Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli Spor Yaparken Dikkat Edilecekler - Bu makaledeki notlar: spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz spor..

Spor Yaparken Bunlara Dikkat

Sağlığını korumanın, bağışıklık ve güç kazanmanın yollarından birinin spor yapmak olduğunu biliyorsun. Kendini anında spor salonlarına, sahalara atıp saatlerce durmaksızın spor yapabilecek enerjiyi kendinde buluyorsun. Spor yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini bir kez daha hatırlamaya ne dersin? Bilinçsiz ve özensiz spor yaparsan karşılaşabileceğin olumsuzlukları senin için araştırdık. İşte sonuçlar…
Spor yaparken bir anlamda o spor dalı hakkında yeni teknikler öğreniyor, kendini geliştiriyorsun. Fakat tekniği bilinmeyen, tekniğine uygun yapılamayan spor da bir o kadar sana zarar veriyor, vücudun yoruluyor, nedense spor sana hiçbir şey katmıyormuş gibi geliyor. Bakalım hangi noktalarda yanlış yapıyorsun:

  • İlk olarak aklına gelen her sporu yapmamalısın. Mesela küçük yaşlardakilerin vücut gelişimini engelleyen ağırlık kaldırma, daha ileriki yaştakilerin ise tenis ve tempolu koşu gibi ağır sporlar yapmamaları gerekiyor. Bu konuda bir uzmana danışmalı, ondan sana sağlık durumuna en uygun sporları ve çalışma sürelerini belirlemesini istemelisin.
  • Spor ayda yılda bir yaptığın bir etkinlik değil adeta senin için bir yaşam tarzı olmalı. Böylece vücudun sporun etkilerine daha çabuk ayak uydurur, çok seyrek yapılan sporun sebep olabildiği kas ve eklem ağrıları gibi sorunlar ortadan kalkar.
  • Tok karnına spor yapmak oldukça zararlı olduğundan yemek yedikten en az 2 saat sonra spora başlamalısın. Ayrıca spor sonrası, kaybettiğin su ihtiyacını hemen karşılamalısın.
  • Spor sonrası duşu da unutmamak lazım. Kaslarını gevşeten, krampları engelleyen duş, sana rejenerasyon fırsatı sunuyor.
  • Spor yaptığın mekânın oksijen açısından zengin olmasına dikkat etmelisin. Açık havadaysan çok soğuk ve çok sıcak havalarda spor yapmamalı, kapalı mekânlarda ise spor yaptığın salonu sık sık havalandırıldığından emin olmalısın.
  • Spor kıyafetlerine de özen göstermelisin. Rahat ve bol eşofmanlar ile kaliteli spor ayakkabılarını tercih etmeli, vücudunun serbest olarak hareket edebilmesini sağlamalısın.
  • Spora başlamadan önce ilk yapman gereken ise ısınma hareketleri yapmak! Çeşitli egzersizlerle 5 dk boyunca kafanı, kollarını, bacaklarını, ayaklarını, bileklerini, belini ve ellerini hareket ettirmeli ve vücudunu spora hazırlamalısın. Aksi taktirde ani incinme, zorlanma ve doku hasarlarıyla baş başa kalabilirsin.
  • Yorulduğunu hissettiğin anda sporu bırakmalı, vücudunu dinlendirmelisin. Unutma yorgunluk, vücudunun bitkin düştüğünün ve dinlenmeye ihtiyacı olduğunun bir işaretidir!

İşte bunlar, spor yaparken ilk etapta dikkat etmen gerekenler. Karşılaştığın tüm olumsuzluklar için doktoruna başvurmalı, ilk önce onun görüşünü almalısın! Unutma, spor yaparken de dikkat etmen gereken pek çok şey bulunuyor

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Spor yaparken hata yapmayın! Spor yaparken mola vermek, farklı hareketleri ve sporları yapmak, ısındıktan sonra spora başlamak sporun faydasını görmek için önemli…

Hayatımızın her alanında olduğu gibi sporda da bazı yanlış inanışlar, atlanabilecek detaylar ve yapılan hatalar var. Ne kadar sıkı spor yaparsanız yapın; bu 5 hatayı yaptığınız sürece sporun faydasını göremezsiniz, spor yapmak zor gelir…

Peki nedir bu hatalar?

Spor yaparken mola verin

İster senelerdir her sabah spor yapmadan güne başlayamayanlardan olun, ister yıllardır spor anlamında hiçbir hareket göstermeyenlerden; spor yapmaya başladığınız anda dinlenmeye fırsat vermezseniz sporun vücudunuza etki’siz’liği ikiniz için de eşit derecede olacaktır. Ayrıca aralıksız bir şekilde yaptığınız spor esnasında oluşan kalp çarpıntısı birçok hastalığa neden olabilir. Spor esnasında verdiğiniz molalar kadar gün olarak da verdiğiniz aralar çok önemli. 7 gün spor yapmak yerine arada 2 gününüzü dinlenmeye mutlaka ayırmanız gerek.

