşır çiftleşir ve dişi kuş yumurtlarsa üç hafta sınra yavruların yetiştirilmesi ve bakımını düşünebilirsiniz.

Yuva: satıcılarda uygun ölçülerde hazırlanmış yuvalar mevcuttur.İdeal yuvalıklar 25cm uzunluğunda 15cm derinliğinde ve 15 cm yüksekliğindedir.Giriş çıkış için ön tarafında bir

Delik olmalıdır.Ve dışardan giriş öncesi içerden tırmanabilme amaçlı birde konarga bulun-
malıdır.Böylece dişi kuş girişte direk olarak giriş deliğine konmaz ve konargaya basar.
Yuva Malzemeleri: Doğada yaşayan muhabbet kuşları malzemelerini tanımazlar.Ağaç veya dalı ufaltarak dider yumurtalarını bırakabileceği yere koyarlar.Hijyenik sebeplerden dolayı

yuvanın tabanına 3cm yüksekliğinde talaş serpmelidir.Kimyasal maddelerle işlenmiş ağaçların talaşını kullanmayınız.
Yuvanın kafese yerleştirilmesi: Yuva geniş bir kafesin içine yerleştirilebilir.fakat kafes küçükse içinde yer kaplamaması için giriş deliği kafese bakacak şekilde kafes kapısı açılır ve dışardan asılır.Böylece yuvanın kapısını da dışardan açıp yumurta ve yavrularla da ilgilenebilirsiniz.Eğer kafesiniz böyle bir işleme müsait değilse yani tek bir kapı mevcut ve
ufaksa hemen duvara kafesin kapısına yakın bir yer ede yuvayı asabilirsiniz.
Kuluçka ve çiftleşme: Muhabbet kuşları yuvayı önceden merakla izler ve bakarlar.Fakat dişi kuş gün geçtikçe onunla daha çok ilgilenir.Öyle ki yuvanın içine gözatmaya başlar.Bir süre sonra yuvanın içine girerek onun içini gagalamaya başlar.Ve gitgide içerde daha fazla kalır.
Erkekte bir çok defa içeri göz atacaktır.Ama içeri girmez.Sonunda yuva dişi kuşa hazırdır.
Yuvanın dışında çiftleşme oyunlarını izleyebilirsiniz.Şimdiye dek erkek kuş dişiden uzak kalıyordu ama şimdi daha cüretkardır.

Cilveleşmeler ( Ön Oyunlar) Artık dişinin engel olmasına karşın erkek dişinin her fırsatta kuyruğuna dokunmaya çalışır.Etkilemek için erkek bazı nesneleri de kullanabilir.Mesela çanı kuvvetli olarak çalar.Canlı bir şekilde durmadan uçar ve konmak içinde hep dişinin yanını seçer.Buda dişi için heyecan uyandırıcı olmayabilir.Yan yan sekerek ve ateşli ateşli kafasını sallayarak dişinin yanına yaklaşır ve gagasıyla omuzlarına vurmaya başlar.Bu esnada göz bebekleri heyecandan küçük siyah bir noktaya dönüşür.

Birleşme zamanı: Dişi birleşmeye hazır olduğunu ancak günlerce sonra gösterir.Hemen hemen yatay bir şekilde oturur pozisyonda dalın üstünde (konargada) oturur.Kafasını arkaya kadar uzatır.kuyruğunu havaya kaldırır ve bu pozisyonda hareketsiz bekler.Erkek mesajı hemen mesajı alır ve hemen dişinin sırtına çıkar ve döller.Çiftleşme bittiğinde her iki kuşta kendilerini silkelerler.Dişi uçar gider ve erkek kendini temizlemeye başlar ve bu aşk oyunu
bir çok defa devam eder.

İlk yumurta: İlk yumurtadan sonra müteakip iki günde yani her iki günde bir olmak üzere genelde 4 vaya 6 yumurta yaparlar.Yumurtlamak dişi için muazzam zordur.Eğer yumurtayı yuvanın dışına bir yere bırakıyorsa bu gözlenebilir.Dişi kuş tırnaklarıyla tutunduğu dalı

Yanlara açılmış ayaklarıyla sıkıca kavrar.yukarı doğru genleşerek uzar ve gagasını açar havayı ısırır.Her iki kanadını yanlara açar ve titreyerek dengesini sağlamaya çalışır.İlk yumurtadan sonra kuş kuluçka kalır.Yumurtayı kırmayacak şekilde üzerinde oturur.Ve yanlızca dışkısını yapmak için dışarı çıkar.Artık erkeğin onu besleme zamanı iyice yaklaşmıştır.Yuvayla uğraşılıp bakılması dişiyi rahatsız eder.Onun için o yokken bakmayı tercih edin.Yumurtalar kirli olsalar da tiksinmeden dokunmayı deneyin.Ağırlıkları yaklaşık 2,7 gram olan beyaz yumurta tabakaları büyümekte olan embriyoyu korur.

Yumurtalar Döllenmiş mi? Kuluçkanın 6. Gününde yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılabilir.Elinize ince bir eldiven giyin ve bir el lambasına doğru yumurtayı tutun döllenmiş yumurta açıkça çekirdeğini gösterir.Döllenmemiş yumurta açıktır.Ce içinde bir şey gözükmez.Yetiştiriciler buna açık arı yumurta derler.Yumurtaların hepsini tekrar yuvaya koyun ki dişiyi kızdırmayın.

Kuluçka Seyri: Yumurtadaki embriyonun yaşayan bir canlı haline gelmesi için 18 gün belli
Bir ısıda geçmesi lazımdır.nasıl ikişer gün arayla yumurtladıysa o aylarda yavrular çıkarlar.
Böylece dişi kuş yuvada farklı boylarda yavrularla ilgilenmek zorundadır.Eğer yuvada hala tüylenmemiş yavru varsa bunları gece gündüz kanatları altına almaya devam eder.Evde yetişen kuşlarında kuluçka süresi aynıdır doğadakinden tek farkı evdeki erkek kuşlarında kuluçka süresince yuvada bulunmalarıdır.

Başarılı bir kuluçka dönemi için yapmamız gerekenler:

1-Dinlenmelerini sıcaklıklarını ve yeterli nemli havayı sağlayın.Yuva sıcaklığı 37 derece
Ve ev sıcaklığı 16-18 derece olmalıdır.
2-Kuşları filizlemniş tohumlarla çok yönlü spesial yemlerle besleyebilirsiniz.
3-Günlük yuvayı ve yemleri kontrol etmelisiniz.

Yuva kontrolü: Yuva kontrolü kuşun yuvada olmadığı zamanlarda yapılmalıdır.Yavruların biri ölmüş olabilir.Koku yaparak kardeşlerinin sağlığına zarar verebilir.Hemen alınması gerekir.Aynı zamanda annenin yanından yumurta kabuklarını a lınması lazımdır.Yürüyebilen yavrular bunlarla kendilerini sakatlayabilirler.Yavruların kursağına hafifçe bastırın genellikle boştur.Ve yavrular gelişmelerini sağlayamazlar.Anneler genellikle az yem yemiş olabilirler.Bu yüzden özel olarak beslenmeleri sağlanmalıdır.Hazır mama yapılışı:
Satıcılardan beslenme şırıngası alınmalı,ve buna kullanabileceğimiz yavru doyurma yemleri temin edilmelidir.Yavruların ilk 14 gününde bu şırıngalarla daha sonrada bir ufak kaşıkla besleme yapılmalıdır.

