Psikoloji İle İlgili Sözler

Psikoloji İle İlgili Sözler Mistik Hezeyan - Bu makaledeki notlar: şizofrenle ilgili sözler psikoloji ile ilgili..

Bir Şizofrenden Genel Psikolojik Notlar!

arkadaşlar selamlar. ben bir şizofrenim, bu siteyi oldukça samimi ve kaliteli buldum, bu yüzden bazı temel günlük psikolojik konuları paylaşayım istedim.

önce kendimi biraz tanıtayım, tanımanız amacıyla. ben orta yaşlarda bir erkek şizofreni hastasıyım. lise mezunuyum. 21 yaşıma kadar şizoit(içe dönük) herkesin takdir ettiği ve örnek gösterdiği bir gençtim (!?) ve felsefe müzik edebiyat psikolojiye karşı aşırı bir ilgim vardı ergen yaşlarımdan beri ve sanırım yatkınlığımda var doğuştan bu konulara..

ama ne yazıkki bu yaşta aniden bir hezeyan dönemim ol-muş. (-muş diyorum çünkü ben şizofren olduğumu ancak gene kendim psikoloji ile ilgilenirken 28 yaşlarımda öğrendim) 4 ay akut mistik hezeyan geçirdim(dinsel kaygıların ağır bastığı psikoz türü) sonra bu dört ay sonunda sönme dönemine girdim. psikoloji ile ilgili olmam en büyük şansım olacakki, acaba bunlar hastalıkmı yoksa gerçekmi? diye sorabiliyordum. mistik hezeyan betimlemesi; işte en ufak günahını saplantı haline getirirsin, zaman zaman kendini bir seçilmiş zaman zaman lanetlenmiş olarak görürsün ve büyüklük sanrıları mevcuttur.(mesihlik evliyalık gibi) bende halüsinasyon olmadı.
sonra rezidüel(kalıntı) sürecinde bunlar artık pek etkili değildir ama birincil belirtiler giderek ön plana çıkar, bunlar; ikiyanlılık, düşünce akışı bozuklukları (sözdizimi bozukluğu, düşünce kesilmesigibi), kapanım ve duygusal küntlük, bunlarla başım dertte idi. ama paranoid yada parafrenik tip olduğum için iyi gizleyebiliyordum kendimi ve 33 yaşıma kadar herkes beni normal sözüm ona peygamber gibi bir adam olarak biliyordu(!)işin dramatikliğini anlatıcam bu konuya ilikşin aşağıda.. bu durumda birde güney doğuda tim çavuşu olarak askerlik yaptım. sesizliğim ve tutukluğum dışında hi çbir şikayet olmadı ve alnımın akı ile görevimi yapıp teskeremi aldım.

ve işte ben 28 yaşımda psikolojik bir şeyler okurken mistik hezeyan betimlemesini tesadüfen okuyunca ilk defa o anda şizofren olduğumu anladım. çünkü 21 yaşımda yaşadıkarımın tam bir çerçevesi idi. ve kimseye söz etmeden bundan, acaba kendimi tedavi edebilirmiyim diye 4-5 yıl çabaladım ve gittikçe içgörü sahibi oldum, psikolojik bilgim arttı. ama 33 yaşımda artık belirtiler iyice dışa vurmaya başlayınca bu halde çalışmamın artık doğru olmayacağını ve hastalığımın artacağını düşündüğümden malulen emekliliğe başvurdu mve hi çbir sorun çıkmadan emekli oldum. işte asıl sorunlar bundan sonra başladı!

herkes mesafe koymaya başladı bana. ki ilk başta akrabalarım! yemin ederim şizofrenimin akut döneminde bile bu kadar ac ıçekmemiş yaralanmamıştım! arkadaşlar başkalarına hiç bir zararı olmamış hatta yukarda belirttiğim gibi peygamber gibi bir adam rapor alınca şeytanmı olmalı sizce?! insan psikolojik rahatsız olamazmı? tabiki bende asla istemem değlmi bu duruma düşmeyi? etmedikleri dedikodu üretmedikleri spekülasyon kalmadı hakkımda! ve istismarlar..! siz toplumunuzu o kadar severken ve onlarda sizi yüceltiyorken bir rapor ve bağlanan cüzi bir maaş bu kadar değiştirmelimiydi insanları!? normallliği sağlayabilir,( bende genel olarak sağlayabiliyorum) şizofrenler isterseniz bunu inceleyebilirsiniz internetten. öyle ise bir kalp hastası ile bir şizofrenin farkı nedir?

işte tam bir dram yaşadığım ve bu konularda hala ortaçağda yaşıyoruz malesefki! aslında daha ayrıntılı anlatıcam sizi etkilemek istemediğimden anlatmıyorum..

şu anda tam bir içgörü kazanmış durumdayım ve bu kadar baskıya rağmen salt kendi çabam bilgim ve azmimle bir miktar daha iyileşmiş durumdayım! durumum genç arkadaşlarıma ibret, örnek olsun! sanırım iyi bir psikologda oldum bu yaşadıklarım sayesinde.

arkadaşlar biz kimiz nereye gidiyoruz değerlerimiz ideallerimiz ne ve ne olmalı? benden size bir abi tavsiyesi herkes yanılıp sizi suçladığında bile soğukkanlılığınızı ve yolunuzu asla şaşırmayın! aslında bu söz bir ünlünün sözü ve ancak başıma gelince anlamını bu yaşlarda anladım!eğer… sen bunları yapabilirsen işte o zaman gerçek bir adam olursun diyordu.. bir şizofren bunu yapabiliyorsa sizde yapabilirsiniz!şerefsizliğe, basitliğe asla hiç bir zaman pirim vermeyin ve “iyi” bir adam kadın olmaktan asla vazgeçmeyin! bunu yaparken en büyük silahınız; sabır azim ve bilgi dir bunu unutmayın! ünlü psikanalist meanie klein’ in dediği gibi “tüm aklın nedeni ölüm dürtüsüdür” ama ölüme ölümle karşılık vermezseniz ve aklınızı kullanmayı bilirseniz tabi.. ve bunu olumlayabilirseniz… ve gene Kleni in dediği gibi “en büyük haseti en az haset eden toplar” bırakın hasetçiler siz iyi yolda giderken kendi hasetlerinde yansınlar onlarla çatışmayın, sizi yanıltmalarına izin vermeyin.

bu narsizm ve meta çağında giderek anlamsızlaşmayalım ve narsizmimizle yalnızlaşmayalım! gevşemeyelim bölünmeyelim! peygamberimiznde dediği gibi “işlerin en hayırlısı ortalama olanıdır” aşırı isteklerden uzak duralım. ben her görüşü okumuşumdur. atesit sartre da okudum onun esinlendiğibir rahip olan kierkegaard ı da, Freud u, Kuranıda..

şimdilik bu kadar benden, dilerseniz görüşlerinizi bekliyorum kardeşlerim..

Sponsorlu Bağlantılar

Psikoloji İle İlgili Sözler İçin Yorum Yap