Pilates Kaç Kalori

10 Soruda Pilates

Tüm kasları çalıştıran sihirli hareketler

Madonna, Sarah Jessica Parker, Hugh Grant, Julia Roberts gibi ünlülerin ortak özelliği pilates yaparak sıkı bir vücuda sahip olmaları. 20’nci yüzyılın başında bulunan pilates egzersizleri bugün dünyanın her yerinde uygulanıyor Düzenli yapıldığında vücuttaki kasları sıkılaştırıyor, kemik erimesinin önüne geçiyor, kondisyonu artırıyor. Üstelik 20 dersten sonra ayak bileğinizin bile inceldiğini fark ediyorsunuz. Peki pilatesin püf noktaları neler?

Pilates nedir?

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan egzersiz programı.

Pilatesi kim buldu?

Pilates adı Yunan asıllı Alman Joseph Pilates tarafından 20’nci yüzyılın başında bulundu. Kayak, jimnastik, dalgıçlık, boks gibi pek çok egzersize ilgi duyan Pilates Birinci Dünya Savaşı sonrasında insanların rehabilitasyonunda çalıştı ve onları iyileştirmek için seri hareketler geliştirdi. Joseph Pilates 500 belirli egzersiz tasarladı. Hareketler akıcıydı ve nefes, kontrol ve konsantrasyonla birleştirilmişti. Çünkü zihinsel ve fiziksel sağlığın birbiri için gerekli olduğunu düşünüyordu. Sonra bu eğitimi gittiği her yere götürdü. Hatta eşiyle birlikte New York’ta kendine bir eğitim stüdyosu açtı.

Pilates nasıl yapılır?

Pilates için geliştirilmiş aletler var ama isterseniz minder üzerinde de yapabilirsiniz. Aletli pilateste; cadillac, reformer allegro, pedallı chair, barrel aletleri, top gibi aletler kullanılıyor. Ayrıca minder üzerinde pilates yapabilirsiniz. Motus Welness Club Pilates Hocası Esra Arpağ bir konuda uyarıda bulunuyor: ‘CD ya da DVD’den izleyerek pilates yapılmamalı, çünkü farklı bir şey. Ekrandan yapılırsa esnemeden başka bir şey hissetmezler. Kas çalışması bakımından hoca gözetiminde yapılmalı. Çünkü hareketlerin belli noktaları var.’

Yararları nedir?

Esra Arpağ pilatesin yararlarını şöyle yanıtlıyor: ‘Nefesi kontrol etmeyi sağlıyor. Omurgayı esnetiyor ve güçlendiriyor. Hem kadın hem erkekte kemik erimesi riskini azaltıyor. Kasları güçlendiriyor ve kasların boyunu uzatıyor. Kasların boyunun uzaması vücudun sıkılaşmasına neden oluyor. Ayrıca duruş bozukluğunu düzeltiyor, nefes almayı öğreniyorlar. Göğüs kafesini açıyor.

Kimler yapabilir?

Pilatesi herkes yapabilir. Bel fıtığı olan veya omur bozukluğu bulunan bile. Esra Arpağ bu tip hastalıkları olanların doktor raporuyla bir uzmana danışarak pilatese başlaması gerektiğini söylüyor.

Pilates ne kadar süre yapılır?

Bir kişi pilatesi hayatı boyunca yapabilir. Esra Arpağ ‘Fiziksel engeli bulunanlar, bacakları tutmayanlar bile pilates yapabilir’ diyor.

Pilates hangi kasları çalıştırır?

En çok core bölgesi denilen karın kaslarını çalıştırır. Öyle ki ayak bileğini bile inceltiyor. Uzmanlar ayak parmaklarındaki kasların bile pilates ile çalıştığını söylüyor.

Uzun süre pilates yapılıp da bırakıldığında ne olur?

Pilates Hocası Esra Arpağ bu soruyu şöyle yanıtlıyor: ‘Pilates ara kasları çalıştırdığı için vücut onu unutmaz. Ama kişi kasların kapandığını hisseder, sıkılaşma azalır, kişi hareketlerinin kısıtlandığını hisseder.’

Pilates yapılarak sıkı bir vücuda ne kadar sürede ulaşılır?

Pilates haftada iki ya da üç kez yapılmalı. Ortalama bir saat sürüyor. Düzenli yapıldığında 20 dersin sonunda etkileri ortaya çıkmaya başlıyor.

Pilates yapılarak yakılan kalori diğer sporlarla karşılaştırınca nedir?

Esra Arpağ pilatesin vücudu sıkılaştırdığını ama zayıflatmadığını söylüyor. Arpağ ‘Nabız yükselmediği için yağ yakımı oluşturmaz sadece kalori kaybedilir. Dersteki efora bağlı olarak aletli pilatesle 450 kalori yakılabilir. Yağ yakımı için kardiyo pilatesten yapılmalı’ diye konuşuyor.

İşte Kalori Yakmanın Yöntemleri!

Az yiyor ama yine de kilo veremiyor musunuz ?

