Radyo 7 Gölge

Radyo 7 Gölge Talha Bora Öge Laf Olsun Diye Degil Ta İçerlerden Derinlerden Merhaba - Bu makaledeki notlar: bu haftanın en çok çalanları radyo..

Gölge İle Haftanın Çok Dinlenenleri

Gölge ile haftanın çok dinlenenleri

Talha Bora Öge nam-ı diğer Gölge, haftalık yazılarını sürdürüyor ve müzik dünyasının nabzını yansıtmaya devam ediyor. İşte haftanın en çok dinlenen 10 müzik eseri…laf olsun diye değil içerlerden bir merhaba;
çoğunuzun bana katılacağına eminim; müziğin hayatımızın vazgeçilmezlerinden olduğuna!
hatta radyoyu baş ucumuzda açıp öyle uykuya daldığım zamanları hatırlıyorum da ( çok sonraları bunun sağlığa zararları olduğunu duysam da hala zaman zaman yaparım: ) müziksiz yaşayamazdım.düşünsenize osmanlıda musiki tedavi araçlarından biriymiş.gerçi nasıl müzik ama diye sorduğunuzu duyar gibiyim.insanların bu kadar çeşitli bir müzik ortamında illaki zevkleri de aynı oranda farklılık arz ediyor ve hepimiz saygılı olmak durumundayız. yalnız gerçek olan şu ki toplumuzda bizim diyebildiğimiz enstrumanlarla ( bağlama,darbuka,ud v.b.) icra edilen müziğe daha yatkın ve ilgiliyiz. belki bunu fark etmiş olacaklar ki pop müzikte de hatta batı müzikleri de dahil bu çalgılara yer vermeye başladılar.yunanistanın erovisionda birincilik kazandığı parçayı hatrlayın ve oradaki kemençeyi!ne olursa olsun biz bu işten anlıyoruz zaman zaman yozlaşsa da!

her hafta aynı gün ve aynı yerde müzik piyasasına mercek tutacağımı söylemiştim ilk yazımda.
bu hafta da köşemizde dört başlık altında bakalım neler var.
ve tekrar etmede fayda görüyorum ki; lütfen eksik bulduğunuz, konumuza dahil olmasında yarar gördüğünüz konuları benimle paylaşın. yorumlarınızı ve maillerinizi bekliyorum.
( [email protected] )

yoldakiler

beklenen ve önümüzdeki günlerde çokca duyacağımız albümlerden birinde sıra…

rafet el roman “ virane “
o ilk seni seviyorum dedi ama maalesef biz önyargılarımızla ona seni seviyoruz diyemedik allahtan kısa sürdü bu yani söyleyiş tarzına ısınmaya başladık bunda büyük pay bestelerinin gerçekten iyi olmasıydı, düzenlemelerdeki başarı göz ardı edilemezdi özellikle albümün çıktığı dönemdeki diğer yapımlarla kıyaslandığında!ve artık o bir markaydı.
işte şimdi de yeni albümünü mayıs ayının ilk haftasında çıkartmaya hazırlanıyor. sanatçı, 10 şarkılık albümde yer alacak olan “virane” adlı parçada bir hayranıyla düet yapacak, albümde bir de almanca şarkı seslendirecek olan el roman’ın albüm kayıtları almanya’daki studio m malsch-karlsru’da yaptı.şarkıların düzenlemelerini steffen müller ile birlikte yaptığını söyleyen rafet el roman, “albümde çalması için klarnet ustası arkadaşım hüsnü şenlendirici’yi de almanya’ya davet edeceğim” diye konuşuyordu. el roman albümünde, almanya’da “yağmur” adlı parçasıyla ünlenen sinem ile düet yapacak. ayrıca, yusuf güney adında bir hayranıyla ile birlikte de şarkı söyleyecek. güney ile londra’da verdiği bir konserde tanıştığını söyleyen el roman, şöyle konuşuyor: “yusuf güney geçmişte bana bir bestesini vermek istemişti. ona kendisini geliştirmesini söylemiştim. yıllar sonra karşılaştık. iki hafta önce almanya’ya gelip bana çalışmalarını dinlettiğinde hayretler içinde kaldım. albümümde yer alacak ‘virane’ adl şarkıda düet yapacağız.”
gelenler

yeni olan her zaman ilgi çekmiştir ama bu albümün yeniliğinden öte kalitesi kulak dolduruyor!( aslında dolan ruhtur ya da dolması gereken ne dersiniz?)

klarnet yorumuna göre türüne göre renk kazanan hem çok neşelendiren hem de sizi derinden hüzünlendirebilen bir enstrüman ve bu enstrümanı son dönemde hüsnü şenlendiriciyle daha bir sevdik.şimdi hazır olun! çünkü ne mutlu ki bir klarnet virtüözümüz daha var ve o ürettiği klarnete dünya çapında kendi adını marka olarak verebilen de bir özelliğe sahip!

serkan çağrı “âlâ”
ilk enstrümantal albümü “nefesim” ile duygusal bir performans sergileyen akademisyen klarnet sanatçısı serkan çağrı, yeni albümü “âlâ”da, geleneksel icradaki ustalığını teorik birikimleriyle birleştirip dinleyicileri klarnetin neşeli, eğlenceli yüzü ile tanıştırıyor. iskender paydaş’ın prodüktörlüğünü üstlendiği “âlâ”da, türk, yunan, azeri ve kırım geleneksel bestelerinin yanı sıra serkan çağrı’nın “iğde kokulum” ve “mori” adlı iki bestesi bulunuyor. ayrıca tolga kılıç’ın “concierto de aranjuez” ve “yalgızam”ın düzenlemelerini yaptığı albümde diğer tüm bestelerin aranjeleri de iskender paydaş’a ait…
“âlâ” nın ilk video klibi yönetmen devrin usta tarafından “iğde kokulum” a çekildi. ghetto’da gerşekleşen çekimde modern dansçılar da eşlik etti.
dünya müzik literatüründe bir türk markası :”serkan çağrı model” klarnet dünyanın önde gelen nefesli enstrüman firmalarından amati-denak, serkan çağrı tarafından tavsiye edilen yeni perde tasarımını uygulayarak ürettiği yeni klarnet modeline “serkan çağrı model” ismini verdi. böylece çağrı, klarnette bir dünya markası olarak da müzik literatüründe yerini aldı.
serkan çağrı, bugüne kadar mercan dede&secret tribe, yarkın ensemble, istanbul sazendeleri, grup laçin, kardeş türküler grubu ve kendi kurduğu orkestrasıyla yurt içi ve yurt dışında çeşitli şenlik ve festival organizasyonlarında konserler verdi.
dünyanın en iyi klarnet virtiözlerinden vassilis saleas ile “iki yaka tek nefes” adlı konser projesini hazırlayıp sahneye koydu. yine dünyaca ünlü ses virtiözü yıldız ibrahimova ile oluşturduğu “yıldıza çağrı” projesi ile yurtdışında pek çok konsere katıldı. ayrıca klezmer müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan klarnetist giora fiedman, istanbul’da verdiği bir konserde “o, klarnete benim şu an geldiğim yerden başladı” dedi.
tavsiye olunur

Sponsorlu Bağlantılar

Radyo 7 Gölge İçin Yorum Yap