Sarı Omar

Sarı Omar Sarı Ömer - Bu makaledeki notlar: sarı ömer böceği sarı omar sarı..

Et Yiyen Örümcek Sarı Ömer

Kuzey Irak ve Hakkari de sıklıkla görülen bir yaratık (et yiyen örümcek oolarak adalandırılsada tam olarak örümcek türü değil)

Özellikle Kuzey Irak ve çevresinde bulunan bir örümceğe benzeyen ABD li askerlerin değimiyle “camel spider” (deve örümceği), Hakkari dağ komado tugayında bulunan askerlerin değimiyle “sarı ömer”… Örümceğe benzesede tam bir örümcek değil bu canlının iki ağzı 10 bacağı var ve et ile besleniyor… Diğer canlılar akrep gördüklerinide saklancak delik ararken bizim sarı ömer akrep yiyor…. Türkiyede yaygın olarak bilinmediği için herhangi bir ad konulmamış sadece “et yiyen örümcek olarak” yada camel spiderin tercümesi ” deve yada çöl örümceği… Ama ben bizim askerin kullandığı ismi kullanmak istiyorum “SARI ÖMER”

İşte bu dönem ABD i askerlerin olduğu kadar kahraman mehmetçiklermizede musallat olan “sarı ömer”

Yetişin bir sarı ömerin boyutu yetişkin bir insan eli kadardır. 42 numara bot ile üzerine basıldığında bacakları dışarıda alabilecek kadar büyüktür.

Irakta ABD askerlerini çektikleri fotoğraf.. Resimde iki sarı ömer var biri diğerini kuyruğunu ısırmış durumda

Güçlü çeneleri, doymak bilmez iştahları ve hızları, öldürmek için yaratıldıklarını kanıtlıyor. Çölün bu saldırgan sakinlerinin avları arasında böcekler, kemirgenler, kertenkeleler, yılanlar ve hatta küçük kuşlar bile var…

Sarı ömer tarafından sokulduğunuzu bile anlamayabilirsiniz..Çünkü öncekle dişleriyle deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvılaştıran bir sıvı enjekte ediyor.. Daha sonra et kıvamına gelince afiyetle yiyor…

İşte sarı ömer tarafından bazı ısırılma vakaları:

Parmaktan Isırılma
3 gün sonra

6 gün sonra

9 gün sonra

Bacaktan Isırılma
2 gün sonra

5 gün sonra

9 gün sonra

EMEĞE SAYGI

Sarı Ömer Böceği Hakkında Düzeltme

Böğü

Eklembacaklılar; böcekler,çıyanlar, binayaklılar, krustaseler(kabuklular) ve araknidler olarak sınıflara ayrılırlar. Böğüler, araknida(örümcekler, akrepler, akarlar, keneler) sınıfının üyesidirler. Dış görünüşlerinin örümceklere çok benzemesi nedeniyle genellikler örümceklerle karıştırılırlar. Örümceklere benzemelerine karşın onlardan vücutlarının kuyruk tarafındaki bölümünde bulunan bölmelerin (segment) oldukçar belirgin olması, vücudun baş ve kuyruk kısımlarının geniş bir biçimde bağlanması, kıskaçlarının ucunun makas gibi olması ve zehirsiz olmaları gibi özellikleriyle ayrılırlar. Böğülere yaygın olarak deve örümcekleri, yalancı örümcekler, rüzgar örümcekleri, rüzgâr akrepleri denir. Bunun yanında yerel olarak da böğü, karabüyü, sarıkız, sarı ömer gibi isimleri vardır.

Böğülerin boyları 1 ile 13 cm arasında değişiklik gösterir. Vücut üzerinde çok sayıda küçük kıl benzeri yapılar bulunur. 1.çift yürüme bacakları diğer bacaklardan daha zayıf yapılı olup dokununma ve yön bulmada görev alır. Etçildirler ve başlıca besinlerini diğer eklembacaklılar oluşturur. Bunun yanında küçük kertenkele,yılan ve kemiricileri de avlayabilirler.

Böğüler genellikle sıcak ve kurak iklime sahip yerlerde, çöllerde, taş altlarında, toprak ve kum içinde yaşarlar. Aktifliklerini gece yaparlar. Gündüzleri kum ya da toprak içindeki yuvalarında dinlenirler. Çok hızlı koşabilirler. Saniyede 53cm kadar hız yapabilirler. 1 metre yükseğe kadar da zıplayabilirler. Çok güçlü kıskaçları vardır. Bunlarla omurgalılardan et kopartabilirler. Ayakları yapışıcı özellikte olup düz yerlere rahatlıkla tırmanabilirler.

Görünüşünün büyük bir örümce gibi olması, kıskaçlı, kıllı vücut yapıları ve çok hızlı hareket etmeleri gibi nedenlerden dolayı halk arasında korkuya neden olmuştur. Buna ek olarak “et yiyen örümcek”, “et yiyen canavar” gibi adlarla da basında yer almaları böğüleri zarar veren bir canlıymış gibi algılanmalarını daha da güçlendirmiştir. Oysa böğüler tahrik edilmedikleri sürece insanlara saldırmazlar. Herhangi bir ısırma sonucu da yaralardaki iltihaplanmalar, zehirden değil kıskaçlarında olabilen bazı bakterilerden dolayıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sarı Omar İçin Yorum Yap