Romeo Juliet Kitap Özeti

Romeo Juliet Kitap Özeti Shakespeare Romeo Ve Juliet Kitabı Oku - Bu makaledeki notlar: romeo ve juliet kitap özeti romeo..

William Sheakespeare – Romeo Ve Juliet Kitap Özeti

Romeo ve Juliet- William SHEAKESPEARE

Romeo ile Juliet´, büyük İngiliz oyun yazarı Shakespeare´in (1564-1616) gençlik yıllarında, sanatının ilk döneminde yazdığı eserlerden

biridir. Oyunun içindeki bir söze dayanılarak, bunun 1591 yılında yazılmış olabileceği düşünülmektedir. Konusu, İtalyan hikayecisi Bandello´nun (aşağı yukarı 1485-1553) bir hikayesinden alınmıştır Bandello gerçek bir olayı anlatmaktadır.

Capulet’ler ve Montague’ler birbirine düşman iki ailedir. Aralarındaki kin ve nefret bitmek bilmez. Şimdiye kadar bir sürü kan dökülmüştür.

Montague’lerin oğlu Romeo, Rosaline’e aşık olmuştur. Ama Rosaline onun aşkına karşılık vermemektedir çünkü o bir rahibedir. Bu duruma Romeo çok üzülmektedir ve acı çekmektedir. Romeo’nun arkadaşı Benvolio onu unutmasını söyler ama Romeo hiç kimseyi, hiçbir şeyi dinlememektedir. Delicesine âşıktır.

Capulet’ler akraba ve dostları için bir şölen düzenlerler. Benvolio, Romeo’yu da bu şölene gitmek için zorlar ve ikna eder. Şölende bir sürü, Rosaline’den güzel kızlar olacağını ve ondan daha iyilerini bulabileceğini söyler. Ancak Romeo’nun umurunda bile değildir. Sadece dalga geçip, eğlenmeye gidecektir.

Ama durum düşündüğü gibi olmayacaktır. Şölene gittiklerinde Romeo, Juliet’i dans ederken görür ve ilk görüşte çok etkilenir ve ona âşık olur. Aynı zamanda Juliet’te Romeo’ya aşık olur. Ancak Romeo ve Juliet öğrenirler ki, aileleri birbirlerine düşmandır. Ama onları hiçbir şey engelleyemez ve gizli gizli aşklarını yaşarlar. Daha fazla gizliliğe dayanamazlar ve evlenmeye karar verirler.

Romeo gizlice rahiple konuşur. Juliet’in dadısı da onlara yardım eder ve gizli bir nikâhla evlenirler. Aileler arasındaki düşmanlığı bitirecek tek umutları bu evliliktir.

Capuletlerin yeğeni Tybalt, bir gün Romeo ve arkadaşı Mercutio ile karşılaşır. Tybalt, Romeo’ya laf atmaya ve sataşmaya başlar ancak Romeo, Juliet’e olan aşkından dolayı tepki vermez ve alttan almaya çalışır. Mercutio bu duruma anlam veremez ve Tybalt’a daha fazla dayanamayarak karşılık verir. Mercutio ile Tybalt düelloya girerler. Düelloda Tybalt, Mercutio’yu öldürür ve Romeo da bunu kabullenemez ve Tybalt’ı öldürür. Sonunda Prens olayı duyar ve askerlerine Romeo’nun yakalanma emrini verir.

Capuletler, Juliet’i Paris ile evlendirmeyi planlamışlar ve bunu yavaş yavaş duyurmaya başlamışlardır. Ancak Juliet, bu evliliği kesinlikle reddeder. Romeo bir yandan askerlerden kaçmaya çalışmaktadır.

