Ses Kartı Ne İşe Yarar

Ses Kartı Ne İşe Yarar Ses Kartı Nedir Ne İşe Yarar - Bu makaledeki notlar: ses kartı nedir ses kartı ne..

Ses Kartı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Ses Kartı

Ses kartı, bilgisayarda analog ve dijital ses işlevlerini yerine getiren elektronik birimidir.
Dâhilî olarak PCI- veya PCI-Express kart yuvalarına takılan kart türleri olduğu gibi, haricî olarak USB bağlantı noktasına bağlanan, pcmcia yuvalarına takılan ve profosyonel alanlarda kullanılmak üzere Güvenlik duvarı girişinede bağlanabilen versiyonları mevcuttur. Eski ses kartları ISA yuvalarına takılabilirler. Ayrıca anakart üzerinde bütünleşik sunulan ses yongaları da mevcuttur.

Ses kartının görevleri

  • Ses sinyallerini kaydetmek
  • Ses sinyallerini sentezlemek
  • Ses sinyallerini karıştırmak ve degiştirmek
  • Ses sinyallerini yürütmek (çalmak)

Tarihi

Ses kartları bilgisayar alanında 1989/90’lı yıllarda popülerliğe kavuşmuştur, AdLib ve Soundblaster kartları, konuşmacı adı verilen, sistem içindeki hoparlörün yerine ses işlevlerini üstlenen kartlardır. Daha sonra piyasaya sürülen Roland LAPC-I ile birlikte, bilgisayar büroların dışında oyun amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır.

Ses Kartı’nın Donanım tabanı

Temelde bir ses kartının görevi A/D cevirici yonga vasıtası ile analog ses sinyali ses kartı girişinden dijitale çevrilir ve dijital ses sinyalleri de ses kartı çıkışında analog ses sinyallerine çevrilir.

İlave özellikler

Bilgisayarın arka çıkışının sınırlı olması, ve takılacak cihazlar için bilgisayarın arkasına ulaşmanın zor olması sebepleriyle bazı ses kartlarına ön paneller ilave edilebilir. Bazen de ilave slot kapağı biçiminde giriş çıkış panelleri kullanılır, bu kapaklar ses kartına özel bir kablo ile bağlanırlar. Yine daha fazla giriş sunmak için, bazı ses kartı üreticileri özel girişler, ve bu girişe takılan, daha çok ses giriş-çıkışına sahip kablolar verirler.

Bütünleşik ses kartları

Ses kartları anakarta bütünleşik de olabilirler. Bu tür çözümler daha uygun maliyetli olurlar.

Xp Ses Kartı Tanıtımı

arkadaşlar XP de ses kartını nasıl tanıtırım yardım ederseniz sevinirim.

şimdiden teşekkürler…

Ses Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Adından da anlaşılacağı gibi bilgisayarınızdan ses çıkmasını sağlayan birimdir.Müzik dinlerken,oyun oynarken kaliteli ses almak için mutlaka ses kartı kullanmalısınız.

Günümüz teknolojisinde ses kartları da giderek gelişmektedir.Artık digital ses çıkışlı ses kartları tercih edilmektedir.Bu ses kartları digital speakerlar eşliğinde çok yüksek kalitede ses performansı sağlamaktadırlar.

Soundmax Drıver (ses Kartı Sürücüsü)

Arkadaşlar araryıpta bulamayanlar için soundmax ses kartı drivere buyrun

Burdan indir

Ses Kartı

hp brio ba400 anakartın ses kartını xp ye yükleyemedim xp driverini bulamadım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Sponsorlu Bağlantılar

Ses Kartı Ne İşe Yarar İçin Yorum Yap