Sol Kasık Ağrısının Nedenleri

Sol Kasık Ağrısının Nedenleri Sol Kasık Ağrısı Nedenleri - Bu makaledeki notlar: sol kasık ağrısı sol kasık ağrısının..

Sol Kasık Ağrısının Nedeni Nedir?

sol kasığımda ağrı var ciddi bişey olabilirmi

Ürolojik Hastalıklarda, Hasta Şikayetleri Ve Nedenleri

Ürolojik hastalıklarda, hasta şikayetleri ve nedenleri
Tüm hastalıklar da olduğu gibi ürolojik hastalıklarda da hasta şikayetlerini dinlemenin tanıdaki rolü büyüktür. Yeterli ve doğru bir öykü alınması hekimi daha kısa sürede tanıya yakınlaştıracaktır. Bu yüzden ürolojik şikayetlerin (semptomların) ürologlar tarafından iyi değerlendirilmesi ve süratle yorumlanması gerekmektedir.

Hastanın öyküsünü almak, bilgilenmek için kullanılan yöntemlere ve hekimin becerisine bağımlı bir sanattır. Bu sanata hastaların katkısı çok büyüktür. Doktora başvurduğunuzda o bölüm ile ilgili hangi şikayetlerin aktarılması gerektiğini bilmek önemlidir ve doktorunuzun size daha erken tanı koymasını sağlar.

Bu nedenle doktora başvurduğunuzda şikayetlerinizi hangi önem sırası ile vurgulamanız da önem arzetmektedir. Bu bölümdeki bilgiler genel sağlık bilgilerinin yanı sıra ürolojik hangi şikayetlerin olabileceği ve bunların hangi hastalıklarda görülebileceğini detaylarıyla açıklamaktadır.

Genel durum bozukluğunu araştırmada nelere dikkat edilmelidir?

Ateş ve kilo kaybı dikkatle araştırılmadır. Basit bir idrar kesesi iltihabı (sistit) ateşsiz iken böbrek etli dokusunu tutan iltihaplar (akut pyelonefrit) veya ani gelişen prostat ilthapları (prostatit) titremeyle birlikte 40 dereceye kadar çıkan ateşle seyreder .

Bazen böbrek kanseri yüksek ateşe eşlik eder . Kronik böbrek iltihaplanmalarında ise ateş görülmeyebilirken bu iltihabın olmadığı anlamına gelmez.

Kanserlerin ileri evrelerinde ya da klinik tabloya enfeksiyon eşlik ettiğinde kilo kaybı gözlenir. Ayrıca, kanserlerde, kronik iltihabi hastalıklarda ve böbrek yetmezliklerinde genel bir halsizlik , bitkinlik hali mevcuttur .

Ürolojik kökenli ağrılar nerden kaynaklanır?

Ürogenital sistem hastalıklarında lokal ve daha çok da yansımalı ağrılar gözlenmektedir . Lokal ağrı, hastalıklı organ bölgesinde veya yakınında hissedilir. Bu ağrı daha çok yanlarda, böğürde ve son kaburganın hemen altında hissedilir.

Yansımalı ağrılar ise organdan kaynaklanmasına rağmen organdan uzakta hissedilen ağrılardır. Örneğin üst idrar kanalındaki (üreterdeki) taşın ağrısı aynı taraf yumurtanın üzerinde (testiste) şiddetli ağrıya neden olur.

Böbrek ağrısı nerede hissedilir?

Tipik böbrek ağrısı böğür olarak isimlendirilen vücutta son kaburganın hemen altında yanlara doğru hissedilen künt ve sürekli ağrı şeklindedir.

Bu ağrı sıklıkla kaburga altından göbeğe doğru veya alt karın bölümüne doğru yayılır. Böbreğin etrafını saran zarın (kapsülünün) aniden gerilmesine neden olan hastalıklar bu tip ağrılara neden olabilir . Tıpkı akut iltihaplanmalar yada taşa bağlı tıkanıklıklarda bu ağrılar hissedilir.

Yalancı böbrek ağrısı nedir?

Tam olarak böbrek ağrısına uyan bölgede hissedilen ama aslında böbrekten kaynaklanmayan ağrıdır. Her gün binlerce hasta üroloji polikliniklerine yan ağrısı şikayeti ile başvurur ancak bunların bir kısmında böbrek ağrısı çıkmaz. Ağrıya sebep olan bu bölgedeki omurga kemiklerine yakın seyreden sinirlerin uyarılmasıdır. Tıpkı böbrek ağrısı gibi zannedilir.

