Sirkeli Su İçmek

Sirkeli Su İçmek Elma Sirkesi Diyeti - Bu makaledeki notlar: sirkeli su sirkeli su içmek elma..

> Su Ve Elma Sirkesi

VÜCUDUN İÇTEN TEMİZLENMESİ, GENEL SAĞLIK AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR. YAŞADIĞIM BİR TECRÜBENİN VE NETİCESİNDE ÖĞRENDİĞİM BİLGİLERİN SİZE DE İLGİNÇ/FAYDALI GELECEĞİNİ DEĞERLENDİREREK NAKLEDİYORUM.

2-3 YIL ÖNCE, GÖZLERİMİN ETRAFI SİYAHLAŞMIŞ, VÜCUDUMDA HALSİZLİK VE ŞİDDETLİ AĞRILAR BAŞLAMIŞTI. AMERİKAN HASTAHANESİNDE BİR ÇOK İNCELEMELER YAPILDI, ANCAK HİÇ BİR ŞEY BULUNAMADI. DAHA SONRA GİTTİĞİM ÇİNLİ BİR REFLEXOLOJİ UZMANI DOKTOR, AYAKLARIMIN TABANLARINI YOKLADIKTAN SONRA, HİÇ SU İÇMEDİĞİMİ VE BAŞTA KARACİĞERİM OLMAK ÜZERE VÜCUDUMUN BÜTÜNÜYLE KİRLENMİŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, EĞER SU İÇMEYE BAŞLAMAZSAM TAKRİBEN ÜÇ YIL İÇERİSİNDE ÖLECEĞİMİ SÖYLEDİ. (BEN GERÇEKTEN O TARİHE KADAR GENELLİKLE SU İÇMİYOR, GÜNDE 20-30 BARDAK ÇAY VE KAHVE İÇİYORDUM. (ÇİN’DE REFLEXOLOJİ ÜNİVERSİTESİNDEN MEZUN DOKTORUN İSMİ REFLEXOLOGIST P.G.WONG, TEL NO: 0060-3-21622866/MALEZYA. DIR.

SONUÇTA ÇİNLİ DOKTOR BANA HER SABAH UYANDIĞIMDA; AÇ KARNINA BİR BÜYÜK BARDAK ILIK SUYUN İÇİNE BİR TATLI KAŞIĞI ELMA SİRKESİ KOYARAK İÇMEMİ ÖNERDİ. ELMA SİRKESİ VÜCUTTAKİ KİRLERİ/ BİRİKİNTİLERİ ERİTİYOR, SU İSE ATIYORMUŞ, ELMA SİRKESİNİN PH (ASİT DEĞERİ) VÜCUDUN PH DEĞERİ İLE AYNI OLDUĞUNDAN KİRLERİ ERİTİRKEN, VÜCUDUN HÜCRELERİNE ZARAR VERMİYORMUŞ,

AYRICA GÜNDE EN AZ 1.5 LİTRE SU İÇMEK ÇOK ÖNEMLİYMİŞ, VÜCUDUN ZEHİRLERİNİN VE İHTİYAÇ DUYMADIĞI FAZLA/BİRİKMİŞ MADDELERİNİN ATILMASINI SAĞLIYORMUŞ. ELMA, AYRICA VİTAMİN-MİNERAL DEPOSUYMUŞ.

ÇİNLİ DOKTORUN DEDİĞİNİ UYGULADIKTAN 4 GÜN SONRA GÖZLERİMİN ETRAFINDAKİ SİYAHLIKLAR KAYBOLDU, 10 GÜN SONRA AĞRILARIM GEÇTİ VE KENDİMİ ÇOK İYİ HİSSETMEYE BAŞLADIM. SİZE DE TAVSİYE EDERİM, 1 HAFTA SONRA KENDİNİZİ GERÇEKTEN ÇOK SAĞLIKLI HİSSETMEYE BAŞLAYACAKSINIZ. BU KONUYA İLİŞKİN DR. NİYAZİ ERÖZTÜRK’ÜN “BİR YUDUM SAĞLIK” İSİMLİ KİTABINDA ELMA HAKKINDA YAZILAN BİLGİLERİ AŞAĞIDA GÖNDERİYORUM.

