Nane Tüy Döker Mi

Nane Tüy Döker Mi Nane Tüyleri Döker Mi - Bu makaledeki notlar: nane suyu nane tüy döker mi..

Nane Suyu Yüzdeki Tüyleri Döker Mi?

nane suyu yüzdeki tüyleri döker mi?

Nane Yaprağının Faydaları

Nane Yaprağının Faydaları
nane yaprağının iyi geldiği hastalıklar – nane yaprağı ile hastalık tedavisi

Kalp çarpıntısı ve ritm bozukluğu (taşikardi) hallerinde çok faydalıdır. Sabahları aç karna içilirse ömür boyu kalp çarpıntısından korur, bağırsak spazmında faydalıdır. Mideyi dinlendirir, güçlendirir, hazmı kolaylaştırır.

Sindirim yetersizliğini, mide bulantısını (bilhassa asabi sebebe bağlı) kesici, mide ve bağırsak gazlarını giderici, asabi spazmlar, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkları (ishal vs) gibi, hamileliğe bağlı bulantı ve kusmalar, ateşli hastalıklarda (serinletici ve yatıştırıcı) olarak, karaciğer yetersizliğini giderir, safra kesesi fonksiyon bozukluğunda, terletici, kan dolaşımını destekleyici olarak kullanılır.

Soğuk algınlığında bronşit, astım, grip ve öksürükte faydalıdır; heyecanlanmayı ve korkuyu yatıştırır, migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır. El, ayak titremesi, dil tutukluğu ve felçte faydalıdır.

Kalbi güçlendirir, asabi kalp çarpıntısını keser, erkeklerde ruhi sebepten ileri gelen iktidarsızlığı giderir, adet kanamalarının ağrısız ve muntazam olmasını sağlar, sütten şişen göğüslerin şişini indirir.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 8-10 gr kuru yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 2 bardak içilir.

Veya nane suyu hazırlanır, günde 20-80 gr içilir.

Nane suyu hazırlanışı: Nane esansı 2 gr, talk 20 gr, su 2000 gr karıştırılır. Arasıra çalkalanır birkaç gün bekletilir, pamukla süzülür. Serin yerde muhafaza edilir. Lüzumunda kullanılır. Mide üşütmesinde, karın ağrısında nane ile limon kaynatılıp içilir. Nane antiseptiktir, mikroplan öldürür.

NANE SUYU: Damarları açıcı özellikle kalp damarlarını açıcı, Damar açıcı olarak 1 kilo suya, yarım kaşık kuru nane, 1 kaşık kekik konur, 10 dk kaynatılır, sabahları aç karna 1 bardak içilir.

Sabahları balla içilecek bir bardak nane çayı gün boyu ihtiyacımız olan enerjiyi sağlar. Damar sertliği, tansiyon, kalp rahatsızlıklarında faydalı olur. Sabahları içilen 1 bardak nane çayının üzerine 1 elmayı kabuğu ile yemek faydasını daha da artırır.

Nane Ruhu: Hafif antiseptik, ferahlatıcı ve mide bulantılarını kesici olarak kullanılır. Günde 2-10 damla 1 şeker üzerine damlatılıp yenilir. Karminatif-tir mide ağrısı ve kusmalara karşı 0,10-0,60 gr içilir.

Nane yağı bünyedeki umum asitleri temizler.

Nane ve türevlerini ülseri ve gastriti olanlar kullanmamalıdır.

Haricen Kullanılışı: Vücuda masaj yapıldığında damarları genişletir. Analjejik tesir gösterir, baş ve romatizma ağrılarında ve notraljide kullanılır.

Siyatik ve diş ağrılarında 1 kısım menthol, 60 kısım alkol ve az miktarda karanfil esansı ile karıştırılarak masaj şeklinde kullanılır.

İçtiğiniz Suya Taze Meyve Nane Ve Limon Ekleyin

nasıl beslenmeli?

Sıcak havalarda aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yerine; su, vitamin ve mineral içeriği yüksek meyve, sebze ve tam tahıllara dayalı bir beslenme şekli daha uygundur. Akdeniz diyeti bunun için en uygun örnektir. Balık, zeytinyağlı sebze, meyve ve salata en iyi seçimdir. Ayrıca sıcak ile birlikte terleme oranı arttığı için elektrolit dengesini sağlayacak yoğurt, ayran ve cacık tüketimi de unutulmamalıdır. Kızartmalar, aşırı yağlı gıdalar ya da sakatatlar yerine ızgara, buğulama ve haşlama olarak hazırlanmış, yağı alınmış etler yenilmeli. Omega-3 yağ asitlerini içeren balık haftada iki kez tüketilmeli. Kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli ve ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar tüketilmeli.