Yalancı böbrek ağrısı, gerçek böbrek ağrısından nasıl ayırt edilir?

Aşağıdaki özelliklerden herhangi birisi var ise çoğunlukla ağrı böbrekten kaynaklanmıyordur:

– Pozisyonla değişiklik gösteriyorsa (eğilip doğrulmakla artıyor yada azalıyorsa)
– Ağrı bir ağır kaldırma sonrasında başladıysa
– Ağrı yüksekten düşme sonrasında başladıysa
– Ağrı çarpma sonucu başladıysa
– Kişi sabah uyandığında belinde bir sertlik varsa ve bu sertlik gün içerisinde giderek azalıyorsa
– Fiziksel zorlanmalarda ağrı şiddetleniyorsa
– Engebeli yolda araba kullanırken ağrı artıyorsa
– Belli pozisyonda artıyor, hastayı uykudan uyandırıyor ve pozisyon değiştirdiğinde ağrı kayboluyorsa
– Ağrı bel hareketlerinden etkileniyorsa

Üst idrar kanalı ağrısı (üreter) nerede hissedilir?

Bu ağrı daha çok taş düşürme sırasında hissedilmektedir. Taş kanalın üst bölümlerinde ise erkeklerde aynı taraf yumurtada, kadınlarda kadın yolunda hissedilir. Aşağı doğru ilerledikçe karın ön tarafına ve kasıklara doğru vuran bir ağrı hissedilmektedir. Bu ağrıyı yapan idrar kanalının içindeki taşı atmak için yapmış olduğu kasılmalardır.

Mesane (idrar torbası) ağrısı nerede hissedilir?

Ani idrar tıkanmalarında, iltihaplarda, idrar kesesi taşlarında, aşırı derecede gerilmiş mesane küçük karın olarak adlandırılan karın alt bölümünde kıvrandırıcı ağrıya neden olur.

Mesane ağrısının en sık görülen nedeni enfeksiyondur . Ağrı genellikle mesane üzerinde değil de alt idrar kanalının sonuna doğru (erkeklerde penisin ucuna doğru, kadınlarda kadın yoluna vuracak şekilde) hissedilir ve işemeyle alakalıdır.

Şiddetli mesane iltihaplanmalarında (sistitte) temel şikayet idrar yaptıktan sonra sonunda aşırı yanma hissedilmesi ve tam idrarını boşaltamama hissi şeklindedir.

Prostat ağrısı nerede hissedilir?

Prostatın doğrudan ağrıması nadirdir. Arasıra prostatın ani iltihaplanmalarında yumurta torbasının bitimi ile makat arasına uyan bölgede (perinede) veya makat (rektal) bölgesinde belli belirsiz bir rahatsızlık hissi ve dolgunluk hissedebilir.

Yumurta ağrısı (testis) nerede hissedilir?

Travma, enfeksiyon veya meni kanalının kendi etrafında dönmesi ve boğumlanmasına bağlı çok şiddetli yumurta ağrısı görülebilmektedir. Bu ağrı kasıklarda yada karın alt bölgesinde de hissedilebilir. Varikosel ağır egzersizlerden sonra testiste künt bir ağrıya neden olur. Bazen fıtıkta ilk şikayet testis ağrısı olabilir .

Ürolojik hastalıklarda mide barsak sorunları olur mu?

Ağrılı ya da ağrısız ürogenital sistem patolojilerine mide barsak şikayetleri eşlik eder. Bu daha çok karında ağrı ve şişkinlik, bulantı ve kusma şeklindedir.

Ürolojik ağrılar niçin başka bölüm hastalıkları ile karışır?

1. Böbrek-Barsak refleksi (Renointestinal reflex):

Böbrek dış zarından (kapsülünden) ya da böbrek havuzunun (böbrek pelvis) kaslarından gelen uyarılara bağlı olarak barsaklarda bulantı kusma tarzında tepkilerin oluşması

2. Organ komşulukları :

Sağ böbrek kalın barsak, karaciğer, ince barsağın bir bölümü, safra kesesi, pankreas ile komşu olduğu için bu bölgedeki hastalıklar ile karışır.

Sol böbrek kalın barsak, dalak, mide ve pankreas ile yakın komşulukta olduğu için bu organların ağrıları ve hastalıkları ile karışır.

