Spor Sakatlıkları Ve İlk Yardım

Spor Sakatlıkları Ve İlk Yardım Spor Kazaları Ve İlk Yardım - Bu makaledeki notlar: sporda ilk yardım spor sakatlıkları ve..

Spor Sakatlıklarında İlk Yardım

SPOR SAKATLIKLARINDA İLK YARDIM Sporcular için özellikle de profesyonel sporcular için antrenmansız geçen her gün her açıdan bir kayıptır. Bu kayba yol açan en önemli sebeplerden biri de hiç kuşkusuz sakatlıklardır. Bir an önce antrenmanlara başlayıp yarışmaya katılabilmek her sporcu için sakatlık sonrası en büyük hedeftir. Sakatlığın cinsine, şiddetine, vücudun iyileştirme gücüne, sporcunun moral kondisyonuna ve birçok çevresel faktöre bağlı olan spora dönüş süresini kısaltan en önemli faktörlerden biri akut sakatlıklardaki ilk müdahaledir.

R I C E:
Rest: dinlenme
Ice: Buz – soğuk uygulaması
Compression: Kompresyon, basınç uygulama
Elevasyon: Yukarı kaldırma

Dinlenme:Sakatlanma hissedildiği andan itibaren egzersize-spora hemen ara vermek gerekir. Asıl olarak tanım ağrı yapan hareketten, duruştan kaçınmak anlamına gelir. Unutmamak gerekir ki ağrı vücudun bir alarm mekanizmasıdır. Ağrı varlığı bir yandan da ağrıyı yaratan hareketten vücudu sakınmamızı da sağlar.
Soğuk uygulama: Acil olarak sakatlanan bölgeye soğuk uygulaması yapmak gereklidir. Bu uygulama Soğutucu spreylerle de yapılabilir. Ancak buz veya buz jeli ile yapılan uygulamalar daha iyi sonuç vermektedir. 15-20 dakika ve saatte 1 yapılan uygulama ilk saatler için doğru uygulamadır. Uygulama sıklığı azaltılarak 3 gün boyunca soğuk uygulaması devam ettirilmelidir. Soğuk uygulaması kanamayı durdurmanın yanında, ağrıyı azaltır. Bununla birlikte dokunun besin ihtiyacını azaltarak (hücreleri bir çeşit kış uykusuna sokarak) zararı en azda tutmaya yardımcı olur.
Kompresyon: (sakatlanma bölgesi ve çevresine basınç uygulaması)
Sakatlanma sonrası sakatlanan bölgede öncelikle kanama olması ihtimaline karşı, bölgesel basınç uygulanması gerekir. Nasıl kanayan bir yere temiz bez ile baskı uygulamak gerekirse, sakatlanan bölgeye de uygun materyallerle baskı uygulanmalıdır. En çok kullanılan ve en çabuk bulunabilen araç elastik bandajdır. Elastik bandaj uygulaması yaralanan bölgenin kalbe uzak kısmından başlayıp, bir önceki bandın yarısına gelecek şekilde spiral uygulayarak kalbe doğru yapılır. Yaralanan bölgenin biraz üstünde sonlandırılır.

İlk anda mümkünse buz ile birlikte yapılacak kompres uygulaması kanama oluşumunu en azından yavaşlatacaktır. Bazı ek uygulamalar kullanılabilir: örneğin ayak bileği burkulmalarında bandajın altına, ağrının en çok olduğu bölgeye küçük bir ped koyulabilir.

Yukarıya kaldırma (elevasyon): Yine kanama ve ödem oluşumunu önlemek yada en azda tutmak için buz ve bandaj uygulaması ile birlikte sakatlanan bölgeyi kalp seviyesinin üstünde tutmak gereklidir. Bu şekilde buz ve bandaj uygulaması sürdürülmelidir.

Önemli: İlaç ve atel uygulaması mutlaka uzman bilgisi ve gözetiminde uygulanmalıdır.

