Sirozda Karın Şişmesi

Sirozda Karın Şişmesi Herbalist Bozkurtbeyportal Hiper Tansiyon - Bu makaledeki notlar: siroz karın şişmesi sirozda karın şişmesi..

Siroz

Siroz

Belirtiler:
Bazı hallerde hiç bir belirti olmayabilir
İştahsızlık
Kilo kaybı
Bulantı, kusma
Yorgunluk ve zayıflık hissi
Cildin ve göz aklarının sararması
Karın ağrısı
Bağırsak kanaması
Cilt altında ufak kırmızı örümcek gibi kan damarları gözükmesi veya cildin kolayca çürümesi
Kaşınma
Karında şişme
Acil durum belirtileri:
Zihinsel karışıklık
Kusmayla veya makattan kan gelmesi
Siroz, karaciğer dokusunun düzeltilemez ve giderek artan biçimde tahrip olmasıdır. Bu bir infeksiyon, zehirlenme veya başka bir hastalık sebebiyle olabilir. Normal karaciğer dokusunun yerini yara tamirinde kullanılan bağ dokusu ve yeni oluşan karaciğer hücrelerinin bulunduğu bölgeler kaplar. Karaciğer hücreleri ölürken onların yerini de bağ dokusu alır.

Başlangıçta karaciğer, normal faaliyetini sürdüremeyen hücrelerin yerini doldurmak için büyüyebilir. Zamanla daha fazla bağ dokusu oluşunca karaciğer küçülür. Bu durumda kanın buraya gelmesi zorlaşır.Kan akışı tersine dönüp karaciğeri uğramadan genel dolaşıma atlar ve onun önemli besinlerini alıp götürür. Kanın akışındaki bu değişiklik dalağın büyümesine neden olur. Yemek borusunda varisler oluşur ve bunlar da kanayabilir. Eğer sirozlu karaciğer kan kimyasını düzenlemekle ilgili işleri yapamaz ve parçalanan maddeleri gerektiği gibi ayıklayıp çıkaramazsa, bunlar beyin üzerinde olumsuz etki yapar. Bu maddelerin kanda artması ellerin titremesine, zihinsel karışıklığa ve komaya (ensefalopati) neden olur

Sık sık karında ciddi biçimde sıvı birikimi (asit) olur.

Sirozun çeşitli şekilleri vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

Alkole bağlı siroz

Genellikle uzun yıllar çok içki içmek sonucunda gelişir ve alkoliklerin % 15′ inde görülür. Alkolik siroz başlangıçta genellikle kendini belli etmez. Daha sonra belirtiler yavaş yavaş başlar. Bunlar iştahsızlık, kilo kaybı, ciltte çürüklerin kolay oluşması, güçsüzlük ve yorgunluktur. Sarılık ve yemek borusunda kanama bunların arkasından gelir.

Tedavi hastalığın doğurduğu problemlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Alkolü bırakmak şarttır. O zamana kadar olan hasarı düzeltmesede hastalığın ilerleme hızını azalttığı gibi hastadaki belirtileri rahatlatıcı etki yaratır.

Sirozun özel bir tedavisi yoktur. Yarattığı rahatsızlıklar tedavi edilir.

Karında sıvı (Asit) birikimi varsa tuz kesilmesi önerilir. İçilen su da çıkartılan idrar miktarına orantılı olarak bir miktar kısıtlanabilir. İdrar söktürücü ilaç kullanılabilir. Ensefalopati belirtileri varsa, gıdalarla alınan protein kısıtlanır.

Hepatit sonrası gelişen siroz (Post hepatitik siroz)

Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak bilinen, virüslere bağlı olarak gelişen Hapatitler sırasında karaciğer dokusu iltihaplanır. B ve C tipi virüslere bağlı olan hepatitlerde daha fazla olmak üzere bazı hepatit vakaları tamamen iyileşmeyebilir. Kronik hepatit olarak bilinen bu tabloda, karaciğer dokusu zaman içinde hepatite bağlı olarak hasarlanır, hasarlanan hücrelerin yerine bağ dokusu oturması halinde siroz gelişebilmektedir.

Birincil safra sirozu (Primer Biliyer Siroz)

Karaciğerdeki mikroskopik safra kanallarının iltihaplanması şeklinde tarif edilir. Sebebi bilinmemektedir. Giderek karaciğer tahrip olur ve siroz gelişir.

Hemokromatoz

Kalıtsal bir hastalıktır.

Demir metabolizması bozuk olduğu için, vücutta aşırı derecede demir birikmesine neden olur. Demirin esas depolanma yeri karaciğerdir.Aşırı olarak biriken demir karaciğerde hasara ve zamanla siroza gelişmesine yol açar.

SİROZDA ORTAYA ÇIKAN TABLOLAR

Portal hipertansiyon

Siroz hastalarının üçte ikisinden fazlasında bu durum vardır. Karaciğer dokusunun sertleşmesi karaciğeri besleyen damarlardaki akışın bozulmasına neden olur. Karaciğerin damar sisteminde basınç yükselir, dalak şişer, karındaki damarlar genişler, buradaki kandan sızan sıvılar karında birikerek ‘asit’ denilen duruma yol açar, yemek borusundaki damarların genişlemesi, burada varisleri oluşmasına neden olur.

Yemek borusu varisleri kanaması

Varisleri yırtılması aşırı miktarda kanamaya yol açabilir. Hayatı tehlikeye sokan bir durumdur. İlk tedavi vasopressin adlı ilacın damardan verilmesidir Bu varisteki baskıyı azaltıp kanamayı en azından geçici olarak durdurmaya yol açar. Bazen yemek borusuna sokulan özel bir tüpteki balon şişirilerek varislerin üzerine baskı yapılmaya ve bu yolla kanama kontrol edilmeye çalışılır. Acil durum dışında bir care, ameliyat yaparak portal damar sistemindeki basıncı azaltarak varislerin küçülmesini sağlamak ve yırtılmasını önlemektir.

Siroza bağlı ensefalopati (Hepatik ensefalopati)

Karaciğerin toksinleri arındırmak için kanı gerektiği biçimde süzememesi sonucunda kanda biriken toksik maddeler, özellikle amonyak, beyini zehirler. Bu durumda kişilerin karakteri değişir, zihinleri karışır, uyuşuk olurlar. Kesin teşhis için kandaki amanyok düzeyi belirlenir. Tedavisi için protein kısıtlaması ve bağırsaklarda amonyak üretimi ve emiliminin engellenmesinin yanısıra sıvı tedavisi ile kanın arındırılması yöntemleri uygulanır.

SİROZUN TEDAVİSİ

Siroz oluştuğu taktirde kesin tedavisi yoktur. Oluşmasının engellenmesi için, oluşumuna yol açan etkenlerin ortadan kaldırılmasına çabalanmalıdır.

Karaciğerin yeterli görev yapamadığı hallerde karaciğer nakli imkanı araştırılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sirozda Karın Şişmesi İçin Yorum Yap