Panaroma Müzesi Hakkında Bilgi

Panaroma Müzesi Hakkında Bilgi Panorama Müzesi Vikipedi - Bu makaledeki notlar: panorama müzesi hakkında bilgi panaroma müzesi..

Panorama Müzesi

Fatih’in fethi Panoramik Müze’de
İstanbul iki ay sonra çok özel bir müzeye kavuşuyor. Fethin 555. yılında inşa edilen Panorama 1453 Müzesi tam panoramik özelliğiyle de dünyada bir ilk. Çalışmalar bittiğinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak müze insanı bambaşka bir dünyaya taşıyor.

AYSEL YAŞA
İstanbul’un fethi bugüne dek sayısız konferansta konuşuldu, birçok ressama kaynak oldu. Fakat, İstanbul için böylesine önemli bir çalışma bugüne dek hiç yapılmadı. Fethi böylesine gerçekçi anlatan, içeri girdiğiniz zaman kendinizi savaşın tam ortasında hissetmenizi sağlayacak böyle bir müze, bırakın Türkiye’de dünyada bile yok. Bahsettiğimiz yer 14 yıl önce Topkapı’daki Trakya Otogarı’nın olduğu bugün ise Topkapı Şehir Parkı’nın bulunduğu yerde inşaa edilen Panorama 1453 Müzesi. İki ay içerisinde açılması planlanan Panoramik 1453 Müzesi görenleri kendisine hayran bırakıyor. Fatih’in İstanbul’u fethettiği 29 Mayıs 1453 sabahının canlandırıldığı dünyanın en büyük kubbe içi resminin baskısının bulunduğu müzeye ahşap merdivenlerden çıkarak ulaşabiliyorsunuz. Platform binanın dördüncü katında yer alıyor. Merdivenleri sabırla çıktıktan sonra nihayet fethin üç boyutlu animasyon görüntüleriyle desteklenen müzeye ulaşıyorsunuz. İşte tam bu aşamada artık o tarihi doku insanı etkisi altına alıyor. Müze tam panoramik olduğundan dikkatinizi çeken ilk şey gökyüzü. Fethin saati 10.30’daki güneş ışıklarını birebir yansıtan gökyüzünde bir de sır saklı. Bulutlara baktığınızda yüzünü İstanbul’a dönmüş bir Fatih Sultan Mehmet portresi görüyorsunuz. Müzede yer alan karelerin hepsi anın dondurulması sonucu ortaya çıkmış. Resimlerin işlendiği plakaların yan yana dizilişinden oluşan müzede solunuza bakınca Edirnekapı’daki surları, karşıya bakınca Topkapı surlarını yani Kostantinopolis’e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce Silivrikapı’daki surları görüyorsunuz.

MÜZE ANLATILAMAZ GÖRÜLMELİ

3 bin metrekarelik bir alan içerisinde sınırları olmayan 360 derecelik bir resim düşünün. Resmin en temel özelliği ona bakıldığında üç boyut etkisi uyandırması. Üç boyut etkisinin sağlanması için izleyici resme ancak 14 metre uzaklıktaki bir platformdan bakabilecek. Çalışma öylesine detaylı ki birebir insan büyüklüğünden başlayıp bütün detaylarıyla ince ince işlenerek ufka doğru küçülüyor. Eserdeki figürlerin sayısı 10 bin civarında. Müzede tadilat hala devam ediyor. Henüz ses ve görüntü efektleri yerleştirilmediği için savaşın seslerini duyamadık ama salondaki akustik mükemmel.

Kaynak için buyrun..

Zaman tünelinden 554 yıl geriye gidip İstanbul’un fethinin başladığı 29 Mayıs sabahını yaşamak ister misiniz? Projede uygulanan teknikler dünyada da bir ilk olacak.

Yıkılan surlardan İstanbul’a giren Fatih’in ordusuna eşlik etmeyi Bizans ve Osmanlı askerlerinin çınlayan kılıç şakırtılarına gümbürdeyen top seslerine atılan savaş naralarına yükselen tekbirlere ve mehter marşlarına tanıklık etmeyi?.. Yani fethi seyretmeyi?.. Öyleyse hazır olun bu dediklerimizi yakın bir zamanda tıpkı gerçeğine tanık oluyormuş gibi yaşayacaksınız. İstanbul’un fethini anlatan ve bu yıl sonu bitirilmesi planlanan panoramik fetih müzesine giden ziyaretçiler fethin dondurulmuş bir anını büyük bir gerçeklik duygusu içinde seyredip adeta fethi yaşıyormuş hissine kapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Topkapı Şehir Parkı’nda 2008’de ‘Panorama 1453’ adı ile ziyarete açılması planlanan müzenin hazırlıkları bitme aşamasında. Ziyaretçi platformunu yatay ve diaaa yönde 360 derece bütün çevresini kuşatacak 3 bin metrekareye yayılan üzerinde 10 binden fazla figürün bulunduğu üç boyutlu devasa küresel resim İstanbul’un fethinde 29 Mayıs sabahının bir anını canlandırıyor. Türkiye’de bir ilk olan ‘Panorama 1453’ dünyadaki 30 kadar panoramik müzeden farklı olarak bütün yönlerde kesintiye uğramayan çerçevesiz bir resim olma özelliği ile dünyanın ilk ‘tam panoramik’ müzesi olacak. 8 ressamın 4 yıldır aralıksız çalıştığı ‘Panorama 1453’ün şanına yakışır bir müzeye kavuşma hazırlığında. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve Topkapı Şehir Parkı’nda yapımı halen devam eden ve muhtemelen ‘Panorama 1453’ adı ile hizmete açılacak olan müze ziyaretçilerine İstanbul’un fethinin gerçekleştiği 29 Mayıs 1453 sabahını sanal olarak yaşama imkanı sunacak.

