Setter Av Köpeği Özellikleri

Setter Av Köpeği Özellikleri Setter Av Köpekleri Özellikleri - Bu makaledeki notlar: ingiliz setter özellikleri setter av köpeği..

Setter Köpek Cinsi – İngiliz Setter Av Köpeği – Setter Köpeği Resimleri

Setter Köpek Cinsi – İngiliz Setter Av Köpeği – Setter Köpeği Resimleri

Setter Köpek Cinsi – İngiliz Setter Av Köpeği

Temel Özellikleri

Sakin, duyarlı, canlı, insan dostu ve duyguludur. Refleksleri iyidir. Disiplinli ama coşkuludur. Sabırla ve ikna yoluyla eğitilmeye çok yatkındır.

Neler Yapar?

İsminden de anlaşıldığı gibi avı fark ettiği zaman yarı oturma vaziyetine geçer. En değerliyeteneklerinden biri mükemmel koku alma duyusudur. Saatlerce önce geçip gitmiş bir hayvanın kokusunu bile alabilir.

Ayrıca hızlı, yorulmaz, hareketli ve güçlüdür. Her türlü araziye, sularla kaplı olanlara bile, uyumsağlayabilir. Kötü hava koşullarına ve yaz sıcağına dayanıklıdır. Her türlü avda kullanılır ve efendisiyle uyum içinde çalışır.

Kökeni

İlk setter 1500 yılında Fransa’da İspanyol ve Fransız pointerlerinden elde edilmiştir. üç yüzyıl sonra Büyük Britanya’ya getirildi ve burada son derece zeki bir köpekyetiştiricisi olan Edward Lawerack tarafından geliştirildi. Lawerack settere bugün de bilinen güzel bir biçim ve harika bir karakter kazandırdı.

çok iştahlı olduğu için şişmanlama eğilimi vardır. Evde ve bahçede yaşayabilir. Ancak birkaç saatözgür olabilmek için yüksek çitlerin üzerinden atladığı ya da tüneller kazdığı bilinmektedir.

İngiliz Setter

Temel Özellikleri
Sakin, duyarlı, canlı, insan dostu ve duyguludur. Refleksleri iyidir. Disiplinli ama coşkuludur. Sabırla ve ikna yoluyla eğitilmeye çok yatkındır.

Neler Yapar?
İsminden de anlaşıldığı gibi avı fark ettiği zaman yarı oturma vaziyetine geçer. En değerli yeteneklerinden biri mükemmel koku alma duyusudur. Saatlerce önce geçip gitmiş bir hayvanın kokusunu bile alabilir.

Ayrıca hızlı, yorulmaz, hareketli ve güçlüdür. Her türlü araziye, sularla kaplı olanlara bile, uyum sağlayabilir. Kötü hava koşullarına ve yaz sıcağına dayanıklıdır. Her türlü avda kullanılır ve efendisiyle uyum içinde çalışır.

Kökeni
İlk setter 1500 yılında Fransa’da İspanyol ve Fransız pointerlerinden elde edilmiştir. üç yüzyıl sonra Büyük Britanya’ya getirildi ve burada son derece zeki bir köpek yetiştiricisi olan Edward Lawerack tarafından geliştirildi. Lawerack settere bugün de bilinen güzel bir biçim ve harika bir karakter kazandırdı.

çok iştahlı olduğu için —sıs—manlama eğilimi vardır. Evde ve bahçede yaşayabilir. Ancak birkaç saat özgür olabilmek için yüksek çitlerin üzerinden atladığı ya da tüneller kazdığı bilinmektedir.

İngiliz Pointer Av Köpeği – Pointer Köpek Cinsi Ve Özellikleri – Pointer Köpeği

İngiliz Pointer Av Köpeği – Pointer Köpek Cinsi ve Özellikleri – Pointer Köpeği


İngiliz Pointer Av Köpeği

Pointer (puanter de denir), ferma köpeği ırkı.
Birinci sınıf bir av köpeği olan, ilk yetiştirildiği yer (İtalya, İspanya ya da Fransa) tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte, günümüzdeki görünümünü İngiltere’de almış olan pointer, genellikle çeşitli renkler üstüne beneklidir. Omuzdanyere yüksekliği 58,5 – 71 cm, ağırlığı 20,5 – 34 kg arasındadeğişir. Özellikle koku alma duyusunun güçlülüğü, hızı ve fermasıyla ünlüdür.

İsmi (pointer:işaret eden) avın varlığını sezdiği zamanki duruşunu betimler. Heykelsi, hareketsizduruşu daima gösterişlidir. Yorulmak bilmez. İtaatkardır. Koku alma duyusuolağanüstüdür. çulluk, bıldırcın ya da sülün avına gayet iyi uyum sağlar. Bununla birlikte her türlü avda kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Setter Av Köpeği Özellikleri İçin Yorum Yap