——————————————————————–

ELMA (MALUS DOMESTICA) BİTKİ ÖZELLİKLERİ :

DÜNYAMIZDA 5000’DEN FAZLA TÜRÜ OLAN ELMA HAKKINDA HERHANGİ BİR TANIMLAMAYA HİÇ GEREK YOK. DAMAK TADINIZA EN UYGUN ELMA TÜRÜNÜ SEÇEBİLİRSİNİZ.

BİLEŞİM: SU ORANI %85, ŞEKER %12, PEKTİN, ORGANİK ASİTLER, SODA, FOSFOR, TANEN, VİTAMİN A, B1, B2, C, E, PP. KULLANIM ALANLARI VE BİÇİMLERİ: ELMA, İÇERDİĞİ ORGANİK ASİTLER, SODA VE FOSFORUN YARDIMI İLE, BEYNİ, KARACİĞERİ VE MİDEYİ ÇOK OLUMLU ETKİLER. KULLANIM BİÇİMLERİ, TAZE MEYVE VE MEYVE SUYU OLARAK SIRALANABİLİR. ÇİĞ ELMA KABUĞU YENEREK BEDENDEKİ ÜRİK ASİT AZALTILABİLİR. PİŞMİŞ ELMA İLE YAPILAN KOMPRESLER YUMUSATICI VE RAHATLATICIDIR. TAZE ELMA SUYU İLE YIKANAN KIRIŞIK VE PÖRSÜK DERİ CANLILIK VE TAZELİK KAZANIR. YATMADAN ÖNCE YENEN BİR ELMA, RAHAT UYUMAYA YARDIMCI OLUR. KABIZLIĞA KARŞI PİŞMİŞ ELMANIN ETKİLİ OLDUGU BİLİNİR. GUT, BÖBREK, MESANE HASTALIKLARINA VE HEMOROİTE KARŞI UYGULANACAK BİR ELMA KÜRÜNDEN YARARLI SONUÇLAR ALINABİLİR. DERİ DÖKÜNTÜLERİNE, GUT VE ROMATİZMA RAHATSIZLIKLARINA KARŞI, TAZE ELMA SUYU BASARIYLA KULLANILABİLİR.

ELMA SUYU, ÖZELLİKLE SOĞUK ALGINLIĞINA, ÖKSÜRÜĞE, SES KISIKLIĞINA, YÜKSEK ATEŞE VE İLTİHAPLI HASTALIKLARA KARŞI BAŞARILIDIR. AMA ÇOK SOĞUK İÇİLMEMELİDİR. ELMA SUYU AYRICA, ROMATİZMAL BÖBREK VE KARACİĞER RAHATSIZLIKLARI, DAMAR SERTLİĞİ VE EGZAMAYA KARŞI DA KULLANILABİLİR.

ELMA GENELDE, YATIŞTIRICI VE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜDÜR. ELMA SUYU, SİNDİRİM SİSTEMİNİ UYARIR VE MİDE MUKOZASİNİ GÜÇLENDİRİR. SİNDİRİM YETERSİZLİĞİNE KARŞI, RENDELENMİŞ BİR ELMA YEMEKLERDEN ÖNCE YENİLMELİDİR. AMA RENDELENDİKTEN SONRA, RENGİ KOYULAŞANA KADAR BEKLETİLMELİDİR. HAM ELMA RENDESİ İSHALE KARŞI KULLANILABİLİR. KISACA, SAĞLIKLI YAŞAMAYA ÖNEM VEREN KİŞİNİN YAKININDA HER ZAMAN ELMA BULUNDURMASI GEREKİR. ELMA SİRKESİ, DOĞAL BİR YAŞAM İKSİRİDİR!

