Primer İnfertilite Ne Demek

Primer İnfertilite Ne Demek Sekonder İnfertilite Nedir - Bu makaledeki notlar: primer infertilite nedir primer infertilite ne..

İnfertilite-kısırlık Hakkında Temel Bilgiler

İnfertilite terimi yani diğer adıyla kısırlıık günümüz evli çiftlerinin yaşına bakmaksızın %10 kadarını etkileyen bir durumdur.Yaklaşık olarak evli çiftlerin % 15 inde kısırlık problemi sözkonusu olup bu oranında %30-35lik bir kısmı kadın kısırlığını kapsamaktadır.Tıbbi olarak kısırlık terminolojik olarak şöyledir:

1 yıllık düzenli cinsel ilişkiye(sıklık=3-4 kez/hafta en az) rağmen hamilelik gerçekleşmemesi durumudur.Yine infertilite tıbbi olarak 2’ye ayrılır:

1-Primer İnfertilite(birincil kısırlık) daha önceden çocuğu olmayan çiftlerde ortaya çıkan kısırlık durumudur.

2-Sekonder İnfertilite(ikincil kısırlık) daha önceden çocuk sahibi olan çiftlerde daha sonra ortaya çıkan kısırlık durumudur.

Şu bir gerçektir ki,kısırlık kadından veya erkekten ya da her ikisinden kaynaklanabilmektedir.Temel olarak erkeklerde kadınlardan 2:1 oranda daha fazla kaynaklanmakla beraber toplumumuzdaki ataerkil yapı ve psikolojik nedenler kısırlığın erkeklerden değilde kadınlardan kaynaklanıyormuş gibi lanse edilmektedir.Ama tekrar ediyorum ki her iki cins de sorumlu olabilmektedir.

Kısırlıktaki temel nedensel faktörler çeşitlidir.(Multifaktöryel).konularla ilgili detaylar ileride anlatılacaktır ama kısa kısa;

-Anatomik nedenler(kadın ve/veya erkek genital sistemlerindeki yapısal bozukluklar):örneğin kadınlarda over(yumurtalık) kistleri,tüp yapışıklıkları,rahim içi kitleler-myoma uteri gibi- örneğin erkeklerde:varikosel:testis venlerindeki anatomik bozulma-sperm toplayıcı kanallardaki enfeksiyonlarsonucu meydana gelen yapışıklıklar,basit prostat iltihapları

-Kromozomal Nedenler(Genetik Bozukluklar):turner sendromu,klinifelter sendromu gibi eşey kromozomlarını ilgilendiren kromozomal hastalıklarda kısırlık ortaya çıkabilmektedir bu hastalıklar ayrıntılarıyla daha sonra ayrıntılarıyla anlatılacaktır.

-Metabolik Nedenler:çeşitli metabolizma hastalıkları ya da kanda mineral-elektrolit dengesini ilgilendiren bozukluklar kısırlığa yol açabilmektedir.bu hastalıklar da ileri de ayrıntılanacaktır.

-Hormonal nedenler:Kadın ve/veya Erkek hormonlarında ortaya çıkan bozukluklar da dolaylı olarak sperma ve yumurta üretimini,kadınlarda yumurtlamayı yada düzgün olarak üretilmiş sperm ve yumurtanın normal olarak döllenmesini etkileyecek ve bunlarda bozulmalara sebep olacaktır.Bu hormonal faktörler de ileri de açıklanacaktır.

-Psikososyal faktörler:Yorgunluk,stres,anksiete,depresyon vs. psikolojik etmenler de kısırlığa yol açabilmektedir.Klinik olarak tespit edilen kısırlık vakalarının %3-5 inde çiftlerde hiçbir organik yani fiziksel bir patoloji olmamasına rağmen bu psikososyal faktörler sorumlu olmaktadır.

Kısırlık-İnfertilite nedenleri çeşitli olan ve tedavisi olan bir durumdur.Utanılacak bir durum değildir ve günümüzde oldukça gelişmiş tedavi yöntemleri sözkonusudur.Bu yüzden kısırlık problemi ile karşıkarşıyasanız lütfen saçmasapan kulaktandolma bilgilerle hareket etmeden önce kadın doğum ve üroloji uzmanına başvurunuz.Unutmayın infertilite kliniklerine başvuran problemli çiftler uygun tedavi ile %90 ların üzerinde çocuk sahibi olabilmektedir(Eğer çok komplike bir durum yoksa).

Arkadaşlar saat geç oldu ve bilgileri kafamdan yazıyorum o yüzden şu an yorgunluk çökmesi nedeni ile konuya ara vermek zorundayım.daha sonra konuya kaldığım yerden devam edip ayrıntılara gireceğim.Ayrıca Kadın ve Erkek infertiliteleri ayrı konular halinde daha sonra açılacaktır ayrıntılı bir şekilde.hepinize iyi geceler

Sponsorlu Bağlantılar

Primer İnfertilite Ne Demek İçin Yorum Yap