Sabit Oranlar Kanunu

Sabit Oranlar Kanunu Sabit Oranlar Kanunu Nedir? - Bu makaledeki notlar: Sabit Oranlar Kanunu Sabit Oranlar..

Sabit Oranlar Kanunu ve Sabit Oranlar Kanunu Nedir? ile ilgili bu yazıda Sabit Oranlar Kanunu Nedir ? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Sabit Oranlar Kanunu Nedir ?

Sabit Oranlar Kanunu Nedir?

Sabit Oranlar Kanunu

  • Maddeleri bir birleriyle birleşme oranlarını tam olarak hesaplama işini; Joseph Louıs Proust(1754-1826) Fransız Kimyacı; Claude Louis Berthollet (1748-1821)Fransız Kimyacı; Jeremias Benjaim Richter (1762-1807) başardılar. Bu bilginler stokiyometrinin ilk prensiplerini ortaya koyan kişi olarak bilinirler. Yaptıkları çalışmalarda bileşikleri oluşturan elementlerin hep belli bir oranda birleştiklerini tespit ettiler. Bu şekilde “sabit oranlar kanunu” olarak bildiğimiz kanun bulunmuş oldu.
  • Fakat henüz atom kavramı tam olarak bulunmadığı için ortaya atılan düşünceler biraz varsayım ve teoriden ibaretti. Ancak bizler bu gün biliyoruz ki; Bir bileşik hangi yolla elde edilirse edilsin, bileşiği oluşturan maddelerin( atomların) kütleleri arasında basit tam sayılarla ifade edilen sabit bir oran vardır. Bu orana SABİT ORANLAR KANUNU denir.

ÖRNEK:
CO2 = 12/32 =3/8
H2O = 2/16 = 1/8

Sponsorlu Bağlantılar

Sabit Oranlar Kanunu İçin Yorum Yap