BİLEŞİM: KALSİYUM, FLUOR, POTASYUM, MAGNEZYUM, SODYUM, FOSFOR, SİLİSYUM, A VİTAMİNİ, BETA-CAROTİN, B1, B2, VE B6 VİTAMİNLERİ, C VİTAMİNİ, SİRKE ASİTLERİ, MEYVE ASİTLERİ, PEKTİN, DOĞAL AROMA MADDELERİ. YASLILIĞIMIZDA DA SAĞLIKLI OLABİLMEK İÇİN HAREKETLİ BİR YAŞAM VE SAĞLIKLI BİR BESLENME BİÇİMİ OLUŞTURMAYA ÖZEN GÖSTERMELİYİZ..

İŞTE BURADA ELMA SİRKESİ SEÇİMİNİN DEĞERİ İLE KARŞILAŞIYORUZ. İÇERDİĞİ ÇOK DEĞERLİ VE ÇESİTLİ MADDELER NEDENİYLE, EN SAĞLIKLI SIVILARDAN BİRİDİR O. ELMA SİRKESİ, BEDENİMİZİ İÇTEN VE DIŞTAN TEDAVİ EDEBİLECEGİMİZ OLAĞANÜSTÜ BİR DOĞAL İLAÇTIR. BURADA SİZE, BEDENİNİZİ GENEL ANLAMDA GÜÇLENDİRMEK, ÇESİTLİ HASTALIK BELİRTİLERİNİ HAFİFLETMEK VE GEREKLİ CİLT BAKIMINI YAPMAK İÇİN ELMA SİRKESİNİ NASİL KULLANABİLECEĞİNİZİ ANLATMAK İSTİYORUM. KULLANIM BİÇİMLERİ:

DOĞAL ELMA SİRKESİNİN EN ETKİLİ KULLANIM BİÇİMİ, ÇİÇEK BALI İLE KARIŞTIRILARAK OLUŞTURULUR:

*1 BARDAK SU

*1 TATLI KAŞIĞI DOLUSU ELMA SİRKESİ

*1 TATLI KAŞIĞI DOLUSU ÇİÇEK BALI

HEPSİ İYİCE KARIŞTIRILIR VE SABAHLARI AÇ KARNINA KÜÇÜK YUDUMLARLA İÇİLİR.

SÜREKLİ KULLANIM SAYESİNDE, ÖNCELİKLE BEDENİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENECEK VE SİZİ PEK ÇOK HASTALIKTAN KORUYABİLECEKTİR.

BU ENERJİ KOKTEYLİ AYRICA SİZE CANLILIK VE GÜÇ KAZANDIRACAK VE İLERİ YAŞLARA KADAR SAĞLIKLI VE MUTLU KALMANIZA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAKTIR.

SABAHLARI AÇ KARNINA İÇTİĞİNİZ BİR BARDAK ELMA SİRKESİ-BAL KOKTEYLİNİN İÇİNDEKİ MÜTHİŞ ZENGİNLİĞİ ÖĞRENMİŞ BULUNUYORSUNUZ ARTIK. BU ZENGİNLİĞİN SAĞLIĞIMIZA YAPTIĞI KATKILARA DA ŞÖYLE KISACA BİR GÖZ ATMAMIZ HERHALDE YARARLI OLACAKTIR:

– ÖNCELİKLE BEDENİMİZ GÜÇLENİR VE BEDENSEL UĞRAŞLARA VE STRESE KARŞI KOYABİLECEK DAYANIKLILIĞI KAZANIR. SİRKENİN İÇERDİGİ YÜKSEK ORANDAKİ POTASYUM SAYESİNDE, KALP KASLARI DAHİL OLMAK ÜZERE TÜM KAS YAPISI DA GÜÇLENECEKTİR. KRAMPLARA KARŞI, KOKTEYLİNİZİ MADEN SUYU İLE HAZIRLAYABİLİR VE HER ÖĞÜNDE 1 BARDAK İÇEBİLİRSİNİZ.

