Osmanlı ile Rusya Arasında Yapılan İlk Siyasi Antlaşma Nedir

Osmanlı İmparatorluğu Rusya Çarlığı arasında yapılan anlaşmalar tam olarak 4 tanedir. Dikkat etmelisiniz ki Çarlık dedim. Rusya ile birçok anlaşma yapılmıştır.

Osmanlı ile Rusya Arasında Yapılan İlk Siyasi Antlaşmanın İsmi Nedir

Kırım Hanlığı ve Rusya Çarlığı ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu arasında yapılan ilk anlaşma Bahçesaray Antlaşması‘dır. 3 Ocak 1681’de imzalanmıştır.

İlk Anlaşma Bahçesaray Antlaşması

Bahçesaray Antlaşması, 1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşı ‎sonunda Osmanlı İmparatorluğu ile Kırım Hanlığı ve Rusya Çarlığı arasında Bahçesaray, Kırım’da 3 Ocak 1681’de imzalanmış olan bir antlaşmadır. Aynı zamanda Rus Çarlığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasında yapılan ilk resmi antlaşmadır.

Bu antlaşmanın ana hükümlerine göre Osmanlı Devleti ve Moskova merkezli Rusya Çarlığı arasında 20 yıl süreli bir barış hüküm sürecek ve iki devletin arasındaki sınır Dinyeper Irmağı olacaktı.

  • Her iki taraf da Dinyeper Irmağı ile güney Buğ Irmağı arasında yerleşme yapılmamasını garanti etti.
  • Nogay göçkenlerinin Ukrayna’nın güney steplerinde gezginlik yapmaları kabul edildi.
  • Zaporozhtsi Kazaklarının Dinyeper Irmağı ve yan ırmakları üzerinde balıkçılık yapma hakları, güneyde tuzla işletme hakları ve Dinyeper Irmağı ve Karadeniz üzerinde deniz vasıtası kullanma hakları değişmeden kalacaktı.
  • Sağ Ukrayna Kıyıları (Pravoberezhna Ukrayina) yani Ukrayna’da Dinyeper Nehri doğusu ve Zaporozhtsi Kazaklar bölgelerinin Rusya Çarlığı egemenliği altında olduğunu Osmanlılar kabul etti.
  • Buna karşılık Kiev bölgesinin güneyi (özellikle Çehrin), Bratslav bölgesi ve Podolya Osmanlı egemenliği altında kaldığı onaylandı.
Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı ile Rusya Arasında Yapılan İlk Siyasi Antlaşma Nedir İçin Yorum Yap