Siyah Benler

Siyah Benler Ben Kanaması - Bu makaledeki notlar: siyah ben siyah benler ben kanaması..

‘ben’ler Tehlikeli Midir?

Benler, yoğun pigmentli cilt hücrelerinin kümeleşmesinden oluşur. Derinin herhangi bir yerinde tek veya grup halinde bulunabilirler. Genellikle kahve renklidirler ve boyutları ve şekilleri değişebilir.

Bu kahverengi renk “melanosit” adlı hücrelerden üretilen melanin pigmentinden (kahve renkli boya maddesi) kaynaklanır.

Benlerin bir kısmı doğumda veya yaşamın ilk birkaç haftasında oluşurlar. Küçük (1,5 cm), orta (1,5–20 cm) veya büyük (20 cm) olabilirler.

Diğer bir kısmı ergenlik çağında oluşur, ailesel olabilirler. Tek veya çok sayıda, düzensiz, keskin olmayan sınırlı, kahverengi, siyah veya kırmızı lekeler şeklindedirler.

Bazen de çocukluk çağından erişkinliğe kadar herhangi bir yaşta oluşur, belli bir gelişim süreci izledikten sonra dururlar.

Güneşe maruz kalmak benlerin sayısını arttırır. Her ben kendine ait bir büyüme şekli gösterir. İlk başta benler düzdür ve renkleri ten rengi, pembe, kahve ve siyahtır ve çillere benzerler. Zamanla bu benler büyür ve üzerlerinde kıllar gelişir. Yıllar geçtikçe bu benler yavaşça değişir, daha kabarık ve daha açık renge döner.

Bazıları ise hiç değişmeden kalır. Bazı benler ise yavaşça kaybolur. Diğerleri ise deriden oldukça kabarık hal alıp küçük bir sap ile deriye bağlanıp kolaylıkla kopabilirler.

Benler,

1. Kozmetik nedenlerle,

2. Giysi ve takılarla sürekli tahriş oluyorlarsa,

3. Malign melanomaya dönüşme ihtimalleri nedeniyle cerrahî olarak çıkarılırlar.

Melanom gelişme riski yüksek olan kişiler şöyle sıralanabilir:

– Vücudunda 50’den fazla ben olanlar

– Benlerinin çapı 5mm’den büyük olanlar

– Çilli kişiler

– Açık renk ten rengi olanlar

– Sarı veya kızıl saçlılar

– Güneşte kolay yananlar

– Mavi gözlüler

– Birden çok displastik beni olanlar. Bu benler, 5 mm’den büyük çapta, değişik pigmentasyon alanları olan, düzensiz şekilli, asimetrik ve sınırları belirsiz benlerdir.

– Çocukluk veya ergenlik çağında en az iki kere aşırı güneş yanığı geçirme öyküleri olanlar

– Birinci derece yakınlarında melanom öyküsü olanlar.

Benlerin cerrahî olarak çıkarılması için gerekli kriterler

Çap: 5 mm’den büyük olanlar.

Renk: Siyah, kahve-siyah birden fazla renk içerenler.

Sınır: Çevresi düzensiz, belirsiz, silik olanlar.

Kanama: Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli benler.

Kızarıklık: Etrafı kızaran benler.

Tahriş: Sıkça tahriş olan (saç içinde, elbise askısı, gömlek yakası bölgesinde).

Bu da benlerin güzel yanı

Araştırmaya göre, fazla benli insanların DNA’sında kalp, kas, kemik ve damarlarda yaşlanmayı geciktiren yapı daha yoğun olarak bulunuyor. Bu da yaşlanma etkilerini geciktiriyor.

Yaklaşık 2 bin ikiz üzerinde yapılan araştırmada, vücudunda yüzden fazla ben olan kişilerin daha geç yaşlandığı sonucuna varıldı.

Bizim Aile.com

Cilt Kanserleri Ve Benler

Cilt Kanserleri ve Benler – Cilt Kanseri

Cilt kanserleri ve benler son 20 yılda bir önceki yıla göre yüzde dört oranında artış gösteriyor. Bu artışı, durdurmak mümkün olmasa bile, erken teşhis ve güneşe olabildiğince az maruz kalmak, hastalığa yakalanma riskini mini muma indiriyor.

Cilt kanserleri neden oluşur, daha çok vücudun hangi kısımlarında görülür?

Cilt kanserlerinin en önemli nedeni, cildimizde oluşan güneşe bağlı hasarlardır. Buna foto yaşlanma denilmektedir. Cilt kanserleri vücudumuzun her yerinde görülmekle birlikte en sık foto yaşlanmanın, yani güneş hasarlarının yoğun olduğu yerlerde görülür. Güneşe en sık maruz kalan yüz, boyun, kol ve bacaklar cilt kanserlerinin en sık rastlandığı yerlerdir.

