Skolyoz Hastalığı Nedir

Skolyoz Hastalığı Nedir Ünsal Domaniç - Bu makaledeki notlar: skolyoz hastalığı skolyoz hastalığı nedir ünsal..

Skolyoz Hastalığı!!

Skolyoz Hastalığı

2,5 milyon ‘skolyoz’lunun bulunduğu Türkiye’de, her 10 kız çocuğundan biri bu hastalığa yakalanıyor. Ancak, neredeyse bütün vakalarda teşhis gecikiyor.
Henüz 12 yaşındaki kızınız bel, sırt ağrısı, nefes darlığı mı çekiyor? Yoksa omurgası yana eğilmiş, omuzları biraz dengesiz mi gözüküyor? Çocuğunuz, Türkiye’deki her 10 kızdan birinde görülen ‘skolyoz’ hastası olabilir. Skolyoz, omurgadaki şekil bozukluğuna deniyor. Doğuştan olabiliyor; çocuk felci, beyin felci veya kas erimesi gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabiliyor veya sebebi bilinmeyen bir durumdan kaynaklanabiliyor. Hastalık omurganın sağa, sola, öne doğru eğrilmesiyle kendini gösteriyor.

Skolyoz, omurga’nın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, arkadan öne doğru anormal bir eğrilik ile beraber de görülebilir.
Skolyoz 3 şekilde ortaya çıkabilir:
Doğuştan olabilir (konjenital). Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.
Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucunda oluşabilir.
İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) olabilir. Daha önce düzgün olan bir omurgada, bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir.
KORSE, TEDAVİDE ETKİLİ

Ameliyatla omurgaların düzelme oranı yüzde 70-80 arasında değişiyor. Diğer ortopedik ameliyatlara göre skolyoz ameliyatları daha riskli. Söz gelimi omurga fazla dönmüş ya da eğrilik çoksa ameliyatla tamamen düzeltmek mümkün olmayabiliyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emre Acaroğlu, şu anda ‘en etkili yöntem’ olduğunu söylediği uygulamayı şöyle anlatıyor: “Sırttan omurlara vidalar yerleştiriliyor ve bunlar bir çift çubukla birbirine bağlanıyor. Bir ayda kemikler kaynıyor. Bu uygulama Türkiye’nin iyi omurga merkezlerinde sorunsuz olarak yapılıyor.”
Korse, ilerleyen ve 25 derecenin üzerindeki skolyozlarda kullanılıyor; teşhis ne kadar erken konuluyorsa etki de o denli artıyor. Korseyle omurga asimetrik basınçlara karşı destekleniyor ve hasta büyüdükçe vücuda uyum sağlayacak şekilde ölçüler değiştiriliyor. Tedavi hangi yaşta başlarsa başlasın adet dönemine girdikten sonra 1,5 yıl daha korsenin kullanılması gerekiyor, günde 22-23 saat takılıyor, ilk 15 günden sonra eğriliğin yüzde 50 oranında düzelmesi bekleniyor. Tedavi tamamlandığında omurga ilk eğrilik derecesinde ya da birkaç derece altında ise tedavi başarılı kabul ediliyor. Korse, skolyoz hastalarının en çok başvurdukları tedavi şekli olarak biliniyor. Ama günde 22-23 saat korseyle dolaşmak hastaları rahatsız ediyor.

FELÇ BİLE EDİYOR

Skolyoz, tedavi edilmediğinde ciddi sırt ve bel ağrılarına sebep oluyor. Eğrilik 70 derecenin üzerine çıktığında ise kalp ve akciğerin yetersiz çalışmasına, böbrek yetmezliğine, omurgadaki problemler nedeniyle hastanın belden aşağısının felç olmasına, ayak yamukluğuna ve kalça çıkıklığına sebep olabiliyor. Skolyozun özel olarak tetiklediği bir hastalık yok; fakat çocuk doğuştan skolyozsa beyin ve omuriliğin MR ile tetkiki tavsiye ediliyor.

Prof. Dr. Ünsal Domaniç, skolyozların gündelik hayatta dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

Düzgün ve dik durmaya çalışmalı.

Her gün sırt ve bel kaslarını güçlendiren ve esneten egzersizler yapmalı.

Çok ağır nesneler taşınmamalı; özellikle tek kol kullanarak taşımaktan kaçınmalı.

Uzun süre masa ve bilgisayar başında çalışanlar, kısa molalar verip germe egzersizleri yapmalı.

Kilo almaktan kaçınılmalı; yüzme, jimnastik, yürüyüş, koşu gibi sporlar yapılmalı.

(Yukarıda ki yazı alıntıdır)

Arkadaşlar sırtım ve belimde oluşan ağrılar nedeniye Fizik Tedavi Doktoruna çıktım. Ve skolyoz hastası olduğumu öğrendim. Ne olduğu internetten araştırdım. Sizinle de paylaşmak istedim. Eğer sizinde sırtınızda, boynunuzda ya da belinizde ağrı varsa kendi geçer diye beklemeyin ve bir uzmana başvurun.

Fotoğraflar Skolyoz Hastalığı İçin Yarışıyor

Fotoğraflar Skolyoz Hastalığı için Yarışıyor


Halk arasında Omurga Eğriliği adıyla bilinen ve her 10 kız çocuğundan birinde görülen hastalık, ülkemiz de ortalama 2.5 milyon kişi tarafından yaşanıyor.

Skolyoz (Omur Deformitesi) hastalığı ile ilgili toplumun bilinçlendirilmesi ve erken teşhisin önemini vurgulamak için düzenlenen yarışmaya katılan farklı yaş grubundan amatör ve profesyonel sanatçılar, fotoğraflarını bu anlamlı yarışma için sergileyecekler. Genellikle travma, doğumsal gelişim bozukluklarına bağlı olarak gelişen hastalıkta olguların %80’i nedeni belli olmayan İdiyopatik Skolyoz adıyla baş gösteriyor. Teşhisi kolay ve 18 yaşından önce tanısı yapılabilmiş olan hastalıkta, özel korse, düzenli skolyoz egzersizleri ve rehabilitasyon programlarıyla herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, problem ortadan kalkabiliyor.

Yarışmada, birinci olan fotoğraf sahibi; ünlü ressam Yeşim Ayşem tarafından yapılan çok önemli bir eser ve Türkiye’nin başarılı moda dergisi Vogue için 1 yıllık abonelik kazanacak. Aynı zamanda vücudumuzu ayakta tutan normal ve sağlıklı bir omurga için Formed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nden 10 seanslık bir Schroth tedavisine hak kazanacak.

İkincilik ödülüne sahip olan fotoğraf sahibi ise, Türkiye’nin başarılı yoga stüdyosu olan YogaŞala’dan 4 seanslık Skolyoz Yogası eğitimi ve Formed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından skolyoz taramasına girme şansına sahip olacak.

Yarışmaya katılmak isteyenler, 30 Haziran’a 2010 tarihine kadar [email protected] adresine başvurularını gerçekleştirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Skolyoz Hastalığı Nedir İçin Yorum Yap