Renk Değiştiren Hayvan

Renk Değiştiren Hayvan Ortama Göre Renk Değiştiren Hayvan - Bu makaledeki notlar: renk değiştiren hayvanlar renk değiştiren hayvan..

Ortama Göre Renk Değiştiren Canlılar

Ortama Göre Renk Değiştiren Canlılar

Yaz mevsiminin bitimiyle birlikte birçok bitki yavaş yavaş kurur ve renkleri yeşilden kahverengiye döner. Bu bitkilerle birlikte yaşayan bazı böcekler de bu duruma uygun olarak renk değiştirirler. Öyle ki bu böcekler bir zeminden diğerine geçtiklerinde bile renklerini hızlı bir şekilde değiştirebilir. Üstelik bu hızlı renk değişimi sadece ergin canlılara ait bir özellik değildir. Kelebek pupaları ve tırtılları da ortama göre renk değiştirebilecekleri kompleks sistemlerle Allah tarafından donatılmışlardır. Örneğin baykuş kelebeklerinin tırtılları yaz başında yeşil renklidirler, fakat yazın sonlarında tüylerini döktükleri için yeni derileri kahverengi olur. Başka bir örnek olarak çatal kuyruklu kelebekler ve beyaz kelebekler yazın başlarında ortamın yeşil rengine uygun yeşil renkli pupalar üretirken, yazın sonlarında ise kahverengi pupalar üretirler.

Hindistan’da Sürekli Renk Değiştiren Kurbağa Olay Oldu

Hindistan’da sürekli renk değiştiren kurbağa olay oldu

Hindistan’da sürekli renk değiştiren kurbağa olay oldu

“Gece kurbağanın rengi koyu yeşildi sonra saydam oldu böylece iç organları görülebilir hale geldi”. İşte kurbağayı bulan kişi durumu böyle anlattı. Binlerce kişi “mucize” olarak düşündükleri kurbağayı görmeye gidiyor.

Hindistan’da sürekli renk değiştiren bir kurbağaya halk yoğun ilgi gösteriyor. İngiliz basınında yer alan habere göre Reji Kumar adlı bir işçinin çiçekleri sularken bulduğu ve bir cam şişeye koyduğu kurbağayı mucize diye her gün yüzlerce kişi görmeye geliyor.

Hintli işçi ilk bulduğunda rengi beyaz olan kurbağanın daha sonra yeşil renk aldığını evine götürdüğünde ise griye dönüştüğünü anlattı.

Kumar “Gece kurbağanın rengi koyu yeşildi sonra saydam oldu böylece iç organları görülebilir hale geldi. Sürekli renk değiştirmesi bana mucize gibi geliyor. Bir sürü insan kurbağayı görmeye geliyor” diye konuştu.

Hintli işçi tek sorununun kurbağayı beslemek olduğunu hayvanın hiçbir şey yemediğini söyledi.

Hindistan’ın önde gelen zoologlarından Kerala Üniversitesi profesörü Oommen V. Oommen hayvanların avcılardan korunmak için renk değiştirmelerinin normal olduğunu ancak duyduğuna göre bu kurbağanın normalden biraz fazla renk değiştirdiğini bu nedenle hayvanı incelemeyi planladığını söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Renk Değiştiren Hayvan İçin Yorum Yap