Sigara Kaç Günde Vücuttan Atılır

Sigara Kaç Günde Vücuttan Atılır Sigara Vücuttan Kaç Günde Atılır - Bu makaledeki notlar: nikotin vücuttan kaç günde atılır sigara..

Sigarayı Bırakanların Vücudunda Şu Değişiklikler Oluyor

Sigarayı bırakanların vücudunda şu değişiklikler oluyor:

*20 dakika: Kan basıncı ve kalp hızı normale döner. Eller ve ayaklar, dolaşım normale döndüğü için ısınmaya başlar.
*8 saat: Kanda oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi riski düşmeye başlar.
*24 saat: Karbonmonoksit (egzoz gazı) vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer birikimler temizlenmeye başlar.

*48 saat: Nikotin vücutta artık saptanamaz. Tat ve koku alma duyusu artmıştır.
*72 saat: Solunum yolları gevşediği için nefes almak kolaylaşır. Vücut enerjisi artar.
*2-12 hafta: Dolaşim bütün vücutta düzelir. Yürümek kolaylaşır.
*3-9 ay: Öksürük, nefes darlığı düzelir. Akciğer işlevi yüzde 5-10 oranında artar.
*5 yıl: Kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.
*10 yıl: Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner. Kalp krizi riski hiç sigara içmemis
biri ile eşit olur.

Sigarayı bırakabilmek için üç basamağı geçmelisiniz.

1- Karar verme
2- Hazırlanma
3- Devam etme

Karar Verme

Neden bırakmak istediğinizi düşünün. Herkesin kendine göre sebepleri vardır; ve bırakabilmek için gerçekten istemeniz gerektiğini unutmayın. Eğer daha önce birkaç kez bırakmayı denediyseniz-ki çoğu insan denemiştir- bilirsiniz ki insan yeniden başlamak için binlerce anlamsız, gerçekte hiç de mantıklı olmayan bahaneyi çok akla yatkın hale getirir ve tekrar başlar. Bunu engellemek için motivasyonunuzun çok iyi olması gerekir. Kendinizi böyle bir başarısızlıktan (buna tecrübe de diyebiliriz) alıkoymak için bırakma nedenlerinizi kendi sözcüklerinizle kağıda dökün. Dayanamayacağınızı düşünüp tekrar başlamayı çok istediğinizde önce bunları okuyacağınıza kendi kendinizi ikna edin.

Eğer daha önce bırakmayı denediyseniz neden tekrar başladığınızı da yazabilirsiniz. Tekrar başladığına pişman olmayan insan tanımıyorum. Ama şunu da akılda tutmakta yarar var: İlk iki haftadan sonra dayanmak çok daha kolaylaşıyor ve yeniden başlama olasılığı büyük ölçüde azalıyor.

Hazırlanma Bunun için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak gerekli Ne kadar zamandır içiyorsunuz?

Günde kaç tane içiyorsunuz?
Sizi sigara içmeye iten sebepler nedir?
Düzenli bir plana göre mi içiyorsunuz yoksa değişken mi?
Sabahları çok yoğun sigara içme isteği duyuyor musunuz?
Daha önce bırakmaya çalıştınız mı?
Bırakırken problemler yaşadınız mı?

Sigarayı bırakmak neden zordur?

Mark Twain “Sigarayı bırakmak kolay, ben bunu bin kere yaptım” demiş. Belki siz de bırakmaya çalıştınız.

İsterseniz neden bu kadar zorlandığınıza bir göz atalım.

Sigara iki tip bağımlılık yapar.

1. Fiziksel bağımlılık
2. Psikolojik bağımlılık

Fiziksel bağımlılığın sebebi nikotindir.

Sigara, içildikten sonra mutluluk veren duygular uyandırdığından hemen hemen tüm sigara içenler gitgide içtikleri miktarı artırma eğilimindedirler. Sinir sistemi nikotine adapte oldukça içilen miktar yine artar, böylece kandaki nikotin miktarı da artar. Daha sonra belli bir düzeye erişince tiryaki bu düzeydeki nikotin miktarını sağlamak için sigara içmeye devam eder.

