Su Kaplumbağası Yuvası

Su Kaplumbağası Yuvası Su Kaplumbağası Yuvaları - Bu makaledeki notlar: su kaplumbağası vikipedi su kaplumbağası yuvası..

> Su Kaplumbağaları

Türkiyenin Akdeniz sahillerini yuva yapmak amacıyla kullanan iki tür deniz kaplumbağası vardır.Caretta caretta ve Chelonia mydas.Yeşil Kaplumbağa olarak da bilinen Chelonia mydas. Üreme alanı olarak daha ziyade Doğu Akdeniz’de yer alan kumsalları kullanmaktadır.Kaplumbağalar her yıl yumurtlamazlar.Örneğin Kıbrıs’ta 2-4 yılda bir, Haziranın başlangıcından Ağustosun ortasına kadar yumurtlarlar.100 yumurtalık her yumurtlamada, gece kuma kazılan 50-70 cm. derinliğinde bir deliğe yumurtlarlar.Yavrular yaklaşık 7 hafta sonra gece kumdan çıkar ve denize yönelir.
Semiakuatik kaplumbağa türleri daha düşük ısı aralığını tercih ederler.Çoğu güneşlenerek ısınmak isterler,direk güneş ışığı bulunmadığında ısı kaynakları,45 cm.uzaklıktan kullanılabilir.Ayrıca havalandırmanın da bulunması yararlı olur.
Semiakuatik kaplumbağa türleri içine gömülebilecekleri miktarda suya ihtiyaç duyarlar.Bu türlerin çoğunda beslenme, üreme ve sosyal ilişkiler su içinde olur.Kullanılan suyun filtrasyonu ve havalandırması yapılarak,toksik organik atıkların ve patojenik organizmaların birikmesi önlenmiş olur.Nem %35-%75 olmalı.Nem oranı % 75’den fazla olursa mantar ve bakteriyel hastalıklar meydana gelir.Altlık olarak, tavşan yemi olarak hazırlanmış olan alfa alfa peleti kullanılabilir.Su kaplumbağalarında, barınaklarında çimentodan yapılmış beslenme, dinlenme ve güneşlenme yerleri bulunmalıdır.Su kaplumbağaları küçük taş parçalarını yutabilirler.Bulaşmayı önlemek için temizlikte kullanılan malzemeler quartener ammonium solüsyonu ile dezenfekte edilmelidir.Tüm malzemeler 3 ayda bir yenilenmelidir.

KIRMIZI YANAK SU KAPLUMBAĞASI

Kuzey Amerika Orta Batı kesimlerindeki bataklıklarda oldukça yaygın olarak bulunur.Ilık ve bol güneşli suları severler.Bu kaplumbağaların en büyük özelliği yanaklarının iki yanındaki kırmızı-oranj lekelerdir.Bu lekeler olgunlaştıkça kaybolur.Boyları 16-25 cm. arasında değişir.
Yavru kaplumbağalar için 60 cm.lik akvaryum idealdir.Sabit ısı 26,5 derece tutulmalı, ideal akvaryum boyu ilerisi de düşünülerek 100x40x40 cm.edinilmesi tercih sebebi olmalıdır.U.V. lamba sürekli güneş ışığı görmeyen kaplumbağalar için önem taşır.
Kurutulmuş karides, balık parçaları, kurt kuruları ve ufalanmış et parçaları, ufak toprak solucanları, kıvırcık salata parçacıkları ve küçük balıklar verilebilir.Ömürleri 20-25 yıl kadardır.Olası hastalıklardan birisi kabuk yumuşaması ve gözlerde enfeksiyondur.Sularına vitamin, kabuklarına zaman zaman yumuşak bir fırçalama yapılmalıdır.

BESLENMELERİ :

Tatlı su kaplumbağaları obur yaratıklardır.Önlerine ne kadar yiyecek konulursa konulsun hepsini bitirmek isterler.En iyisi, yiyeceklerini azar azar vermek, sevdikleri kurutulmuş karideslerden günde 4-5 tane yiyebilirler.Su kaplumbağaları için özel hazırlanmış pelet yemlerde mevcuttur.Zaman zaman küçük parçalar halinde çiğ et, taze midye içi, solucan parçaları küçük parçalar halinde verilebilir.Artan yemler hemen sifonlanmalı aksi halde suyu kirlenir.Özellikle taze alabalığı çok severler.Unkurduna bayılırlar.Vitamin takviyeli yemlerden haftada 3-5 tane verilmelidir.Tavuk ciğeri çok zararlıdır.Deniz balığı türlerini de vermek sakıncalıdır.Çünkü vücattaki kalsiyumun harcanmasına neden olur.En iyisi akvaryumun içine çabuk çoğalan küçük balıklar bırakılabilir.(Hem beslenmesi hem de avlanması için)