– SIK SIK GRİP, SOĞUK ALGINLIĞI VEYA ÜST SOLUNUM YOLLARI İLTİHABINA YAKALANAN KİŞİLER, BAĞIŞIKLIK SİSTEMLERİ SİRKE-BAL KOKTEYLİ SAYESİNDE GÜÇLENECEĞİ İÇİN, BU TÜR SIKINTILARDAN BÜYÜK ÇAPTA KURTULMUŞ OLACAKLARDIR. AMA BU TEDAVİYİ ASAĞIDAKİ PLANA GÖRE UYGULAMAKLA KALICI SONUÇLARA ULAŞABİLMEK MÜMKÜN OLACAKTIR.

– SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP ZAMANLARINDAN ÖNCE, 4 HAFTALIK BİR SİRKE-BAL KOKTEYLİ KÜRÜNE BASLAYIN VE GÜNDE 3 BARDAK İÇİN.

– AYRICA, 4 GÜN BOYUNCA AKŞAM SAATLERİNDE 1 ECHİNACEA PREPARATİ ALIN. ÜÇ GÜN ARA VERDİKTEN SONRA YİNE 4 GÜN DEVAM EDİN VE BU TEDAVİYİ 4 HAFTA BOYUNCA SÜRDÜRÜN. BU TEDAVİ, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENMESİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAKTIR. BU TEDAVİYİ AYRICA DOĞAL C VİTAMİNİ İLE DE DESTEKLEYİN.

– SİRKE-BAL KOKTEYLİ NEZLEYE KARŞI DA BEDENİ GÜÇLENDİRECEKTİR. NEZLEYE KARŞI AYRICA, 1 ÖLÇÜ ELMA SİRKESİ 2 ÖLÇÜ SUYA KARIŞTIRILIR, KAYNAMA DERECESİNE KADAR ISITILIR VE İNHALASYON TEDAVİSİ UYGULANIR.

– BOĞAZ AĞRISI VE SES KISIKLIĞINDA, 1 ÖLÇÜ ELMA SİRKESİ İLE 3 ÖLÇÜ ILIK SU KARIŞTIRILIR VE SAAT BAŞI DERİN GARGARALAR YAPILDIKTAN SONRA TÜKÜRÜLÜR. BU GARGARALARIN ADAÇAYI İLE DÖNÜŞÜMLÜ YAPILMASI ETKİYİ DAHA DA ARTTIRACAKTIR.

– ÖKSÜRÜĞE KARŞI, 4 YEMEK KAŞIĞI DOLUSU AKIŞKAN BALLA 3 TATLI KAŞIĞI ELMA SİRKESİNİ İYİCE KARIŞTIRIN. ÖKSÜRÜK GICIGINA KARŞI YARIM TATLI KAŞIĞI ALIN VE YAVAŞ YAVAŞ YUTUN. AYRICA, BOLCA KEKİK ÇAYINI BALLA TATLANDIRIN VE YUDUMLAYARAK İÇİN.

– YÜKSEK KOLESTEROLE KARŞI, GÜNDE PEK ÇOK KERE ELMA SİRKESİ-BAL KOKTEYLİ İÇİLİR. SALATALARDA ÖNCELİKLE ELMA SİRKESİ KULLANILIR.

– GAZ ŞİŞKİNLİĞİNE KARŞI, HER ÖĞÜNDEN YARIM SAAT ÖNCE 1 BARDAK ELMA SİRKESİ-BAL KOKTEYLİ İÇEREK, SAĞLIKLI BİR BAĞIRSAK FLORASİNİN TEMELİNİ ATIN. BU KOKTEYLE REZENE VEYA FRENK KİMYONU ÇAYI DA EKLEYEBİLİRSİNİZ.

– KABIZLIĞA KARŞI, GÜNDE PEK ÇOK KERE, 1 BARDAK SUYA 1 TATLI KAŞIĞI ELMA SİRKESİ EKLEYEREK İÇİN. AYRICA, 4 LİTRE ILIK SUYA 1 SU BARDAĞI DOLUSU ELMA SİRKESİ VE 2 TATLI KAŞIĞI TUZ EKLEYEREK AYAK BANYOLARI ALIN. BANYO SÜRESİ 10 DAKİKADIR.

