Sonradan Kekemelik

Sonradan Kekemelik Kekemeliğin Diğer Adı - Bu makaledeki notlar: kekemelik diğer adı sonradan kekemelik kekemeliğin..

Kekemelik

Kekemelik

Dr.Tanju SÜRMELİ

Kekemelik nasıl ortaya çıkmaktadır?

Kekemeliğin oluşmasında birden fazla faktörün olduğu düşünülmektedir; bunların içinde sosyal iletişim, duygu değişimleri, işitme , konuşma ve konuşmanın motor fonksiyonunun programlanması hep birlikte rol oynamaktadır.

Kekemelik genetik midir?

Aynı yumurta ikizlerinde kekemeliğin gözükme oranı %60 ve daha fazla, ayrı yumurta ikizlerinde ve kardeşlerde görülme oranı %20-26 olduğu bilinmektedir.

Çevresel faktorlerin kekemeliğin ortaya çıkmasında rolü var mıdır?

1940-50’lerdeki çevresel faktörlerin kekemeliğin oluşmasında birincil neden olduğu inanışı teknoloji ile değişmiş ve eskisi kadar önemli olmadığı kararına varılmıştır.

Kekemeliğin erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla 3 kat daha fazla görüldüğünü biliyoruz.

Kekemelik çocukluk döneminde mi ortaya çıkar?

Sıklıkla 2-5 yaş grubunda ortaya çıkmaktadır. Çocukluk dönemi dışında da sonradan kazanılmış kekemelik adı altında ortaya çıkabilir. Sonradan kazanılmış kekemelikte nedenler ,psikolojik, nörolojik nedenlerle , ilaçların yan etkisi ile ortaya çıkabilir ya da kişi ikincil kazançlar sağlamak amacıyla kekeleme rolü yapılabilir. Nörolojik nedenli olanlar yani beynin (merkezi merkezi sinir sisteminde)bir bölgesinde veya birden fazla bölgesinde hasar olanlardır. Hasar cortex veya sub-cortex de olabildiği gibi sol yada sağ beynin yarısında veya ikisinde de olabilir. Hasar Frontal lob, Temporal lob, veya parietal lobda olabilir. Beyin felci geçiren 38 yaşında bir hastada Talamik bölgenin kanlanması azalınca kekemelik ortaya çıkmıştır.

Kekemeliğin tedavisinde ilaçların rolü var mı ,varsa ne grup ilaçlar etkilidir?

Bir grup kekemelerin beyinlerinin Striatal (sub-cortical )bölgesinde PET(Positron Emission Tomoghraphy) çalışması ile yüksek miktarda Dopamin tespit edilmiş ve bunlara kontrol gruplu olarak dopamin düşürücü ilaç Risperdal veya Olanzapin verilmiş ve %33-50 oranında kekemeliklerinde azalma görülmüştür. İlaçlar kekemeliği tamamen ortadan kaldırmamıştır.

Neurofeedback kekemelikte etkili midir?

Neurofeedback ile beynin hasarlı yerini beyne tamir ettirmeyi amaçlarız, eğer hasarı tamir edemezse, çalışmadan duran milyonlarca sinir hücrelerimizi beyin çalışır hale getirip yeni bağlantılar kurmasını sağlayarak kekemelik tamamen ortadan kalkabiliyor. Ayrıca bu bölgenin kanlanmasını da arttırdığına inanıyoruz. Her vakada %100 başarılı olacağını söylemiyorum, ama oldukça başarılı olunan birçok vaka var, ve etkisi kalıcı.

Sponsorlu Bağlantılar

Sonradan Kekemelik İçin Yorum Yap