Prematüre Bebeklerin Gelişimi

Prematüre Bebeklerin Gelişimi Prematüre Bebeklerin Ay Ay Gelişimi - Bu makaledeki notlar: prematüre bebek gelişimi prematüre bebeklerin gelişimi..

Prematürelerin Fiziksel Gelişimi

Pek çok prematüre bebeğin fiziksel gelişimi 2 yaş civarında akranlarıyla aynı düzeye geliyor. Ancak yüz de 20’si 8 yaşına geldiğinde gözlemlenen, yaşıtlarından daha kısa boylu olması.
Kronik akciğer hastalığı
Prematüre bebeklerin çoğu ilk günlerde uzun süre oksijen tedavisi gerektiğinden solunum cihazı (ventila-tör) yardımıyla nefes alıp veriyorlar. Bu tedaviler sonrasında gelişimini tamamlamış olan prematüre bebeğin akciğer dokusunda ve hava yollarında zedelenme ve enflamasyon gelişme riski söz konusu. Bir prematüre bebek 28 günlük olduğunda oksijen tedavine ihtiyaç duyuyorsa “kronik akciğer hastalığı” tanısı konuyor. Abd’de yapılan araştırmalarda çok düşük doğum ağırlığı (1500 gramın altında) olan bebekler arasında kronik akciğer hastalığı görülme sıklığı % 23. Bu sıklık hamilelik sırasında annenin yaşı ve doğum ağırlığı küçüldükçe artıyor.
Yoğun bakım sürecinde kronik akciğer hastalığı olan bebeklerde, taburcu olduktan sonra tekrar aynı şikayetlerle uzmana başvurmaları ve hastaneye yatışları sık görülüyor. Ancak bu hastalığın düzelmesi süt çocukluğu dönemine kadar uzuyor. Kronik akciğer hastalığı akciğer dokusunun kendini yenilemesiyle süt çocukluğu döneminde geriliyor ve hastaların çoğunda akciğer fonksiyonlarında düzelme görülüyor.
Bu şikayeti olan bebeklerin özellikle sigara dumanına maruz kalmamaları ve çeşitli enfeksiyonlardan korunmaları çok önemli. Ayrıca bu bebeklere kasım-nisan ayları arasında ayda 1 kez rsv enfeksiyonunu önleyen ilacın yapılması rsv’e bağlı tekrar hastaneye yatışlarını azalttığı biliniyor. Ayrıca bebek 6 aydan büyükse grip aşısının yapılması öneriliyor.
İşitme sorunları ortaya çıkabiliyor
Yenidoğan yoğun bakımdan taburcu olan her yüz bebekten 2 ya da 3’ünde işitme kaybı saptanıyor. Bunun nedenleri; beynin doğum sırasında oksijensiz kalması, yüksek sarılık düzeyi, enfeksiyonlar, kullanılan ilaçların yan etkileri ve uzun süre ventilatör (solunum cihazı) tedavisine bağlı östaki borusunda fonksiyon bozukluğu. Bebekte işitme kaybı hafif olsa bile konuşmada gecikmeye ve öğrenme problemlerine neden olacağı için anne babaların da bu konuda dikkat etmesi gerekiyor.
Prematüre bebeklere işitme taraması yapılması, işitme kaybı tanısı konulan bebeğin erken tedavi görmesi son derece önemli..
Görme sorunları
Prematüre bebeklerin gözlerinin, retina tabakasının kan damarları tam gelişmiyor. Yüksek konsantrasyonda ve uzun süre oksijen tedavisi alan veya kritik hastalığı olan bebeklerde bu süreç uygun şekilde tamamlanamıyor. Prematüre retinopatisi denilen bu hastalık, tedavi edilmezse bebeği bekleyen son; körlük. Îşte bu yüzden prematüre bebekler 4 haftalık olduklarında bir göz doktoru tarafından muayene edilmeliler. Üstelik bu muayenelerin göz damarları gelişimini tamamlayana kadar tekrarlanması gerekiyor. Retinopati saptanan bebek, lazer ile tedavi olduğunda görme kaybı riski azalıyor. Ancak bu bebeklerde büyüdüklerinde kırma kusurları, şaşılık ve göz tembelliği gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu bebeklerin senede bir göz muayenesi olması çok önemli.
Nörolojik gelişme sorunları
Prematüre bebeklerde serebral palsi (kalıcı ve ilerleyici olmayan hareket bozukluğu) zihinsel gerilik, epilepsi veya öğrenme sorunları görülebiliyor. Özellikle doğum ağırlığı ve hamilelik haftası azaldıkça sorun görülme riski artıyor. Örneğin doğum ağırlığı 1000-1500 g olan bebeklerde bu risk % 15 iken, doğum ağırlığı 1000 gramdan küçük olan bebeklerde ise risk % 25. uzmanlar spastik serebral palsi’nin prematürelerde en sık rastlanan hareket bozukluğu tipi olduğunu söylüyorlar. Hamilelikte gelişen enfeksiyonlar, ikiz kardeşin ölümü veya bebeğin oksijensiz kalması be- bekte beyin hasarı yaratarak ileride spastik serebral palsi gelişimine yol açabiliyor. Bu bebeklerin ilk aylarda ciddi bir belirti görülmüyor. Ancak 1 yaşına doğru gelişiminin değeri olduğu, duruş ve hareketlerinin anormal olduğu fark edilebiliyor. İşte bu yüzden bu bebeklerin daha ilk aylarında fizik tedavi görmesi gerekiyor. Zihinsel fonksiyonlar hareket bozukluğunun derecesine göre farklılık gösterebiliyor. Spastik dipleji (bacak hareketlerinde spastisite) veya hemiplejide (tek taraflı sağ veya sol, spastisite) zihinsel fonksiyonlar genellikle normal veya normale yakın olmasına rağmen çok düşük doğum kilolu prematürelerin yüzde 5’inde zihinsel gerilik ortaya çıkıyor. İşitme ve görme sorunu olan bebeklerin zihinsel gelişimi de olumsuz etkileniyor. Bu bilgi ışığında, bebeğin mutlaka incelenmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalar da bebeğin annesinin eğitim durumunun ve sosyoekonomik çevresinin de zihinsel gelişimim etkilediği gerçeği ortaya çıkmış.

