Neden Sık Esneriz

Neden Sık Esneriz Niye Çok Esnenir - Bu makaledeki notlar: neden esneriz neden sık esneriz niye..

Neden Esneriz ?

Sadece uykumuz gelince mi esneriz? Esneme bulaşıcı mıdır? Aslında esnemenin ve fizyolojisinin ardında yatan gerçek hala tam olarak bilinememektedir. Önceleri esneme insanın yorgun olduğu zamanlarda kandaki oksijen miktarını artırmak için vücudun yaptığı bir solunum sistemi refleksi olarak düşünülüyordu. Yapılan deneylerin sonucunda esnemenin solunum olayına kısa bir destek verdiği ancak onun önemli bir fonksiyonu olmadığı tespit edilmiştir.

Hem burnumuzla hem de ağzımızla nefes alabilmemize rağmen kapalı ağızla esnemek mümkün değildir. En çok ve sık esnemenin olduğu zaman sabah uykudan kalkma vaktidir. Ortalama bir esneme 6 saniye sürer. Sadece insanlar değil kediler kuşlar fareler ve birçok canlı türü de esner. Ancak farklı türlerdeki bu davranış biçimi aynı fonksiyona yönelik olabilir mi? Örneğin insanların gülme olarak yaptığı yüzdeki kas hareketi diğer bazı canlılarda korkunun ifadesi olabilmektedir.

Yapılan araştırmalarda hayvanların daha çok dikkat gerektiren bir olayı karşılama sırasında esnedikleri insanların ise tersine dış uyanlarda azalma olduğunda esnedikleri saptanmıştır. Derslerde canı sıkılan öğrencilerin değil de canı sıkıldığı halde uyumamaya çalışanların daha çok esnedikleri gözlemlenmiştir. Bir diğer görüşe göre de sınava girecek bir öğrencinin veya yarışa girecek bir atletin çok esnemesinin sebebi organizmanın kendini sakinleştirmesidir. Esneme de gülme gibi bulaşıcıdır. Esneyen kişinin yüz hatlarında meydana gelen şekillenmenin diğer insanlar üzerinde esnemeyi teşvik edici bir etki uyandırdığı tahmin ediliyor. Yani nasıl yemek yiyen bir insanı görünce acıkırsak onun gibi bir şey.

Esnemenin bulaşıcı olduğunu ileri süren bir görüşe göre ise ilk insanlardan kalma bir davranış olarak esnemekteyiz. İlkel atalarımız akşamları ateşin etrafında topluca otururken grubun lideri tüm dişlerini göstererek esner oturumu kapatır artık gecenin başladığı herkesin sabaha kadar yatması ve hareket etmemesi gerektiği sinyalini verirdi. Grubun diğer üyeleri de esneyerek görüş birliği içinde olduklarını beyan ederlerdi.

Günümüzde bu iş için daha karışık teknolojiler kullanılıyor. Baba televizyonu uzaktan kumanda ile kapatıp koltuğundan kalkıyor. Bu nedenle günümüzde esnemenin hiçbir faydası görülmemektedir ve önümüzdeki bir milyon yıl içinde ortadan kalkacağı sanılmaktadır.

Neden Esneriz ?? Hiç Merak Ettiniz Mi ?

İnsanlar neden esner?

Uykusuzluk, can sıkıntısı, halsizlik… Bugüne kadar insanların neden esnediği üzerine pek çok teori üretildi. Bunların yanı sıra ‘kandaki düşük oksijen seviyesi’ de kimi zaman esnemeyle ilişkilendirildi.

New York Üniversitesi psikoloji profesörü Andrew C. Gallup’a göre, neden esnediğimizi aslında kimse bilmiyor, ancak o ve ekibinin yeni bir açıklaması var: Esneme vücudun beyni serinletmesi için bir yöntem.

Ekip çalışmada,deneklerin beyinlerinin ısındığı zamanlarda daha sık esnediğini gözlemlediklerini açıkladı. Esnemenin, vücudun diğer sistemleri yetersiz kaldığında, beyin sıcaklığını düzenlediği yönündeki teoriyi ispatlamak için araştırmacılar, insanların çevresinde birileri esneyince, hemen esnemeye başladıkları gerçeğinden hareket etti.

