Ohm Kanunu Tanımı

Ohm Kanunu Tanımı 1827 Yılında George Simon Ohm - Bu makaledeki notlar: ohm kanunu nedir vikipedi ohm kanunu..

Ohm Kanunu

Bir elektrik devresinde; akim, voltaj ve direnç arasinda bir baglanti mevcuttur. Bu baglantiyi veren kanuna Ohm kanunu adi verilir. 1827 yilinda Georg Simon Ohm su tanimi yapmistir: “Bir iletkenin iki ucu arasindaki potansiyel farkinin,iletkenden geçen akim siddetine orani sabittir.”
R = V / I seklinde ifade edilir. Burada R dirençtir. Bu direnç rezistans veya empedans olabilir. V volttur. I de akim yani Amperdir.
Su dolu bir depo olsun, bunun dibine 5 mm çapinda bir delik açalim, bir de 10 mm çapinda bir delik açalim. Büyük delikten daha çok suyun aktigini yani bu deligin suyu daha az engelledigini görürüz. Burada deligin engellemesi dirence, akan suyun miktari akima, depodaki suyun yüksekligi voltaja karsilik gelir. Elektrik devrelerinde de, bir gerilimin karsisina bir direnç koyarsaniz, direncin müsaade ettigi kadar elektron geçebilir, yani akim akabilir, geçemeyen itisip duran bir kisim elektron ise, isi enerjisine dönüsür ve sicaklik olarak karsimiza çikar. Direnç birimi “Ohm”dur bu deger ne kadar büyük ise o kadar çok direnç var anlamina gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ohm Kanunu Tanımı İçin Yorum Yap