Erken Doğan Bebeğin Gelişimi

Erken doğan bebeğin gelişimi

prematüre gelişimi
prematüre bebek beslenmesi nasıl olmalı
prematüre bebek bakımı

Tam zamanında doğan bebeklerin anne-babalarının, bebeklerini ilk gördüklerinde bir şaşkınlık dönemi yaşamaları doğaldır Prematürebebeklerin anne babaları ise tam anlamı ile bir şok yaşarlar Tipik bir prematüre yaklaşık 1600-1900 gr, bazısı ise daha düşük ağırlıklı doğar En küçükleri bir erişkinin avucuna sığacak büyüklüktedir Prematürenincildi şeffaftır ve arterler ile venler cilt üzerinden görülebilir Cilt altında yağ dokusu gelişmediğinden, cilt gevşek bir izlenim verir ve çoğu zaman lanugo denen yumuşaktüylerle kaplıdır ( bu tüyler dökülme fırsatı bulamamıştır) Bebeğin kahverengi yağ dokusu gelişmediğinden ısısını koruma yeteneği yoktur Prematürenin kulakları; şekilvermeye yarayan kıkırdak dokusu henüz gelişmediğinden, düz, kıvrık ya da dalgalı bir şekilde olabilir Cinsiyet karakterleri çoğunlukla tam gelişmemiştir veerkeklerde testisler inmemiş olabilir Henüz ne kas ne de sinir gelişimi tam olduğundan yenidoğanda bulunması gereken birçok refleks ( yakalanma, emme, irkilme )bulunmayabilir Ve, nefes kuvveti olmadığından, bebek çok az ağlıyor ya da hiç ağlamıyor olabilir”Prematüre apnesi” şeklinde adlandırılan, arada solunumundurduğu dönemleri de olabilir Ancak prematürelik geçici bir durumdur Preterm doğanlar, gerçekte doğmaları gereken 40 haftaya ulaştıklarında boyut ve gelişim açısından tipikyenidoğanlara oldukça benzemektedir