KIRMIZI YANAKLI KAPLUMBAĞA YEM RASYONU

% 25 dana eti
% 25 hazır kaplumbağa yemi
% 50 meyva-sebze-ot(havuç,çilek,elma,yonca,marul,brokoli,yeşil fasulye,lahana,havuç)

Not:Bütün malzemeler ufak parçalanmış olmalıdır.Toz vitamin de üzerine serpilmelidir.

Yaşı ilerledikçe et miktarı azaltılıp ot miktarı arttırılmalıdır.

Akvaryumda Ca ve mineral içeren taşların bulunması yararlı olur.Su sıcaklığı 23 derece, dışarısı 26 derece olmalıdır.Su yüksekliği bağa yüksekliğinin 1,5-2 katı kadar olmalıdır.

TATLI SU KAPLUMBAĞASI
Sultan Sazlığında; memelilerden; su faresi,yarasa, adalarda tilki ve tavşan, balıklardan; sazan ve bazı küçük balıklar, sürüngenlerden; su yılanı ve kertenkele, adalarda su kaplumbağası, kurbağa ve sülük bulunmaktadır.
Beyşehir Gölü;Göl suyu alkalin özelliktedir. Sazan ,alabalık , çiçek balığı, gövce, sarıbalık ve tatlı su levreği gibi türler, su kaplumbağası ve yılanlar gölün faunasını oluşturmaktadır. Göl içerisindeki irili ufaklı adalar, su kuşlarının yuvalanmaları ve kuluçkalanmaları açısından önem teşkil ederler. Adalar dalgıç türleri , kuğular, karabataklar, bazı balıkçıl türleri ve ördekler için kışlama ve kuluçka alanlarıdır

1.önceliklerini satıcının verdiği su kabını değiştir , yerine güzel bir akvaryum al. üstü kapalı olan akvaryumlar var , kokusunu dışarı vermedikleri için tavsiye edebilirim.
2- Bilidiğimiz balık yemlerini verebisiniz. Ama pişmiş kıyma ve balık yemeye bayılırlar , verdiğin zaman ne kadar sevindiklerini gözlemleyebilirsin
3-biraz da yakalandıkları hastalıklar hakkında bilgi vereyim ; göz iltihabına yakalanbilirler ve kabuk yani sırt yumuşması görülebiliyor. Suyunu temiz tut ve kabuk yumuşamasını önlemek kabuklarına sürülen krem var onu alabilirsin , sabah ve akşam vakitleri güneşe çıkar güneşlensin hayvan

Öncelikle, tatlı su kaplumbağalarının suyun içinde beslendiklerini hatırlatalım. Yani, onları beslediğiniz yerin en az bir bölümündeki su seviyesi, başlarını geçecek seviyede olmalı. Ancak yerlerinde, arada bir çıkıp kabuklarının alt kısmını kurutabilecekleri bir karasal bölüm de mutlaka olmalı.
Kaplumbağaların günlük olarak beslenmeleri gerekiyor. Çoğunlukla etobur bir beslenme tipleri olmasına karşılık, bazı tatlısu kaplumbağası türlerinin sebze (marul, salatalık veya muz) yedikleri de biliniyor. Salyangozlar, solucanlar, küçük balık parçaları veya küçük balıklar (tatlısu balıkları olması koşuluyla), sucul böcekler başta olmak üzere çeşitli böcekler ile beslenebilirler. Kuru kedi-köpek mamalarının kırıntıları da sıkça verilmekle birlikte, kaplumbağanızda kalsiyum metabolizması bozuklukları ve karaciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu nedenle, doğal besinler vermekte fayda var. Bazı evcil hayvan dükkanlarında veya akvaryumcularda bulabileceğiniz kaplumbağa mamaları da, vitamin ve mineral içeriklerinin dengelenmiş olması bakımından ihtiyacınızı (ve kaplumbağanızın ihtiyacını) karşılayacaktır. Eğer çiğ et parçaları verecekseniz bir uyarı, etin yağsız olmasına dikkat edin.

