Sol Beyin Geliştirme

Sol Beyin Geliştirme Beynin Sol Tarafını Geliştirmek - Bu makaledeki notlar: beyin egzersizi yap sol beyin geliştirme..

Beyin Egzersizi Nasıl Yapılır?(mış)

Her insanın belli bir beyin kapasitesi vardır.

Fakat bu kapasitenin etkin kullanılması için yapılacak birçok şey vardır. Örneğin;bir arabanın göstergesi 180km’yi gösteriyorsa 200km hız yapmak mümkün değildir. Fakat iyi bir araba bakımı ve kullanan ile gerekirse son hıza çıkılabilir. Nörolog Dr. Serdar Dağ, yazdı.

Son yıllardaki bunca gelişmelere rağmen beyin hala insan vücudunda en az bilgiye sahip olunan organdır.Yapılan çalışmalar ve uzmanlara göre bir çok kişi beyin potansiyelinin çok az bir kısmını kullanmaktadır.

Maalesef okullardaki eğitim düzeni beynin sadece sol tarafını geliştiren matematik,fen bilgisi ve Türkçe gibi derslere önem verirken beynin sağ tarafını geliştiren resim,müzik,el sanatı….gibi derslere pek fazla önem verilmez.Halbuki;tarihte başarılı olan insanlara bakıldığı zaman bu kişiler bilerek veya bilmeyerek sağ ve sol beyinlerini geliştirmiş kişilerdir.Başarılı insanlar beynin her iki yarısını kullanabilen,gerektiğinde birinden diğerine geçebilen insanlardır.

Sağ lob un duygular ve hayallerin etkisinde olduğu ve bütünsel öğrendiği bu yüzden bilgileri sırayla işleyen sol lob un aksine daha hızlı ve etkili olduğu anlaşılmıştır.Sadece sol lobu gelişmiş olan ve bu lobu iyi kullanan insanların üretken düşünebilmeleri için sağ beyni geliştirmeleri gerekir.Çünkü insanın mucitlik ve üretkenlik kısmını sağ beyin sağlar.Sağ ve sol beyin birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahiptir.

Sol beyni gelişmiş bir kişi sağ beynini de geliştirirse beynin kapasitesi iki kat değil hayal edemeyeceğiz kadar fazla artar.Beyinde öğrenmenin sonu yoktur.

BEYNİ GELİŞTİRMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Doğumla başlayan öğrenmenin sonu yoktur.Öğrenme bir başkası tarafından deneyimlerin aktarılması ile gelişir.Bununda adı eğitimdir.İyi bir eğitim beyni geliştirir.Buna birkaç örnek vermek istiyorum.

1)Kitap okumak en faydalı beyin geliştirme yöntemidir.Kitap okumak sağ ve sol lobu beraber geliştirir.Çünkü kitap okurken sol tarafla takip edilen ve kavranan kavramlar sağ tarafta hayal edilir.Bunun için televizyon izlemek sağ lobu pasif bırakır.

2)Sık sık bulmaca çözme beyin için yapılacak en iyi egzersizdir.

3)Okunan bilgilerin uygulanmaya geçirilmesi ve görsel olarak görülmesi okullardaki deneyler sonucunda dersler daha iyi anlaşılır.

4)Öğrencilikte ve çalışma hayatı içinde resim,müzik veya el işi gibi sağ tarafı geliştirecek hobiler edinme.

5)Bol bol spor yapmak,yeterli uyumak ve beslenmeye özen göstermek özellikle spor beynin dinç ve güçlü kalmasını sağlar,olumsuz düşünceleri yok ederek beynin daha kolay öğrenmesini sağlar.

BEYNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Özellikle günümüzde büyük metropol şehirlerde yaşamak hiçbir etken olmasa da tek başına stres kaynağıdır.Trafik,hava kirliliği,çalışma şartlarının ağırlığı,zamanla yarışma…gibi etkenler beyni ve sinir sistemini olumsuz etkiler.Aşırı stres beraberinde uykusuzluk,sinir,insanlara tahammülsüzlük durumlarını da beraberinde getirir.Aşırı stres altında kalan beyin yıpranır.Fonksiyonları bozulmaya başlar ve hükmetme kabiliyeti zayıflar.Örneğin;günlerce uykusuz kalan kişinin hafızası ve düşünce yeteneği zayıflar,vücut direnci düşer bu gibi durumlarda hekim yardımı almak gerekir.

SİNİRİN BEYİNDEKİ TAHRİBATINI NASIL GÖRÜRÜZ?

Sinir ve stres sinir sistemini normal işleyen biyokimyasal mekanizmasını bozar.Bazen geri dönüşümsüz tahribat bile yapabilir.Ağır ruhi travmaya maruz kalınca yaşanan şok buna bir örnektir. Olumsuz olayların etkisi ile beyinde salgılanan maddeler vücuttaki diğer hormonları da aktive eder.

Buna bağlı olarak dolaşım hızlanır,kalp ritmi artar.Kişi yerinde duramaz,geçici olarak beyin fonksiyonları zayıfladığı için kişinin bedenine hükmetme kabiliyeti azalır bu yüzden saldırganlık,eşya kırma,bilinçsiz bir şekilde karşı tarafa zarar verme görülebilir.

SİNİR VE STRESİN ETKİLERİ NASIL AZALTILIR?

Sinir ve strese sebep olabilecek olaylarla karşılaşıldığı zaman şunları yapmak gerekir.

1-Bulunan ortamdan uzaklaşmak gerekir

2-Özellikle orta yaş grubunda görülen şeker ve tansiyon hastalığı gibi etkenler sinir stresin oluşmasına zemin oluşturur.Sinir ve streste tansiyon ve şekerin yükselmesine neden olur ve beyinde geri dönüşümü mümkün olmayan veya sakatlıkla sonuçlanan hasarlar(yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması vs.) meydana getirir.

3-Temiz havaya çıkmak ve derin nefes alıp vermek ve düşünceyi başka tarafa çevirmek gerekir.

4-Kontrol altına alınamayan duygular sonucunda beyin işleyişi bozulup diğer sistemlerede zarar vereceği için bir doktor tedavisine başlamakta fayda vardır.

İŞYERİ EN BÜYÜK STRES KAYNAĞI

Profesyonellik bulunan her şarta uyum sağlama kabiliyetidir.Dolayısıyla iş yaşantısı insan yaşamını sürdürmesi için kaçınılmaz ise iş stersi ile başa çıkmayı bilmemiz gerekir.Bunun için psikolojik destek almak gerekir.Yurtdışındaki büyük şirketlerde çalışanlara stresle başa çıkmanın yollarına dair seminerler verilir.Gerekirse kişilerin birebir destek alması sağlanır.Neticede sinir ve stres beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilediği için dikkati azaltır,doğru karar vermeyi engeller olaylara objektif bakmayı önler.Eğer kendi kendinizi ve de sağlanan imkanlarla sinir ve stresten kurtulamıyorsanız uzman desteği ve hatta gerekirse ilaç tedavisi alması gerekir.

Hayat aynı rutininde devam ediyor ve sıkılıyorsanız, yaşamı farklılaştırmanız ve beyninizi alışkanlıklarını bırakmaya zorlamanız gerekiyor. Bu size hem zihinsel zindelik hem de rahatlamayla birlikte mutluluk getirecek.

Okuduğunuzda basit gibi gelen, ancak uyguladığınızda ne kadar katı alışkanlıklara sahip olduğunuzu görmenizi sağlayacak önerileri mutlaka uygulayın. Unutmayın hayata bir kere gelme şansınız var ve ilk önce kendinize dikkat edin:

1- Vücudunuzu yeni davranışlara alıştırın. Saçınızı tararken, dişlerinizi fırçalarken, kahvenizi karıştırırken ya da diğer günlük basit işleri yaparken sürekli kullandığınız elinizi değil diğer elinizi kullanın.