– YARALARIN ÇABUK İYİLEŞMESİ İÇİN, GÜNDE 3 BARDAK ELMA SİRKESİ-BAL KOKTEYLİ İÇİN.

– ERGENLİK SİVİLCELERİNE KARŞI, HER YEMEKTEN YARIM SAAT ÖNCE, İÇİNE 1 TATLI KAŞIĞI ELMA SİRKESİ EKLENMİŞ 1 BARDAK SU İÇİN. YÜZÜNÜZE BUĞU BANYOLARI UYGULAYIN: 1 LİTRE KAYNAR DERECEDE SICAK SUYA 4 YEMEK KAŞIĞI ELMA SİRKESİ VE 2 YEMEK KAŞIĞI DOLUSU MAYIS PAPATYASI EKLEYİN, 1-2 KERE KARIŞTIRIN VE BAŞINIZI BÜYÜK BİR HAVLUYLA ÖRTEREK 5-10 DAKİKA GÖZLERİNİZİ YUMARAK BEKLEYİN. YÜZÜNÜZÜ SUYA ÇOK YAKLAŞTIRMAYIN!

UYARI: ELMANIN VE ELMA SİRKESİNİN BİLİNEN HİÇBİR YAN ETKİSİ YOKTUR.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi

Şifai amaçla kullanmak için; bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 kez, mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaksa mutlaka yemeklerden önce alınmalıdır) kullanılır

Kullanım biçimleri: Doğal elma sirkesinin en etkili kullanım biçimi, çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur:

 • 1 bardak su
 • 1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı

Hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır. Ama burada çiçek balını da yakından tanımamız gerekiyor:

Çiçek balının bileşimi: Şeker: %32 üzüm şekeri (glikoz), %39 meyve şekeri, %7 malt şekeri. 100g balda mg mineraller: Sodyum 7, potasyum 45, kalsiyum 5, fosfor 20, magnezyum 3, demir 1mg. 100g balda mg vitaminler: B1 0,03, B2 0,05, Niacin 0,1, C 1mg.

 • Sabahları aç karnına içtiğiniz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthiş zenginliği öğrenmiş bulunuyorsunuz artık. Bu zenginliğin sağlığımıza yaptığı katkılara da şöyle kısaca bir göz atmamız herhalde yararlı olacaktır:
 • Öncelikle bedenimiz güçlenir ve bedensel uğraşlara ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır. Sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı, kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilir ve her öğünde 1 bardak içebilirsiniz.
 • Sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişiler, bağışıklık sistemleri sirke-bal kokteyli sayesinde güçleneceği için, bu tür sıkıntılardan büyük çapta kurtulmuş olacaklardır. Ama bu tedaviyi aşağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.
 • Soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce, 4 haftalık bir sirke-bal kokteyli kürüne başlayın ve günde 3 bardak için.
 • Ayrıca, 4 gün boyunca akşam saatlerinde 1 Echinacea preparatı alın. Üç gün ara verdikten sonra yine 4 gün devam edin ve bu tedaviyi 4 hafta boyunca sürdürün. Bu tedavi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu tedaviyi ayrıca doğal C vitamini ile de destekleyin.
 • Sirke-bal kokteyli nezleye karşı da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karşı ayrıca, 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.
 • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.
 • Öksürüğe karşı, 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırın. Öksürük gıcığına karşı yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca, bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.
 • Vajinal akıntılara karşı, 1 ölçü elma sirkesi 4 ölçü ılık suyla karıştırılır. Temiz bir şırıngaya çekilen sıvı günde pek çok kere vajinaya boşaltılır. Sirke-su karışımının vajinada 1-2 dakika kalması yeterlidir.
 • Yüksek kolesterole karşı, günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.
 • Varise karşı, elma sirkesiyle ıslatılan bir bez baldıra sarılır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.
 • Hemoroite karşı, yarım su bardağı elma sirkesi ve bir su bardağı adaçayı katkılı ılık oturma banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.
 • Gaz şişkinliğine karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasının temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.
 • Kabızlığa karşı, günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek için. Ayrıca, 4 litre ılık suya 1 su bardağı dolusu elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı tuz ekleyerek ayak banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.
 • Yaraların çabuk iyileşmesi için, günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için. İltihaplanmayı önlemek için, elma sirkesiyle ıslattığınız bir pamukla günde pek çok kere yarayı nemlendirin.
 • Ergenlik sivilcelerine karşı, her yemekten yarım saat önce , içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için.
 • Yüzünüze buğu banyoları uygulayın: 1 litre kaynar derecede sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5-10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!
 • Güneş yanığına karşı, inceltilmemiş elma sirkesi, kızarmış olan bölgelere dikkatle sürülür veya 3 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş soğuk bir banyo alınır. Banyo süresi 10 dakikadır.
 • Elma sirkesinin pH değeri(asit derecesi), derimizin pH değeri ile hemen hemen eşit düzeydedir. Dolayısıyla, derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde elma sirkesinin kullanımı önemle önerilmelidir.