Sigarayı bırakmaya çalıştığınızda vücudunuz hem fiziksel olarak nikotinin eksikliğine reaksiyon gösterir, hem de bir yandan psikolojik olarak alışkanlıklardan kurtulmakla yüz yüze kalırsınız. İkisini birden göğüslemek oldukça zor bir iştir.

Nikotin eksikliği sebebiyle aşağıdaki semptomlar görülebilir.

*Depresyon
*Sinir bozukluğu, kızgınlık
*Hassasiyet
*Uyuma güçlüğü
*Konsantrasyon bozukluğu
*Baş ağrısı
*Yorgunluk
*İştah artışı

Bu semptomlar kişiyi yeniden sigaraya başlamaya sevk eder. Çünkü nikotin seviyesi eski düzeye çıkınca semptomlar kaybolur.

Semptomlar son sigaranızdan sonra 48 ila 72 saat içerisinde doruğa çıkacaktır. Daha sonra azalarak birkaç gün içinde bitecektir.

Psikolojik bağımlılığı aşmak belki de işin daha zor kısmı. Çünkü önce sigarayı içmeyi öğreniyorsunuz. (Yemekten sonra, çok yorulduğunuzda, stresli olduğunuzda, çok keyifli olduğunuzda, arabaya bindiğinizde, sabah uyandığınızda vb.) Siz tüm bu durumlarla kafanızda bağlantılar kurdunuz önce. Artık bu gibi durumlarda otomatik olarak sigara yakacak kadar alışkınsınız sigaraya. Bırakırken bu bağlantıları kırmanız gerekecek.

Sigara Karşı Zafer Kazanmak

Sigara içen insanların hemen hemen hepsi bu dertten kurtulmak ister. Yukarıda yazılmış olan her şeyi herkes az çok bilir. Sigara içen insanların tamamı sigaranın sağlıkları için ne büyük bir tehlike oluşturduğunu, çocuklarına ya da sevdiklerine ne kadar kötü bir örnek olduğunu, sigara içmeyenleri ne kadar rahatsız ettiğini ve de ne kadar çok para kaybına neden olduğunu bilir. Sigaradan kurtulmak gerçekten kolay bir iş değildir. Ama sonuçta milyonlarca insan da sigarayı tamamen bırakmayı başarmıştır. Birazcık iradesi olan bir insan, bu milyonların arasına çok rahat girebilir.

Peki sigarayı bırakmak sadece irade işi midir? Bir insanın herhangi bir hareketi yapması için, ya kendine göre mantıklı sebebler bulması lazım, ya da bu hareketi silah zoruyla yapması lazım. Kimse sizin başınıza silah dayayıp, sigarayı bıraktırmak istemediğine göre, kendinize mantıklı sebebler bulmanız lazım. Şurası bir gerçektir ki, akciğer kanseri olmak üzere olan biri ya da gangren olmak üzere olan birinin sigarayı bırakmak için çok mantıklı sebebleri vardır. Sizin de mantıklı sebebleriniz olması için illaki iş buraya kadar mı gelmeli? Lütfen aşağıdaki tavsiyelere bir göz atın.

Sigarayı hangi nedenlerden dolayı bırakmak istediğinizi bir kağıda yazın. Bu işin ne kadar zor bir iş olduğunu tamamen kafanızdan çıkarın. Zor kelimesi ile imkansız kelimesi çok farklı şeylerdir. Kafanızda herhangi bir tarih belirleyin ve bunu da kağıda yazın. Bu tarihe kadar asla elinizdeki sigara paketi tamamen bitmeden yeni bir paket almayın. Yanınızda çakmak taşımayı bırakın. Çakmağa ihtiyacınız olduğunda bunu başkalarından isteyin. Her sigara yakarken kendinizi mümkünse bir aynada izleyin. Kül tablanızı boşaltmayın.