2- Gözlerinizi kapatın ve odada yolunuzu duygularınızla bulmaya çalışın. Bilinçli olarak sesleri dinlemeye ve kokuları almaya çalışın. Bazen yerden bir şey almanız gerektiğinde, ayaklarınızı kullanın mesela kapıyı ayağınızla kapatmak gibi… Kitap okumayı seviyorsanız bir sayfayı baş aşağı okuyun.

3- Birisini eleştirmek yerine övgü dolu sözler bulun ve söyleyin. Yargılayıcılığınızı askıya aldığınızda, o kişi sandığınızdan daha iyi insan olmaya başlayacak.

4- Buzdolabınızın içine dikkatlice bakın. Daha sonra kapağını kapatın. İçindekileri teker teker sıralamaya çalışın. Eviniz için de aynı şeyi yapabilirsiniz, pencerenin önündekileri ya da duvardaki resmin ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

5- Her gün 5 dakika, kendinizi bir başka insanın yerine koyun ve olaylarını onun bakış açısından anlamaya ve hissetmeye çalışın. Bir aktörmüş gibi yapın, rol gereği yani ve kişi gibi davranın. Ne hissederse hissedin.

6- Her zaman üzüntü ya da şüpheye yakalanıyorsanız ve kendinizi başkalarından daha aşağı görüyorsanız, bunun yerine en çok istediğiniz şeyi ayrıntılı olarak tasarlayın ve elde ettiğinizdeki yaşamınızı düşünün. Negatif düşünceleriniz olduğunda pozitife çevirmek için gün boyunca bunu uygulayın.

7- Her günün sonunda o ana kadar ne yaptığınızı 60 dakikada gözden geçirin. Bu gününüzü daha önemli hale getirmek için iyi yardımcı yoldur. O ana kadar olan tüm aktivitelerini zihinsel olarak gözden geçirin. Hafızanız gününüz hakkındaki boşlukları, anları kasıtsız olarak açığa vuracaktır. Siz de bunları daha iyi değerlendireceksiniz.

8- Esnek olmak ve kolayca uyum sağlamak için hayatınızı değiştirin, her gün farklı bir şeyler yapın. Farklı bir mağazadan alışveriş yapın ya da rutin ev-iş yaşamından çıkın.

Beyin Eğitimi( Hafıza Egzersizleri)