Günlük ışık miktarı artışının başlamasından kısa bir süre sonra üreme dönemleri başlar. Öncelikle suyun içerisinde erkek dişinin peşinde olacak bir şekilde kovalamaca gözlersiniz. Daha sonra da erkek, kollarını gererek dişiye kur dansı yapar. Eğer kur dansında başarılı olursa, çiftleşme gerçekleşir. Çiftleşmenin gerçekleşmesinden bir süre sonra, dişi yumurta bırakmak için uygun bir yer aramaya başlayacaktır. Bunun için, kabuğunun uzunluğundan daha derin ve kendi toplam boyunun 2 katı kadar büyüklükte bir kum alana ihtiyacı olacaktır. Dişinin arka ayaklarıyla kum kazma hareketi yaptığını görürseniz, yumurtlama zamanı yakındır. Ancak bu davranışı sürekli gösteriyor ve bir türlü yumurta bırakmıyorsa, bunun anlamı uygun yer bulamadığıdır. Böyle bir durumda kumun derinliğini arttırmayı ve kumu biraz daha sertleştirmeyi (üzerine bastırarak kazılmaya uygun sertliğe getirmeyi) deneyebilirsiniz. Yumurtalar bırakıldıktan sonra, onları ellememeniz gerekir. Eğer yumurtaları taşıyacaksanız, onları çevirmemeye dikkat etmeniz gerekir, yoksa içindeki embriyo zarar görebilir. Ortalama 27-30°C’lik bir ısı, yumurtaların kuluçka dönemini geçirmeleri için yeterli olacaktır. Türlere göre değişmekle birlikte yaklaşık 1,5-2 ay kadar sonra da, yumurtalardan yavrular çıkacaktır. Yavrular, ilk bir hafta boyunca yemek yemeyebilirler. Onların ihtiyaçları da, erişkinlerle aynı olacaktır. Sadece besinlerini daha küçük parçalar halinde verebilirsiniz.

Su Kaplumbağası

Su Kaplumbağası
Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Kırmızı yanaklı su kağlumbağaları evlerde sıkça beslenen, hem karaya hem suya bağımlı yaşayan canlılardır. Ne yazık ki ne istedikleri bilinmedikleri için hobiciler su kaplumbağalarını fazla yaşatamamaktadır. Bakımı ve ihtiyaçları çok olan bir hayvan olmamasına rağmen, pek çok yanlış bilgili insan onların küçük plastik kaplarda bakılmasını önerererek işi zorlaştırır. Bu şekilde bir bakım yetersiz ve başarsızdır. Kaplumbağa besleyenlerin en dikkat etmesi gereken konu budur. Asıl önem gösterilmesi gereken kaplumbağanın evidir, bir kere yeterli ev ve ekipmanlar alındığında daha sonra kaplumbağa 75 yıl kadar sağlıklı şekilde bakılabilir. 75 yıl yaşadıklarını göz önünde bulundurduğunuz zaman kaplumbağa bakmanın önemi bir daha göz önüne gelmektedir.

Tam yetişkin bir kaplumbağa 30cm’e kadar ulaşabilir. Halk arasında bilinen küçük kalan kaplumbağa deyimi son derece yanlıştır.

Erkekler dişilerden daha küçük olur. Erkeklerin ön ayaklarının tırnakları daha uzundur, bu tırnakları erkekler birbiriyle kavga ederken ve dişilere kur yaparken su atmakta kullanırlar. Aynı zamanda erkeklerin kuyruğu dişilerden daha uzundur.

Amerika’da 1970lerden beri 10cmden küçük kırmızı yanaklı su kaplumbağası satışı yasaklanmıştır. Bunun nedeni kaplumbağanın taşıdığı zehirlenmeye neden olan bir mikrop olan Salmonella’dır. Pek çok kişi küçük bir kaplumbağa alırken onun bu hastalığa sahip olma olsalığını ve büyük boyutlara ulaşacağını düşünemez.

Beslenme: Kırmızı yanaklı su kağlumbağaları hem etçil, hem de otçuldur. Genç kaplumbağalar daha fazla etçil beslenirken yaşlandıkça daha fazla ot yemeye başlarlar. Küçük kaplumbağalar hergün beslenmeli, büyük boyuttakiler ise 2-3 günde bir beslenmelidir.