Sporda İlk Yardım Nasıl Yapılır

sporda ilk yardımın nasıl yapıldığını biliyormusunus

İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar,hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak yapılan uygulamalara ilkyardım denir. İLK YARDIM UYGULAMASINDA KESİNLİKLE İLAÇ KULLANILMAZ.
İlk Yardımın 3 temel amacı vardır:
1.Yaşamı koruma ve sürdürülmesini sağlama
2.Durumun kötüleşmesini engelleme
3.İyileşmesini kolaylaştırma
İlk yardım esnasında sırası ile yapılması gerekenleri şöyle sayabiliriz: İlk Yardımı yapan kişi öncelikle sakin ve telaşsız olmalıdır. Hastayı da sakinleştirmeli ve etrafta süren bir tehlike olup olmadığını belirlemelidir. Bu arada kendi can güvenliğini de tehlikeye atmamalıdır. Çevrede bulunan kişiler sağlık kuruluşlarına, itfaiye ve güvenlik güçlerine haber vermeleri için organize edilmelidir. Hastanın durumu değerlendirilerek uygun ilk yardıma başlanarak hasta en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.
İlk Yardımda öncelikle hastanın

  • Soluk yolunun açılması
  • Solunumun düzeltilmesi ve
  • Dolaşımın etkinliğinin sağlanması

hedeflenir.

Kırıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır

Kırıklarda, genellikle trafik kazası ve sert darbe sonucunda sürekli görülen bir durumdur. Kırıklarda ilk yardımın hızlı ve doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşır.

Doğru yollar ile ilk yardım yapılmaz ise diğer dokular zedelenebilir ve önemli problemler oluşabilir.

Kırık açık ve kapalı olarak iki kısma ayrılır. Kırılmış olan kemik parçası cildi delip dışa çıktıysa buna açık kırık, cilde herhangi bir sorun yaratmayıysa buna kapalı kırık ismi verilir.

Müdahale etmeden önce yaralı olan kişide kırık var mı yok mu tespit edilmesi gerekir.

Kırık Nasıl Anlaşılır

İnsanın sert bir darbe alması ya da sert düşüş yaşaması

Kişinin darbe aldığı sırada çatırtı türünde ses duyması

Kişinin hareket etmeye uğraştığı zaman kemiklerini sürttüğünü hissetmesi

Darbe alınmış olan kısımda fazla hassaslık ve ağrı oluşması

Kırık olan bölgede şişme veya şekil bozukluğu olması

Bu belirtilere bakılarak kişide kırık olduğundan şüphe ediliyorsa, önce 112 acil servise haber verilmesi gerekir. Daha sonra ilk yardım uygulamaları yapılabilir.

Kırıklarda İlk Yardım Uygulaması

Yaralı olan insanı sakinleştirip yatırmak gerekir.

Civarda daha büyük bir sorun yok ise yaralı kişiyi hareket ettirmemek gerekir. Oturması veya yerinden kalkmasına izin verilmemelidir. Sabit tutulmayan kırıklar yan dokulara ya da damara zarar verebilir.

Açık kırık söz konusu ise kanama durdurulmalıdır. Yaralı bölgeye gazlı bez ve ya temiz bez yerleştirilmelidir.

Dışarı çıkan kemiği içeriye yeniden sokmaya uğraşmayın ve ya baskı yapmayın. Kanamayı engellemek ve bölgeyi enfeksiyondan korumak yeterli olacaktır.

Boyun kırığı vakalarında yanlış taşıma ve yanlış hareket ettirme oldukça kötü durumlara yol açabilir. Boyun kırığı şüphesi varsa sağlık ekibi beklenmelidir

Futbol Da İlk Yardım Diz Eklemlerı Kıkırdak Zedelenmeleri

Nedeni: Yerde sabit ve diz bükülü durumdayken iç ya da dış kuvvetlerin etkisiyle diz ekleminin zorlanması.

Özel Bulgular: Dizin bükülme ve dönme hareketlerinde eklem bölgesinde ağrı duyulur. Ağrı nedeniyle dizin tam olarak gerilme pozisyonuna gelmesi hemen hemen imkansızdır.

İlk Uygulamalar: Diz çevresine gel uygulanır. Buz ile soğuk-baskılı bandaj yapılır. Zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Bu tip sakatlıklar genellikle operatör gerektiren durumlardandır.

Tedavi Sonrası: Operasyon sonrası uygun bir şekilde planlanmış kassal egzersiz programıyla dizin kuvvet desteği sağlanmalıdır. Düzenli alarak gel uygulanmalıdır. Operasyondan 6 hafta sonra yumuşak bir’ zeminde hafif koşu antrenmanlarına başlanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Spor Sakatlıkları Ve İlk Yardım” İçin 2 Cevap

Spor Sakatlıkları Ve İlk Yardım İçin Yorum Yap