HAFIZA EGZERSİZLERİ Vücudu geliştirmek için düzenli olarak egzersiz yapmak gerektiği gibi hafızayı geliştirmek için de yapılabile-cek egzersizler vardır. Hem bunlar vücut egzersizleri gibi ağır ve yorucu değil basit ve eğlencelidir. Yaşanmış Olayları Geriye Doğru Düşünme Egzersizi Bu, her akşam yatmadan önce yapılacak bir egzer-sizdir. Önceleri 5-6 dakikalık bir süre ayırarak yapaca-ğınız bu çalışma devam ettikçe hızlanacak ve 1-2 daki-kaya düşecektir. Sessiz ve fazla rahat olmayan bir köşeye çekilin. 3 defa derin soluk alın ve gözlerinizi kapatın. Gözlerinizi kapattığınız andan itibaren geriye doğru o gün yaşadı-ğınız bütün olayları ana hatlarıyla gözünüzün önünden bir sinema şeridi gibi geçiriniz. Örneğin, “az önce derin nefes aldım, ondan önce bu odaya gelip oturdum, ondan önce salonda kitap okudum ondan önce yüzümü yıkayıp dişlerimi fırçaladım ondan önce akşam yemeği yedim ondan önce derslerimi çalıştım ondan önce falanlarla sohbet ettim. …” gibi. Bunu sabah kalktığınız ana kadar sürdürün. Bunu yaparken kendi kendinize “daha önce “ “daha önce “demenize gerek yoktur. Önceleri zorlanarak yapacağınız bu çalışma, iki hafta içinde kolaylaşacak ve günün olaylarını geriye doğru çok daha hızlı bir şekilde hatırlamaya başlayacaksınız. İlk günlerde bazı olayları unutabilir veya sırasını karıştırabilirsiniz. Bunun için hafızanızı suçlamayın. Unuttuklarınızdan çok hatırladıklarınıza odaklanın ve devamlı kendinize olumlu telkinlerde bulunun. Bunları yaparsanız, kısa süre içinde hafızanızdaki bilgilerin çok daha iyi organize olduğunu ve daha rahat hatırlanabildiklerini göreceksiniz. 15 gün sonra bu çalışmayı yaparken günün olaylarını daha ayrıntılı bir şekilde hatırlamaya çalışın. Örneğin “akşam yemeği yedim, yemekte şunlar vardı. Daha önce falanlarla sohbet ettim, sohbette şunları konuştuk daha önce gazete okudum, gazetede şu haberler vardı…..” gibi. Bir ay sonra daha da ayrıntıya inerek hissettiğiniz duyguları da hatırlamaya çalışın. Örneğin “yemek yiyor-duk yemekte sarma vardı son yıllarda yediğim en leziz sarmaydı. Kitap okudum, kitabın adı şuydu. Okurken çok heyecanlandım…”gibi. 35-40 gün sonra bu egzersize başlar başlamaz, olaylar film şeridi gibi gözünüzün önünden geçecek, be-yin bilgileri yerli yerinde vermeyi öğrenecek ve hafızanı-za bir düzen gelecektir. Bu egzersiz size şunları kazandıracaktır:
 Hafızanız eskisinden çok daha güçlü olacaktır.
 Günün olayları tekrar edileceğinden bilgilerin kalıcı hafızaya yerleşmesi kolaylaşacaktır.
 Bu egzersiz esnasında, hafızayı daha etkin hale getiren görselleştirme de yapılacağı için öğrenme hızla-nacaktır.
 Hayal kurma yeteneği geliştirilerek kontrol altına alı-nacaktır.
 Gün boyu yaşadığımız olayları, konuşmalarımızı, davranışlarımızı ve hissettiklerimizi akşam tekrar gözden geçireceğiz.
Hatalarımızla da yüzleşecek ve belki de bir gün sonra, bunları daha aza indirmeye çalışacağız. Rakamları Ezberleme Egzersizi Bir çok insanın rakamlarla arası iyi değildir. Kendi evlerinin telefon numarasını bile aklında tutamayanlar olduğu gibi, onlarca arkadaşının telefon numarasını ve-ya okuldaki arkadaşlarının sınıf numaralarını hafızasına yerleştirebilen insanlar da vardır. İleriki bölümlerde göre-ceğiniz Rakamları Hafızaya Kodlama Sistemi’ne göre bol bol egzersiz yapın. Önceleri az sayıda rakam dizile-rini akılda tutmaya çalışın. Zamanla daha çok haneli sa-yıları hafızanıza almaya gayret edin. Hafıza Oyunları Oyunlar, sadece çocukların hoşça vakit geçirdikleri ve anne babalarını kısmen de olsa rahat bıraktıkları za-man dilimleri değildir. Oyunlar aynı zamanda çocukların kendilerini keşfettikleri, zekalarını geliştirip hafızalarını güçlendirdikleri çok önemli faaliyetlerdir. Özellikle yap boz, bilmece çözme,benzer resimler arasındaki farkı bulma ve kelime oyunlarıyla hem beyinde çeşitli bölgeler arası iletişimin ve ilişkilerin kurulması hem de bunların hızlı bir şekilde