Prematüre Bebeğin Beslenmesi

Prematüre bir bebeğin beslenmesindeki hedef haftada 90-120 gr tartı alımıdır Ama hedeflenen tartı alımı ne olursa olsun, prematüre bebeğin durumu stabilizeolmadan bu alımın başlaması mümkün değildir Tıpkı tam gelişmiş bebeklerde olduğu gibi prematüre bebeğinde kilo alımına başlamadan önce bir miktar kaybetmesi,beklenen bir durumdur Prematüre bir bebeğin besinsel ihtiyaçları zamanında doğmuş bir bebekten epeyce farklılık gösterir Zamanında doğan bebeklerin iki ana besini olan anne sütüve mama, prematüreler için yeterli değildir Bu minik bebekler, ana rahminde almış olacaklarına benzer bir diyete ihtiyaç duyarlar Bu da daha fazla protein, kalsiyum,fosfor, çinko, sodyum ve başka olası besinleri de içermelidir Ve tüm bu besinleri mümkün olduğunca konsantre bir şekilde almak zorundalar Çünkü bir seferdealabilecekleri besin miktarı çok azdır Çoğu prematüre, yenidoğan servisine getirildiğinde, dehidratasyonu ( sıvı kaybı ) ve elektrolit kaybını önlemek amacıyla; su, şeker ve belirli elektrolitleriiçeren bir intravenöz ( damar içi sıvı ) verilir Böyle bir ilk beslenmeyi takiben, çok prematürebebekte ( 30-33 haftadan önce doğanlar) henüz emme refleksi gelişmediğinden, burundan takılan ve mideye ulaşan bir nasogastrik sonda ile beslenirler33 hafta ve daha üstü doğan( 1300 gr ve üzeri) prematüreler direkt anne memesine verilebilirler ancak biberonla beslenmeleri gerekiyorsa daha uzun zamanbeklemeleri gerekir Birçok uzman, prematüre bebeklerin beslenmesinde, anne sütünü mamaya tercih etmektedir Bunun bir nedeni, annedeki antikorlar, hormonlarve başta bebeğin ihtiyaç duyduğu yağın emilmesini artıran lipaz olmak üzere birçok enzim gibi maddelerin, inek sütünde ve mamalarda bulunmamasıdırAyrıca doğanın sonsuz armağanlarından biri olarak, prematüre bir bebeğin annesinin sütü, tüm bu saydığımız maddeler açısından zamanında doğan bir bebekannesine göre çok daha zengin ve prematüre için daha uygundur Annenin emzirmesinin mümkün olmadığı durumlarda, özellikle prematüreler için tasarlanmış, yüksekkonsantrasyonlu formüller ( ancak sırada mama değil ) anne sütünün yerini alabilecek iyi alternatiflerdir

Bebeğiniz henüz emmeye hazır olmasa da doğum yapar yapmaz daha sonra gerekeceğinden süt üretimine başlamalısınız 4 saatte bir sağdığınız sütünüzüdondurucuda saklayabilirsiniz Sütünüzü sağarken özellikle besleyici özelliği daha yüksek olan yağdan zengin son kısım sütü çıkarmak amacı ile göğüslerinizi tamolarak boşaltmayı ihmal etmeyin Düzenli olarak pompa ile sütünüzü sağmanız, bebeğiniz şu anda sizi emmese de sütünüzün kesilmesini önleyecek ve bebeğinizinemme zamanı geldiğinde hazır olacaktır

Prematüre Bebekler İçin Özel Bakım Önerileri

Özellikle bebeğinizin eve geldiği ilk haftalarda evinizi her zamankinden daha sıcak, yaklaşık 22,5 derecede tutun Genellikle eve gelene kadar prematürebebeklerin ısı ayar mekanizmaları çalışmaya başlar; fakat vücutlarının küçüklüğü ve yapa oranla ciltlerinin fazla olması nedeniyle yardımsız çok rahatolamazlar Prematüre bebekler 2-2,5 kg ya da 37-40 gestasyon yaşına ulaşana dek eve dönmelerine izin verilmez Eve döndükten sonra da bazı ayrıntılaradikkat etmek gerekir

• Gerekirse prematüre bebekler için üretilmiş bezler alın Bu ona büyük gelmeyecek ve daha rahat etmesini sağlayacaktır
• Biberon kullanıyorsanız sterilizasyonuna dikkat edin
• Bebeğinizi zaman ayırıp daha sık emzirin Prematüre bebeklerin mideleri çok küçüktür ve iki- üç saatte bir beslenmeleri gerekir Ayrıca zamanında doğanbebekler kadar güçlü ememezler ve doymak için daha uzun süre emmeleri gerekir
• Bebeğiniz gerekli tüm besinleri içeren bir mama almıyorsa, doktoru tarafından önerilen bir multivitamin desteği verin
• Bebeğinize zamanında doğan bir yenidoğana davranırmış gibi davranın Fazla dikkatli, aşırı hoşgörülü ve bağımlı olmayın Bebeğinizin biraz daha iyi bakılmasıgerektiği doğrudur ama sandığınız kadar kırılganda değildir Çok fazla çocuk merkezli bir ortam ileride gelişimi olumsuz etkileyebilir ve sonuçta şımarık,tutturan ve mutsuz bir çocuk ortaya çıkabilir