Sigarayı bırakma tarihinden bir gün önce içebildiğiniz kadar çok sigara için. Ailenize, arkadaşlarınıza ve sevdiğiniz herkese sigarayı bırakacağınızı ilan edin.

Sigarayı bırakmayı ilan ettiğiniz günde elinizde kalmış olan bütün sigara paketlerini, kibritleri ve de çakmakları çöpe atın, kül tablalarını boşaltın. Sürekli olarak sigara içmemekle kazanacağınız şeyleri düşünün. Devamlı bir şeylerle meşgul olun. Sinemaya gidin, tiyatroya gidin, uzun yürüyüşler yapın, lokantanın sigara içilmeyen bölümünde yemek yiyin. Dişçiye gidip dişlerinizi temizletin.

Sigarayı bırakmayı hedeflediğiniz ilk günde ve sonraki günlerde, mümkün olduğunca sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bulunun. Günde yaklaşık 4 litre su için. Her sigara içme isteği geldiğinde bir bardak su veya başka bir içecek için. Kahve ve de alkolden de kaçının. Elinizde sizi oyalayacak kalem veya başka bir şeyler tutun. Şekersiz sakız çiğnemeye çalışın. Dişlerinizi yemek yedikten hemen sonra uzun süre fırçalayın. Bir anda gelip giden, sizi sigara içmeye aşırı derecede teşvik eden durumlarla mücadele edin. Sigara içmemekle ulaşacağınız yeni dünyayı düşünün. Bir kaç gün sigara içmeyen arkadaşlarınızla birlikte bulunun. Başkalarının sigara içmesi ve sizin de buna seyirci kalmanız, sizi de teşvik edecektir. Bunu bilerekten sigara içen arkadaşlarınızın yanına gidin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Sigara içenlerin yapmakta zorlandığı aktiviteleri yapmaya çalışın. Bu işi başardığınızda bu aktiviteleri tamamen yapabileceğinizi unutmayın. Bol bol dinlenin. Dış görünüşünüze çok önem verin. Bol bol aynada kendinize bakın. Hiç kimsenin evinizde sigara içmesine müsaade etmeyin.

Şayet sigara içme krizi gelirse, hemen bir şeyler için veya yiyin. Sakız çiğneyin veya bir elma yiyin veya biraz çekirdek çıtlatın. On kere çok derin nefes alın. Aldığınız onuncu nefesi bir süre tutun. Bu esnada bir kibrit yakın. Yavaşça kibriti üfleyerek söndürün. Kriz çabuk geldiği gibi çabuk da kaybolur, yeter ki kendinizi gevşetmeyi bilin. Kendinizi serbest bırakın ve çok hoşunuza giden şeyler düşünün. Sadece o huzur dolu görüntüye konsantre olun. Hiç bir zaman bir taneden bir şey çıkmaz diye düşünmeyin. Hiç bir zaman bir tanenin kimseye zararı olmaz diye düşünmeyin -geri dönüşü olmayan bir hata bütün çabalarınıza son verebilir. Sigarayı bırakma sebeblerinizi yazmış olduğunuz kağıda, bu sefer de sigarayı bırakmakla ne kadar memnun olduğunuzu yazın.