Boş kursaklı yavruyu yumuşak bir kağıdın üzerine yerleştirin.Bu hazırladığınız özel yemi şırınga ile kuşun diline damlatın.Kursağı doluncaya kadar devam edin.Fakat tamamen doldurmayın,ve sonrada yumuşak kağıtla temizleyerek yuvaya koyun.
Annenin yem vermediği tam olarak gözlemlenen her gün bu işlem tekrarlanmalıdır.
Ayak bileziği takılması:
Yetiştiriciler veya siz kuşunuzun size ait olduğunu ve öncelikle ırk takibi bakımından ayakları
na bilezik takmalısınız.Bunun bir çok yararları olduğu gibi yarışmalarda ve satıcılar arasındada yasal zorunlulukları olduğunu bilmelisiniz.Ayrıntılı faydalarını derneklerden
öğrenebilirsiniz.

Takılışı:
Yavruyu sıkmadan tutun ve bir ayağını başparmak ve işaret parmağı ile yumuşakça tutun.
Ayak bileziğini uzun uç parmağını aşıp tamamen halkanın içinden geçinceye kadar geçirin.
Tırnakları bırakın ve artık bütün tırnaklar halkanın altındadır.
Eğer anne ve baba tarafından halka ayağından çıkarılmaya çalışılıyorsa hemen çıkartın.
Aksi halde yavruyu sakatlayabilirler.Bunun sebebide halkanın anne veya babanın yavrunun pisliğini yuvadan dışarı atmaları neticesinde halkayıda pislik zannetmeleri olabilir.
Yavrulara yuvaya konmada yardım:
Yavrular 4 haftalık olunca artık yuvalarını terk etmeye başlarlar.İlk önce yuvanın deliğinden dışarıyı incelerler.Ve kanat kaslarını geliştirmek için kanatlarını oldukları yerde çırparlar.

Eğer yavrular dışarıya çıkıyorlarsa artık uçuş kabiliyetine sahiptirler demektir.Eğer yuva kafesin içinde ise kafesin kapısını hep açık tutmalısınız.İlk uçuş denemeleri kısa ve döne döne olur.Bunların tekrar konması dahada zor olacağından odada çeşitli yerlere lif iplerle örülü sarkaçlar veya uzantı çubuklar çiçek diplerine dallar sokup yardımcı olabilirsiniz.

Yavruların gelişimi:
Yavruların büyüme süreci aynı Avusturalyadaki muhabbet kuşları gibidir.Fakat ev kuşları ve yavrular için bu süreç Avustralyadaki muhabbet kuşlarından daha zordur.

1- ilk 5 güne kadar yavru yumurtadan çıktığında 2 – 2,7 gram ağırlığındadır.Gözler kapalıdır.
Sırt üstü yatar pozisyonda yemlenir
2- 6-8 günler arasında yavru 12-14 gram ağırlığındadır.ye yumurta dişlerini düşürürler.
3- 7.gün kanat ve kuyruk tüyleri belirmeye başlar.
4-8.gün kuş kafasını tutabilir ve birkaç sıçrama yapabilir.Çok seyrek gece beslenir.

5- 9.gün kuyruk tüyleri büyümeye başlar gözler açılır bunlar kuyruk kısmı üstüne oturarak
beslenirler.
6-12.gün artık kuşun bütün ince tüyleri çıkmıştır.ve 23 gramdır.
7-17.gün bütün tüyler öıkmıştır.fakat hala yuvada durur ve 34 gamdır.
8-21.gün bütün tüy renkleri belirgindir
9-28.gün ile 31.gün yavrular tırmanabilir kanatlarını çırparlar ve yuvadan çıkarlar şimdi 37 gramdırlar.
10- 38.gün bütün tüyler tam anlamıyla çıkmıştır ve renkler büyüklerinkine nazaran mattır.
11- 3 ila 4 aylıkken gençlik dönemi tüy değişimi olur.ve sonradan tüyleri büyüklerinki gibi parlak olur.
12- 6-8 aylıkken.artık genç kuşlarda çiftleşmeye hazırdır.ve birbirlerine bağlanmaya çalışırlar.

MUHABBET KUŞLARININ BECERİLERİ:
Muhabbet kuşu akrobatik beceriye dayalı bir bedene sahiptir.Belli bir beden diline sahip ve mükemmel bir şekilde kendi sesiyle anlatım yapabilmektedir.Muhabbet kuşu sesiyle ve çoğunlukla doğuştan gelen nağmeyle insanlarla muhabbet etmeyi dener.

Bedensel hareketleri:
Bu kuşlar hızlı uçar,devamlı ve mükemmel bir biçimde yön değişiminde çırpınmayı koordine eder.Onlar tırmanmada da ustadırlar.Kuşlar tırmanırken dengede durabilmek için bir çengel yada korunma için gagalarını kullanırlar.Bu kuşlar yerde küçük adımlarla ilerlerler.Dal üzerinde ise yan yan giderler.Bedensel hareketleri kanatlar ile olur.Bütün vücutlarını çok rahat hareket ettirir ve gagalarıyla vücutlarının her tarafına ulaşabilirler.Kafalarını 180 derece
Döndürebilir ve başlarına kanatları altındaki ayaklarıyla dokunabilirler.

Beden Dili:
Bütün hareket süreçleri sadece beden bakımlarına, hareketlerine ve metabolizmalarına değil eşleri ve sürünün üyeleriyle de anlaşmalarına hizmet eder.

Uyku durumları:
Uykularında çoğunlukla tek ayak üzerinde dinlenirler.Boşta kalan bacak karına doğru çekilir.
Bazıları ise uykuda iki ayak üzerinde dinlenir.Bu bir istisnayi özellik sayılır.Yada başlayan bir hastalık sayılır.Gözleri yarım kapalıdır.Kuş rahatsız edilmek istemez.Çoğunlukla yavaş bir sesle gagalarıyla uyuyana kadar cızırdar.Kuşun dinlenme zamanı sona erdiğinde ilk önce bir bacağını sonra diğer bacağını kanatlarıyla birlikte arkaya uzatır.

Muhabbet kuşunun DİLİ:
Korku saldırı ve yüksek ses: Eğer bir muhabbet kuşu türdeşleri tarafından tehdit edilirse veya sıkıştırılırsa aynı kısa gıdaklama gibi ses çıkarır.Bu sesin anlamı yol ver anlamındadır.Kuşun bilmediği şeyler karşısında tereddüten çıkardığı sesin aynısıdır.

Sesi; sessiz kuluçkaya yatmış tavuklar gibi inler,aynı zamanda ilginç bir pozisyon alır.kanatlarınısık sık titrek tutar.Yem isteyen genç kuşlar ve dişiler bu tip inleme sesini çıkarırlar.

Yemleme sesi; erkek dişiyi yemlemek istediğinde sessiz fakat tok bir pip sesi çıkartır.Dişinin etrafında kısa adımlarla gözlerini daraltarak hafif tüylerini kabartarak gezinir.

İştah Sesi:Bu ses kısa zayıf daha iyi işitilebilir.Ve eşinden bir istek belirtisidir.Genellikle bana gel anlamındadır.

Tehlike anında alarm çığlığı:Açık kısa çok hızlı ses çıkartırlar.Bir düşmanı gördüğünde yüksek ses çıkarır.ve aynı zamanda ok gibi uçar.Doğada sürüye ait diğer kuşlarda aynı tepkiyi gösterir.Ev kuşları bu sesi örneğin; camdan yırtıcı kuşun geçtiğini görünce yada tanımadığı bir nesneden korkarsa bu çığlığı çıkartır.fakat korku gerektirecek bir durum olmadığında muhabbet kuşlarda bu çığlığı atar.Ve yıldırım hızıyla uçarlar.Bu yüksek ses ve duraksamalı çığlık evcil muhabbet kuşlarında duyulur.evcil kuşlar bir bakıma birikmiş olan enerjiyi atabilmek için çığlık atarlar.