Romeo ve Juliet’in umutları tükenmiştir artık. Bu arada Prens, Romeo’ya sürgün cezası verir. Juliet, bilgi alabileceği tek kişi olan Rahip Lawrence’e gider ve giderken ailesine günah çıkartmaya gittiği yalanını söyler. Rahip Lawrence, Juliet’e son bir kavuşma umudu olduğunu söyler. Ona bir iksir verir ve bu iksir onu 2 gün ölü gibi gösterecektir. Böylece Juliet istemediği bir evlilikten kurtulacaktır. Rahip Romeo’ya da bunları anlatan bir mektup yazar ancak bu mektup ona zamanında ulaşamaz.

Romeo, Juliet ile Paris’in evleneceklerini duyunca Verona’ya geri döner ve olay yerinde Juliet’i ölü olarak yerde görünce çılgına döner. Paris, Romeo’nun üstüne gider ve onu suçlar. Romeo o anda Paris’i öldürür. Ardından Juliet’in yanına yatarak zehrini içer ve kendini öldürür. Rahip Lawrence Juliet’i uyandırır ve Juliet, yanı başında Romeo’yu ölü bir şekilde görünce Romeo’nun hançerini alır, göğsüne saplar ve o da kendini öldürür.

Olayların tek şahidi Rahip Lawrence, ailelere tüm olanları anlatır ve aileler arasındaki düşmanlık bundan sonra son bulur.

Ölümsüz Juliet – Stacey Jay

Kitap Özet

Şiddetle başlayan hazlar, şiddetle son bulurlar,

Ölümleri olur zaferleri,

Öpüşürken yok olan ateşle barut gibi.

-William Shakespeare, Romeo ve Juliet

Juliet Capulet intihar etmedi. En çok güvendiği insan, kendi ölümsüzlüğünü garanti etmek için onu kurban veren, çiçeği burnunda eşi Romeo Montague tarafından öldürüldü. Ancak Romeo, Juliet’e de ölümsüzlük bahşedileceğini hesap edememişti, onun Aydınlıkların Elçileri için çalışacağını da.

Juliet, yedi yüz yıl boyunca romantik aşkı ve masumların hayatını korumak için savaşırken, Romeo karanlık taraf için, insan yüreğini yok etmek için çalıştı. Ancak bugün her şey değişmek üzere. Şimdi Juliet kendi yasak aşkını buldu ve Romeo, ah Romeo, onların mutluluğuna gölge düşürmek için elinden geleni ardına koymayacak.

Edebiyat tarihinin gelmiş geçmiş en trajik aşkına yepyeni bir bakış açısı getiren Ölümsüz Juliet’in karanlık aşk hikayesinde sırlar açığa çıkıyor, hiç bilinmedik gerçekler ünlü âşıkları bambaşka yollara sürüklüyor.

Ölümsüz Juliet
Stacey Jay
Dex
Fiyatı : 17,50 TL
Kasım 2011
264 sayfa

> Romeo And Juliet – Shakespeare

Romeo And Juliet – Shakespeare
link:

Linkler, telif hakları nedeniyle silinmiştir…

Edit: Wermidon76

Romeo And Juliet By William Shakespeare

For many years, an on-going feud between two families has caused much disruption in the city of Verona, Italy. The Capulets and the Montagues cannot seem to get along, and there have been many deaths among the two families because of it. Prince Escalus of Verona warns the two families that if the feud does not stop, the punishment will be death.

The stage opens with servants of the Capulet and Montague families. They get into a minor argument. Romeo, a Montague, enters the stage. He has recently been denied the love of Rosaline. He is miserable over this. His friend and cousin, Benvolio, enters and decides that they will go to the Capulet feast, in disguises, so he can prove to Romeo that other pretty women exist. They all exit. At the feast, Romeo meets Juliet, the daughter of Capulet. Instantly, they fall in love. After the feast, Romeo sneaks into the Capulet orchard and visits Juliet. Here, they proclaim their love for each other. They decide to marry the next afternoon and they exit the stage. Romeo and his friend and confidant, Friar Laurence, enter. Romeo seeks the help of Friar Laurence, who agrees to marry Romeo and Juliet, in hopes that the marriage will end the feud between the two families. They exit.

