Okulda Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Okulda Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız Maddeler Halinde - Bu makaledeki notlar: sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız okulda..

Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, kanserden korunmakla ilgili çarpıcı bilgiler verdi..

Eskiden tek tük duyduğumuz kanser vakaları gün geçtikçe artıyor. Artık hepimizin yakınında birden çok kanser hastası var. Peki bu kadar fazla hayatımıza giren bir hastalığa karşı ne yapmalıyız? Çapa Tıp Fakültesi’nin bünyesinde bulunan Onkoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Erkan Topuz, kansere karşı korunmanın yollarını anlattı:

KANSERDE YAŞ ÖNEMLİ
Bir kere yaş çok önemli. Dünya yaşlanıyor, yaşlandıkça kanser oranı artar. Ama bunun dışında biz dünyamızı zehirliyoruz. Dünyayı zehirlediğimiz gibi doğayı da, hayvanları da zehirliyoruz. Yani medeniyet bir yerde, kanseri getiriyor. Şimdi burada en önemli şeylerden biri şu; daha çocuk anne karnına girmeden ona kanserin tohumlarını ekiyoruz. Yani babası ya da annesi zehirli sahalarda çalışan kişilerin sperm ve yumurtaları da toksisite oluyor. Bu çiftten doğan çocukta kanser riski fazladır.

İNSANLAR ZEHİRLENİYOR
Japonya’daki beyaz balinalarda büyük oranda kolon ve karaciğer kanseri tespit edildi. Bundan dolayı beyaz balinalar büyük oranda telef oluyorlar. Suyu zehirliyoruz. Demek ki insanlar gibi hayvanlar da zehirleniyor. Köpeklerde mesane kanseri son zamanlarda altı kat artmış durumda. Yani başlı başına bir zehir çemberinden hep beraber geçiyoruz.

ANNELER ÖZENLİ BESLENMELİ
Annenin beslenmesi çok önemli. Anne eğer hakiki organik besinler yemiyorsa gıdalardan pestisitleri alıyor. Bunlar nedir: İnorganik gübreler, hormonlar, tarım ilaçları, endüstriyel artıklar… Bunlar doğrudan doğruya sebze ya da meyvenin üzerine geçiyor ya da etin yapısına karışıyor. Vücuda girdikleri andan itibaren annede kanser görülme riskini artırıyor. Çocuk demek ki doğduğu andan itibaren kansere yol açan maddelerle doğmuş oluyor. Bir de şu var, annenin ve babanın aldığı kimyasal faktörler; vücuttaki epigenon maddesini etkisiz hale getiriyor. Epigenon, vücuda toksik maddeler girdiğinde hücreye kapatma mesajı veriyor. Yani kansere ‘dur’ diyor.

DAMGAYI ARAYIN
Organik gıdaların hakiki olması çok önemli. Üzerlerinde mutlaka Tarım Bakanlığı’nın damgası olmalı. Bunlarda, doğal yetişenlerde salvestron diye adlandırılan bir madde var. Bu maddeyi bitki kendi kendini, dışarıdan gelecek mantarlara, haşereye karşı korumak için üretiyor. Ama bu madde ilaçlanmış, hormon atılmış bitkilerde yok. Çünkü bitki o zaman kendine ‘Zaten bizi insanlar koruyor, bizim bu maddeyi üretmemize gerek yok’ diyor. Yani bitki bu maddeyi üretmiyor. Salvestron çok önemli, çünkü bitkiler yoluyla alındığı zaman kansere, enfeksiyonlara ve hatta gribe karşı bile doğal olarak bir koruma sağlamış oluyor. Tabii organik gıdalar kanserojen madde içermiyor.

CİNSEYETE GÖRE KANSER…
Kadınlarda en çok meme kanseri, erkeklerde birinci sırada prostat kanseri ama ölüm nedeni açısından akciğer kanseri başta gelir. Üçüncü sırada ise kolon kanseri her iki grupta da görülüyor.

Gökkuşağı gibi beslenin
YOĞURDUNUZU YAPIN
Yoğurdunuzu kendiniz yapın. Çünkü pastorize olunca içinde bulunan iki önemli bakteri ölüyor. Onun için ilk yoğurdunuzu yapmaya probiyotik yoğurtla başlayın. Sonra kendi yoğurdunuzu mayalayarak temin edin. Yoğurt, kanserden en önemli koruyuculardan biridir. Günde en az yarım kilo yemek gerekiyor. Uzun yaşayan insanların geçmişine bakarsanız muhakkak çok yoğurt tükettiklerini görürsünüz. Ama dışarıdan da probiyotik yoğurt alıp yiyebilirsiniz tabii.