Kuyruk Bakımı:

Kuşlar kuyruklarına dikkatle özenerek bakarlar.Kuş ya kafesinde yada dışarda bir yerde oturur.Kuş kuyruk tüylerine fazla özen göstermez.Canlı bir varlık kuyruğuna dokunduğunda ürker.Ve anında arkasını dönerek uzaklaşır.Kızışma anında iki kuşunda yerde bulundukları zaman erkek kuş dişisinin kuyruğuna mümkün olduğu kadar çok basar.Dişi kuş gıdaklama sesi ile tepki gösterir uçar gider.

Beş duyu organı:

Görme: Dünyayı aynı insanlar gibi renkli görürler.Kafalarının her iki yanındaki gözleri saye-

Sinde çok geniş bir alanı görebilirler.Gözleri birbirinden bağımsız hareket edebilir.Ve arkalarını yukarda olup bitenleri algılar görebilir.Saniye de 150 resmi algılar.Buna karşılık

İnsanlar 16 resmi algılayabildiklerine dikkat çekmek isteriz.Bu kuşların hızlı uçması nedeniyle görmeleri hayati önem taşır.

Duymak: İyi duymak kuşlar için hayati öneme haizdir.çağırma ve ötüş kuşların iletişim kurmada en önemli aracıdır.Örneğin 400-20000 arasındaki ses frekansını algılayabilirler.Belirli sesleri hafızaya alırlar.onları tekrar kullanabilirler.Bizim dilimizdeki kelimeleri kullanabildikleri gibi doğadaki kendi aralarındaki iletişimde de bu duyu özellikleri önem taşır.

Dokunma Duyusu:Muhabbet kuşları iyi bir dokunma duyusuna sahiptirler.Kuluçkadaki dişi kuş yumurtadaki yavru kuşun hareketlerini karnı ile hissedebilmektedir.Şüphesiz muhabbet kuşunun en iyi dokunma duyusu titreşim duyusudur.Buda ayaklarının titreşimi algılamasıdır.

Bu duyu organı ile yem arayışında bir yılanın tehlikesine karşı uyarılmış olur.Evcil kuşların kendilerini bazı seslere alıştırması gerekir.Örneğin ağır vasıtaların geçiş seslerine alıştığı gibi.

Bu sesler gece panik yaratır.Sık sık kuşlar korkutulmamalı Örneğin titreşim gösteren araçlardan buzdolabı üstü gibi yerlerden uzak tutmalıdır.

Tat alma duyusu: Kuşların tat alma duyusu insanlarınkine eşdeğer değildir.Yinede farklı tat alma duyusuna sahiptirler.Bazıları tatlı algılarlar ve herşeyi tuzlu severler.Hatta tuz tanelerini gagalarlar.Bazı muhabbet kuşlaru tatlı yiyeceklere saldırırlar.Daha öncede bahsettiğimiz gibi muhabbet kuşları tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.Fakat yinede bazı tatlı yiyecekler mesela bir kek parçacığı tabaktan dökülen tuz tanelerinin yenilmesine izin verilebilir.

Koku Duyusu:Bu kuşların ne kadar iyi koku aldıkları tam olarak bilinmiyor.Fakat ünlü bir yazar olan Berta Ragohi kendi kuşunun sevdiği yemeği kokusundan tanıdığını ve yerinde duramadığını yazmıştır.

Muhabbet kuşlarının korktuğu ve hoşlandıkları şeyler nelerdir?

Hoşlandıkları:Kendi cinsinden birini, her zaman aynı saatte ilgi görmekten,tatlı yiyeceklerden

Çok hoşlanırlar.Örneğin mısır tanesi gagalayabilecekleri dallar,çok hareket alanı,alçak sesle onunla konuşulması,sahibi ile birlikte olmak,çok geniş kafes ve uğraş alanları,sahibinin renkli

Ve fazla elbise değiştirmesinden zevk alırlar.Örneğin tuhaf giysiler şapka onun için ilginç olur.

Korktukları:

Yanlızlık,çünkü duygusaldırlar.
Ona sessizce yaklaşılmasından,
Çevresindeki her türlü yenilikten,Örneğin odada yeni bir ayaklı lamba,büyük saksı çiçeği,mümkün olduğu kadar odada az değişiklik yapmalıdır.
Yeni bir oyuncak konulmadan kafesin dışından ona tanıtılmalıdır.
Alışamadığı seslerden mesela makine motor sesi köpek havlaması gibi
Sallanmaz bir kafesi asla buzdolabı çamaşır makinesi üstüne koymayınız.
Elle yakalamaya çalışmaktan.
Evde avcı grubundan hayvanlardan (kedi gibi) korkarlar.
Not: Kuşun yakalanıp kafese konulması için onu asla kovalamayınız.Bırakın kaldığı yerde kalsın.Öyleki bu bütün günde olsa bırakın.İllaki bir zaman sonra acıkacak ve kafesine kendi dönecektir.

Muhabbet Kuşu İle Oyun ve Eğlenceler:

Uzun süreli yanlızlık hareketli ve zeki duygusal bu kuşları hasta yapar.Özellikle yalnız yetiştirilen kuşlar sahibi ile kontakt kurmak ve onunla eğlenmek isterler.Onunla konuşulmasından,oynanmasından ve ilgilenilmesinden hoşlanırlar.Ama her kim iki veya daha fazla muhabbet kuşu besliyorsa o kuşların birbirlerine güvenmeleri,ilgilenmelerine kadar özel zaman ayırmalıdır.Ayrıca muhabbet kuşları bütün gün boyunca ilgilenilmek istemezler.Çünkü kendilerinin tüy bakımları,yapmaları gerekir.Ve her aktivite arkasından dinlenmeye ihtiyaçları vardır.Bazen bir süre uyur ve takrar uyandığında karnının üzerinde ayaklarını tüylerinin üstüne çekerek oturur.Ona yaklaşıldığında tekrar iki ayağının üzerine dikilir.Yada kendi küçük oyuncak çanını çalar. Yada tüylerini silkeler ve size oyun zamanının geldiğini haber

Verir.Aksiyon hep sahibi tarafından yapılmalı çünkü kuş her zaman coşkuludur ve heyecanlıdır.

Kuşu eğlendiren oyunlar:

01-Eğer kuş bir masanın üzerine konarsa ona bir kağıdı buruşturup atın.ve yavaşça oradan uzaklaşın.O bir süre sonra o kağıt yumağının peşinden gidecek ve gagasıyla uğraşmaya başlayacağından ona şevk verecektir.Yuvarlanan şey onun için mükemmel bir oyuncaktır.

Bunların yüksek bir yerden düşmesini hızla ve dikkatle izler.Düşen bir şeyi tekrar yerine koyar ve düşmesini gerçekleştirir ve defalarca bunu yapar.

02-Telli plastik topu kuşun görebileceği bir yere örneğin;masanın üzerine koyduğunuzda hemen onun yanına gelir ve yuvarlamaya başlar gagasıyla kavrayıp onu havaya doğru fırlatır.

03-Onunla boya yapmaya çalışın.Örneğin bir kağıt üzerine renkli kalemle resim yapın bu onu büyüleyecektir.Ve gagasıyla o kalemi kavramaya çalışacak ve kalemi ona bıraktığınızda belki birkaç çizgide o çizecektir.Fakat burada zehirsiz kalem kullanmaya dikkat ediniz.

04-Muhabbet kuşunu yem aramaya sevk ediniz.Bir parça sevdiği yemden alın ve bir kutunun

içine saklayın ve kutuya küçük küçük delikler açın onu bulduğunda yeniden bir parça kopara-

bilsin.Bu uğraş size ve ona eğlenceli gelecektir.