Later that afternoon, Tybalt, a nephew of Lady Capulet, enters. He meets Romeo and starts a fight with him, as he is angry that Romeo was at the Capulet feast. Mercutio, a friend of Romeo’s, is angered by Tybalt and challenges him to a duel. Tybalt kills Mercutio, and Romeo in response, kills Tybalt. He quickly flees the scene before he hears that the Prince has exiled him from Verona. All exit.

Romeo and the friar enter. Hiding in Friar Laurence’s cell, Romeo tries to commit suicide. The friar will not allow Romeo to take his own life, and convinces him to go and see Juliet to say goodbye to her.

Capulet enters and arranges for Juliet to marry Paris in three days. She refuses, but her father says he will disown her if she does not comply. They exit and Juliet enters in the friar’s cell. He gives her a potion that will make it appear as though she is dead. She exits. She reenters the stage (now at home) and agrees to marry Paris. Her father is so delighted with her obedience that he decides to move the wedding up one day, to the very next day (Wednesday). All exit. The next morning, Nurse enters and finds Juliet in her bed, apparently dead. The Capulets all enter with Paris and decide to have a funeral. All exit. Romeo, who is in Mantua, enters. His servant Balthasar enters and tells Romeo that Juliet is dead. Balthasar exits. Romeo doesn’t know that it is a fake death because he never gets the message from the friar. He buys a vial of poison from an apothecary and returns to Verona.

Romeo enters at the Capulet tomb and sees Juliet (apparently) dead. Paris, who had entered previously, but had been hiding, recognizes Romeo as a Montague and challenges him. Romeo kills him, drinks the poison he bought, and dies. Just as Juliet wakes up from the potion the friar gave her, the friar enters the tomb. He hears noises and tries to persuade Juliet to leave with him. She refuses, sees Romeo dead next to her, stabs herself with Romeo’s sword, and dies. The Capulets, Montagues, and the Prince of Verona all enter the tomb and wonder what went on. Friar Laurence explains the story, and the Capulets and Montagues agree to end their family feud.

Kozmos’taki Tek Hakikat Kitap Özeti (william C. Chittick)

Kozmos’taki Tek Hakikat Kitap Özeti (William C. Chittick)

Kozmos’taki Tek Hakikat Kitap Özeti, Kozmos’taki Tek Hakikat Kitabının Özeti ve Konusu, Kozmos’taki Tek Hakikat William C. Chittick

Batıya tanıtan bir mütefekkir yazar Arapça ve Farsçadan İngilizceye yaptığı çevirileriyle tanınıyor dünyada New York Stony Brook Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat ve Kültürel Araştırmalar profesörü En derin konuları en sade ve anlaşılır bir şekilde dünya okuyucusuna sunmayı başarıyor

Chittick; ‘hakikat” kelimesiyle nitelenmeye sadece Allah’ın kendisinin layık olabileceğini, O’ndan gayrisinin hepsinin konumlarının muğlak olduğunu savunuyor geleneği hayata geçirerek modernitenin putlarından kurtulup ‘öz’e nasıl inilebileceğinin ipuçlarını veriyor “Lâ-makam makamı, evvelemirde kâinatın zuhuruna sebep olan o aşkın âlemdedir

Hakîkî mânâ dogmalar, doktrinler, teoriler, savlar veya diğer herhangi bir zihnî inşâ faaliyeti ile asla kavranamaz Hakîkî mânâ, ancak aklın faaliyetinin ötesine geçerek, aktın ve bütün dünyanın ardındaki ezelî aklın birleyici idrâkinin tahakkukuyla ve insan zâtını aşkın menşei ite yeniden cem ederek bulunur”

Kozmos’taki Tek Hakikat

William C Chittick
· Sufi Kitap
· Basım Tarihi : 11 – 2010
· ISBN : 9789759161521
· Sayfa Sayısı : 190

Sponsorlu Bağlantılar

Romeo Juliet Kitap Özeti” İçin Bir Cevap

Romeo Juliet Kitap Özeti İçin Yorum Yap