2008’in başında bitirilecek müzenin çalışmaları dört yıl önce başlamış. Önce kapsamlı bir dönem araştırması yapılmış. O dönem Osmanlı–Bizans kıyafetleri ve silahları ile ilgili kaynaklar taranmış surların fetih günündeki durumu hangi bölgelerde ne büyüklükte gedikler açıldığı belgelerle belirlenmiş kullanılan topların ve güllelerinin ölçüleri hatta kuşatmada kaç hücum kulesinin kullanıldığı bile belgelenmiş ve muhteşem tablonun eskizleri çizilmiş. Bu arada pek çok resimde dönemin kıyafetlerine ilişkin yapılan yanlışlıklar da tespit edilmiş ve resmin tarihi gerçeği yansıtması sağlanmış. Sonra da resim ana hatlarıyla ortaya konup renklendirilmiş. 2005’ten bugüne kadar süren zamanda ise resim yüzeyinde yer alan binlerce objenin çizimi yapılmış. Ve bu işlem halen çizgi ve animasyonda uzmanlaşmış dört ressam tarafından aralıksız sürdürülüyor.

Ziyaretçi kendisini savaşın ortasında bulacak
Peki iki boyutlu olan resim ziyaretçinin kendisini sanki savaş alanında imiş gibi hissetmesini nasıl sağlayacak? Kuşatmanın en hareketli anının canlandırıldığı panoramik resim 40 metre çapında ve dairesel bir şekilde inşa edilen müze binasının iç duvarlarına yapıştırılacak. 3 bin metre karelik dev resim panoramik yapısıyla ziyaretçinin etrafında onu 360 derece her yönden kuşatacak. Alanın ortasında yer alan 10 metre çapındaki dönen dairesel platformdaki ziyaretçi böylece kendisini binlerce askerin arasında savaşın tam ortasında bulacak. Ziyaretçi merdivenlerden platforma çıktığında sanki tekrar dışarı çıktığını sanacak ve 8–10 saniye yaşayacağı şokla kendini birdenbire savaşın ortasında hissedecek. Ziyaretçinin bütün çevresi küresel biçimde resim olacağı ve mesafe duygusu kaybolacağı için resim üç boyutlu olarak algılanacak. Dünyada da bir ilk olacak.
arkadaslar hepinizin gitmesini çok istiyorum bende gitttim 100 ytl ye çok güzel biryerdi hayatimda o kadar etkileyci biseyler görmedim süper bir yerdi

İstanbul Fethini 3d İzle [wu]

İstanbul Topkapıda bulunan Panorama 1453 müzesinin içini mehter marşları,kılıç kalkan sesleri dinleyerek ve 3D olarak oradaymış gibi izleyebilirsiniz.

2010 yılında 1 milyon yerli-yabancı turist tarafından ziyaret edilen Panorama 1453 Tarih Müzesini sizde evinizde görme şansına sahip olun.

İstanbul’un Fethini 3D olarak izleyin…


Müze hakkında bir kaç bilgi:
Kuşatmanın en hareketli anının canlandırıldığı panoramik resim, 40 m. çapında ve dairesel bir şekilde inşa edilen müze binasının iç duvarlarına yapıştırıldı. 3 bin metrekarelik dev resim, panoramik yapısıyla ziyaretçiyi 360 derece kuşatacak.

Alanın ortasında yer alan 10 metre çapındaki dönen dairesel platform üzerinde duracak ziyaretçiler, kendilerini gerçek boyuttaki binlerce askerin arasında, fetih anının tam ortasında bulacak.

Panorama 1453”ün koordinatörü, ressam ve çizgi film yönetmeni Haşim Vatandaş projeyi şöyle anlattı: ””Fetih Müzesi”nin duvarına uyguladığımız eserde, Fatih”in, savaşı bizzat yönettiği, topların çok yoğun olarak kullanıldığı Topkapı surlarının önünde savaşın bir sahnesi canlandırılıyor. Tarihimizin önemli bir ânından saniyelik bir kesitin canlandırıldığı panoramik müzede, ziyaretçilere o ânı gerçekmiş gibi yaşatmayı amaçlıyoruz. İstanbul”un Fethi temasının, 3.000 m2 alanda ışığa dayanıklı bir mürekkep ile detayları en ince ayrıntısına kadar gösteren yüksek baskı kalitesi ile süratli bir şekilde basılması gerekmekteydi. Süratli ve kaliteli bir geniş format yazıcı ihtiyacının yanı sıra aynı zamanda 3.000 m2”yi kaplayacak ve suya dayanıklılığı olan bir baskı malzemesi ihtiyacımız vardı. Projenin baskısı aşamasında Canon imagePROGRAF iPF9000, güvenilirliğini ve baskı kalitesini ortaya koydu. Bununla beraber Canon Eurasia LFP Ekibi de yüksek kaliteli teknik destek ve danışmanlık hizmetleri ile övgüye değer, başarılı bir iş çıkardı.”

indir
Get istanbulun_fethi.rar on Wupload.com

Sponsorlu Bağlantılar

Panaroma Müzesi Hakkında Bilgi İçin Yorum Yap