Kaplumbağalar çeşitli yemlerle beslenebilir. Özel kaplumbağa yemleri kullanılabilir ancak bu oran diyetlerinin %25’ini geçmemelidir. Başka bir %25 lik bölüm hayvansal proteinlerden oluşmalıdır. Örneğin: Akan su altında yediği toprağı kusmuş solucan, cırcır böceği, haşlanmış tavuk, suda yaşayan salyangozlar vb. Küçük kaplumbağalar daha küçük olan kan kurtları (tubifeks değil!), su piresi, karides ile beslenmelidir. Kalan %50 lik kısım ise taze yeşillikten oluşmalıdır. Bunlar; marul, kıvırcık, havuç, yeşil fasulye gibi besinlerdir. Iceberg vermeyiniz. Bitkisel olarak ara sıra meyve de verilmelidir. Örneğin elma, muz, çilek, kiraz.

Vitamin ve Mineraller: Haftada bir veya iki kere sürüngenler için hazırlanmış vitaminlerden üründe belirtildiği oranda yemlerine karıştırılmalıdır. Kalsiyum almaları için de kemirecekleri kalsiyum blokları kullanılmalıdır.

Akvaryum: Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları zamanın belirli bir bölümünü karada güneşlenerek geçirirler. Bu yüzden hem yüzebilecekleri hem de güneşlenebilecekleri geniş bir akvaryum isterler. Bu yüzden en az 80 litrelik akvaryumlar kullanılmalıdır. Kaplumbağanız büyüdükçe akvaryumu da büyütmeniz gerekecektir. Kaplumbağanıza akvaryum yerine plastik kaplarda da bakabilirsiniz ancak hem o kadar büyük plastik kap bulmak zordur hem de plastik kaplarda yanlardan net görüş sağlanamaz. Akvaryumda dikkatedilecek bir diğer nokta yeterince yüksek bir akvaryum alınmasıdır, böylece kaplumbağalar tırmanıp firar edemez.

Güneşlenme alanı olarak yumuşak yüzlü kayalar (sivri kayalar zarar verebilir), iri taneli çakıllar veya ağaç kökleri kullanılabilir.

Kaplumbağalar akvaryumu fazlaca kirletirler, bu yüzden akvaryumu sıkça temizlemek gerekir. Akvaryumda kum kullanılması zorunlu değildir ancak kullanırsanız kaplumbağanızın yanlışlıkla yiyemeyeceği kadar büyük olduğundan emin olun.

Su ve Filtreler: Akvaryumunuzda en az ne kadar su olacağını kaplumbağanızın yüksekliğine göre ayarlamalısınız. Su yüksekliği kaplumbağa yüksekliğinin en az 1.5 katı olmalıdır. Örneğin kaplumbağanız 8 cm yükseklikteyse su 12 cm olmalıdır. Yüzme yerinin boyu da kaplumbağanın en az 5 katı olmalıdır. Örneğin kaplumbağanız 15 cm ise 75 cm uzunluğunda yüzme yeri olmalıdır. Genişlik ise kaplumbağa genişliğinin en az 3 katı olmalıdır. Akvaryumu seçerken kaplumbağanın geleceği boyutları da hesaplamakta fayda var.

Kaplumbağalar özellikle yem yerken çok fazla kirlilik yaratırlar. Bu yüzden kaplumbağa akvaryumlarında iyi bir filtrasyon gereklidir. İç veya dış filtreler filtrasyon için yeterlidir. Bu sistem su değişim sıklığınızı azaltsa da haftada bir %25 su değiştirmelisiniz. Kaplumbağanızı ayrı bir kapta yemlemeniz filtrasyona binen yükü azaltacaktır.

Sıcaklık: Kaplumbağanın suyu 24-30 °C’da tutulmalıdır. Eğer daimi olarak bu sıcaklığı sağlayacak bir ortam yoksa bir ısıtıcı kullanılmalıdır. Kaplumbağaların ısıtıcıyla oynayıp kırmamaları için ısıtıcıyı tercihen iyice delip sirkülasyonu sağladığınız bir PVC borunun içine koymalısınız. Tamamen suya giren ısıtıclardan alıp, ısıtıcıyı tamamen suyun içine soktuğunuzdan emin olunuz.

Kaplumağanın güneşlenme yerini ısıtan ayrı bir ampül kullanılmalıdır. Buradaki sıcaklık 29-31 °C arası olmalıdır. Lambanın kaplumbağanın erişemeyeceği yükseklikte olduğuna emin olunuz. Çevre sıcaklığının da 23 °C altında olmaması gerekir.