yapılması yeteneğini kazanmış oluruz. Aslında eğlenceli birer beyin jimnastiği olan bu oyunlar, çocukların olduğu kadar her yaş grubundan insanın dikkat yeteneğini geliştirip hafızasını güçlendirebilmektedir. Yap Boz Oyunu Şekiller, renkler ve konum arasındaki ilişkiyi görerek parçaları doğru bir biçimde yerleştirme, gözle beyin arasındaki ilişkinin gelişmesini sağlar: ABD ve Avrupa ülke-lerinde çocuklar, çok küçük yaştan itibaren yap boz oy-nayarak büyürler. Önceleri büyük bir insan figürünün belirli parçalarını yerine koyarak organları öğrenmekle baş-lıyorlar. Daha sonra, binlerce küçük parçayı içeren çok ufak detaylı resimleri çözmeyi gerektiren yap bozlarla çalışıyorlar. Yap boz oynama, öğrenmede çok gerekli bir özellik olan çağrışım yapma yeteneğini geliştirir. Yap boz, konsantrasyon yeteneğini arttırır. Çünkü, beyin par-ça ve konum arasındaki ilişkiye yoğunlaşır. Yap bozda doğru yere yerleştirilen her bir parça başarı niteliği taşıdığından beyinde ödül merkezi uyarılır ve motivasyon yeteneği arttırılır. Zamanla bu yetenek, kişinin diğer faaliyetlerine de yansıtır. Bilmece Çözme Çoğunlukla dergi ve gazetelerde bulabileceğimiz en yararlı şey bilmecelerdir. Bilmece çözmek de bir çeşit zihin jimnastiğidir. Bilmeceleri çözdükçe bir taraftan ke-lime hazinemiz gelişir. Diğer taraftan gerekli olan bilginin hafızadan bulunup çıkarılması ve yerine konması işle-mini yapma hızı artar.
Pratik Öneriler
• Okuduğunuz bir yazıyı veya yaptığınız bir şeyi unutmamak istiyorsanız, o şeyi yaparken bir an için dik-katinizi yoğunlaştırın.
• “Öğrenme Sanatı” adlı kitabında Katherine Ramsland şunları söyler: “Sıkılmış zihin, çok az bilgi tutar ya da hiçbir şey tutamaz. Bu, mis kokulu bir bahçenin ortasında nefeslerini tutan insanların durumuna benzer. Böyle zihinler ayırım yapmazlar ve yalnızca yüzeysel algılamalarda bulunurlar. Onlar tembel beyinlerdir. Uzun dönemli hafızaları yoktur. Öğrenmeye çalıştığınız bilgilere sevgiyle yaklaşın. Daha çok sevdiğimiz yada önemli saydığımız şeyleri hatırlama eğilimindeyiz. Bize sıkıcı gelen ve ilgisiz kaldığı-mız bilgileri öğrenmekte büyük zorluk yaşarız. Bu ne-denledir ki ortaokul ve lisede bize öğretilen bilgilerin çoğunu mezun olur olmaz unuturuz. Çünkü o bilgileri isteyerek ve severek öğrenmedik. O zamanlar ders çalış-makta ki amacımız kazasız ve de belasız bir şekilde bir üst sınıfa geçmekti. Bununla birlikte, sevdiğiniz ve anlatımından keyif aldığınız dersleri daha iyi öğreniyor ve çok daha uzun süre hafızanızda tutabiliyordunuz. Sonuç olarak, hafıza performansınızı arttırmak istiyorsanız öğrenmek zorunda olduğunuz şeyleri severek ve önemseyerek yapın.
 Öğrenme sırasında fizyolojinizi doğru kullanın. Fizik-sel duruşumuz, kaslarımızın gerilimi ve nefes alıp veri-şimiz düşüncelerimizi ve öğrenme kapasitemizi anında etkilemektedir. Bu nedenle öğrenme esnasında sandal-yede dik oturup, birkaç defa derin nefes alır ve yüzünüze başarılı ve kendinden emin bir tavır yerleştirirseniz öğ-rendiklerinizi daha iyi hatırlarsınız.
 Beynimiz bilgiyi, çevredeki nesne, koku,ışık ve fizyo-lojik duruşumuzla birlikte kodluyor. Örneğin, bir bilgiyi öğrenirken ayakta olduğunuzu ve sağ elinizle alnınıza dokunduğunuzu varsayalım. Bu durumda aynı bilgiyi ge-lecekte hatırlamak istediğiniz zaman, ayağa kalkıp sağ elinizle alnınıza dokunmak hatırlama işlemini kolaylaştı-racaktır.
 Gün içinde sık sık beyin jimnastiği yapın. Bunun için şu basit önerileri uygularsanız, kısa sürede hafıza per-formansınız belirgin olarak artacaktır.
 Her gün okuduğunuz gazetedeki haberlerin özetini aklınızdan geçirin.
 Her gün hoşunuza giden bir sözü ezberleyin ve bunu arkadaşlarınızla paylaşın
 Gün boyu görüştüğünüz kişilerin giysilerini hatırla-maya çalışın.
 Seyahat edin.
 Bol bol kitap okuyun. Kitap okuma alışkanlığı olan insan, yeni bilgiler edindikçe beynindeki iletişim şebeke-lerini ve hafıza çekmecelerini daha fazla kullanır

