Sinir Sakinleştirici Bitkiler

Sinir Sakinleştirici Bitkiler Sakinleştirici Bitki Çayı - Bu makaledeki notlar: sinirleri sakinleştirici bitkiler sinir sakinleştirici bitkiler..

Oğul Otu, Stresle Savaşıyor

Sinir küpü halinde eve gelip, bir kaç sakinleştirici yutmaya eğilimli pek çok insan var. Oysa, doğada yatıştırıcı özelliği olan Oğul otu Çayı sayesinde rahatlama ve relax olma durumunuz söz konusu. Pek çok yatıştırıcı ilacın yerini alabilecek olan oğul otu, aynı zamanda soğuk algınlığına ve gribe karşı önlem olarak kullanılıyor. Çünkü organizmayı dengeleyerek savunma gücünü artırıyor. Şifalı bitkiler uzmanı Tarkan Güveloğlu, bu bitkinin strese karşı yarattığı olumlu etkilerden söz ediyor.

Çağımızın hastalığı stres
Stres, çağımızın hastalığı. Hızla işe, okula veya bir yerlere koştururken sinsi bir şekilde bedene yerleşebiliyor. Stresle başa çıkmada ise çözüm için haplara başvurmadan önce bir doğaya bakın! Konuyla ilgili olarak konuştuğumuz ve şifalı bitkiler konusunda uzman olan Aroma Şifalı Bitkilerin sahibi Tarkan Güveloğlu, stresle ilgili olarak bu konuda bilinçli insanların “Oğul otu ” çayını tercih ettiklerini belirtiyor. Ve bu bitki ile ilgili bilgi veriyor.

Güveloğlu ‘oğul otu’ çayının sinirleri yatıştırıcı özelliğinden söz ediyor. İlişkilerde veya işyeri ortamlarından kaynaklanan sorunlardan dolayı stres yaşayan, en küçük bir şeyde sinirlenen insanların bu şifalı bitki çayı ile tanışması gerektiğini söylüyor. Büyük şehirlerde stresi tetikleyen çok şey olduğunu belirten uzman, bedenin bu yük altında etkilendiğini ve bir çok hastalığın da peşi sıra gelebildiğini söylüyor ve ekliyor: “Şifalı bitkiler, kimi zaman stresin etkisi altına girmiş beden için öyle savunma mekanizmaları yaratır ki.. Kendinizi güçlü hisseder, sizi rahatsız eden etkilerden kurtulursunuz. İşte stres için de oğlu otu böyledir.”

Sakinleştirici özelliğe sahip
Kendimizi güçlü ve zinde hissetmememiz çoğu zaman stresle ilişkili olduğu gerçeği elbette yeni değil.. Sağlıkla ilgili bir çok aksamanın strese dayandırılabildiği de uzmanlar tarafından sık sık dillendiriliyor. Yılladır şifalı bitkilerle rahatsızlıklara çözüm bulmak isteyenlere yol gösteren Güveloğlu, bitkinin nelere yarayacağına dair şu bilgileri aktarıyor;. Şifalı bitkilerin bize sunduğu güzelliklerden yararlanmayı öğrenmemiz gerekir. Oğlu otu’nun beyin, kalp ve sindirim sistemi üzerinde koruyucu–kuvvetlendirici, spazm çözücü, ruhsal ve fiziksel sakinleştirici özelliği var. Diğer taraftan uykusuzluk, sinir krizleri, depresyon, anksiyete, kulak çınlaması, baygınlık, baş dönmesi, hafıza kaybı, melankoli ve histeri gibi bir çok rahatsızlığa da iyi geliyor.

Bedeni desteklemek gerek
Bedenin strese karşı gösterdiği birçok tepki var: Hormon salgılarındaki değişiklikten tutun ve farklı davranış biçimlerine kadar birçok etkilenme söz konusu. Rahatsız edici boyutlara ulaştığında problemler çeşitlenebiliyor. Oğlu otu gibi özelliğe sahip şifalı bitkiler sayesinde bu etkilere karşı bedeni desteklemek gerekiyor. Artı olarak, C ve B vitaminlerinin de bu stresli aşamada alınması önemli.

Nasıl içildiğine gelince: Örneğin, stresin sonuçlarından biri olabilen uykusuzluğa karşı hazırlanan oğul otu çayının, az şeker ile tatlandırıp yatmadan önce sıcak içilmesini öneriyor uzman. Ayrıca mikrobik hastalıklara karşı da kullanılabildiği bilgisini aktarıyor. “Bu nedenle nanenin kullanıldığı yerlerde oğul otu da kullanılabilir” diyor.

Oğul otu çayı nasıl hazırlanır: 2-3 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır,8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Kesinlikle kaynatılmamalı. Şekerle tatlandırarak günde 2–3 bardak içilebilir. Şeker hastaları tatlandıramaz. Oğul otunun bilinen hiçbir yan etkisi bulunmuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Sinir Sakinleştirici Bitkiler İçin Yorum Yap