Şeker Hastaları Karpuz Yiyebilirmi

Şeker Hastaları Karpuz Yiyebilirmi Karpuz Çekirdeği Kilo Yaparmı - Bu makaledeki notlar: karpuz gaz yaparmı şeker hastaları karpuz..

10 Soruda Toksinleri Atıyor Kansere Karşı Koruyor

Öyle bir bitki düşünün ki kolları toprak üzerine uzanıyor meyveleri iri ve top şeklinde. Bu meyveyi ortadan ikiye kestiğinizde sıcak yaz günlerinde vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetişen karpuz hiç kimsenin hayır diyemeyeceği meyvelerin başında geliyor. Özellikle diyet yaparken çok tüketilen karpuz hakikaten vitamin deposu mu?

Karpuz vitamin açısından zengin mi?

Kayseri Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç ‘Kırmızı olan her şey her şeyin A vitamini zengini’ diyerek karpuzun yararlarını şöyle sıralıyor: ‘Karpuz likopen içerir. Likopen bir antioksidandır; hücreleri korur, toksinleri atar. Antioksidanın diyabet, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu etkileri var.’ Uzun yıllar bitkiler üzerine çalışan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ise karpuzun anti alerjiyen özelliğini vurgulayarak özellikle patlıcan alerjisini ortadan kaldığını söylüyor. Saraçoğlu ayrıca idrar söktürücü olduğunu ve kanı sulandırdığını da ekliyor.

2. Diyabet hastaları karpuz yiyebilir mi?

Şekerli olan karpuzu diyabet hastalarının da yiyebileceğini söyleyen Prof. Dr. Neriman İnanç ‘Yüzde 90’ı su olduğu için diyabet hastaları için uygun bir meyve. Ama hastalar miktarına dikkat etmeli, doktorlarının verdiği miktarda yemeliler’ diyor.

Karpuz yemek kalbe baskı yapar mı?

Karpuzun en büyük özelliği gaz yapması. Uzmanlar bu özelliği nedeniyle kalpte baskı hissedilebileceğini söylüyor.

Kare karpuzun yuvarlağından farkı nedir?

Tek farkı şekli… Teknolojide dünyanın önde gelen ülkelerinden Japonya, lüks meyve adı altında yedi yıl önce kare karpuz da üretilmişti. Bu karpuzların buzdolaplarına uygun olarak üretildiği belirtilmişti. Bu karpuzlara buzdolabı sever de deniliyor. Tanesi 10 bin Japon Yeni, yani 115 YTL civarında.

Yazın karpuz peynir diyeti çok yaygın. Peki ama karpuzun kalorisi bu kadar düşük mü?

Prof. Dr. Neriman İnanç bu soruyu şöyle yanıtlıyor: ‘100 gramda 21 gram kalori var. Bu kalorinin yüzde 90’ı karbonhidrat. Karpuzun yüzde 90’ı sudur. O yüzden enerji değeri düşük bir meyve.’

Karpuz diyeti sağlıklı mı?

Yıllar önce Sibel Can kilo vermişti ve bunu karpuz-peynir yiyerek başardığını söylemişti. İşte o günden sonra karpuz-peynir diyeti pek tutulur oldu. Prof. Dr. Neriman İnanç karpuzun tek başına bir miktar kalori ve vitamin sağladığını söylüyor ve uyarıyor: ‘Vücut için gerekli vitaminleri ve proteini sağlamaz. Peynir kalsiyum sağlar ama tek tip diyet sağlıklı değildir.’

Karpuz çekirdeği yemek doğru mu?

Uzun yıllar bitkiler üzerine çalışan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu artık doğal karpuz tohumlarının kalmadığını söylüyor: ‘Şimdiki tohumlar melez. Tohum içindeki kırık genlerin etkisini kimse bilmiyor. Dolayısıyla karpuz çekirdeği yemeyin. Hamile kalmak ve tüp bebek yapmak isteyenler sadece karpuz çekirdeği değil; kabak ve ay çekirdeğinden uzak dursun.’

İyi karpuz nasıl anlaşılır?

Karpuza vurun. Boş bir teneke kutusuna vuruyormuşçasına sert ve yankılanan bir ton duyuyorsanız o karpuzu seçin. Bir de üzerindeki renklere bakın, karpuzun toprakla temas eden bölümü çok beyaz ise satın almayın.

Çekirdeksiz karpuzu kim buldu?

Çekirdeksiz karpuzu ilk kez Japonya’da H. Kihara 1940’lı yıllarda buldu. Şu an tüm dünyada süpermarketlerde çekirdeksiz karpuz satılıyor.

Karpuzla yemek yapılır mı?

Yemek değil de içecek, salata, jöle yapabilirsiniz. Ayrıca karpuzun turşusunu ve reçelini yapan, hatta kurutanlar bile var… Sade yediğiniz karpuzdan salata yapmak isteyenlere bir de tarif verelim: Malzemelerimiz dilimlenmiş karpuz, ufalanmış beyaz peynir, balsamik sirke ve şeker. Sirke ve şekeri karıştırın. Peynir ve karpuzun üzerine dökün… Afiyet olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Hastaları Karpuz Yiyebilirmi İçin Yorum Yap