Peynirde Bulunan Vitaminler

Peynirde Bulunan Vitaminler Peynirdeki Vitaminler - Bu makaledeki notlar: peynir Peynirde bulunan vitaminler ..

Peynirin Faydaları Nelerdir? ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Peynirde Bulunan Vitaminler ve Peynirdeki Vitaminler hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Peynirin Faydaları Nelerdir?

Peynirin Faydaları Nelerdir?

Name:	peynir.jpg 
Views:	665 
Size:	14,2 KB (Kilobyte) 
ID:	30838Peynir süt ürünleri arasında besin değeri en yüksek olanıdır protein minerler ve vitaminler gibi esansiyel maddeler bakımından zengin bir kaynaktır. A B ve E vitaminleri kalsiyum ve fosfor içerir. Peynir protein açısından sütle aynı gereksinimi karşılayacak değerdedir. Özellikle beyaz peynir ve lor protein açısından zengindir.
100 gram peynir yetişkin bir insanın günlük mineral ihtiyacını karşılar.

Peynir kolay hazmedilir ve diğer gıdaların hazmolmasına yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle de sofraların baş tacıdır.
Peynir toplam yağ alımını çok az arttırmaktadır. Ayrıca kolesterol oranı en düşük gıdalardan biridir.

Peynirde laktoz yoktur ya da düşük oranda bulunur. Bu nedenle peynir sütü sindirmekte zorlanan kişiler için alternatif bir gıdadır.

Peynir çocuklarda boy uzamasını önemli ölçüde artırır kemik gelişimine yardımcı olur. Kadınlarda da kemik yapısının güçlü kalabilmesini sağlar.
Ayrıca diş sağlığı için vazgeçilmez bir besindir.

Peynirdeki vitaminler

Peynirde, yağda çözünen vitaminlerden A-D-E-K vitaminleri bulunmaktadır. Konsantrasyonları peynirin yağ miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tam yağlı peynirdeki A vitamini’nin %80 – %85′i peynire geçmektedir. Bu nedenle peynir A vitamini bakımından önemli bir kaynaktır. B vitamini kompleksleri bakımından da zengin içeriği sebebiyle peynir önemli bir kaynak durumundadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Peynirde Bulunan Vitaminler İçin Yorum Yap