Bir Zehire Karşi Bir Şifa

Kötü alışkanlıklar da kendi başına birer hastalık olarak algılanabilir. Çünkü birçok kötü alışkanlık birçok hastalığın başlangıcıdır. Aynı zamanda kendileri birer hastalıktır. İlk yazımızda bahsettiğimiz gibi hasta olmadan önce önlem almak, hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavi etmekten daha önemlidir. Dolayısıyla birçok hastalığın ana sebebi, davetçisi ve etkileyicisi olan sigarayı tanımamız hepimiz için çok yararlı olacaktır.
Kim hangi nedenle sigaraya başlamış olursa olsun, onu gerçekten tanıdığında ne kadar büyük risk taşıyan bir alışkanlıkla iç içe olduğunu göreceklerdir. İnsan bilmediği konularda duyarsız kalır, birçoğumuz sigarayı yeterince tanımıyoruz ve bir zehirle arkadaşlığımızı acı da olsa sürdürüyoruz. İnşallah Rabbimizin izni ile sigara alışkanlığını hayatınızdan çıkarmanın tam zamanı gelmiştir. Ne de olsa mübarek Ramazan–ı Şerif’in feyzi ve bereketi ile birçoğumuz sigaraya ara vermiş bulunuyoruz. Bu altın fırsatı değerlendirerek bu işi ertelemeden, şeytana meydan bırakmadan tüm gayretlerimizi toplayarak sigarayı hayatımızdan ebediyen çıkartalım. Hem vücudumuz, hem de ruhumuz rahatlasın. Sigaranın nelere yol açtığını kısaca şöyle sıralayabiliriz.
1– Sigaranın her dozu zararlıdır.
2– Light ve zararsız sigara yoktur. Ne kadar katran veya nikotin alacağınız sigarayı nasıl içtiğinize bağlıdır.
3– Düşük katranlı sigara içenlerde görülen hastalık veya ölüm oranlarında diğerlerinden fark saptanmamıştır.
4– Sigara vücudun her kısmına zarar veren yaklaşık 4000 adet kimyasal madde içerir.
5– Sigarada bulunan başlıca kanser yapıcı maddeler; arsenik, benzen, krom, asetaldenit, kurşun, nitrozamin, formaldenit, polonium 210, nikel benzo piren, DDT, vinil klorürdür.
6– Sigarada bulunan başlıca zehirler ise; siyanür, azotoksit, amonyak bizmut, laktik asit, akrolein, aseton, formik asit ve uçucu aminlerdir.
7– Tütün, güçlü fiziksel ve psikolojik bağımlılığa yol açan bisko aktif maddedir.
8– Sigarayı ilk kez deneyen 4 kişiden 3 tanesi sigara tiryakisi olur.
9– Tütün, esrar ve eroinden 8 kat daha fazla bağımlılık yapar.
10– Sigara sadece kullanıcıya değil, maruz kalana da zarar verir.
11– Üreticinin önerdiği şekilde kullanılırsa, kullananı öldürür.
12– Sigaranızdan bir nefes çektiğinizde 300 milyon ile 3 milyar arası partikül akciğerlere girmektedir.
13– ABD Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü sigara dumanını iş yeri kansorejeni olarak tanımlamıştır. Yan akım dumanında 60’a kadar bilinen kansorajen madde vardır.
14– Sigaradan dolayı dünyada her 8–10 saniyede bir ölüm olmaktadır.
15– Önümüzdeki 30 yıl içinde sigaranın sebep olduğu ölüm sayısı AIDS, Tüberküloz, trafik kazaları, anne ölümleri, intiharlar ve cinayetlerin sebep olduğu ölümler toplamından daha fazla olacağı tahmin edilmekte.
16– Sigara her yıl 4.9 milyon insanın erken ölümüne neden olmaktadır. Bu rakam Türkiye’de 100 binin üzerindedir.
17– Sigaranın yaptığı başlıca hastalıklar ağız kanseri, akciğer kanseri, felç, zatüre, böbrek kanseri, mesane kanseri, rahim ağzı kanseri, damar tıkanıklığı, yemek borusu, karaciğer, pankreas kanseri, hiper tansiyon, kollestrol yüksekliği, kalp krizi, kalp yetmezliği, ritim bozukluklarıdır.
18– Menopoz sonrası kadınlarda sigara içenler içmeyenlere göre daha fazla kemik erimesine maruz kalırlar.
19– Sigara içenler içmeyenlere göre 2 kat daha fazla iktidarsızlık riskine sahiptir.
20– Sigara üst havayollarında bademcik iltihabı, diş çürümesi, sinüzit, burun iltihabı, orta kulak iltihabı, işitme kaybına yol açmaktadır.
21– Sigara astıma zemin hazırlar, tedavisini güçleştirir, nöbetleri artırır.
22– Sigara erken bunamaya yol açar. Parkinson hastalığının belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirmesinden dolayı geç tanımaya yol açar.
23– Sigara vücudun bağışıklık sistemini baskılayarak enfeksiyonlara zemin hazırlar. Enfeksiyonların tedavisini güçleştirir.
24– Sigara kadınlarda âdet düzensizlikleri, kısırlık, erken menopoz, kemik erimesi, hamilelikte erken doğum, düşük, dış gebelik riskinin artmasına neden olur.
25– Hamileliğinde sigara içen annenin bebeğinde düşük doğum ağırlığı, gelişme geriliği, zeka geriliği riski fazladır.
26– Sigara içen annelerin çocuklarında büyüme ve gelişme geriliği, ateşli havaleler, davranış bozukluğu, solunum yolu enfeksiyonları, akciğer hastalıkları ve akciğer kanseri görülme riskini artırmaktadır.
27– Ev içinde sigara içiliyorsa, çocuklar ortalama günlük 5 adet sigara içmiş olmaktadır. Bebekler hastaneye 3 kat fazla başvurmakta, ani bebek ölüm riskleri 2.5 kat artmakta, kolit tarzlı karın ağrıları 2 kat artmakta. Astım ve solunum yolu enfeksiyon riski 2 kat artmaktadır.
28– Yanında sigara içildiğinde astımlı çocukların % 20’sinde kriz ortaya çıkmaktadır.
29– Eşi sigara içen kadınlarda akciğer kanseri riski %20– %70 arasında artar.
30– Sigara içmeyenlerde ortaya çıkan akciğer kanserlerinin %20– 30’u çevresel sigaraya bağlıdır.
31– Akciğer kanserinin %80– 90’ı sigaraya bağlıdır. Tüm kanserlilerin %30’u akciğer kanserinden ölmektedir.
32– İçtiğiniz sigaradan dolayı akciğer kanserinden ölme riskiniz 13–22 kat, ağız kanserinden 3–30 kat, diş eti kanseri 5–14 kat, dil kanseri 4–33 kat, bademcik kanseri 7–11 kat, gırtlak kanseri 16 kat, yemek borusu kanseri 8–10 kat, mesane kanseri 3–5 kat, pankreas kanseri 2–3 kat, böbrek kanseri 5 kat, prostat kanseri 2 kat, rahim ağzı kanseri 17 kat, kan kanseri riski 2–3 kat artar.
33– Sigara içenler içmeyenlere göre %70 daha fazla koroner hastalıktan ölürler.
34– Sigara kalp krizi riskini 2.5 kat artırır.
35– Sigara beyin kanaması riskini 2 kat artırır.
36– Sigara içenlerde katarakt görülme riski 2 kat fazladır.
37– Gelişmiş ülkelerde sigara salgını azalırken, gelişmekte olan ülkelerde hızla artıyor. Sigaranın sağlık üzerinde yaptığı olumsuz etkilere Türkiye’de yılda 2.127 milyar dolar harcanmaktadır. Her yıl 2.5 milyon hektar orman alanı tütün endüstrisi tarafından tahrif edilmektedir.