05-Kuşunuzu dans etmeye yönlendirin,belki size bu biraz şaşırtıcı gelecek ama siz yinede uygulayın.Radyo yada teypte bir dans müziği bulun ve birkaç dakika bir izleme sonunda

oda size eşlik edip sağa sola sallanmaya başlayacaktır.

06-Kuşunuzla birlikte gazete okuyun,gazetenin sayfalarını sallayın ki onun dikkatini çekesiniz.Ve bir müddet sonra gazetenin bir parçasını yırtın ve yere atın ve böylece onunla gagasıyla uğraşmaya başlayacaktır.

07-Bir kaba pişmemiş şehriye saçın.Kuş bunları araştırır ve kabın bir oyanına bir bu yanına itecektir.Ve giderek gürültü yapacaktır.Onları gagalar ve hatta taşıyabilir.

Konuşmayı Öğrenme:
Sahibinin veya çevresindeki gürültünün çıkardığı sesleri taklit ederek sahibiyle kontak kurmaya çalışır.Bazı kuşlar belli ses ve kelimeleri öğrenebilir.Örneğin yorgun ve uykusu geldiğinde bir muhabbet kuşu sahibi hala odasında oturuyorsa iyi geceler şimdi diyerek

Uykusu geldiğini ima etmeye çalışmıştır.Bu onun yalnız bırakılması için bir uyarıdır.Genelde

Ondan ayrılıp odanın ışığı söndürüldüğünde ona iyi geceler şimdi dendiğinden bu hareketi algılamıştır.Hatta televizyonunuzu kapattığınız zaman hemen uyuyacağı yerine konmasıda
Algılama gücünün göstergesidir.

MUHABBET KUŞLARI İLE EK BİLGİLER:

Her Muhabbet kuşu konuşabilirmi?:Maalesef hayır.Bazı muhabbet kuşları sesleri taklit ederler.Örneğin kapı zilini yada daha önceden duyduğu bir melodiyi taklit ederler.Fakat bir çok kuşta bu yetenek olmayabilir.Bunlar sadece muhabbet kuşlarının kendi aralarında ki dili

Becerebilirler.Eğer böyle bir şeyle karşılaşırsanız hiç şaşırmayın.Mesela bir defasında aldığımız kuş hiç konuşmayı öğrenemedi.Ancak oyuncak piyanonun tuşlarına basar durur ve sesler çıkınca mutluluktan ötüşlerini sergilerdi.

Satıcılardaki kuşların erkek veya dişimi olduğu nerden anlaşılır?Her genç kuş satılmaz.

Bu yüzden diğer kuşlarla beraber yaşamak zorunda kalırlar.Üst gagalarının üzerinde iki adet burun deliği ve bunun etrafında cere denilen etli kısım mevcuttur.Bu yavru dişilerde kahverengiye yakın ve açık renkte erkeklerde ise mavidir.Ve parlaktır.5-6 ay olmadan bu renkler tam teşekkül etmediğinden tam manasıyla erkek veya dişi denemez.Yavru kuşların tepe yüz gerdan anaçlarda olduğu gibi (tepe yeşilde sarı mavide beyaz) sarı veya beyaz olmayıp çizgili bir desen teşkil eder.büyüdükçe bunlar renk alır ve boyundaki kolye şeklindeki benekler oluşur.Yavruların gagaları genellikle siyah renklidir.

Muhabbet Kuşları tek yaşarmı? Evet yaşarlar.Yalnız ona gerekli ilgiyi göstermeli

Hatta doğal ortamı yaratacak geniş kafes imkanları ve hatta gereksinim olarak çiftleşme imkanları verilmesi de ayrı bir sorumluluk ve zevk verir.Ancak tek yaşarlar ve bu daha

Önceleri yaygın inanışa göre günah denemez ama yalnız kalırlarsa ölmedikleri kanıtlanmıştır.

Kuşların çift (eş)olup olmadığını nasıl anlarız?Kuşlar satıcılarda genelde salmalarda bulunurlar ve belli sürelerde satılana kadar birlikte yaşarlar.Bu sürede kendilerine arkadaş edinirler.Kuşlar anlaşınca birbirlerine yakın otururlar,ve birbirlerinin tüylerini temizlerler.

Böyle bir çiftin birbirinden ayrılmaması gerekir.Aksi takdirde birbirlerinin yokluğunu hisseder ve evcilleşmezler.Veya çok uzun zaman evcilleşmeleri için gerekli olabilir.Diğer taraftan ikisi bir mutlu olurlar.

Muhabbet kuşları televizyon izlermi?Televizyonun sesine yavaş yavaş alıştırmalıdır.Çünkü çok iyi bir duyu organı olduğunu öğrendik.Televizyondaki bir sesten şok geçirip korkabilirler.

Mümkün olduğunca uzak bir yerde tutulmalıdır.

Muhabbet kuşları pisliği nasıldır ve nasıl temizlenir?Bu kuşlar her 15 dakikada bir pislerler.Eğer kuru ise herhangibir şeyle alabilirsiniz.Ama sıvı ise bir kağıt mendille silerek

Alınız.Yada kurumaya bırakın sonra elektrikli süpürge ile alabilirsiniz.

Sahibini protesto ederlermi? Bazen şanslı olduğunuzda protesyu tespit edebilirsiniz.Muhabbet kuşları bir odada özgürçe dolaşıyor olabilirler.Odaya misafir iki

Kuş bırakıldığında onların protestosu kafesin içine girmeleri ve kafes telleri arasında ordan oraya haretket etmeleriyle gözlenebilir.

Paniksel korkuları varmıdır nasıl önlenir?Muhabbet kuşu tüm çabalara rağmen evcil olmayabilir.El kafesin içine girdiğinde korkudan bir köşeye çekilir.Muhtemel sebebi kuşun insanlara karşı güveninin sarsılmış olması olabilir.Alıştırılması döneminde şok yaşamış olabilir.Bu el ile yıkanmaya çalışılması,kendi isteği dışında ele alınıp ordan oraya taşınması gibidir.Yakalanma korkusu bütün kuşlar için panik yaratır.sadece uzun süreli sabır ve anlayış kuşun güvenini kazanmaya yeter.Genellikle korkutulmuş kuşlar bu davranışları belleklerine yerleştirirler.Böylece evcilleşemezler.Eğer kuş evcil değilse onu elinize almayınız.Onu uçarken yakalamayı denemeyin,eğer odanın içinde uçuyorsa bu esnada onu yaralayabilirsiniz.Ama mutlaka yakalanması gerekiyorsa ışığı karartın veya karanlık bir odada yakalayın.Çünkü karanlıkta göremezler.

Arkadaşının kaybolması ölmesi neler yaratır?Her muhabbet kuşu eşi arkadaşı öldüğünde herşeye olan ilgisini kaybeder.Artık oyun oynamaz cansız ve sessiz birkaç ötüş yapar.Kafesinden dışarı çıkmaz.Kuş ancak arkadaşına güven duymuştur.Çift olan kuşlar birbirlerine bağlı yaşarlar.Hayatları boyunca birbirlerine sadık kalırlar.Geride kalan kuşunuza yeni bir kuş temin edin.Fakat özellikle genç kuş olmasına dikkat edin.Yaşlı kuş onu çocuğu yerine koyup beslemeye çalışabilir.Böylece üzüntüsünü unutabilir.

Baş aşağı uyumak zararlımıdır? Muhabbet kuşu normal kuşlar gibi tünekte ayakları üzerinde başlarını sıtındaki tüyler üzerine sokarak değil kafesin tavanına baş aşağı asılarak

Uyurlar.Bu durum kuşa ait özelliktir.Dikkat öekmek için yapıyor olabilir.Onunla fazla ilgilenin belki ilgionu vazgeçirir.