Işık: Güneşlenme yerine konulan lambaya ek olarak tam spekturumlu bir UVA/UVB sürüngen lambası alınmalıdır. Bu lamba kalsiyum metabolizması için çok önemlidir. Bunun dışında da pek çok faydası vardır. Zararlı olan UV ışını UVC’dir. UVA ve UVB kaplumbağalar için oldukça faydalıdır. Kaplumbağanızı sıcak güneşli günlerde geneşlendirmeniz de faydalı olacaktır. Mümkünse cam arkasından değil direk gün ışığı alacak şekilde güneşlendirilmelidir.

<<<su Kaplumbağaları İle İlgili Her$ey>>>

YUVA
Su kaplumbağalarının su – ya$am ortamına ihtiyacı vardır
Bu Ne Demektir? Kaplumbağanın Hem Kuru Kalabileceği
Hemde Gönlünce Yüzebileceği 1 Ortama İhtiyacı Vardır
Eli Açık Davranın Kaplumbağaların 10cm ye Kadar Büyüyebileceğini Unutmayın
Karadaki Ve Sudaki Yeri Buna Göre Ayarlayın
Yüzme Bölümüne Çok Aksesuar Koymayın Çok Hassaslar Takılıyolar
Zaten Birazda Aptallar
Yaralıyolar Kendilerini Engellerden Kurtulmaya Çalı$ırken

Örneğin:
30×30 boyutunda 15cm yüksekliğinde 1 Akvaryumum Var
Daha Doğrusu Cam Kestirdim Kendim Yaptırdım.
1 Kö$esinde Kaplumbağaların Kolayca Çıkabileceği
Kuru Kum Ve Çakıl Ta$ı Birikintisi Koydum Orda Kuru Kalıyolar
Burada Önemli 1 Nokta Var Arkada$lar
Kuru Kısma Kaplumbağalar Kolay Çıkabilmeli
Eğimi Az Olan Kum 1 Yoku$ En İyi Çözüm Bu Konuda
Keskin Çakıl Ta$ları Ve İstiridye Kabuğu Kullanmayın
Kolay Yaralanabilirler

Sıcaklık: 20 – 28 C
Suyu Sıcak Tutmak İçin Radyant Isı Lambası Kullanılabilir

Hijyen: Kaplumbağaların Metabolizmaları Hızlıdır Su Çabuk Kirlenir
Sayılarına Göre 2 Günde Yada Haftada 1 Deği$tirin
Eğer Akvaryumunuz Varsa Pet Shopa Gidin Harici Filtre Alın
Su Daha Uzun Sürede Kirlenir

Nasıl 1 Su ? : Musluk Suyu Uygun Değildir
Klor Tuzlar Borulardan Çözünen Bakır
Deride Tahri$e Yol Açar
Suyu Uygun Hala Getirmek İçin 1 Gün Dinlendirin Yada
“ Sera Aqutan ” Kullanın
Suyun Doğru Ph Seviyesi “ Ph 7 Nötr “ dür
“ Sera Ph Testi “ İle Ölçün
Yüksekse “ Sera Ph Minus
Dü$ükse “ Sera Kh/Ph Plus “ Kullanın
Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Go En Yakın Pet Shop

SağlıK

Kaplumbağalar Genelde Kabızlık Çeker
Tüm Bağırsak Hastalıklarını Önlemek İçin Gerekli $ey “ Safra ” Maddesidir

Yağ Karbonhidrat >>> Enerji Sağlama
Lifli >>> Sindirim
Kireç Mineraller >>> Kabuk İskelet
Vitaminler >>> Hastalıktan Korunma
Protein Amino Asit >>> Kas Yapımı Enerji

Önerilen Besinler: Sera Raffy I
Sera Raffy P
Sera Fd Tubifex
Sera Artemia Shrimps
Sera Viformo
Sera O – Nip
Ayrıntılı Bilgi İçin Pet Shopa.
Bunları Deği$tirerek Her Öğün Birisini Verebilirsiniz
Ayrıca Kıyma Tanesi Marul Salatalık Domates ve Muz
Tabi Bunları Akvaryuma Bütün Olarak Atmıyoruz
Minicik Parçalar Halinde Kaplumbağanın Yiyebileceği Gibi
Küçük Yapın Onları Küçük Tospa Yicek Onları Tospa
Doritos:P