BAKLAVA YERİNE DONDURMA

Günler uzadı ve güneş geç batıyor; bu durumda akşam yemekleri ne zaman yenmeli? Uyumadan iki saat önce yemeği kesmek doğru olur. Ancak bu, küçük bir ara öğün şeklinde olmalı. Akşam yemeği ise saat 20.00 civarı, en geç 20.30 olabilirse çok iyi olur. Ancak yaz akşamları davetler ve özel geceler daha fazla oluyor, ki bu durumda bu saatlere uymak pek mümkün olamıyor. Ben böyle durumda iki küçük öğün öneriyorum; çünkü saat 21.00’e kadar yemeği beklerseniz çok acıkırsınız ve açlığınızı kontrol edemezsiniz. Bu durumda bulunduğunuz ortama göre; saat 19.00 gibi peynir ve salata veya 10-15 fındık ile kuru kayısı veya ayran ile grisini veya 1 dilim ekmek-peynirden oluşan küçük bir öğün yapılmalı. Saat 21.00’de ise başlangıç yemeği ve salatayı yemeyip, sadece ana yemek yenilebilir. Alkol olarak 1-2 kadeh beyaz şarap iyi bir seçim olur ama akşam yemekte tatlı var ise tatlı veya şaraptan birisi tercih edilmeli. Yazın baklava gibi tatlılar yerine dondurma veya meyveli tatlılar seçilmeli.
Sıcak günlerde hiç yenilmemesi gereken gıdalar neler? Kremalı ve mayonezli yiyeceklerden yazın uzak durulmalıdır. Bu besinler çabuk bozulduğu gibi sindirim açısından da vücudu zorlar. Aşırı yağlı hamur tatlıları ve şerbetli tatlılar da tercih edilmemeli. Riskli olanlar neler? Yaşlılar ve çocuklar risk altında olan gruptur; bu yüzden yeterli su tüketimi bu grup için çok önemlidir. Özellikle sodyum potasyum ve magnezyum vücuttaki sıvı-elektrolit dengesini sağladığından; meyve-sebze, peynir, yoğurt, ayran ve cacık her gün tüketilmelidir.

SUSUZ KALMAYIN

Sıvı takviyesi nelerden alınmalı? Vücudumuzdaki sıvı kaybı; ter, solunum, dışkı ve idrar ile olur. Yani sıcak havada nefes alıp vermek bile sıvı kaybına sebeptir; terlediğinizi görmeniz şart değil! Kadınların günde ortalama 2 litre, erkeklerin ise 2.5 litre suya ihtiyacı vardır. Ancak egzersiz yapıldığında her yarım saat için 1-2 bardak daha eklenmeli. Yani ‘maksimum su ihtiyacı 3 litredir’ denilebilir. Susamayı beklemeden su tüketin, mutlaka düzenli için. Ama su tüketmek zor geliyorsa suyun içine bir-iki damla meyve suyu veya taze meyve parçaları, nane ve limon ekleyerek için. Ayrıca soğuk bitki çayları, şekersiz olarak meyvenin kendiyle pişmiş kompostolar, limonata, ayran, kefir ve soda doğru seçimlerdir. Aşırı sıcaklardan kendini yorgun hissedenler nasıl beslenmeli? Tansiyon ve tiroit muayenesi olmalılar; eğer bir problem yoksa taze meyve suyu, fındık, ayran ve kuru meyveler enerji verir. Tabii bir de bol bol su!

Plaj çantasında hangi yiyecekler olmalı?

Meyve, ayran, grisini, peynir, ton balığı, fındık, kuru kayısı, soğuk çay ve meyve suyu (şeker ilavesiz) bulundurun. Koşullar uygun ise beyaz peynir ve domatesle yapılmış sandviç de olabilir çünkü sıcakta her yiyeceğin taşınması doğru olmaz. Evden taşımak riskli olacağından plaja yakın yerlerde tost+ayran veya salata+ızgara gibi seçimler yapın.

Sponsorlu Bağlantılar

Nane Tüy Döker Mi İçin Yorum Yap