Zarar görmüş yumurtaya ne yapılır?İlk yumurtanın bırakılması çatlama yaratabilir.Genellikle dişi yumurtaların üzerinde dikkatsizce hareket ederek kabuğun çatlamasına sebeb olabilir.Tavuk yumurtası kırılarak akını çatlak yere sürüp tamir edebilirsiniz.

Kaynak Kemal Öncel

Muhabbet Kuşları Hakkında Herşey..!!

Arkadaşlar forumumuzda muhabet kuş besliyen ve bu canlılar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen birçok arkadaşımız olduğunu düşünerek bu dökümanı sizlere sunmayı düşündüm..Ümid ediyorumki eğitim ve beslenmesi hakkında bir çok sorununuzu bu yazıyla çözebilirsiniz..

Muhabbet kuşlarının vatanı Avusturalya’dır. Papağan ailesinin küçük üyesidir. Ormanlar ve düz ovalarda gruplar halinde yaşarlar. Doğada yabani olarak yaşayan muhabbet kuşlarının renkleri yeşil, başları sarı ve sırtları enine siyah çizgilidir. Boyları 17-20 cm. kadardır. Doğada tohumlar ile beslenirler. Yaşam süreleri 15-16 sene kadardır. Bazen yaklaşık 20 sene kadar yaşadıkları da olur. Evcil tipleri çok çeşitli renklerdedir.Ani ve büyük oranda ısı değişimlerinden korunmaları gereklidir. İnsanlarda olduğu gibi dünyayı renkli görürler, saniyede 150 resmi algılayabilir.Yüksek ve ani seslerden çok korkarlar, Evcil kuşların kendilerini bazı seslere alıştırması gerekir. Örneğin ağır vasıtaların geçerken çıkardıkları seslerine ve son zamanların korkusu deprem gibi seslere alıştırılabilir. Bu sesler gece panik yaratır. Sık sık kuşlar korkutulmamalı. Örneğin titreşim gösteren araçlardan buzdolabı üstü gibi yerlerden uzak tutmalıdır. Muhabbet kuşları, neşeli, akrobatik, sevecen, sıcakkanlı ve şaşırtıcı küçük kuşlardır. Onların dostluklarını kazanmak için, ona zekice yaklaşarak ilgisini çekebilirsinz.


Çoğunlukla muhabbet kuşlarıda, size sizden önce yakınlık gösterebilirler. Ancak bu narin vücuttaki eğlendirici kişilik, ona kaba davranmanıza asla müsaade etmez. Bir çok muhabbet kuşu, omuzlarınızda vakit geçirmeyi çok sever. Bu özelliklerine rağmen genellikle kucaklanacak, okşanacak hayvanlardan değildirler. Muhabbet kuşları, kendilerine her gün dokunulmasını isterler. Eğer dokunuşlarınızı yeterli bulmazlarsa utangaç, vahşi ve bazen de yaramaz olabilirler. Kolay edinilebilir olmaları ve konuşabilme yetenekleri tercih edilmelerindeki en önemli etkendir. Çok zeki ve kolay öğrenen bir kuştur.Çok dayanıklıdır. Topluluk halinde olmaktan hoşlanırlar.

MUHABBET KUŞLARININ KONUŞMAYI ÖĞRENMESİ :


Muhabbet kuşları konuşmayı öğrenebilirler ve diğer kuşların seslerini taklit edebilirler. Özellikle erkek muhabbet kuşları konuşur. O yüzden konuşma eğitimi için tek ve erkek bir kuş seçilmelidir. Muhabbet kuşları konuşma konusunda en yetenekli olan kuşlardır. Hemen her canlı renkte bulunabilen muhabbet kuşları çok erken dönemlerde sahiplenildiğinde konuşma yetenekleri çok güçlüdür. Kuş, sahibine alıştıktan sonra, yavaş yavaş ders verir gibi ve sabırla değişik kelimeler öğretmeye başlanır.

Konuşma öğretilecek olan kuşun 2-3 aylık olmasına dikkat edilmelidir. Kuş, bakıcısına güven duyarak parmak üzerine çıkmaya başlayınca, konuşma derslerine başlanabilir. Küçük yaştan alıştırıldığında bir kaç kelimeyi sıralayabilir, basit melodileri taklit edebilirler. Belirli sesleri hafızalarına alarak sonradan kullanabilirler, konuşabilmelerinin en önemli nedeni budur. Öncellikle kuşa bir isim bulunarak o isimle hitap edilmelidir. Kuşa konuşma öğretmek için en uygun zaman, akşama doğru, güneş battıktan sonraki saatlerdir. Konuşma öğretmekteki en önemli unsur sabırlı olmaktır. Öğretilmek istenen sözcükler defalarca tekrar edilmelidir. Yaklaşık iki hafta sonunda, kuşun bazı kelime veya cümleleri öğrenip tekrarladığı görülecektir. Üçüncü sene sonunda kuşun öğrenmesi sürer ve yaklaşık 100 kelime öğrenebilir.

MUHABBET KUŞLARININ ÜREMESİ:

● Muhabbet Kuşlarının Dişi ve Erkek Ayrımı Nasıl Yapılabilir?

Muhabbet Kuşlarının erkek ve dişileri, gaga üzerindeki derilerinin rengi ile farklılaşırlar. Gaga üzerinde ve burun delikleri etrafında bulunan sert deri, erkeklerde mavi, dişilerde ise kahverengidir. Yavru erkeklerin gaga üzerlerindeki tüysüz bölüm daha büyük ve koyudur. Bu bölüm 3-5 aylık olduklarında mavi bir renk alır. Yavru dişilerde burun delikleri çevresinde beyaz halka vardır. Dişiler 3-5 aylık olduklarında gaga üzerindeki bölüm kahverengiye dönüşür.
Muhabbet kuşlarının gaga üstü derileri üreme yeteneklerinin işaretlerini taşır. Gaga üzerindeki deri düzgün ve yüzeyi pürüzsüz ise bu, iyi bir üreme durumunu gösterir. Eğer bu deri pürüzlü ise bu onun yaşlı bir kuş olduğunun ve üremeye uygun olmadığının işaretidir. Muhabbet kuşlarının üremeleri herhangi bir mevsim yada zamana bağlı değildir. Ancak en uygun olan şekilli senede 3 kere kuluçkaya yatırılması ve bunun dışındaki zamanlarda erkek ile dişi kuşun ayrı tutulmasıdır. Eğer kış aylarına rastlarsa lamba yakılarak günün uzatılması gerekir.