Verceğiniz Yiyecekleri İyi Yıkayında Verin Özellikle Sebzeleri
Elma Verirken Kabuğunu Soyun. Bütün Meyvaların Soyun

Vitamin Takviyesi Hafatada 1 “ Sera Replitin “ Yeme 1 Damla Mesela
Yemleri Gereğinden Fazla Vermek Kaplumbağaları Direk Öldürmesede
Ömrünü Azaltır Tam Randıman Alamazsınız
Yiyiyo Diye Abartmayın Günde 3 Kez Yem Atın
Büyüdükçe Süre Azalcak Günde 1 e Bile Dü$cek
Onu Yememesinden Anlarsınız

Kabuk Yumu$aması
İshal
Soğuk Algınlıkları En Önemli Hastalıklarıdır
Bunlar Biraz Ayrıntı İstiyo Ondan Bana Ula$ın

Ayrıntılı Bilgi İçin Msn : Clemens.Destructor.Templi @Hotmail.Com

EK 1 – Tarih

Arkada$lar 3 5 Günde Su Deği$tirmek Yerine
15 TL Verip 1 Su Temizleme Pompası Alın
Böylece Büyük 1 Zahmetten Kurtulursunuz
Kesinlikle Öneriyorum 3 4 Haftada 1 Deği$tirirsiniz

Soğuk Günlerde Suyu 2 Kez Isıtın. Bu Ne Demektir ?
Akvaryumdan Tercihe Göre Birkaç Bardak Su Alın
Yerine Aldığınız Miktarda Sıcak Su Koyun

Kaplumbağanızı Daha İyi Besleyin. Nasıl ?
Elinizde Ters Tutun Buna Çok Sinir Olurlar
Ağzını Parmağınızda Yoklayıp Dahada Sinir Edin
$imdi Elinize Portakal Elma Özellikle Mandalina Alma Zamanı
Parmağınız Yerine Aldığınız Meyveyle Yoklayın Ağzını
Elmayı Yer. Diğerlerini Isırdıkça Ağzına Gelen Sularını Yutar
1 Müddet Sonra Artık Ters Çevirmeden Önüne Koysanız Bile Yer.

Bazı Arkada$lar Msn e Ekleyip Akvaryumu Temizlemenin Eziyetinden Yakındılar
Bu İ$lemi Banyo Kuveti İçinde Yaparsanız Rahat Edersiniz
Akvaryum Nasıl Temizlenir?

Gerekli Mazemeler: Bula$ık Süngeri ve Di$ Fırçası

Önemli Açıklama : Bula$ık Süngeri Yeni ve Hiçbir Temizlik Maddesiyle Temas Etmemi$ Olmalıdır. Aksi Taktirde Kaplumbağalar Süngerin İçindeki Deterjan Artıklarından Hasta Olabilirler. 1 Sünger Alıp Onu Sadece Akvaryum İçin Kullanın. Aynı Zamanda Kalitesiz 1 Di$ Fırçası Alıp Sadece Akvaryum Malzemelerini Temizlemekte Kullanın

1) Akvaryum Tamamen Bo$altılır

2) Kum Tek Kullanımlıktır
Buna Msnde İtiraz Edenler Oldu 1 Kum Po$eti 2 TL Ayda 1 Alınca Batmazsınız

3) Akvaryumun İçin Süngerle Avulur. Ovma İ$lemi Sırasında Kullanılan Su Bo$altır

4) Akvaryumun İçine KAYNAK SU Doldurulur

5) Akvaryum İçindeki Su Beklerken Di$ Fırçasıyla İçindeki Aksesuarlar Temizlenir
Böylece Durgun Suda Üreyen Bakterilerin Aksesuarlarda Konu$lanması Engellenir

6) Aksesuarlar Temizlendi Artık Kaynak Suyumuzuda Dökelim
Sizden Temiz Oldu Akvaryum $uan En Kral Bakteri Bile Aldı 3 ün 1 ini

7) Pompamızın Filtresini Temizleyip
Kendini ve Filtresini Kaynak Suya 1 Kaç Kez Sokup Çıkarıyoruz
Eğer Bırakırsak Bozulur Sakata Geliriz Ben 1 Tane Bozdum

8) $imdi Akvaryum ve Aksesuarları Temizlendi Sırada Kaplumbağalar Var

Sponsorlu Bağlantılar

Su Kaplumbağası Yuvası İçin Yorum Yap