Uyarı: Elmanın ve elma sirkesinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

 • Kepeksiz saçlar: Saçınızı yıkadıktan sonra, son durulama suyuna elma sirkesi ekleyin. Saçlarınızın kepekten arındığını ve parlaklaştığını göreceksiniz.
 • Akne tedavisi: Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin ve su ile durulayın. Elma sirkesi cildinizi yumuşattığı gibi, antiseptik özelliği ile akneye neden olan mikropları öldürecektir.
 • Ciltteki lekelere: Dörtte bir litre suya, üç çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip, kaynayıncaya kadar ısıtın, ateşi kısın. Başınıza bir örtü örtüp, yüzünüzü buhara tutun. Yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü silin. Haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Varisli damarlara: Bir bezi elma sirkesine batırıp sıkın. Bezi varisli bölgeye sarın ve 30 dakika bekletin. Bu süre içinde bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlendirin. Sabah-akşam tekrarlayın.
 • Zayıflamak için: Bir bardak suya bir-iki kahve kaşığı elma sirkesi ve bir kahve kaşığı bal ekleyip, karıştırın. Uygun bir rejimle birlikte kullanıldığında, düzenli kilo vermenize katkı sağlar

Elma sirkesine yeni ekleme:

Kilo vermek isteyenler için de bir formül var arkadaşlar….1 bardak ılık suyun içine, yarım tatlı kaşığı elma sirkesi ve bal bir de yarım limon suyu katıp sabahları aç karnına içerseniz ayda 4 kilo kaybedebiliyorsunuz. Bu da denenmiş…Kolay gelsin….

ELMA SİRKESİ ZAYIFLATIYOR

YÜZYILLARDAN beri mucizevi bir besin olarak gösterilen sirke, kadınlar için çok faydalı.

YÜZYILLARDAN beri mucizevi bir besin olarak gösterilen sirke, kadınlar için çok faydalı. Özellikle fazla şikayetlerinden kurtulmak isteyen kadınlar, sirkeden vazgeçmemeli. Çünkü elma sirkesi uygun bir diyetle kullanıldığında zayıflatıyor. 1 su bardağı suya 1 kahve kaşığı elma sirkesi ve 1 kahve kaşığı bal ekleyip karıştırın. Uygun bir rejimle birlikte kullandığınızda düzenli kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Sirkeli Biber Ve Fasulye Turşusu