Beynin Kapasitesi Artırılır Mı?

Beynin kapasitesi her yaşta artırılabilir, Doç. Dr. Serdar Dağ’a göre en iyi beyin egzersizi yapma yöntemleri arasında açık havada kitap okumak ve bulmaca çözmek bulunuyor..

Beynin kapasitesi artırılır mı?

Her insanın belli bir beyin kapasitesi vardır. Bunu genetiği belirler. Fakat bu kapasitenin etkin kullanılması için yapılacak birçok şey vardır. Örneğin; bir arabanın son göstergesi 180 km ise, 200 km hız yapılamaz. Fakat iyi bir araba, bakım ve kullanan ile gerekirse son hıza kadar çıkabilir. Son yıllardaki bunca gelişmelere rağmen, beyin hâlâ insan vücudunda, hakkında en az bilgiye sahip olunan organdır. Yapılan çalışmalar ve uzmanlara göre birçok kişi beyin potansiyelinin çok az bir kısmını kullanmaktadır.

* Okul eğitimi beyni geliştiriyor mu?

Maalesef okullardaki eğitim düzeni; beynin sadece sol tarafını geliştiren matematik, fen bilgisi ve Türkçe gibi derslere önem verirken, beynin sağ tarafını geliştiren resim, müzik, el sanatı gibi derslere pek fazla önem vermez.

Halbuki; tarihte başarılı olan insanlara bakıldığı zaman, bu kişilerin, bilerek veya bilmeyerek sağ ve sol beyinlerini geliştirmiş kişiler olduğu görülür. Başarılı insanlar beynin her iki yarısını kullanabilen, gerektiğinde birinden diğerine geçebilen insanlardır. Sağ lobun duygular ve hayallerin etkisinde olduğu ve bütünsel öğrendiği, bu yüzden bilgileri sırayla işleyen sol lobun aksine daha hızlı ve etkili olduğu anlaşılmıştır.

Sadece sol lobu gelişmiş olan ve bu lobu iyi kullanan insanların üretken düşünebilmeleri için sağ beyni geliştirmeleri gerekir. Çünkü insanın mucitlik ve üretkenlik kısmını sağ beyin sağlar. Sağ ve sol beyin birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahiptir. Sol beyni gelişmiş bir kişi sağ beynini de geliştirirse, beyninin kapasitesi, hayal edemeyeceği kadar fazla artar.

ŞEHİR HAYATI ZORLAR

* Beyni neler olumsuz etkiler?

Özellikle günümüzde büyük metropol şehirlerde yaşamak, hiçbir etken olmasa da tek başına stres kaynağıdır. Trafik, hava kirliliği, çalışma şartlarının ağırlığı, zamanla yarışma gibi etkenler beyni ve sinir sistemini olumsuz etkiler.

Aşırı stres; uykusuzluk, sinir, insanlara tahammülsüzlük durumlarını da beraberinde getirir. Aşırı stres altında kalan beyin yıpranır, fonksiyonları bozulmaya başlar ve hükmetme kabiliyeti zayıflar. Örneğin; günlerce uykusuz kalan kişinin hafızası ve düşünce yeteneği zayıflar, vücut direnci düşer. Böyle durumlarda hekim yardımı gerekir.