Ne zaman cilt kanserlerinden şüphelenilmeli, belirtileri nelerdir?

Gövdemizde yeni çıkan, hızla büyüme gösteren, deriden kabarık, kanayan lezyonlar ve siyah renkli benler olduğunda şüphe duymalı ve dermatoloğa başvurmalıyız.

Kaç tür cilt kanseri vardır?

Üç tür cilt kanseri vardır: Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom, malign melanom.

En çok risk altında olanlar kimlerdir, kalıtımsal faktörler etkili midir?

Cilt kanserleri en sık tip bir deri denilen beyaz ten, sarı saç, açık renkli gözlülerde görülür. Malign melanom türü cilt kanserlerinde de kalıtımsal faktörlerin önemli olduğu düşünülmektedir. Ailesinde malign melanom olanlarda bu kansere yakalanma riski olmayanlara göre daha yüksektir.

Görülme sıklığı erkeklerde mi kadınlarda mı fazladır?

İki cinsiyet arasında görülme sıklığı açısından bir fark yoktur.

Diğer kanserlere göre görülme sıklığı ne kadardır?

ABD”de cilt kanserleri en sık görülen kanserlerin başında gelmektedir. Ülkemizde kesin istatistiksel sonuçlar olmamakla beraber oran yüksek değildir. Son 20 yılda, deri kanserleri her yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde dört oranında artmıştır. Bunun başlıca nedenleri olarak; ozon katının incelmesi, ultraviyole ışınlarına maruz kalınması ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan kronik böbrek yetmezliği ve AİDS gibi hastalıklardaki artış sayılabilir. İnsanların yaklaşık yarısında 65 yaşına kadar deri kanseri gelişmektedir. Yetmiş milyon nüfuslu bir ülkede her yıl yaklaşık 2500 kişi deri kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir.

Bunların yaklaşık yüzde 75”i melanom nedeniyle, geri kalan yüzde 25”i de diğer deri kanseri türleri nedeniyle olmaktadır. Bazal hücreli kanserler ortaya çıktıkları bölgede tekrar belirme eğilimlidirler ve uzak organlara yayılmazlar. Skuamöz hücreli kanserler de benzer seyir göstermekle birlikte uzak organlara yayılmazlar. Skuamöz hücreli kanserler de benzer seyir göstermekle birlikte uzak organ ve lenf bezlerine yayılabilirler. Melanomlar ise ölümcül seyirli olup, erken tedavi edilmemeleri durumunda lenf bezlerine ve uzak organlara yayılırlar.

Bitkisel tedaviler cilt kanserinde ne kadar başarı sağlıyor?

Bitkisel tedavilerle cilt kanserlerinin tedavisi mümkün değildir.

Nüksetme riski var mıdır?

Cilt kanserleri tedaviden sonra hem ilk çıktıkları bölgede nüksedebilirler. Hem de uzak organlara yayılabilirler. Cerrahi tedavi sırasında kanser tam çıkarılmışsa ya da, dar sınırlarla çıkarılmışsa nüksetme riski daha yüksektir. Bu nedenle ilk tedavi büyük önem taşır. Benzer şekilde nüksetme durumunun erken tanı ve tedavisi için, hastaların tedaviden sonra 6-12 ayda bir doktorları tarafından kontrol edilmesi çok önemlidir.

Cilt kanserlerinden korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Cilt kanserlerinin oluşmasında en önemli faktör güneş ışınıdır. Güneşe maruz kalma süremiz arttıkça cilt kanserlerine yakalanma ihtimalimiz de o oranda artar. Bu nedenle doğal ve suni güneş yanıklarının oluşmasına izin vermemeliyiz. Yaz aylarında mutlaka açık alanlardaki sosyal aktivitelerde ve deniz kenarında güneş koruyucuları kullanmalı. Ama en önemlisi kullanılan güneş koruyucularının hem UVA, hem de UVB”ye karşı etkili olduğuna, suda koruyucu özelliklerini yitirmediğine dikkat etmeliyiz. Yüz ve ellere 20 faktörün üstünde koruyucu krem sürmek, geniş şapka ve uzun kollu giysiler giymeye dikkat etmek de diğer önemli hususlardır. Bunun dışında, tüm cilt düzenli aralıklarla kontrol edilmeli ve herhangi bir lezyonun ortaya çıkması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak: Cilt Bakımı, Saç Bakımı, Lazer Epilasyon, Estetik, Cilt Temizliği, Cilt İçin Bitkisel Yağlar, Saç, Dudak, Göz, Burun, Vücut, El Bakımı, Güzellik Sırları, Vitaminler,

Sponsorlu Bağlantılar

Siyah Benler İçin Yorum Yap