Kendinizi fazla zorlamayın

“Ne kadar kendimi zorlarsam, o kadar kas yaparım” düşüncesi oldukça yaygın olan yanlış spor inançları arasındadır. Kendinizi zorlamakla vücudunuzun çalışması arasında bu şekilde bir paralel bağlantı yoktur, bunu unutmayın! Üstelik bırakın vücudunuzu çalıştırmayı, vücudunuza hasar vermeniz, spor yaralanmalarına yol açmanız açısından kendinizi zorlamanız oldukça tehlikelidir. Elbet gelişmeniz açısından egzersizlerinizin zorluk seviyesi artacaktır. Ama bırakın bunu spor öğretmeniniz belirlesin, siz de onun hazırladığı zorluk derecesinden yukarı çıkmayın.

Tek hareket, tek spro yapmayın

“Esneme, koşu, ağırlık, esneme, koşu, ağırlık…” Günleriniz bu şekilde mi geçiyor? Tek tip egzersiz yapmanız da vücut gelişiminiz açısından önemli bir konudur; aynı zamanda monoton ve sıkıcıdır. Peki bu durumu nasıl değiştirebiliriz? Öncelikle her çalışmanızda vücudunuzun farklı bölgelerine odaklanarak başlayabilirsiniz. Örneğin bir gün kol ve sırt, başka gün bacak ve kalçalar gibi… Spor salonundaki farklı aletleri denemekten veya o günün kardiyosunu bisiklet yerine dans dersine katılarak yapmaktan çekinmeyin. Tabii ki spor eğitmeninizin danışmanlığıyla…

Spordan önce ve sonra vücudunuzu esnetin

Koşu bandında hızlı yürüyüşünüzü yapıyor, oradan bisiklete biniyor, ağırlık kaldırıyor, tüm vücudunuzu çalıştırıyorsunuz. Sporunuz bitince kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. Duşunuzu alıp yattığınızda da herşey yolunda. Fakat sabah uyandığınızda korkunç bacak ağrıları ve tutulmalarla karşılaşıyorsunuz. Sizin probleminiz ısınma ve soğumalar yapmamanız. Çünkü spora başlamadan önce 5 dakikalık bir ısınma yürüyüşü kaslarınızı harekete hazırlayacak; spor sonrası yapacağınız esneme hareketleri de kaslarınızın gevşemesini sağlayacaktır.

Dengeli beslenin

Organizma yapısının sağlamlaşması için gerekli beslenmeyi sağlamak ve enerji depolamak aç.ısından ‘sağlıklı beslenme’ spor yapanlar için çok önemli bir konudur. Bazı besinlerin yoksunluğu veya eksikliği bizim fiziksel performansımızda ve gelişimimizde önemli rol oynar. Dolayısıyla spor yapanların beslenmesi sağlıklı, dengeli ve çeşitli olmalıdır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz Neyi Almalıyız

arkadaşlar dinle alakası yok diyebilirsiniz ama bu katliamı durdurmak için her yere yazıcam
Arkadaşlar işte israil’in malları
Maxicep.com – Israil malları 1-NOKİA
2-MC DONALDS
3-VAKKO
4-PROFİLO
5-CARREFOUR
6-KOMİLİ
7-SARALLE
8-PANTENE
9-ELİDOR
10-RECOİCE
11-BLENDAX
12-DOVE
13-LUX
14-CLEAR
15-İPANA
16-SİGNAL
17-COLGATE
18-ORKİD
19-CİF
20-VİM
21-DOMESTOS
22-REXONA
23-COCA COLA
24-FANTA
25-PEPSİ
26-YEDİGÜN
27-FRUKO
28-SPRİTE
29-SENSUN
30-SCHWEPPES
31-TURKUAZ
32-LİPTON
33-TANG
34-CAPPY
35-ARİEL
36-OMO
37-YUMOS
38-ALO
39-ACE
40-RİNSO
41-SANA
42-KENT
43-KNORR
44-MAGNUM
45-PANDA
46-ALGİDA
47-CARTEDOR
48-CORNETTO
49-DANONE
50-VİVİDENT
51-FİRST
52-CALVE
53-NESTLE
54-NESCAFE
55-NESQUİK
56-KİTKAT
57-MİLKA
58-JACOBS
59-MİLKYBAR

KULLANIP KULLANMAMAK HERKESİN KENDİ VİCDANINA KALMIŞ ARTIK BENDEN BU KADAR (ALLAHA
EMANET

Sponsorlu Bağlantılar

Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli İçin Yorum Yap