Şeker Yükselmesi

Şeker Yükselmesi Seker Yukselmesi - Bu makaledeki notlar: şekerin yükselmesi şeker yükselmesi seker yukselmesi..

Kan Şekeri Yükselmesi

Kan şekeri yükselmesi

Kan şekerini belirleyen nedir ?
Bir öğünü takiben kana geçen glikoz miktarı ile bu şekerin kandan uzaklaştırılma hızı arasındaki denge kan şekeri düzeyini belirler. Glikozu kandan uzaklaştıran en etkili mekanizma pankreastan salgılanan insülin hormonunun özellikle kas ve yağ dokusuna fazla glikozu sokmasıdır. Diyette kan şekerini belirleyen en önemli komponent elbette karbonhidratlar (şekerler)ıdır. Ancak yağlar da glikoz emilimini yavaşlatarak etki ederler. Proteinler de insülin salgısını artırarak glikozun kandan uzaklaştırılmasına yardım ederler.

Diyetteki karbonhidratların hem miktarı hem de tipi kan şekerini etkiler. Böylece belirli gıdaların içerdikleri karbonhidrat miktarı ve tipine göre kan şekerine etkileri farklıdır. Son dönemlerde gıdaların kan şekerine etkilerine göre glisemik indekslerinden bahsedilmektedir.

Glisemik indeks tüketilen bir gıda ürününün içindeki karbonhidratlarının kan şekeri üzerine olan etkisinin bir ölçüsüdür. Bazı gıdalar kan şekerini hızla yükseltirken, diğerleri daha masum bir yükselmeye neden olurlar.

Başta Tansiyon Yükselmesi

Başta Tansiyon Yükselmesi
kafa tansiyonu – baş ağrıları ve tansiyon – ense ağrıları ve tansiyon

Başta tansiyon yükselmesiyle baş, ense ve boyun ağrıları özellikle yatar durumda iken ayağa kalkınca başgösteren şiddetli kusmalar ve ruhsal bozukluklar gibi belirtilerle ortaya çıkan bir durum meydana gelir.

Teşhis göz dibi incelemesi sonucu gerçekleşir. Daha sonra tansiyon yükselmesinin nedeni araştırılır. Beyin-omurilik sıvısının akış yollarında bir tıkanma, bir beyin uru, tansiyon yükselmesi sonucu bir beyin ödemi, tehlikeli böbrek yetersizlikleri, beyin yangısı, beyin zarı yangısı ve kafatası çarpmaları nedenler arasında yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Yükselmesi İçin Yorum Yap