Erken Doğan Çocuk Zorluk Çekiyor

Erken doğan çocukların yarısından fazlasının okuldaki derslerde zorluk çektiği ortaya çıktı.
İngiltere’de 26 haftadan önce doğmuş 219 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, bu çocukların en fazla matematik ve okumada zorluk çektikleri belirlendi.

University College London’dan bir ekibin yaptığı araştırmada, bu çocukların yüzde 13′ünün uzmanlar tarafından tam zamanlı eğitime ihtiyaç duydukları ortaya çıktı.
“Archieves of Diseases in Childhood, Fetal and Neonatal” dergisinde yayımlanan araştırmada, bu çocukların 11 yaşındaykenki IQ’larına ve kuramsal yeteneklerine bakıldı. Bu çocukların performansları normal sürede doğan 153 sınıf arkadaşlarının durumuyla karşılaştırıldı.
Erken doğan her üç çocuktan birinin okuma güçlüğü çektiği, çocukların yüzde 44′ünün de matematikte zorlandığı belirlendi. Ayrıca bu çocukların IQ seviyelerinin de yaşıtlarından düşük olduğu görüldü.

Araştırmaya konu olan çocukların 29′unun özel okullarda eğitim aldıkları, diğerlerinin normal okullara gittikleri ancak bunların yüzde 57′sinin, bire bir ders almak gibi özel eğitime ihtiyaç duydukları ortaya çıktı.
Prematüre doğan öğrencilerin yarısının kuramsal performansının, yaşlarından beklenenden düşük olduğunu, normal sürede doğanlar arasında ise bu oranın sadece yüzde 5 olduğu belirtildi.
Araştırma başkanı Neil Marlow, aşırı erken doğumların bebekleri öğrenme yetenekleri açısından risk altında bıraktığını bunun da orta eğitimde çocukları zora soktuğunu söyledi.
Kaynak: A.A

Doğan Kitap’tan Çocuk Gelişimi Kitapları

Doğan Kitap’tan çocuk gelişimi kitapları

Doğan Kitap’tan çocuk gelişimi kitapları

Doğan Kitap’tan çocuk gelişimi konusunda çıkan en faydalı kitapları inceledik: Çocukla iletişim, çocuk beslenmesi, çocuk psikolojisi ev hiperaktivite konularındaki bu kitapları mutlaka inceleyin.

Çocuk gelişimi konusunda biz anne babaları ilgilendiren konu çok fazla. Çocuklarımızı büyütürken bu alanda yayınlanan kitaplardan faydalanıyoruz.

Doğan Kitap, Anne Baba Akademisi adını verdiği seride, çocuk gelişimi konusunda çok faydalı kitaplar yayınlıyor.

Bu seride çıkan kitaplar çocukla iletişim, çocuk beslenmesi, hiperaktivite, çocuk psikolojisi gibi konularda bize rehberlik ediyor. Pudra.com olarak, bu yazıda yer verdiğimiz kitapları tüm anne babalara tavsiye ediyoruz.

Sarıl Bana Anne
Maria Luisa Ferreros
Çeviren: Duygu Durgun

Kitap Hakkında:
– Çocuğunuzu tanıyor musunuz?
– Çocuğunuzla doğru iletişim kurabiliyor musunuz?
– Çocuğunuza nasıl özgüven kazandırabilirsiniz?
– Çocuklar çizdikleri resimlerle aslında ne anlatmak ister?
– Mutluluk genlerimizde mi saklı, yoksa öğrenilebilir mi?

Özgüven, kendiyle barışık bir birey olma serüveninde başarının ya da başarısızlığın belirleyicisi olarak her çocuğun hayatında önemlidir.

Sarıl Bana Anne kendi kararlarını almayı becerebilen, sorumluluk sahibi, bugünün ve yarının mutlu nesillerini oluşturacak çocuklarımızın her şeyden önce sağlam bir özgüvene sahip olmaları için anne babalara yol gösteriyor.