SİGARAYI BIRAKMANIN
SAĞLIĞA YARARLARI
1– 20 dakikada kan basıncı ve nabız normale iner.
2– 8. saatte kandaki nikotin ve karbondioksit yarılanır, kandaki oksijen normale döner.
3– 24. saatte kan ve ciğerlerdeki karbondioksit temizlenir. Akciğer çökelmiş kirleri temizlemeye başlar.
4– 48. saatte vücutta nikotin kalmaz, tat ve koku duyusu düzelmeye başlar.
5– 72. saatte solunum kolaylaşır, hava yolları gevşer, enerji düzeyi yükselir.
6– 2–12. haftada dolaşım kolaylaşır, yürüme ve koşma rahatlar.
7– 3–9. ayda öksürük, hırıltı azalır, Akciğer kapasitesi %10 artar.
8– Sigarayı bırakmak koroner hastalık riskini 1 yılda %50 azaltır, 5 yılda hiç içmemişler düzeyine düşürür.
Gelin kendinize ve çevrenize bir iyilik yapın ve sigarayı hayatınızdan sonsuza denk çıkartın. Sigaranın yukarıdakilerden başka birçok alanda zararı vardır. Kendi sağlığını düşünen bir kimse için bu kadar tanımlama yeter, intiharı düşünenler ise hiçbir şey düşünmezler, görmezler.