“Az yiyiyorum ama kilo veremiyorum” diyorsanız işte size kalori yakmanın püf noktaları.

Organizma, alınan veya verilen kilolara kolayca uyum sağlayıp onu korumaya programlıdır. Böylece siz diyet yapmaya başladığınızda organizmanız eski kilonuzu korumak için kıyasıya bir mücadeleye girer. Birdenbire çok düşük kalorili bir beslenme alışkanlığı edinirseniz, organizma inatla karşı çıkarak bazal metabolizmayı uyarır. Yavaş çalışmaya başlayan metabolizma kilo verme sürecini yavaşlatır. Bu nedenle sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, günlük kalori miktarını birdenbire değil, yavaş yavaş azaltın.

KASLARINIZI ÇALIŞTIRIN

İstatistiklere göre kaslı kişilerin metabolizması daha hızlı çalışıyor.
Bu nedenle kaslarınızı güçlendirecek sporlar yapın. Çünkü fiziki aktivitenin iki avantajı var: Biri kalorileri yakması, diğeri kas kütlesini genişleterek yağ kütlesinin azalmasını sağlaması.

PROTEİNİ İHMAL ETMEYİN

Et, balık, peynir, baklagil, yumurta, süt, peynir ve yoğurt değerli birer protein kaynağıdır. Aminoasit içeren bu besinler organizma için kasları inşa etmeye yarayan birer kiremit taşı gibidirler. Organizma bu aminoasitleri özümsemek için bol enerjiye, özellikle de karbonhidrat ya da yağlardan alınan enerjiye gereksinim duyar. Yani, proteinli besinler daha çok kalori yakılmasına neden olur. Ancak aşırıya kaçmamaya özen göstermekte yarar var.

Aşırı protein almak organizmayı, en çok da böbrekleri yorar. Dengeli bir diyette günlük kalori miktarının yüzde 15-20’si kadar protein alınmalıdır.

BOL BOL UYUYUN

Yorgun olduğunuz zaman metabolizma dahil tüm fiziksel işlemlerde otomatik olarak bir yavaşlama söz konusu olur. İyi bir uyku organizmayı dinlendirir. Bunun için ön hazırlık yapmanız şart. Hafif bir akşam yemeği yiyin. Hafif yemek hem iyi uyumanızı, hem de kilo almamanızı sağlar. Akşam saatlerinde yavaşlayan metabolizma, alınan kalorileri gereğince yakamaz ve vücudun belli bölgelerinde biriktirir.

ÖĞÜN ATLAMAYIN

Hele kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Günün bu ilk öğünü, sadece gün içinde enerjik olmanızı sağlamakla kalmaz, gece boyunca uyuyan metabolizmayı da uyandırır. Eğer kahvaltı yapmazsanız metabolizma uyanmadığı için kalori yakmayacaktır. Üstelik öğle öğününde çok acıkmış olacağınızdan aşırı besin almanız içten bile değil. Organizmanın doğal ritmi için günde 3 ana ve 2 ara öğün yemelisiniz. Bu sistemle kaloriler birikmez aksine yakılır.

MEYVE VE SEBZE YİYİN

Acıktığınız zaman atıştırma tuzağına yakalanmamak için buzdolabınızda daima taze meyve ve sebze bulundurun. Maydanoz, havuç, salatalık ve domates gibi besinleri
yıkayıp doğrayın. Üzerine limon suyu gezdirip ayrı ayrı cam kavanozlara
alın ve buzdolabında saklayın.

30 DAKİKA SPOR YAPARAK NE KADAR KALORİ HARCAYABİLİRSİNİZ?

Bisiklet
Hızlı pedal çevirerek yarım saatte 260 kalori yakabilirsiniz. Ancak yavaş giderseniz harcayacağınız kalori miktarı 90’a kadar inebilir.

Yüzme
Serbest yüzme ile 300 kalori harcarsınız. Kelebek stili ile 450 kalori, sırtüstü 240 ve kurbağalamada 200 kalori harcarsınız. İdeal olan yarım saatte tüm yüzme stillerini denemek.

Hafif koşu
Açık havada yarım saatlik bir koşu 300 kalorilik bir harcama demektir. Eğer koşmayı sevmiyorsanız, hızlı yürümekle de bu kaloriyi harcayabilirsiniz.

Tenis
Yarım saatlik tenis ile 250 kalori harcayabilirsiniz. Ancak dikkat; çiftli tenis maçı yaparsanız daha az yorulacağınızdan 50 kalori daha az harcamış olursunuz.

EV İŞİ YAPARAK NE KADAR KALORİ HARCAYABİLİRSİNİZ?

Bulaşık yıkamak 35 kal.
Örgü örmek 40 kal.
Cam silmek 50 kal.
Ütü yapmak 60 kal.
Yemek pişirmek 60 kal.
Elektrikli süpürge ile süpürmek 100-150 kal.
Merdiven çıkmak 200 kal.

Sponsorlu Bağlantılar

Pilates Kaç Kalori İçin Yorum Yap