Bilinçli Bebek
Aletha J. Solter
Çeviren: Ayşegül Cebenoyan

Kitap Hakkında:
O ne istediğini bilir, yeter ki dinleyin

– Bebekler neden ağlar?
– Neden sürekli kucakta tutulmak isterler?
– Bebeklerin uyku saatlerindeki düzensizlikler nasıl aşılabilir?
– Tuvalet eğitimi vermenin en iyi yöntemi nedir?
– İlk yıllar zekâ gelişimi açısından ne kadar önemlidir?

Çocuk yetiştirmede bir devrim niteliği taşıyan Bilinçli Bebek, kendine güvenen ve bilinçli bireyler yetiştirme yolculuğunun ilk 2,5 yılında anne babalara çığır açıcı önerilerde bulunuyor.

Doğal ebeveynlik savunucularından olan Aletha J. Solter “Çocuğunuz her istediğinde onu kucağınıza alabilirsiniz. Çünkü onun sizin sıcaklığınıza ihtiyacı var” diyerek bebeklerin kendini ifade etmekte kullandığı özel dili deşifre ediyor. Solter ayrıca, anne babalara çocuk yetiştirmede referans noktası olarak alınacak bir tavsiyede bulunuyor: “Bebeğiniz düşünme ve hissetme yeteneğine sahip ‘tam’ bir insandır, bunu unutmayın!”

Çocuğum Yemek Yemiyor
Carlos Gonzales
Çeviren: Seda Ersavcı

Kitap Hakkında:
Israr etmeyin, birlikte eğlenin..

– Çocuklar neden yemek yemezler?
– Hangi sıklıkta yemek yemeleri gerekir?
– Neden sebze yedirmek çocuklara ceza gibi gelir?
– Emzirmeden sonra mama ve katı gıdalara geçişte anneleri hangi zorluklar bekler?
– Çocuğunuzun yemek yememesinin nedeni bir besin alerjisi olabilir mi?

Tüm dünyadaki anne babalar için çocuklarının iştahsız olması ya da “yeterince” yemek yememeleri bir kaygı nedeni. Bu kaygıyı ortadan kaldıracak bir öneri sunan çocuk doktoru Carlos Gonzáles, “Çocuğunuz ne zaman ne kadar yemek yemesi gerektiğini bilir, ona kulak verin” diyor.

Çocuğum Yemek Yemiyor, emzirme sorunlarından kalori hesaplarına, obeziteden besin alerjilerine çocukların yeme sorunları konusunda anne babalara eşsiz bir rehber sunuyor.

Çocuğunuzla Birlikte Büyümek
Naomi Aldort
Çeviren: Arzu Birkan

Kitap Hakkında:
Korkudan değil, sevgiden beslenen bir çocuk yetiştirme kılavuzu …

– Çocuklar sevgiyi nasıl hisseder?
– Duygusal patlamalarla nasıl baş edilebilir?
– Çocuğun ağlaması bir şantaj aracına dönüştüğünde ne yapmalı?
– Yalan söyleme, gizleme ve çocuktaki diğer korku kaynaklı davranışlar nasıl önlenebilir?
– Anne babanın kendi çocukluk travmalarıyla yüzleşmesi çocuğa davranışında neden önemlidir?

Anne babalar, çocuklarının iyi bir şeklide yetişmelerini ve sorumluluk sahibi olmalarını isterler. Ancak bu zaman zaman sıkıntılı, zaman zaman da dramatik bir süreçtir.

Çoğunlukla geleneksel yöntemlerle çocuklarını kontrol altında tutan ve şekillendirmeye çalışan ebeveynler için Naomi Aldort’un bir tavsiyesi var: “Çocuklarınızın doğuştan gelen becerilerine ve bağımsızlık duygularına değer verin, onları destekleyin ve ebeveynliği bir savaş olmaktan çıkarın.”

Düşe Kalka Büyümek
Yankı Yazgan

Kitap Hakkında:
– Bebekle ilk ilişki nasıl kurulur?
– Babaların çocuklarıyla ilişkilerinin oturması için ne kadar beklemek gerekir?
– Genler beynimizi nasıl biçimlendirir? Anne baba ile çocuğun ilişkisi, genlerin çalışmasını nasıl etkiler?
– Televizyonun, bilgisayarın, reklamların ve kitapların çocukların hayatında yarattığı olumlu ve olumsuz etkiler nelerdir?
– Özgüven şart mı? Kendini iyi tanıyan, kendiyle barışık çocuklar yetiştirmek mümkün mü?
– Öğrenmeyi kolaylaştıran ve zorlaştıran etkenler nelerdir?
– Çocuk psikiyatrisi nasıl yardımcı olur? Doktorlardan neler beklemeliyiz?