3. Karın zarının (periton) uyarılması (irritasyonu):

Böbreklerin ön yüzleri periton denilen barsakları örten karın zarıyla örtülüdür. Bu nedenle böbrek iltihabına neden olan hastalıklar karın zarını uyararak tüm karında yaygın ağrı ve hassasiyete neden olabilirler

Şimdi De Sol Kasık Tehlikesi

Türk Telekom Arena’da oynanan ilk lig maçına kaptan olarak çıkmayı planlarken, ağrıları sonrasında kadrodan çıkartılan Arda Turan’ın, sol kasığındaki ağrıları devam ediyor.


Milli futbolcu, dünkü idmana katılmasına rağmen, ağrıları arttığı için çalışmayı yarıda bıraktı. Bursaspor maçına yetiştirilmesi için doktorlar yoğun bir çaba sarf etse de dünkü olayın ardından Arda’nın oynama şansı da kalmadı. Kaptan’ın, ağrıyan sol kasığı için tedavinin başladığı öğrenildi.

Kasık Fıtığı Kısırlığa Neden Olabilir

Kasık fıtığı tamiri hem çocuk cerrahisinin hem de kasık bölgesinin en sık uygulanan operasyonu.

Her 100 erkek çocuğundan yaklaşık üçünde kasık fıtığı gelişiyor. Erken doğan veya düşük doğum kilolu bebeklerde daha çok rastlanan kasık fıtığıyla ilgili Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Selami Sözübir, “Kasık fıtığının ameliyatla tedavisinin başarılı olması için tam teşekküllü hastane şart” diyor.

En sık cerrahi müdehale yapılan bölge
Çocuk cerrahisi ameliyatlarının en sık yapıldığı bölge olan kasık bölgesi. Bunların içinde de kasık fıtığı tamiri ise hem çocuk cerrahisinin hem de kasık bölgesinin en sık uygulanan operasyonu olarak belirtiliyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Selami Sözübir, çocuklarda çok sık rastlanan kasık fıtıklarıyla ilgili “Çocukluk çağında kasıkta fark edilen zaman zaman ortaya çıkıp kaybolabilen şişlik akla öncelikle kasık fıtığını getirmelidir” diyerek şunları söylüyor:
“100 erkek çocuğundan yaklaşık 3’ünde kasık fıtığı gelişir. Erken doğan veya düşük doğum kilolu bebeklerde fıtığa çok daha sık rastlanır. Erkek bebeklerin testisleri (erkek yumurtası) anne karnında gelişmelerini tamamlarken ilk oluştukları yer olan karının içinden aşağıya doğru bir inme gerçekleştirerek, olmaları gereken yer olan yumurta keselerine (torba) yerleşirler.

Kusma yapabilir
Bu yolculuk 3. ay civarında başlar ve doğuma yakın olarak biter. Karın içinden karın dışına çıkan testisler kasık kanalı dediğimiz kanalın içinden geçerler. Bu kanalda normal şartlarda doğumla beraber işlevini kaybederek kapanır. Ancak bu kanallardan birisi veya ikisi birden kapanmazsa o zaman fıtıklaşma olur. Eğer açık kalan kanal genişse bu kanaldan karın içindeki organlar ve en sık olarak da barsak fıtıklaşır. İşte bu gerçek kasık fıtığıdır. Şişlik kasık veya yumurta kesesinde olabilir. Ağrı yapmaz ancak huzursuzluk, rahatsızlık bazen de kusma yapabilir.”

Kasık fıtığının kızlarda da görülebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Sözübir, “Ancak kız çocuklarında kasık fıtığına daha az rastlanır ve kızlarda fıtık kesesinin içinde olan organ çoğunlukla barsak değil yumurtalıklardır. Erkeklerde rastlanma oranı kızlardan 5-6 kez fazladır. Erkeklerde, düşük doğum ağırlıklı, prematüre bebeklerde ve bazı doğumsal bağ dokusu hastalıkları olanlar çocuklarda daha sık rastlanır” diyor.

Nedenleri muhtelif
Genellikle çevresel faktörlerin kasık fıtığına direkt olarak neden olmayacağını belirten Doç. Dr. Sözübir, kasık fıtığı nedenleri konusunda şunları söylüyor:

“Testisin yumurta kesesine geçmesi için açılan kanalın bazı durumlarda kapanmasa bile kasık fıtığına neden olmadığını artık biliyoruz. Çevresel faktörler bu hafif açıklığın büyümesine ve daha belirgin hale gelmesine neden alabilir. Bu çevresel faktörlerin başlıcaları ise kronik kabızlık, ateş ve öksürükle seyreden boğmaca gibi şiddetli enfeksiyonlar ya da karın içi basıncını arttıran şiddetli kusma gibi durumlardır. Ancak unutulmamalıdır ki bunlar çocuklarda fıtığa neden olmaz sadece mevcut olan açıklığın büyüyerek fıtığın klinik olarak belirgin hale gelmesine neden olurlar.”