● Muhabbet Kuşlarında Dişilerin Ve Erkeklerin Eşleştirilmesi Nasıl Olur?
Muhabbet Kuşları uygun bir kafeste 2 çift olarak tutulabilirler ve bu durumda yavrulama daha çabuk olur. Kafeslere daima eşit miktarda dişi ve erkek kuş konulmalıdır. Her çift kuş için 2 adet üreme yuvası olmalıdır. Yuvalar aynı yükseklikte ve olanak nispetinde birbirinden uzağa yerleştirilmelidir. Çiftlerin bazen 10 yumurta yaptıkları görülebilir. İkinci yumurtadan itibaren dişi kuş kuluçkaya yatar ve yavrular birer gün arayla çıkarlar. Yavrular 8-10 günlük olunca gözlerini açarlar ve yuvadan 5 hafta sonra uçarlar. Yavrular yuvadan çıktıktan 14 gün sonra başka bir yuvaya alınmalıdırlar. Kafeslere önce dişi kuş konulmalı ve birkaç gün sonra erkek kuş dahil edilmelidir. Kafese konulan bir çift , 14 gün içerisinde anlaşamazlarsa kuşun biri değiştirilmelidir. Anlaşma durumunda, genelde erkek kuş dişi kuşu besleyecektir. Dişi, kuluçkaya yattığında, erkek kuş tarafından düzenli olarak beslenmeye başlar. Üreme yuvalarının kapakları kontrol amacı ile üstten açılabilmelidir. Muhabbet kuşlarının üreme yuvaları 15x15x25 cm. ebatlarında olmalı ve içlerine talaş vs. konulmalıdır. Yuvanın taban tahtası 3-4 cm. kalınlıkta hazırlanmalı ve orta kısmına bir derinlik verilmelidir.
Muhabbet kuşlarının dişisi daha zor eşe gelir, erkek ise dişinin engel olmasına rağmen, her fırsatta dişisinin kuyruğuna dokunmaya çalışır. Dişiyi etkilemek için, kafesteki çanı kuvvetli şekilde çalar. Durmadan uçar, konmak için dişinin yanını seçer. Yan yan sekerek yürür. Ateşli bir şekilde başını sallayarak dişinin yanına yaklaşır. Gagasıyla dişinin omuzuna vurur. Bu sırada, heyecandan göz bebekleri küçük siyah noktalara dönüşür. Dişi, birleşmeye hazır olduğunu günlerce sonra gösterir ve dalın üzerine konar oturur.
● Muhabbet Kuşlarında Kuluçka Dönemi ve Yavrulamaları Nasıl Olur?

Muhabbet kuşları, bir sene içerisinde birkaç defa kuluçkaya yatıp yavru verebilirler. 9 aylık olduklarında olgunluğa erişirler. Bu dönemden başlayarak üretilebilirler. Bir dişi Muhabbet kuşu 5 sene süreyle yavrulayabilir. Bir üremede 4-6 yumurta verirler ve kuluçka süreleri 19 gündür. Kuluçkaya yalnız dişi kuş yatar. İlk yumurtadan sonra iki günde bir olmak üzere toplam 4 ile 6 yumurta yaparlar. Yumurtlamak, dişi için muazzam zordur. İlk yumurtadan sonra kuş kuluçkaya yatar. Yalnızca, tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkar. Artık, erkeğin onu besleme zamanı gelmiştir. Bu arada meraklanarak yuvanın içine bakmak gibi bir harekette bulunmanız dişiyi rahatsız edeceğinden bazen yumurtaları kırmak yada aşağıya atmak gibi eylemlerle de karşılaşabilirsiniz. En iyisi uzaktan takip etmektir.Muhabbet kuşları hislerini çabuk gösteren, çabuk kızan kuşlardır. Kuluçkanın 6’ncı gününde, yumurtanın döllenip döllenmediği anlaşılır. Elinize aldığınız yumurtayı, bir el fenerine doğru tutun. Yumurtanın çekirdeğini görebilirsiniz. Döllenmemiş yumurtanın içinde leke göremezsiniz. Yumurtaların hepsini yuvaya koyun ki, dişi kızmasın. Özellikle yumurtladıktan sonra yuvasına bakılmasından, kendisi yada eşi ile ilgilenilmesinden, kafes yada yuvasının yer değiştirilmesinden kesinlikle hoşlanmaz. Çiftleşmeden yaklaşık bir hafta sonra, dişi kuş yumurtlar ve yumurtlama 2’şer gün aralıklarla devam eder. Dişi, yumurtaları yuvanın içinde her gün yuvarlamak suretiyle kenardaki soğuk yumurtaları içe, ve ortadaki sıcakları dışa yerleştirir. Yavrular yumurtlama sırasında uygun olarak, 2’şer gün aralıklarla yumurtadan çıkarlar. Yumurtadan çıkan yavrular gözleri kapalı ve tüysüzdürler. Sırtüstü dururlar ve anne tarafından beslenirler. Yavrular yeter derecede kuvvetli iseler, yumurtada bir delik açar ve daha sonra annenin yardımı ile dışarı çıkarlar. Bu sırada havanın %60 rutubetli olması gerekir. Anne bütün yavruların gerekli yemi alacakları şekilde onları besler. Yavrular ilk dünyaya geldiklerinde annelerinden aldıkları ve KURSAK SÜTÜ denilen bir madde ile beslenirler. Bu arada yuvanın düzenli olarak kontrol edilmesi ve şayet ölen yavru olursa derhal ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Yuva temizliği ancak ishal durumlarında yapılır. Yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır. Yuvalar her gün kontrol edilmeli. Yuva kontrolü, kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı. Yavrulardan biri ölmüş olabilir. Diğer yavruların sağlığını tehdit eden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı. Kuluçka döneminden önce beslenme şırıngası ve yavru yemi alınmalıdır. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla, daha sonra kaşıkla besleyin. Besleyeceğiniz yavruyu, yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi, şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulamalısınız. Yavrular, başka annelerin bakımına rahatlıkla verilebilirler. Örneğin, şayet annelerden birinde 3, diğerinde 7 yavru var ise, bu 10 yavruyu iki anneye 5 ve 5 olarak taksim etmek daha doğru ve sağlıklı olacaktır. Bu, yavruların daha iyi ve sağlıklı beslenmelerini sağlayacak, hem de annelerin yavruları daha kolay beslemelerine yardımcı olacaktır. Anneler ise onları kesinlikle ayrım gözetmeden beslemeyi sürdüreceklerdir.
● Muhabbet Kuşlarında Yavruların Gelişme Dönemi Nasıldır?

Yavruyumurtadan çıktığında 1gram ağırlığındadır. İlk beş gün boyunca gözleri kapalıdır. Sırt üstü yatar pozisyonda, annesinin yemlemesini bekler ve başlarını kaldıramazlar. 3. gün ağırlık yaklaşık dört katına çıkmıştır ve 4 gram olmuştur. 6-8’inci günler arasında yavrunun ağırlığı 9 grama ulaşır ve yavrular başlarını kaldırabilmektedir. 7’nci gün kanat tüyleri belirmeye başlar.
8’inci günde başını dik tutmaya başlar. Birkaç sıçrama yapabilir. 9’uncu gün 16 grama ulaşan ağırlığı ile kuyruk tüyleri büyümeye başlar ve gözleri açılır. Kuyruk kısmına oturarak beslenir. 12’nci gün, tüm ince tüyleri çıkmıştır. Ağırlığı 23 grama ulaşır. 17’nci gün tüm tüyleri tamamlanır. Hala yuvadan çıkmaz. 21’inci gün, tüy renkleri belirginleşir. 24. gün ağırlık 40 grama ulaşır ve tüm tüyleri tam anlamıyla çıkmıştır. 28 ve 31’inci günler arasında yavrular kafes tellerine tırmanabilir. Kanatlarını çırparlar. Yuvadan çıkabilirler. 28’inci gün,. Renkleri büyüklerinkine nazaran daha mat olur. 3 ila 5 ay içinde tam bir olgunluğa ulaşırlar.

MUHABBET KUŞLARININ TEMİNİ VE SATIN ALINMASI

Muhabbet Kuşlarının Temin Edilmesinde Ve Satın Alınmasında, Dikkat Edilecek Başlıca Hususlar Nelerdir?

Satın alınacak kuşun, rengine, cinsiyetine ve adetine karar verdikten sonra,

● Öncelikle, evde kuş ve kuşların konulabileceği, içinde yemlikleri, sulukları bulunan bir kafes hazırlanmalıdır.
● Satın alınacak kuşun tüyleri düzgün ve parlak olmalıdır.
● Bütün tüyleri tamam ve uçabilir olmalıdır.
● Gözleri parlak olup, göz kenarlarında akıntı olmamalıdır.
● Nefes alışı muntazam olmalı ve burunda herhangi bir akıntı olmamalıdır.
● Dışkı bölümündeki tüyleri temiz olmalıdır
● Ayak parmakları ve tırnakları tam olmalıdır.