* Stresin beyindeki tahribatı görülebilir bir durum mu?

Sinir ve stres, sinir sisteminin normal işleyen biyokimyasal mekanizmasını bozar. Bazen geri dönüşümsüz tahribat bile yapabilir. Özellikle ağır ruhi travmaya maruz kalınca yaşanan şok, buna bir örnektir.

Olumsuz olayların etkisi ile beyinde salgılanan maddeler, vücuttaki diğer hormonları da aktive eder. Buna bağlı olarak dolaşım hızlanır, kalp ritmi artar. Kişi yerinde duramaz. Geçici olarak beyin fonksiyonları zayıfladığı için kişinin bedenine hükmetme kabiliyeti azalır. Bu yüzden saldırganlık, eşya kırma, bilinçsiz bir şekilde karşı tarafa zarar verme görülebilir.

* Stresli işlerde çalışanların beyinleri zarar görür mü?

İşyeri en büyük stres kaynağıdır. Ancak unutmayın; profesyonellik, bulunan her şarta uyum sağlama kabiliyetidir. Dolayısıyla iş yaşantısı insan yaşamını sürdürmesi için kaçınılmaz ise, iş stresi ile başa çıkmayı bilmemiz gerekir. Bunun için psikolojik destek almak gerekebilir.

Yurtdışındaki büyük şirketlerde çalışanlara, stresle başa çıkmanın yollarına dair seminerler verilir. Gerekirse kişilerin birebir destek alması sağlanır. Neticede sinir ve stres, beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilediği için dikkati azaltır, doğru karar vermeyi engeller, olaylara objektif bakmayı önler. Eğer kendi kendinize, yaşadığınız sinir ve stresten kurtulamıyorsanız, uzman desteği almanız ve hatta gerekirse ilaç tedavisi görmeniz gerekebilir.

İLAÇLA TEDAVİ EDİLEBİLİR

* Sinir ilaçları beyinde tahribata neden olur mu?

Beyin hayali bir organ değildir. Akciğer, böbrek, karaciğer gibi rahatsızlanabilen bir organdır. Örneğin; karaciğerde tahribat sonucu salgılanan maddelerin yüksekliği ateş, sarılık gibi belirtilere neden olur. Beyinde de ruhsal travma, iş stresi vs. gibi etkenlerle salgılanan maddeler nedeniyle oluşan hasar sonucu; sinir, stres, uykusuzluk gibi belirtiler oluşur.

Diğer organlarda oluşan hasarlar nasıl ilaçla tedavi ediliyorsa, beyin ve sinir sistemi de ilaçla tedavi edilebilir. Beyinde işleyişi bozulan biyokimyasal düzen ilaçla düzeltilmezse hastalık ilerler. Sinir ve stresin beyine vereceği zarar, ilaçların vereceği zarardan tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır.

* Sinir ilaçları bağımlılık yapar mı?

Bu ilaçlar genelde yeşil ve kırmızı reçeteye tabi ilaçlardır. Bunların kontrolsüz ve sık kullanılması bağımlılık yapabilir. Sinir sisteminin tedavisinde esas kullanılan ilaçlar ise bağımlılık yapmayan ilaçlardır.

Ancak bunlar yarım bırakıldığında şikayetler tekrarlar ve ilaca yeniden başlanınca hasta bunu bağımlılık zanneder. Bağımlılık paniğine kapılmayın, doktor kontrolünde dozu azaltılarak bu ilaçlar rahatlıkla bırakılabilir.

Sabah

Sponsorlu Bağlantılar

Sol Beyin Geliştirme” İçin Bir Cevap

  1. anlamıyorum sizi ciddi ciddi. Yok insanın bi kapasitesi varmiş mis mis. Yok o Yok Bu. Neye inanalım Bilmiyorum. Hem deniliyo bilgisayarın Insan beyninin yapabileceklerinin yanında solda sıfır hem de Her insanın kapasitesi var. Bi karar verilsin Artık şu tıpcı amcalar

Sol Beyin Geliştirme İçin Yorum Yap