Satranç Taş Puanları

Satranç Taş Puanları Satrançta Taşların Puanları - Bu makaledeki notlar: satranç taşlarının puanları satranç taş puanları..

Satranç, Taşların Değerleri

Satrançta Taşların Değerleri

Bazen Er ismini de alan bu taş BİR PUAN değerindedir.

At genelde üç piyon değerindedir.Atın değeri ÜÇ PUANDIR.

Filin de değeri ÜÇ PUANDIR.

Kale epey kuvvetli bir taştır. Atdan daha kuvvetlidir çünkü daha uzağa gidebilir. Filden daha kuvvetlidir çünkü tahtadaki tüm karelere gidebilir. Kalenin değeri BEŞ PUANDIR.

6. Takımınızdaki en kuvvetli oyuncu Vezirdir. Vezir Kale ve Filin birleşimi gibidir ve biraz daha fazlasıdır. Değeri DOKUZ PUANDIR.

7. Son olarak Şah. Bildiğiniz en büyük rakam nedir? Milyon? Milyar? Sonsuz?. İşte Şahın değeri budur. Yani tüm oyun değerindedir.

8. Bu değerler yeni başlayanlara rehberlik edebilecek bilgilerdir.Fil ve Vezirin değeri çok az daha fazladır.Genelde Fil, Atdan biraz daha iyidir.Bir Fil ve At, Kale ve bir Piyondan genelde daha değerlidir.Güçlü oyuncular puanlardan çok tecrübelerine ve pozisyon değerlendirmesine göre hareket ederler.

9. Satrançta da normal hayatta olduğu gibi büyük ordu küçük orduyu genelde (her zaman değil) yener.

10. Öyleyse satranç oynarken rakibinizinkinden daha kuvvetli bir orduya sahip olmaya çalışın.

11. Ordular konusunda biraz daha fazla düşünelim. Varsayın ki 1000 kişilik bir ordu 999 kişilik bir orduyla savaşıyor. Çok büyük bir üstünlük yoktur değil mi? Ama varsayın ki iki taraftan da 998 adam öldü. Şimdi iki kişilik orduya karşı bir kişi var. Çok daha iyi değil mi?

12. Satrançta da aynı şey geçerlidir. Puan olarak öndeyseniz, oyunu kazanmanın en kolay yolu TAŞ DEĞİŞMEKTİR. Fakat bu gözüktüğü kadar kolay değildir. Bazen de oyunu kazanmak için Piyonu Vezir çıkmak zorundasınızdır. Ve ne kadar çok Piyonunuz varsa o kadar Vezir çıkmanız kolaylaşır.

13. Sonuç olarak size iki tavsiyemiz var

I. PUAN OLARAK ÖNDEYSENİZ TAŞLARI DEĞİŞMEYE ÇALIŞIN AMA PİYONLARI FAZLA DEĞİŞMEYİN
II. PUAN OLARAK ALTTAYSANIZ TAŞLARI DEĞİL PİYONLARI DEĞİŞMEYE ÇALIŞIN..

kaynak : Satranç Okulu

Sponsorlu Bağlantılar

Satranç Taş Puanları İçin Yorum Yap