Malzemeler
3 kg orta boy kornişon
1,5 çay bardağı tuz
1,5 çay bardağı sirke
1,5 çay bardağı şeker
1 avuç çiğ nohut
4-5 diş sarımsak
sıcak su
Yapılışı
Salatalıkların sapları çok uzunsa ayıklayıp, güzelce yıkayın. Ardından 5 litrelik bir cam kavanozun dibine ilk olarak nohut, sarımsak, tuz ve şekeri koyun. Üzerine salatalıkları çok yer kaplamamasına dikkat ederek belli bir düzende sıralayın. Sıralama işlemi bitince sirkeyi ve kavanoz tamamen dolana kadar sıcak suyu salatalıkların üzerinden dökün. Salatalıkların yukarı çıkmaması için, en üste bir küçük kase ya da tabak koyup ağırlık yapmasını sağlayabilirsiniz. Kavanozun kapağını kapatın ve zaman zaman taşma yapabilme olasılığına karşı altına bir tabak yerleştirip olması için beklemeye başlayın. Döktüğünüz su zamanla bulanıklaşacaktır, bu kavanozun dibine koyduğumuz nohutun mayalanmasından ve salatalıkların artık kıvama gelmeye başlamasından dolayı olur. Merak edip iki haftadan önce kavanozun kapağını açmayın.
Afiyet olsun.

Sirkeli Ayak Bakımı

Sirkeli Ayak Bakımı
Sirkeli Ayak Bakımı Hakkında – Ayakları Rahatlatmak İçin Neler Yapılmalıdır- Ayak Bakımı

Ayaklar vücudun en fazla yorulan ve en çabuk tahriş olan bölgesidir. Bedenin tüm yükünü taşıyan ayakların rutin bakımları yapılmadığından bir takım sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlardan başlıcaları nasır, mantar ve ayak kokusudur. Duştan sonra ayaklarınıza süreceğiniz nemlendirici ve 10 dakikalık ponza taşıyla ölü deriyi ayaklarınızdan uzaklaştırmanız sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmanıza yetecektir.

Ayak bakımına yönelik birçok farklı uygulama mevcuttur. Bu uygulamardan bir tanesi sirkeli ayak bakımıdır. Sirke içeriğinde ki asit ile ayakta oluşabilecek mikroorganizmaları elemine eder. Bunun yanında mantar oluşumuna neden olan bakterilerin üreyip çoğalmasının önüne geçer. Sirkeli ayak bakımını evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. İşte ayağınıza sağlığı getiren mucizevi ayak bakımı uygulaması;

Genişce bir kovaya yarısını dolduracak şekilde sıcak su ekleyin. İçerisine 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay bardağı sirke koyun. Sirkenin elma ya da üzüm sirkesi olmasının önemi yoktur ancak elma sirkesinin asidik özelliği daha fazla olduğu için önerileni elma sirkesidir. Karışımın içine aspirin ve 1 yarım tatlı kaşığı karbonatta ekleyebilirsiniz. Bu ayak yorgunluğuna ve ağrılarına oldukça iyi gelir. Ayağınızı 15-20 dakika suda beklettikten sonra havlu ile iyice kurulayın. Parmak aralarında nemli bölgeler kalmadığından emin olun. Tüm bu işlemlerden sonra yumuşatıcı krem uygulayın. Eğer mümkünse kremi sürdükten sonra ayağınıza streç film sarıp üzerine de çorap giyin. Bir gece boyunca bu şekilde beklemiş ayağın ertesi güne ne kadar temiz ve bakımlı göründüğünü fark edeceksiniz.

Elma Sirkesi İle Zayıflama

Diyetisyenler sağlıklı kilo vermek isteyenlere elma sirkesini düzenli olarak içmelerini tavsiye ediyorlar. Elma sirkesi hem vücudu toksinlerden arındırıyor hem de enerjinizi yüksek tutuyor. Halsizliği önlemede ve sağlıklı kilo vermede çok faydalı.

Sağlıklı zayıflamak için her gün 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesini sıcak suya koyarak içmek ya da salatalarda kullanmak gerekiyor. Elma sirkesi direkt olarak içilmiyor. Sek elma sirkesi mideyerahatsızlık verebileceği için uzmanlar elma sirkesini suya katıp içmeyi tavsiye ediyor.

Dikkat: Ne kadar elma sirkesi kullanırsam o kadar çok zayıflarım mantığı ile hareket etmeyin. Çok elma sirkesi kullanmak midenize rahatsızlık verir ve sizi hasta edebilir. Ölçüsü maksimum bir yemek kaşığı olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sirkeli Su İçmek İçin Yorum Yap