Renk Çemberi 24

Renk Çemberi 24 Renk Çemberi Boyama - Bu makaledeki notlar: renk çemberi renk çemberi 24 renk..

Renk Çemberi – Renklerin Temelleri

Renk Çemberi – Renklerin Temelleri
web grabhic desing renk – web tasarım – ılık renkler – soğuk renkler – renk çemberi hakkında

Renklerin temelleri ve renk kullanımı hakkındaki bazı şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

ADIM 1

Aşağıdaki resimde ünlü bir sanatçı olan Itten’ın renk çemberini görüyorsunuz. Bu renk çemberi her şeyin nasıl ayarlanacağını kusursuz bir şekilde göstermektedir. Ortada 3 renkten oluşan bir üçgen yer alıyor. Bunlar esas renklerdir. Ana renkler de diyebiliriz. Bu renkler diğer renkler karıştırılmak suretiyle oluşturulamaz. Üçgenin dışında görebildiğiniz gibi, 3 ana rengin ikisine birden tutturulmuş küçük üçgenler var. Bunlar İkincil Renkler olarak isimlendirilir. Yani, yeşil üçgen sarı + mavi renge birleşiktir, bunun anlamı yeşil rengi bu iki rengin karışımından oluşur demektir. Dış halka karıştırılan renklerin farklı varyasyonlarından meydana gelmiştir. Görebildiğiniz gibi, dış halkadaki bütün renkler bir diğerine akış özelliği göstermektedir.

ADIM 2

Bir logo ya da web sitesi tasarladığınız zaman, sadece tek renk kullanamazsınız. Mutlaka çoklu renkler kullanmanız gerekecektir. Elbette hepsini değil, ama burada diğer insanların hoşuna gidecek şekilde bir şey ortaya çıkarmada kesin zıtlıklar olacaktır. Aşağıda her iki rengin 6 zıt rengini görüyorsunuz. İlk 3 zıt renk meyillidir. Bu o rengin diğer rengin tam zıttı olduğu anlamına gelir. Eğer renk halkasına bakarsanız, sarı rengin mor rengin karşıtı olduğunu görürsünüz, yeşil kırmızının karşıtıdır vs. Bu bileşimler çok sık kullanılmaktadır. Kırmızı-Yeşil rengi Noel çalışmalarında en çok kullanılan renklerdir mesela.

Alttaki 3 zıtlık, Ilık-soğuk zıtlığı olarak bilinen 4. zıtlıktır. Ilık renkler portakal rengi gibidir, soğuk renk özellikleri taşıyan renkler, mavi, gri ve beyaz gibidir. Bunlarla çok iyi çalışılır. Ve dip kısımda hafif koyu zıtlığın 2 örneğini görebilirsiniz. Bunlar bir web tasarımında özel bir renk seçiminin koyu ya da hafif unsurları olarak kullanabileceğiniz renklerdir. Bir tasarımda hala arzu ettiğiniz tek rengi kullanabilirsiniz, daha fazla eğlenceye maruz kalmak istiyorsanız!

ADIM 3

Aşağıdaki gradientler üzerinde birçok farklı siyah ve beyaz renk göreceksiniz. Görüyorsunuz, ben favori rengim olan yeşili iki kez kullandım, aynı zamanda, birincide beyaz renk ekledim, ikincide siyah renk ekledim. Böylece bütün gradient değişikliklerini görebiliyorsunuz. Yani, gradient seçiminiz çok akıllıca olmalıdır.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Mick Moolhuijsen’ın orjinal yazısından çeviriler yapılarak faydalanılmıştır.
Alıntıdır

Renk Çemberi – Renk Skalası

Renk Çemberi – Renk Skalası
renk çemberi nedir – renk çemberi nasıl yapılır – renk çemberi nasıl oluşur

Işığın kendi öz yapısına veya cisimler tarafından yayılma şekline bağlı olarak göz üzerinde yaptığı etkidir.

Çeşitli cisimlerden yansıyarak gelen ışınların görsel algı sonucu kişide oluşturduğu duygudur.

Diğer bir deyişle renk Işığın cisimlere çarptıktan sonra yansıyarak görme duyumuzda bıraktığı etkiye denir. Güneşli bir günde renklerin daha parlak ve canlı olmaları, kapalı havada ise parlaklığını ve canlılığını kaybetmeleri ve olduklarından koyu görünmeleri rengin ışığa bağlı olduğunu gösterir. Işık olmadığı zaman herşey, şekil ve renk olarak karanlıkta kaybolur. Fizikçi Isaak Newton 1676’da, prizma yardımı ile güneş ışığının kırılmasını sağlamış ve renklere ayrışan tayfını net bir şekilde göstermiştir.

Güneş ışığı bir prizmadan geçirilince 7 renk grubu meydana gelir. Güneş ışığında depo olmuş bu renkler bir eşya üzerine geldiğinde o cisim renklerin bir kısmını yutar, bir kısmını da yansıtır. Bu olayın sonucunda cisimler bize yansıttığı renkte görünürler. Güneş ışığındaki renk grubunun uçları birleştirilirse de renk çemberi meydana gelir. Çeşitli cisimlerden yansıyarak gelen ışınların görsel algı sonucu kişide oluşturduğu duygudur.

Diğer bir deyişle renk Işığın cisimlere çarptıktan sonra yansıyarak görme duyumuzda bıraktığı etkiye denir. Güneşli bir günde renklerin daha parlak ve canlı olmaları, kapalı havada ise parlaklığını ve canlılığını kaybetmeleri ve olduklarından koyu görünmeleri rengin ışığa bağlı olduğunu gösterir. Işık olmadığı zaman herşey, şekil ve renk olarak karanlıkta kaybolur.

Fizikçi Isaak Newton 1676’da, prizma yardımı ile güneş ışığının kırılmasını sağlamış ve renklere ayrışan tayfını net bir şekilde göstermiştir. Güneş ışığı bir prizmadan geçirilince 7 renk grubu meydana gelir. Güneş ışığında depo olmuş bu renkler bir eşya üzerine geldiğinde o cisim renklerin bir kısmını yutar, bir kısmını da yansıtır. Bu olayın sonucunda cisimler bize yansıttığı renkte görünürler. Güneş ışığındaki renk grubunun uçları birleştirilirse de renk çemberi meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Renk Çemberi 24 İçin Yorum Yap