Bu konulara dikkat edilerek, satın alınacak kuşun sağlıklı olduğu tespit edilir.

Sağlıklı Olmayan Muhabbet Kuşları Nasıl Anlaşılır?
Hasta bir kuş, tüylerini kabartıp, hareketsiz durur. Gözleri yarı açık ve uykulu görünür. Etrafa karşı ilgisizdir.

MUHABBET KUŞLARININ EVDE BAKIMI VE YAŞAMA ORTAMLARI

Evlerde beslenen muhabbet kuşlarının, bilinçli ve devamlı bir bakım ve ilgiye ihtiyaçları vardır.
Muhabbet kuşları kafeslerde yalnız veya çift olarak yada grup halinde beslenebilirler. Yalnız tutulan kuşlar, bakıcılarına çok bağlanırlar ve dolayısı ile devamlı ilgi isterler. Böyle bir ilginin mümkün olmadığı hallerde kuş, kafeste tek başına tutulmamalıdır. Yavru alabilmek için kuşların kafeste çift olarak bulundurulmaları ve kafesin içinde bir yuva olması gerekir. Yavru istenmemesi halinde ise iki erkek kuş alınmalıdır.
Muhabbet Kuşlarının yavruları, yuvadan uçtuktan iki hafta sonra yem yemeye başlar ve bağımsız duruma gelirler.
Bu kuşların yanında ve bulundukları odada kesinlikle sigara içilmemelidir. Çünkü sigara dumanı kuşların ölümüne neden olabilir.

Kafesleri: Muhabbet kuşlarının kafesleri, aydınlık ve hava cereyanı olmayan bir yere konulmalı, seçilecek kafes tipinin muhabbet kuşunuza uygun olması gereklidir. Kafesin içine aksesuarlar, ayna vb. şeyler konmalıdır. Ses çıkaran oyuncaklar isterler. Kafesi güneş alan yere konmamalıdır.
Kafesler kuşun devamlı olarak kafeste tutulacağı veya evde arada serbest olarak uçacağı göz önünde bulundurularak küçük veya büyük seçilmelidir. Muhabbet kuşlarının kafes telleri, kolayca tırmanabilmeleri için yatay olmalıdır. Kafeslerin alt bölümünde dışarı çekip çıkartılabilen bir küvet bulunmalı ve küvetin içine kum veya gazete kağıdı serilmelidir. Ayrıca kafes içinde tüneme ağaçları yerleştirilmelidir. Muhabbet kuşlarının tünemeleri için 12-18 mm çapında ağaç kullanılmalıdır. Tünekler ve kumlu kağıtlar ayakta mantar oluşumunu engeller. Bunlara ilaveten kafes içinde yem, su ve banyo kapları bulunmalıdır.

Muhabbet Kuşlarının Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Şunlardır:
Her Gün taze su ve banyo suyu verilmelidir. Yem ve su kaplarının çok temiz olmasına her gün dikkat edilmelidir.
Her Hafta yuvalar ve, tüneme ağaçları, yem ve su kapları iyice temizlenmelidir.
Her Ay kafesler ve bütün teçhizat temizlenmeli, tüneme ağaçları değiştirilmeli, gerekiyorsa kuşların tırnakları kesilmelidir.
Her 3 Ayda biryuvalar ve kafesler dezenfekte edilmeli ve kafes telleri kontrolden geçmelidir.
Her 6 Ayda bir günlük, haftalık, aylık , ve 3 aylık olan işlemlerin tümü birlikte ve bir kerede yapılmalıdır.

Kuş Bakımındaki en önemli diğer bir konuda; gaga taşı kullanımıdır. Gaga taşı bir kuş için hayati önem taşır. Gaga taşını kullanmadığı zaman gagası uzar ve bu durumda onun yemek yemesine engel olur ve kuş günden güne güçten düşer ve hayatını kaybedebilir. Gaga taşı masrafı, gagası uzayan bir kuşa yapılacak müdahaleye oranla kat kat daha ucuz bir harcamadır. Gagasının uzadığı görülen kuşların mutlaka profesyonel bir veteriner hekim tarafından özel ve steril bir makasla kesilmesi uygundur. Çünkü kuşların gagalarından çok kolay mikrop kapabilirler.

MUHABBET KUŞLARININ FİZİKSEL YAPILARI

Aşağıdaki şematik resimde muhabbet kuşlarının fiziksel yapıları.

MUHABBET KUŞLARININ TIRNAK BAKIMI

Aşağıdaki şematik resimde doğru tüneme ve tırnakların kesimi ile ilgili doğru yanlış bilgilere görsel olarak ulaşabileceksiniz.

MUHABBET KUŞLARININ BESLENMESİ

Muhabbet kuşlarının temel besin kaynakları ; tohumlar, meyvalar ve sebzelerdir.Muhabbet kuşunuza yem alırken yüksek kaliteli tohum içermesine dikkat etmelisiniz. Günlük rendelenmiş havuç, mümkünse yapraklı havuç ( yapraklar ıslak ) favori yiyecekleridir. Elma, çilek ve diğer taze sebze ve meyvaları da yiyecek olarak sunabilirsiniz. Taze olmayan sebze ve meyvalar hastalanmasına neden olabilir. Kıvırcık salata ve Kara lahana verilmemelidir. Verildiği taktirde ishal olacaktır.Tahıl ekmeği ( buğday, arpa, mısır ), bisküvi kuşunuzun severek yiyeceği besinlerdir. Ancak bu tipte yiyeceklerle beslemek şişmanlatır. Mümkün olduğunca az miktarda verilmelidir. Haftada bir yumurta maması verilebilir. Özellikle yumurtlama dönemindeki ve yavrularına bakan anneler için ideal protein kaynağıdır. Bu dönemde günlük olarak verilmesi yavruların gelişimi için faydalı olacaktır. Yumurta maması ; 1 adet haşlanmış katı yumurta 3 adet vitamin ve mineral takviyeli bebek bisküvisi bir miktar ufalanmış yumurta kabuğu İnce süzgeçten geçirilerek ufalanan yumurta ve bisküvilerin içine bir miktar yumurta kabuğu ufak parçalar halinde konulur. Hazırlanan mamanın yarısı buzdolabında ertesi gün verilmek üzere saklanabilir. Ancak tüketime sunulan miktar gece olmadan kafesten alınır. Bayatlamasına ve bozulmasına fırsat verilmeden bitirilmelidir. Aksi taktirde gıda zehirlenmesi oluşabilir.

Her zaman suluklarında temiz ve taze su olmasına dikkat etmelisiniz. 2-3 günde bir su kabları temizlenip suları değiştirilmelidir. Sularına 2-3 damla
multi-vitamin takviyesi sağlıkları için idealdir.Yemlikler sürekli kontrol edilmeli ve yemleri tazelenmelidir. Yem kabuklarının biriktiği yemlikler bazen dolu sanıldığı için takviye edilmediği ve kuşların açlıktan zayıfladıkları hatta öldükleri vakalar görülmektedir. Yem kablarına üflenerek yem kabukları atılmalı ve kuşunuzun ne kadar yem yediği
dikkatle takip edilmelidir. Unutulmamalıdır ki yem yemesi sağlığının en önemli göstergesidir. Mürekkep balığı kemiği veya yumurta kabuğu Ca ( Kalsiyum ) takviyesi açısından gereklidir.Mineral tabletleri de kullanılmalıdır.
Muhabbet kuşunuz için kum taşı gerekmez.
Muhabbet kuşlarının kağıt yeme alışkanlıkları olduğu için kafeslerinin tabanına mümkünse gazete kağıdı kullanmayınız. Özellikle renkli mürekkep sorun çıkarmaktadır.
Kötü beslemeden dolayı ilk yıl ölümler görülmektedir. Bilinçli besleme kuşunuzun sağlıklı gelişimi ve uzun süre yaşaması için şarttır.