YEŞİL ÇAY ŞİFALI
Yeşil çay, bütün kanserlerde, ama özellikle meme kanserinde çok şifalıdır. Günde muhakkak iki kupa tüketilmesini tavsiye ederiz. Böğürtlen yaprağı çayı, limon kabuğu çayı, ısırgan yaprağı çayı da faydalı çaylardır.

ERKEN TANI KURTARIR
‘Bir kanserden korunmak bin tedaviden evladır’, hep bunu söylerim. Kanser tedavisinde uğraşırken bunun yüzde 10’u kadar korunmayla uğraşsak çok kişiyi kanserden koruruz. Çünkü 2020-25 yıllarına doğru aşağı yukarı 20 milyon insan kansere yakalanacak. Yani kanserden korunmak birinci sırada. İkincisi erken tanı. Eğer erken tanıda yakalarsak kanserleri yüzde 95 oranda kurtarmamız mümkün. Bir kere sigara ve alkolü tamamen bırakmalısınız. Kırk yılda bir içerseniz kırmızı şarabı tercih edin. Şarapta bile pestisit artıkları bulunmuş. Onun için sert alkollerden kaçının, sigara olan odaya bile girmeyin.

RENKLİ DİYETE DİKKAT
Gökkuşağının renkleri gibi beslenmek gerekiyor. Mutlaka kırmızı (domates, çilek, kiraz), sarı (muz, sarı biber), siyah (kara üzüm, kara kayısı), yeşil (brokoli, karnabahar), beyaz (lahana), turuncu (havuç, portakal) renklere sahip seçenekleri beslenmenizde bulundurmalısınız. Hormonsuz gıda alın ve turfanda olanları tercih etmeyin, bunların zararlı olduğunu biliyoruz. Her şeyi mevsiminde yemeliyiz. Karnabaharı mevsiminde yediğiniz zaman buna ne hormon, ne gübre atılır. Ucuz bir bitkidir. Mesela pırasa çok ucuz ve şifalıdır, lahana yine öyle. Ama piyasaya erken vermek için mevsimin ilk zamanında dibine hormon atılır. Pahalı olan ve piyasaya ilk verilen gıdalar toksik potansiyel taşır. Ucuz zamanda yemelisiniz. Mesela ‘Bezelyeyi ucuz döneminde, domatesi eylül ayında bol miktarda dipfrize atın’ deriz. Çünkü gerek ısı gerek güneş bakımından domatesin en güçlü olduğu zaman temmuz, ağustos, eylül aylarıdır. İçindeki likopen maddesi maksimumdur. Damda bilinçsizce kurutulan biberlere aflatoksin denilen bir mantar girer. Bu, karaciğer kanseri yapar. Ancak bilinçli olarak kurutulduğunda ve üretildiğinde aflatoksin olmaz.

Kontrollerinizi aksatmayın
Ailede meme kanseri yoksa kadınların 35 yaşından sonra mamografi, ultrason yaptırmaları ve kendi kendilerini her banyodan sonra muayene etmeleri gerekiyor. Onun dışında kadınlar her yıl bir jinekolojik muayene ve smear testi yaptırsınlar. Rahim ağzı kanseri aşısını da yaptırabilirler. Aşı bu kanserden korunma ihtimalini çok yükseltiyor. Ailede meme kanseri riski yoksa ilk 35 yaşında dijital mamografi ve ultrasonografi yaptırmalılar. Ailede hiç risk yoksa 40 yaşına kadar iki senede bir, 40 yaşından sonra gene her sene yaptırmalılar bu tetkikleri. Ailede kolon kanseri varsa, kişi 20 yaşından sonra bir de kolonoskopi yaptırmalı.

Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapabiliriz

sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz

Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız Maddeler Halinde,
Diş Sağlığımızı Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz,
Diş sağlığımızı korumak için üzerimize düşen görevler nelerdir

1. Bir çok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemelidir. Yılda iki kez diş hekimine gidilmelidir .

2. Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli C, A ve D vitamini eksikliği olmamalıdır. Süt, süt ürünleri ve taze meyvalar özellikle yararlıdır.

3. Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalıdır. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.

4. Öğün aralarında rasgele yemekten ve şekerlemelerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalıdır. Asit, kola, gazoz gibi içeceklerden kaçınmalıdır.

5. Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalıdır.

6. Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalıdır. Diş araları temizliğinde dip ipliği kullanılabilir.

7. Sigara ve alkol diş sağlığı için çok zararlıdır.

8. Fındık, ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalıdır.

9. Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilk okul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıkların dişler ve çene için zararlı olduğu unutulmamalı, bunlardan kaçınmalıdır.

10. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

11. Diş hekimi gerekli görmedikçe diş çektirmemeli, özellikle bilgisiz kişilere diş çektirmekten kaçınılmalıdır.

12. Çocuklara 2 yaşından sonra yalancı meme, biberon kullandırtmamalıdır.

13. Ağzı açık uyuma dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalıdır.

Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Gün boyunca bilgisayar kullanıyorum. Bu yüzden miyobum iki derece arttı. Göz sağlığımı korumak için ne yapmalıyım?

Dünya Göz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Ertan Sunay, “Uzun süreli bilgisayar kullanımı sadece gözde gözyaşı kuruması yapar ve gözü yorar ama göze zarar vermez” dedi. Dr. Sunay göz yorgunluğunu azaltmanız için şu önerilerde bulundu:

* Gözlerin yorulmasını engellemek için kullanılan ekran filtreleri etkili değildir.
* Bilgisayarınıza en fazla 50 dakika bakın. Her 50 dakika sonrasında 10 dakikalık aralar verin.
* Bilgisayarınız göz hizanızın birkaç santim altında olmalıdır.
* Bilgisayar monitörünün arkasında ışık kaynağı olmamalı, ışık yandan gelmelidir.
* Bilgisayar ekranında kullanılacak harfler en az 12 punto büyüklüğünde olmalıdır. Fon koyu, şekilli elementler ise açık renkte olmalıdır.
* Gözler sadece uzak ya da yakın gibi görme bozukluklarına uğramaz. Gözdeki problemler, vücudumuzda oluşabilecek pek çok rahatsızlığın da habercisidir. Gözlerinizin bir problemi olmasa bile, her yıl bir kez göz muayenesi olmanızda yarar vardır.

Söyleşi Nedir

Söyleşi Nedir

Bir yazarın, kişisel görüş ve düşüncelerini fazla derinleştirmeden, muhatabıyla konuşuyormuş hissini verecek bir üslûpla makale plânında yazdığı fikir yazısına sohbet (söyleşi) denir.
sohbet, makaleden üslûp yönüyle ayrılır. çoğunlukla, günlük konuların işlendiği sohbet yazılarında senli benli bir anlatım yolu seçilir, hatıralardan, halk fıkralarından, nüktelerden, özlü sözlerden yararlanılır.
Söyleşirken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kuralların diğer günlük konuşma
türleri için de geçerli olduğu unutulmamalıdır.

Bu kurallar şunlardır:

• Söylenilenler doğru olmalıdır.
• Dedikodu yapılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, siz bir başkasının dedikodusunu
yaparsanız, sizin olmadığınız ortamlarda da sizin dedikodunuz yapılacaktır.
• İçten davranılmalı, insanlarla pazarlıksız bir iletişim kurulmalıdır.
• Konuşmanın uygun zamanlarında karşıdaki kişinin adı söylenmelidir.
• Sadece bir kişi konuşmamalıdır. Söyleşinin karşılıklı konuşma olduğu unutulmamalıdır.
• Dinleyen kişiye zorla bir görüşü benimsetmeye çalışılmamalı, o kişinin de
görüşlerine saygı gösterilmelidir.
• Konuşurken konuşmanın olanaklarından (bkz. Ünite 3) yararlanılmalı; ama
bağıra bağıra konuşulmamalıdır.
• Konuşurken el – kol eylemleri abartılmamalıdır. Yoksa söylenilenden çok eylemlere
dikkat edilir.
• Konuşanın sözü kesilmemeli, düşüncesini söylemesine olanak sağlanmalıdır.
• Sonradan konuşma ortamına gelenleri konuşmaya katmak için konuşulan
konu kısaca o kişiye de anlatılmalıdır. Konu gelen kişiye açıklanmak istenmiyorsa
ortak bir konu üzerinde konuşulmaya başlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Okulda Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız İçin Yorum Yap