BİR ŞİFALI BİTKİ
KANTARON (hypericum perforatuml)

Bu şifalı bitkinin içerdiği özel bileşimler sebebi ile tıbbî bitki olarak adlandırılmaktadır.
Kantaron otunun esas özelliği ve faydaları:
1– Beyni sakinleştirir.
2– İştahı açar.
3– Sinirsel depresyonu önler.
4– Yara iyileştirici özelliğine sahiptir.
5– İshali keser.
6– Solucan düşürür.
7– İdrar söktürür.
8– Böbrek ve Safra kesesindeki taşların düşmesinde yardımcı olur.
9– Sindirim sistemini düzenler.
10– Kan temizleme özeliğine sahiptir.
11– Romatizmini önler.
12– Hastalık sonrası vücudun güçlenmesinde son derece yararlıdır.
13– Çocukların yatak ıslatmalarında kullanılabilir.
14– Haşlanmış suyu dezenfekten olarak kullanılır.
15– İrinli yaraların çabuk iyileşmesinde yardımcı olur.
16– Karaciğer, böbrek, mide hastalıklarında kullanılabilir.
17– Bronşitlerde, Akciğer iltihaplarına iyi gelir.
18– Soğuk algınlığında terletici etkisi ile hastaya iyi gelir.
19– Hazırlanmış tıbbî yağı, güneş ve diğer yanıklarda, kesiklerde kullanılır.
20– Safra söktürücü ve ağrı kesici etkisine sahiptir.
21– Kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bundan başka birçok alanda kullanılır. Kantaron bitkisi doğru ve dozunda kullanıldığında yaklaşık 50 çeşitten fazla hastalığa yarar sağladığı kanıtlanmıştır.

KULLANMA ŞEKLİTaze kurutulmuş Kantaron otunun çiçeğini ezdikten sonra 1–1.5 litre suya bir yemek kaşığı atılır. Sonra hafif ateşte 10–15 dakika kaynatıp, gün içerisinde çay, su yerine içilir veya ezilen bitkiyi 3 katı bal ile karıştırıp sabah, öğlen ve akşam tok karına yenilir.

KULLANMA SÜRESİ
Şikayet ortadan kalktıktan sonra hemen kesilmelidir. Eğer şikayet devam ederse, 6 ay kullandıktan sonra en az 3 ay ara verilmelidir.

ZARARLARI
Uzun süre ve fazla kullanıldığında vücutta kaşıntı yapar.
Bu bitkinin sadece çiçeği değil; yaprağı ve dalı da çok faydalıdır. Herkes, hasta olmadan önce de bu bitkiyi ara–sıra çay yerine kullanmalıdır. Özelikle ruhsal gerginlik hâllerinde bu şifalı bitki çok yararlıdır.

Kandaki Nikotin Neyle Ne Zaman Temizlenir?? (acil Yardım Lütfen)

kanımdaki nikotini ne yaparak temizleyebilirim ve bu ne kadar sürer ?? lütfen yardım

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara Kaç Günde Vücuttan Atılır” İçin Bir Cevap

Sigara Kaç Günde Vücuttan Atılır İçin Yorum Yap