Kısaca; Muhabbet kuşalarının beslenmelerini özetlersek; Muhabbet kuşlarının devamlı olarak değişik, taze ve vitamin katkılı olarak beslenmeleri gerekir. Ayrıca, yeşil bitki ve sebzeli yemlerin pencere önlerinde, saksılarda yetiştirilmeleri mümkündür darılar, hububat tohumları, sebze çeşitleri gibi. Yeşil yemler muhabbet kuşları için çok faydalıdır, ancak çok iyi yıkandıktan sonra verilmelidir. Muhabbet Kuşları; 24 saat yemek yemezlerse ölürler. Yeşil yemler olarak tohumlu otlar, salatalar, ıspanak v.s. iyice yıkanıp verilebilir. Meyve olarak elma, armut, muz, üzüm verilebilir. Sebze olarak yeşil salatalar, ıspanak, tohumlu otlar, salatalık, havuç, brokoli ve maydanoz verilebilir. Muhabbet kuşlarına değişik darı türleri, soyulmuş yulaf, kenevir, mısır ve ay çekirdeği vs.’ de verilebilir. Muhabbet kuşları için evcil hayvan dükkanlarında bulabileceğiniz özel hazırlanmış yemlerde, muhabbet kuşlarınızın tüm vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Muhabbet Kuşunuzun Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Hergün : Taneli yemler, Ay çekirdeği, yeşil yemler (yıkanmış olarak), Meyve, Taze Su
Haftada : Taze ağaç dalları, mineraller (kaynatılmış tavuk yumurtası kabuğu)
Arada Bir : Kuru ekmek, peksimet, pişmiş patates, yassı makarna, yağsız, pişmiş et, pişmiş yumurta sarısı, yoğurt, ılık meyve çayı ve meyve suyu
Tüy Değiştirme ve Hastalıkta: Multivitamin + B Vitamin
Dişi Muhabbet Hamileyken :Yemlere ilaveten çimlendirilmiş yemler, yumurta sarısı, havuç, peksimet, bayat beyaz ekmek, yağsız sütle karıştırılarak yumuşak bir yem oluşturulmalı ve kuşa verilmelidir. Mineral olarak Kalsiyum ve fosfor verilir. Ayrıca magnezyum, natrium, demir, bakır, çinko gibi karışımları içeren minareler de, su veya yemlere karıştırılarak verilmelidir. Yemlerin devamlı olarak değişik, taze ve vitaminli olarak verilmesi çok yararlı olacaktır.

Yasak olan yiyecekler : Bonbon, sucuk, yağlı peynir, kızartma et, alkollü içecekler, tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak tutmak gerekir.

Yem ve su kaplarının; her gün sıcak su ile yıkanması ve haftada bir genel temizlik yapılması sağlıklı beslenme açısından da çok önemlidir.

Muhabbet Kuşu Yavrusunun Bakımı

Yavru Muhabbet Kuşuna nasıl Bakılır – Yavru Muhabbet Kuşu ve BakımıYuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olmalıdır. Yumurtaların kurumaması için kafesin içinde nem oranı yüksek tutulmalıdır.
Kuşlar, filizlenmiş tohumlar ve özel kuluçka yemleriyle beslenmeli.

Yuvalar her gün kontrol edilmeli. Yuva kontrolü, kuşun yuvada olmadığı zamanlar yapılmalı.
Yumurtaların kabukları yavrulara zarar verir. Yumurta kabukları, zaman geçirmeden yuvadan alınmalı.
Yavrulardan biri ölmüş olabilir. Diğer yavruların sağlığını tehtid eden ölü yavru mutlaka yuvadan çıkartılmalı.
Yavrunun kursağına hafifce dokunun. Genellikle boştur. İyi beslenmeyen yavrular, gelişimlerini tamamlayamazlar. Anneler, yeterince beslenmemiş olabilirler. Bu yüzden yavruların ve annelerin özel olarak beslenmesi gerekir.

Kuluçka döneminden önce satıcılardan beslenme şırıngası ve yavru yemi alın. Yavruları ilk 14 günde şırıngayla, daha sonra kaşıkla besleyin.
Besleyeceğiniz yavruyu, yumuşak bir kağıt havlunun üzerine yatırın. Hazırladığınız özel yemi, şırıngayla yavrunun diline damlatın. Kursağı doluncaya kadar bu işleme devam edin. Annenin yeterince besleyemediğini inandığınız yavrulara bu işlemi her gün uygulayın.
Yuvadan yeme düşme aşamasındaki yavrular, yem kırıp su içmek gibi pek çok davranışı genelde babalarını taklit ederek öğrenmektedirler; bu düzeyde iken koparılıp alınan bebekler henüz kabuklu yemleri kırıp yemeyi, yemliğin suluğun yerini bulmayı hatta tünekte durmayı bilemezler.
Ayrıca bu kadar minik yavruların sıcak yuva ortamına, çok uykuya da gereksinimleri var. Bunların da sağlanması gerekmektedir.

Kısaca bakım, beslenme, sevgi, ilgi insanbebeklere gösterilenle aynı olmalıdır.

İlk günü olması ve ortam değişikliği nedeniyle yaşadığı stres, durgunlaşmasına ve yem yemesinde azalmaya neden olur. Kafesi; ısısı 20 dereceden az olmayan, hava akımı bulunmayan, sakin bir yere koyun. Yuvalarının karanlık, korunaklı ve sıcak ortamına olan gereksinimlerini belli etmek için kafes tabanındaki kağıtların altına saklanma şeklinde davranış gösterebilir. Aslında bu durum için en uygun şey, tabanın bir kenarına, girişi biraz genişletilmiş hamster yuvası koymaktır, tabii kafesiniz çok küçükse sığmayabilir. Uzun süre uyuması ve hafif ishal görülmesi normaldir. Ancak kütüphanede belirtilen hastalık belirtileri de gözardı edilmemelidir.

Kafeste, tünekte durmasını pek beceremeyeceği için, yerdeki dışkılara bulaşmaması/yememesi, dökülen yemleri de tüketmemesi için kafes altına çapraz şekilde ağaç dalından tünek yapmaya çalışın. Henüz düzgün olmayan yüzeylerde yürümesini de beceremez ancak kafes alt ızgarası ilk 1-2 günden sonra mutlaka konulmalıdır. Salıncak takılması henüz dengelerini tam sağlayamadıklarından sağlıklı olmaz. Ayna asla bulundurulmamalıdır. Kafese kademeli olarak 2 tünek takılmalı, bunların yemlik ve suluğa kolayca erişim sağlayacak, birbiri arasında kolaylıkla ulaşabileceği konumda olmalarına özen gösterilmelidir. Kendi görüşüm olarak, bu süreçte mubiş sesi dinletilmemeli, hafif ses tonu ile konuşulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Muhabbet Kuşlarının Bakımı” İçin Bir Cevap

  1. Çok teşekkurler . Bişey sorucam bilgisayar ekranından dizi izliyorum onuda yakına koyuyorum , Karanlıkta göremez demışsınız ama bılgısayar ışıgınıdamı goremez ? ızlıyor gıbıydı ekranı

Muhabbet Kuşlarının Bakımı İçin Yorum Yap