Tek ameliyatla çözüm
Fıtığın çoğu zaman her iki kanalda oluşabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Sözübir, bu nedenle Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyat sırasında bunun önlemini aldıklarını söylüyor:

“Sağ ve sol olmak üzere iki kasık kanalımız mevcuttur. Bu iki kanal birbirinden bağımsız olarak fıtık oluşturabilir. Dolayısıyla tek taraflı ameliyatlardan sonra öbür kasıkta fıtık olma ihtimali her zaman vardır. Bu tekrarlama değil yeni bir fıtıktır. Eğer çocuk bir tarafından fıtık geliştirdiyse diğer tarafından da olma riski daha fazladır. Bu nedenle Yeditepe Üniversitesi Hastanemizde ameliyat yaparken açık olan fıtık deliğinden diğerine özel bir laparoskop yardımıyla bakıyoruz ve eğer diğerini de açık görürsek aynı ameliyatta yeni bir anesteziye gerek kalmadan kapıyoruz.”

En kısa zamanda uzmana gösterin!
Doç. Dr. Selami Sözübir, çocuğunda kasık fıtığı olan ailelere ise şu tavsiyelerde bulunuyor:
“Çocukta kasık fıtığı şüphesi varsa, en kısa zamanda bir çocuk cerrahınca değerlendirmesi ve sonrasında tanısının kesinleştirilmesi gerekir. Çünkü çocuklarda kasık fıtığı mümkün olan en kısa zamanda, yani belli bir yaş veya aya kadar beklenilmeden ameliyat edilerek tedavi edilmelidir. Burada kesinlikle bir yaş sınırı söz konusu değildir. Tedavideki gecikme değişik nedenlerle testisleri bozabilir. Öncelikle tedavi edilmemiş fıtık sık sık şişerek damarlara baskı yapabilir veya ısı farklılığına neden olarak yumurtanın normal gelişmesini bozabilir. Diğer önemli kısırlık nedeni ise kasık fıtığı operasyonun yanlış ellerde ve çocuklara uygun olmayan yetişkin taklidi yöntemlerle ameliyat edilmesiyle oluşan testis zararlarıdır. O nedenle çocuğun mutlaka tam teşekküllü bir hastanede iyi bir ekip tarafından ameliyat edilmesi gerekir. Zannedildiği gibi anesteziden değil imkan yokluğundan ameliyat hasarları meydana gelmektedir.”

Testis Kanserine Dikkat

Testis kanserine dikkat

Testis kanserleri 15-35 yaş erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir.Ancak aylık kendi kendine muayene ve semptomların değerlendirilmesi ile hastalık erken dönemde yakalanabilir ve tedavisi kolay bir aşamada müdahale edilebilir.

Testis kanserlerinde görülen semptomlar:

*Testislerde küçük ağrılı kitle
*Scrotumda ağırlık hissi
*Alt karın bölgesinde veya kasıkta ağrı
*Testislerde elle herhangibir değişiklik hissedilmesi
*Scrotumda ani kan veya sıvı toplanması
*Erken teşhiste en önemli kısım aylık kendi kendine muayenedir.Muayene için en iyi zaman sıcak bir banyo veya duştan sonra scrotumun sıcakla gevşediği andır.

Muayenede izlenecek adımlar:
*Aynanın karşısında ayakta durun.Scrotum derisinde herhangibir değişiklik veya şişlik olup olmadığına bakın
*Herbir testisinizi heriki elinizle muayene edin.Orta parmaklarınız testisin altında, başparmağınız üstünde olmak üzere parmaklarınız arasında testisi nazikçe çevirin.Bir testisiniz diğerinden daha büyükse bu sizi şaşırtmasın.Bu normaldir.
*Spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak ve tubuler bir yapı olan epididymisi bulun.Kanserli kiteler genellikle testisin bu bölgesinde yerleşir.Ancak testisin ön yüzündede görüldüğü olur.

Eğer bu muayene sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız hemen doktorunuza görünün.Bu kitle kanseröz olsun olmasın hemen tedavi edilmezse yayılabilir.Unutmayın testis kanseri özellikle erken teşhis ve tedavi ile yüksek gerileme şansına sahiptir.Hemen tüm hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluşur.Bu vakalarda erkek sexual ve üretken fonksiyonlarını diğer testisi ile sürdürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sol Kasık Ağrısının Nedenleri İçin Yorum Yap