Gönüllüler, gülen ya da esneyen insan görüntülerinin olduğu filmin oynatıldığı odaya alındı. Gözlemciler deneklerin ne sıklıkta esnediğini inceledi. Bazı deneklerden filmi izlerken burundan nefes almaları, daha sonra da alınlarına sıcak ya da serin tamponlar bastırmaları istendi. Beynin serinlemesini sağlayan alna buz konulması ve burundan nefes alınması sırasında, bulaşıcı esnemenin kesildiği görüldü.

Ve Ayrıca Esneme ;
Esnemek cinsel istek göstergesi

Esnemenin sadece uykunun işareti değil, seks yapma isteğinin de göstergesi olabileceği açıklandı

Güncelleme:28 Haziran 2010 07:42
Fransa’nın başkenti Paris’te ilk kez düzenlenen ‘Uluslararası Esneme Konferansı’nda esnemenin sadece uykunun işareti değil, seks yapma isteğinin de göstergesi olabileceği açıklandı.
Hollandalı bilim adamı Seuntjens bir çok kişinin “Sevişme sırasında esniyorum” diyerek doktorlara başvurduğunu belirtti ve “İşte bu esneme uykudan değil cinsel istekten kaynaklanıyor” dedi.

Gece Yattığmızda Dua Ederken Neden Esneriz ?

Ben her gece yatarken Ayetel kürsi okuyorum , fakat nedense duanın ya ortasında yada sonuna dogru kesnlikle esniyorum bir kaç arkadaşa daha böyle oluyomuş. aceba duayla alakası yokmu diye düşünerek bir gecede şarkı söledim fakat onda esnemedim evet sizce sebebi nedir bunun dinle bi alakası varmıdır ? yorumlarınızı bekliyorum

genelde arkadaşlarımız şeytanın yaptırdıgı konusunda hem fikir peki bir sorum daha olcak ; şeytan bizi esnetince ne kazanıyor esnemenin bize ne zararı oluyor ?

Neden Esneriz ?? Hiç Merak Ettiniz Mi ?

NEDEN ESNERİZ ?

Bir yazımda şöyle bir soru sormuştum: Peygamberimiz esnerken ağzını sol eli ile mi kapatırdı, sağ eli ile mi? Cevabı şu; Hiçbiri. Çünkü Peygamberimizin esnediği hiç görülmemiştir.

Peki biz niçin esniyoruz? Cevabını yine Efendimiz veriyor: “Esneme şeytandandır. Bunun için, esneme ihtiyacı duyan kişi mümkün olduğu kadar buna mani olsun. Çünkü biriniz esnediği zaman şeytan ona güler”

Şeytanın gülmesinden maksat, esneyenin içine düştüğü, gaflet ve bitkinlik halinden şeytanın hoşlanmasıdır. Esneme belirtileri olunca; hareket ederek, elini yüzünü yıkayarak, yorgunsak dinlenerek bu gaflet halinden kurtulmaya çalışmak gerekir. Bütün bunlara rağmen esnemeden kurtulamazsak , esneme halinde ağzın el ile kapatılması görgü kurallarındandır.

Sadece uykumuz gelince mi esneriz? Esneme bulaşıcı mıdır? Aslında esnemenin ve fizyolojisinin ardında yatan gerçek hala tam olarak bilinememektedir. Hem burnumuzla, hem de ağzımızla nefes alabilmemize rağmen, kapalı ağızla esnemek mümkün değildir. En çok ve sık esnemenin olduğu zaman, sabah uykudan kalkma vaktidir. Ortalama bir esneme 6 saniye sürer. .

Sınav ve yarış öncesi çok esnemesinin sebebi, organizmanın kendini sakinleştirme gayreti olarak açıklanmaktadır. Esneme de gülme gibi bulaşıcıdır. Esneyen kişinin yüz hatlarında meydana gelen şekillenmenin, diğer insanlar üzerinde esnemeyi teşvik edici bir etki uyandırdığı tahmin ediliyor

Neden Esneriz? Esnemenin Şeytanla İlgisi Varmi

Sponsorlu Bağlantılar

Neden Sık Esneriz İçin Yorum Yap