Stres Nedir

Stres Nedir Stres Yonetimi - Bu makaledeki notlar: stres nedir stres yonetimi ..

Bu yazı Stres Yönetimi hakkında özet bilgiler içerir. Stres Nedir ve Stres Yonetimi hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Stres Yönetimi

STRES YÖNETİMİ

Stressiz Bir Yaşam Mümkün mü?

Stres, bir talebi karşılama durumudur. Bizi iten, çeken, silkinmemizi gerektiren, harekete geçmek zorunda bırakan. Hiç strese girmeden ne çalışmak, ne aile kurmak, çocuk yetiştirmek mümkündür. Hayatın en güzel olayları bile, aşk, arkadaşlık, aile, seyahatler, tatiller hayatımıza hep stres getirir; çünkü bunlar bizim uyum sağlamamızı gerektirir.

Stres, kendimizi keşfetmenin, potansiyelimizi kullanmanın ve geliştirmenin bir parçasıdır.

Stres nedir?

Stres bir fizik kavramıdır. Madde üzerinde uygulanan baskıyı ifade eder.

Madde strese tabi olunca eğilip bükülür, kendi direnci oranında bir tepki gösterir, uyum sağlamaya çalışır. Kaldıramadığı noktada da kopar.

Psikolojik güçler veya stresler de birey üzerinde aynı şekilde baskı yapar, iter veya çeker. Önemli bir kararımızın ağırlığı altında ezilebilir, çarpılmış gibi hissedebilir veya kopacak kadar gergin olabiliriz. Vücudumuz bu baskılar karşısında hemen alarma geçerek kendisini savunmaya alır. Stresin devam etmesi durumunda bünye direnç göstermeye başlar. Eğer stres daha da devam ederse (günlerce, haftalarca, aylarca), direncimiz kırılmaya başlar ve tükenme aşamasına geliriz. Daha fazla uyum sağlayacak gücü bulamayız kendimizde. Vücudumuz teslim bayrağını çeker ve her tür hastalığa açık bir duruma gelir.

İndirmek İçin Tıklayın

Sponsorlu Bağlantılar

Stres Nedir İçin Yorum Yap