Çocuklu hayat, çocuklarla bir şekilde karşılaşan herkesin içinde olduğu hayattır. Prof. Dr. Yankı Yazgan bu kitapta çocuklu hayatın bilinmesi gereken ayrıntılarına değiniyor. Çocuklu hayata bilimin kılavuzluğunda, ama gerçeklikten kopmadan, ayağı yere basarak bakıyor ve hayatın iniş çıkışlarını, düşe kalka büyümenin çeşitli yanlarını ele alıyor.

Hiperaktif Çocuk ve Ergen Okulda
Yankı Yazgan

Kitap Hakkında:
Bu kitapta, anne ve babalar öğretmenlerin çocuklarıyla ilişkilerini kuvvetlendirmeye yarayabilecek bilgileri, ev ortamında çocuklarının gelişimini desteklemek için kullanılabilecek öğrenme ve davranış ilkelerini öğrenecekler

Yerinde duramayan, sabırsız, hareketli, dalgın, dikkati dağınık çocuk…

Bir çocuk psikiyatrından dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı alsın almasın, öğretmenlerin ve anne babaların ulaşmakta, ilişki kurmakta, öğretmekte zorlandıkları çocuklara, çoğunlukla ve kısaca “hiperaktif” deniyor.

– Peki ama gerçekte DEHB tanısı nasıl konur?
– Tanı konduktan sonraki ilk adımlar nelerdir?
– Dikkati dağınık, dalgın, sabırsız, hiperaktif çocuklar okul hayatında ne tür zorluklar yaşarlar?
– Okul yılları başladığında dikkati dağınık, hiperaktif çocuğa öğretmenin yaklaşım seçenekleri nelerdir?
– Öğretmen ile anne-baba arasındaki işbirliği nasıl geliştirilebilir?
– Çocuk ile ona öğreten, onu büyüten büyükler arasındaki ilişkiye nasıl geliştirici bir nitelik kazandırılabilir?
– Çocuk büyüyüp ergen olduğunda okuldaki sorunlara yaklaşım nasıl değişir?

Tüm bu soruların cevabını Yankı Yazgan bu kitapta veriyor.

Modern Bebek Bakımı
0-12 Ay Dönemi Bebek Bakımı ve Sağlığı
Dr. Erhan Ateş

Kitap Hakkında:
Bebek ve çocuk bakımı kitapları serisinin ilk kitabı

– Üçer aylık dönemlerde bebek bakımı ve beslenmesi
– İlk günler
– Bebeğin gelişimini destekleyen anne ve baba davranışları
– Uyku düzeni
– Büyüme yüzdeleri
– Gelişim takibi
– Aşılar
– Sünnet
– Acil durumlar

Modern Çocuk Bakımı
1-6 Yaş Dönemi Çocuk Bakımı ve Sağlığı
Dr. Erhan Ateş

Kitap Hakkında:
“Her şey bir sonraki nesil için”

– Beslenme anayasası
– İştahsızlık
– Obezite
– Çocuk diş sağlığı
– Çocuk göz sağlığı
– Kulak-burun-boğaz sorunları
– Bağışıklık
– Alerji
– Kreş dönemi
– Aşılar
– Sünnet
– Acil durumlar

Mutlu Çocuk Mutsuz Çocuk
Eyüp Sabri Ercan
Prof. Dr. Atilla Turgay

Kitap Hakkında:
Çocuklarımızın mutluluğu biyolojik, psikolojik, çevresel, toplumsal ve kültürel etkenlere bağlıdır. Özellikle olumsuz dış etkenlerin bazılarına müdahale edip değiştirebilmekse ebeveynlerin elindedir.

Bu kitap, anne babalara sesleniyor; çocuklarının mutlu olabilmesi için neler yapabileceklerini anlatıyor.

Değişik ülkelerdeki eğitim programlarını ve uygulamaları bir araya getiren Mutlu Çocuk&Mutsuz Çocuk, çocuklarda depresyonun önlenmesine ve tedavisine yardımcı olacak bir kılavuz niteliğinde.

Unutmayın, çocuklar mutlu doğarlar, onların mutluluğunu devam ettirmek de anne babalara düşer.

Sponsorlu Bağlantılar

Prematüre Bebeklerin Gelişimi İçin Yorum Yap